"אנחנו במציאות של 'כוכב נולד', הצלחה מהירה ובלי הדרך הארוכה"

בימים אלו מתכונן נתי כהן עם נבחרת הנוער לאליפות אירופה דרג ב', במטרה לעלות חזרה לדרג א'. מה הוא חושב על השחקן הישראלי, על ליגת הנוער בארץ, על הקריירה האישית שלו ועל מצבה של קרית גת איתה לקח בעבר אליפות. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| סיני ניר

נתי כהן מה שלומך? מה אתה עושה בימים אלו?

שלומי טוב מאוד, עובדים במרץ רב בימים אלו, אימונים עם נבחרת הנוער שתשחק הקיץ במקדוניה ב- 27.7 באליפות אירופה דרג ב'. בחנו שחקנים מכל הארץ ונכנסנו לתקופת ההכנה האינטנסיבית שלנו, יש נבחרת עם המון שחקנים מוכשרים והעבודה שלנו לקדם אותם ברמה האישית ולחבר אותם ליחידה אחת מגובשת ומאומנת. במקביל סיימתי עונה במחלקת הנוער במכבי אשדוד כמנהל מקצועי וכבר בעיצומם של ההכנות לקראת העונה הבאה. זה פרויקט מאתגר, מהנה ונותן לי הרבה סיפוק, עבודה עם צעירים זה דבר שאני עושה כל שנותיי כמאמן ומרגיש חובה לעזור ולקדם את הכדורסל נוער בארץ. לקחתי על עצמי שנה שעברה לקדם את הכדורסל בעיר אשדוד, לפתח שחקנים לרמות גבוהות וליצור קבוצות איכותיות ותחרותיות, אנחנו כבר בתוך התהליך, המחלקה בתנופה גדולה.

 

כמאמן נבחרת הנוער אתה בטח עקבת אחרי סדרת הגמר פלייאוף בין מכבי ת"א לבין הפועל ת"א נוער?

בוודאי, עקבתי אחרי משחקי ליגת הנוער במהלך כל השנה, עקבתי אחרי המון שחקנים וכמובן בשלבי הפלייאוף. מאוד נהנתי לראות את הגמר, המשחקים היו איכותיים עם לא מעט שחקנים מוכשרים הנמצאים בסגל הרחב של נבחרת הנוער. הם מקבלים חשיפה והתנסות טובה ברמה גבוהה, מקווה שידעו לקחת את כל החוויות שצברו לכיוונים נכונים, דבר שיהפוך אותם לשחקנים טובים ושלמים יותר. מעמד הגמר הינו מיוחד עבור השחקנים והמאמנים ומי שידע למנף את זה  נכון להמשך הקריירה ירוויח בגדול.

 

מה דעתך באופן כללי על ליגת העל לנוער העונה?

היתה ליגה טובה, תחרותית, עם לא מעט קבוצות איכותיות והרבה שחקני נוער טובים ומוכשרים שיכולים בעתיד הקרוב לעשות את המעבר לבוגרים בצורה טובה. לחלקם יש את הנבחרת בקיץ על מנת לעשות את הקפיצה לרמה הבאה. אני חושב שחריגי הגיל נותנים עוד כוח לליגה וחייבים להמשיך עם זה, זה גם עוזר לאותם שחקנים במעבר לבוגרים, לפעמים אפילו מציל קריירה לשחקנים. יש לדוגמא את גבי צ'צשווילי מעמק יזרעאל שהוא יליד דצמבר ולא נחשב כחריג גיל ועדין לא יכול להיות בנבחרת הנוער, העונה הזאת חשפה אותו וקידמה אותו משמעותית. אני מניח שבבוגרים הוא לא היה מקבל את כמות הדקות ותשומת הלב שקיבל בליגת הנוער. ליגת הנוער שונה בתכלית מליגת הבוגרים ועדין השחקנים בה יכולים לקבל דברים חשובים בהתפתחותם העתידי. חייבים להמשיך לשפר את הליגה ואת החשיפה שלה כמו סטטיסטיקות מקצועיות בכל משחק, שידורים בטלויזיה גם במהלך העונה הסדירה, הבאת קהל רב יותר למשחקים (לתמרץ מועדונים שמביאים קהל) ועוד.

 

במהלך העונה קיבלת את התפקיד מאמן נבחרת הנוער, אחרי שנים רבות של עבודה והצלחה גדולה עם שחקני נוער, ספר לנו מה הסוד שלך עם צעירים?

 לאמן צעירים זו עבודה שונה מבוגרים, אימון נוער שונה לגמרי מאימון בוגרים בהרבה בחינות. יש לדעת להתאים את התכנים המקצועיים, את אופי העבודה באימון ואת המטרות לגיל הצעיר, יש לזהות טעויות ולתקן אותם בזמן ובצורה נכונה, תיקון שגיאות באימון צעירים הינו מפתח, לדעת להבחין בפוטנציאל של כל אחד, לדעת שיש הבדלים גדולים בין אחד לשני מבחינת "בשלות"  ומכך להיות סבלני גם עם כאלה שהיום לא מצליחים לבלוט אבל יש להם כישרון.

בכל מה שקשור לצעירים יש לבנות תהליך ארוך ומסודר ולא לפעול בשליפות ולא לתת לניצחון או הפסד לגרום לסטייה מהדרך ומהתהליך, המשחק חשוב מאוד בדרך והוא בהחלט אמצעי אבל לא המטרה העיקרית. המטרות באימון נוער צריכות להיות – קודם כל קידום יכולותיו האישיות של השחקן הן ברמה הטכנית והן ברמת "הטקטיקה האישית" שזה קבלת ההחלטות וקריאת המצבים במצבי משחק שונים ורק אחר כך פיתוח הקבוצה וההישגיים הקבוצתיים.

 

 

מה אתה חושב על השחקן הישראלי?

יש לנו לא מעט שחקנים מוכשרים בארץ, לצערי הם לא תמיד מקבלים את הטיפול וההכוונה הנכונים והמתאימים ביותר להם באופן אישי. יש לא מעט שחקנים צעירים שרוצים קיצורי דרך, רוצים שהדברים יגיעו אליהם בקלות יותר, אנחנו קצת במציאות של "כוכב נולד", כלומר הצלחה מהירה ובלי הדרך הארוכה והסיזיפית וזו לדעתי לא הדרך הנכונה להיבנות, להשתפר ולהפוך לשחקנים ברמה הגבוהה. שחקן צריך לבנות לו דרך ארוכה ומסודרת, להיות סבלני וחזק מנטלית, צריך לדעת להתמודד עם סיטואציות שונות ולדעת לעבור את כל המשברים והקשיים שצפויים לו. כדי למקסם את היכולות שלך אתה חייב לעבוד הרבה יותר קשה אבל גם נכון, עם סבלנות, עיקביות ורצון עז ללמוד.

לשחקן ההישראלי יש מעבר קשה מנוער לבוגרים כיוון שליגת הנוער בארץ משוחקת בסגנון אחר לחלוטין מבוגרים, פחות סייז, יותר משחק של גארדים וכדומה ולא כל אחד מצליח לעשות את ההתאמות המקצועיות והמנטליות. התפקיד של חלק מהשחקנים המובילים בנוער הינו גדול ובמעבר לבוגרים זה משתנה והם לא תמיד יודעים להתמודד ולשנות עצמם ובעיקר להיות סבלנים. יש להוסיף את העניין של הצבא שגורם להרבה שחקנים לוותר על החלום להיות כדורסלן, יש לא מעט שחקנים מוכשרים אך עדין לא מוכנים לעלות שלב וכיוון שאין מסגרת מתאימה להם, הם עוזבים בגלל תנאי השירות בצבא וכך הכדורסל מפספס לא מעט שחקנים.

 

מה שחקן צעיר צריך לעשות על מנת להתפתח ולהצליח?

שחקן צעיר חייב לחלום ואחרי זה להגשים את החלומות, להיות חרוץ, להתאמן נכון והרבה, להיות במגרשים ולא במחשב. חסר לי מאוד "משחקי הרחוב" לצעירים שעוזר ומפתח להם אינסטינקטים, חוש למשחק, עושה אותם יותר "חיות משחק", משפר את הקשיחות וההתמודדות בסיטואציות משתנות. שחקן צעיר חייב להשקיע מעבר לאימונים בקבוצה, אין דרך אחרת להיות שחקן טוב בלי לצאת החוצה להתאמן. עם הקבוצה והמאמן לומדים טכניקה ולבד אחרי האימון מתרגלים שוב ושוב עד שמשתפרים ומגיעים לרמה גבוהה של ביצוע. אגב הקיץ זו התקופה הטובה ביותר לעשות קפיצה משמעותית ביכולות המשחק והיכולות הגופניות, אני שנים רבות מקיים פורייקט אימונים אישיים בקיץ הנותן מעטפת אדירה לשחקן ורואה כל שנה את הקפיצה שאותם צעירים המתאמנים בתוכנית הזאת עושים, זה פשוט נפלא לראות את ההתקדמות שלהם, אני נהנה מכך.

 

ספר לנו על הפרויקט שאתה מקיים בקיץ?

כפי שדיברנו יש לי אהבה גדולה לפיתוח ועבודה עם שחקנים צעירים, לפני כמה שנים התחלתי בפרוייקט אימונים מיוחד וייחודי.

לאט לאט בניתי יחד עם צוות מאמנים מעולה ובכיר פרויקט אימונים אישיים הנקרא swish . זה פרויקט שאנחנו לא מפרסמים והשחקנים שמגיעים אליו, מגיעים דרך המלצות של מאמנים שמכירים את הפרויקט ואת רמתו ודרך שחקנים שכבר עשו את הפרויקט וכאלה שאנחנו מכירים, זה פונה רק לשחקנים מוכשרים עם פוטנציאל להתפתח. בעצם כל שחקן שמגיע עובר ראיון אישי איתי ולפי הבקשות שלו והצרכים שלו אני בונה לו תוכנית אימונים אישית לקיץ שאיתה הוא עובד במשך 18 ימים אינטנסיביים ואיכותיים. קצב האימונים והאינטנסיביות מאד גבוה ולכן הפרויקט לא מתאים לכל אחד אלא רק למי שבאמת רוצה להצליח. השחקן מקבל בתקופת האימונים כמעט כל מה ששחקן צריך להתפתח אם בפן המקצועי האישי, הן בפן הגופני והן בפן המנטלי, אנחנו משלבים גם את העבודה על קבלת החלטות וקריאת מצבים שלא מעט שחקנים לוקים בזה בחסר.

 

ומהנוער לבוגרים. למה לא לקחת את מכבי חיפה אחרי עזיבתו של עופר רחימי?

באתי למכבי חיפה לעזור לעופר, הוא זה שפנה אלי וביקש ממני להיות איתו. חשבתי על זה כמה ימים והחלטתי שאני בא לתת מעצמי, לנסות לעזור לו ולמועדון, התחלנו טוב בהמשך השתבשו הדברים והקבוצה לא הצליחה לנצח. עופר קיבל החלטה קשה לעזוב מה שהשאיר אותי בדילמה גדולה, דבר ראשון נשארתי ליומיים לעזור לקבוצה במשחק הקרוב שהיה נגד ירושלים ובסיומו הודעתי שליבי לא מאפשר לי לקחת את התפקיד ברמה הלויאלית לעופר. מכבי חיפה הינו מועדון גדול ואירגון רציני מאוד נהנתי לעבוד בו, הכרתי אנשים טובים ורציניים במערכת אבל מצפונית לא היה לי נכון לקחת את התפקיד, הרגשתי שזה לא מכובד ולא נראה טוב כלפי חוץ.

 

בתור מי שלקח אליפות עם מכבי קרית גת ואימן שם מספר שנים, מה דעתך על מה שקורה לה היום?

אני מאוד מקווה בשביל המועדון והאנשים היקרים שם שהם יתאוששו כלכלית וימשיכו להתקיים בליגות הגבוהות, אני בהחלט מאמין שכך יהיה מהכירותי עם האנשים שם. לא יתנו למועדון הזה להתפרק.  היו לי שנים נפלאות והרבה זכרונות נהדרים בקרית גת ומאחל להם בהצלחה תמיד.

 

בקיץ נבחרת הנוער משתתפת באליפות אירופה דרג ב', מה הסיכויים שלכם לעלות דרג?

אנחנו מתאמנים קשה יום יום על מנת להשתפר ולהתחבר כנבחרת, אנחנו בהחלט רוצים לעלות דרג אבל זו אף פעם לא משימה פשוטה, יש לא מעט נבחרות חזקות מאוד שרוצות בדיוק כמונו לעלות דרג. נצטרך לבוא מוכנים מקצועית ומנטלית למשימה הזאת ולדעת להתמודד עם הקשיים שיהיו בכל משחק ומשחק באליפות, צריך לבוא לכל משחק בכל יום כאילו זה גמר וזה לא דבר קל. חייבים להיות יחד ולשחק ביחד בכל סיטואציה, לדעת להתמודד עם הדברים נכון כי זה המפתח להצלחה. איבדנו את הקפטן שלנו יותם חנוכי בשל פציעה בברך וכל אחד יצטרך לתת מעצמו יותר, נצטרך לדעת לשלב את דני אבדיה בחכמה בשתי הנבחרות ולהביא אותו מוכן ומחובר כמו כולם ולכולם,  אנחנו נכין את השחקנים לאתגר שעומד לפניהם בדרך הטובה ביותר וכולנו מקווים להצליח יחד.