ארצית צפון: 12 מי יודע?

קצת חיכינו, אבל זה גם קצת השתלם. הפועל חיפה חזרה ללאומית והשאירה את הליגה עם נעלם גדול בעניין זהות המחליפה. וגם: היכרות ראשונית עם 3 העולות החדשות, ו... מי הקבוצות שמתכננות להתמודד על האליפות השנה?


| אלירן כהן

 

חדשות בליגה הארצית צריכים לטפטף, אבל בגלל שנכנסו קצת לפיגורים, ננסה לא להפוך לכם את סוף השבוע למעייף מידי.

הפועל חיפה קיבלה בבוקר יום שני את ההודעה הרשמית לפיה תחליף את מכבי קריית גת בליגה הלאומית, וכבר התחילה לעבוד, אולם בעוד המעבר שלה לליגה השנייה היה חלק (ואף צפוי, יש לומר) - על זהות המחליפה שלה בליגה השלישית אנחנו יכולים לתת לכם כמה מילים. או לפחות לנסות.

בהתאם לתקנון איגוד הכדורסל, הראשונה שקיבלה את שיחת הטלפון עם ההזמנה לחזור לשחק בליגה הארצית בעונה הבאה היא עירוני "שיקו" קריית אונו, שסיימה אשתקד במקום השני בבית המבחנים הצפוני. בקריית אונו התלבטו יומיים, אך בסופו של דבר העדיפו להישאר בליגה הרביעית מאשר לנדוד שוב במחוזות הצפון. הפועל קריית טבעון, שסיימה אחרונה בבית המבחנים, היא המועמדת הבאה לשחק בליגה הארצית בעונה הקרובה, אלא שגם שם עדיין לא קיבלו החלטה.

במידה וגם טבעון תסרב, תועבר זכות ההישארות למכבי כרמיאל, שסיימה את העונה במקום האחרון במחוז הצפוני של הליגה הארצית (עם שני נצחונות בלבד) אך ייתכן מאוד ותקח את ההזדמנות בשתי הידיים ותשאר עונה נוספת בליגה השלישית (הפועל ג'ת, שסיימה את העונה במקום ה- 11, התפרקה). בנקודה הזו עולות מספר שאלות שגם אנו נדרשנו להם, ויצאנו לבדוק מה אומרים חוקי איגוד הכדורסל.

הליגה הארצית מונה 24 קבוצות המתחלקות לשני מחוזות בהתאם למיקומם הגיאוגרפי. חלוקת המחוזות התבצעה כבר בשבועות הראשונים של פגרת הקיץ, ולאחר שהתבצעה - אין כל אפשרות לערער עליה או לשנות אותה. מהסיבה הזו, המקום שהתפנה במחוז הצפוני של הליגה - יועד לקבוצה הראשונה שהמתינה בתור, קרי - קריית אונו, שסיימה שנייה בבית המבחנים. אליצור רמלה, שסיימה גם היא במקום השני בבית המבחנים, אמנם סגרה את העונה הסדירה במאזן טוב יותר מזה של קריית אונו (עשרה נצחונות מול שבעה) אבל לאור חלוקת המחוזות הראשונית - נמנעה ממנה האפשרות למלא את מקומה של חיפה בארצית.

ההיגיון, מצד אחד, מובן - אי אפשר להעלות את רמלה לארצית ולהסיט קבוצה מהמחוז הדרומי - צפונה, חודשיים לפני פתיחת העונה. אולם מאידך - האם זה הוגן להעדיף קבוצה שסיימה את העונה עם 2 נצחונות בלבד (כרמיאל) על פני כזו שסיימה את העונה עם 10 נצחונות (ולמעשה נגררה למשחקי המבחנים רק בגלל הפרש סלים שפעל לרעתה)? כנראה שגם פה התשובה היא שלילית. ויש גם צד שלישי - אם עבור רמלה האיגוד יסיט קבוצה מהמחוז הדרומי למחוז הצפוני - איך יתפרש הצעד בעיני אנשי קריית אונו, שסביר להניח כי היו בוחרים להיענות להחלטה כזו בחיוב?

פירוקי קבוצות, גם בליגות הבכירות, הם עניין שתמיד היה איתנו ולמרבה הצער גם ימשיך להיות. כדי להבטיח שהסדר הטוב ישמר בעתיד, אולי ההחלטה הנכונה תהיה להגביל את זמני הרישום של הקבוצות לשבועות הראשונים של פגרת הקיץ, ורק לאחריהם לקבוע את החלוקה למחוזות (גם בליגות נמוכות יותר). קצת לחיץ, קצת מעצבן, אבל לפחות יוריד עד כמה שאפשר את תחושת הקיפוח מהקבוצות.

 

ועכשיו אפשר לדבר על מי שכן יהיו איתנו. נניח, מכבי חדרה.

רק לפני שנה היא ירדה לליגה (דרך משחקי המבחנים), אבל הסוף הטוב הגיע מהר מהצפוי. חדרה שינתה את פניה ובקיץ שעבר מינתה את ניב רבי, שהוביל את עמק חפר הצנועה לזכייה בגביע האיגוד ולפלייאוף העליון, למאמנה, שהוא עצמו סחב מעמק חפר את כל החמישייה הראשונה שלו לליגה הרביעית. התוצאה: מאזן מושלם ועליה קלילה לליגה הארצית, עם הפרש סלים של קרוב ל- 500 נקודות. קיצר, לא כוחות.

"הניהול והדחיפה בחדרה הם משהו בלתי רגיל", אמר לנו רבי. "חדרה זה מועדון גדול שחוזר לעצמו. בונים כאן היכל חדש וגדול והמטרה שלנו היא להיות בצמרת השנה ולגרום לאוהדים שלנו הנאה וכיף". האולם החדש יהיה מוכן רק בתחילת 2019, עד אז תשחק הקבוצה באולם של תיכון חדרה, אבל נראה שבהתחייבות הראשונית שלו - ניב רבי עומד גם עומד.

זה התחיל עם הרביעייה המובילה מהעונה שעברה, שנשארה לעונה נוספת. הרכז המוכשר טל יזרעאלי, שעוד מחכה לנקודת הפריצה האמיתית שלו, הגארד שי קליימניץ והצמד הוותיק הראל קרני ומושון יעקוסי, שיפתחו את עונתם הרביעית בקבוצה.

מסע הרכש של חדרה התחיל עם מתן לבנטר הנתנייתי, שעלה עם הקבוצה ללאומית אשתקד, והמשיך עם שלושה שמות מעניינים: הפורוורד דן שפי, שחוזר למחוז הצפוני אחרי 3 שנים בדרום, הסנטר אלעד כנפו שהוביל אשתקד את מעלה אדומים לחצי גמר הפלייאוף, והקלעי אבי פוגל, שבשנתיים האחרונות עלה פעמיים מהלאומית לארצית - אשתקד עם אשקלון ולפני שנתיים עם יבנה. רק אומרים.

הפועל ג'ת, כאמור, התפרקה, אבל זכינו השנה בנציגה חדשה למגזר, שתנסה לשמור על יציבות לפרק זמן ארוך קצת יותר. את סגנית אלופת ליגה א' שרון, הפועל כפר קאסם, יאמן גם בעונה הבאה יעקב גולן שאת 5 השנים האחרונות סיים עם עליית ליגה (פעמיים עם כפר קאסם, הפועל פ"ת ואליצור פ"ת).

"התוכניות שלנו הן להגיע רחוק", סיפר לנו גולן, "יש תמיכה מצד העירייה ויש יושב ראש, נימר עאמר, שדואג להכל. אנחנו לא נעשה צעדים מבלי שיהיה להם גב כלכלי, ובהתאם לתקציב נגזור את המטרות שלנו. בגדול אפשר לומר שאנחנו חולמים גם על הלאומית, אבל נתחיל בצעדים המתאימים".

כפר קאסם, כמו מכבי קריית ביאליק, אלופת המחוז הצפוני של ליגה א', עדיין לא הודיעה על החתמה רשמית של שחקנים, נכון לרגע כתיבת שורות אלו. את ביאליק צפוי לאמן בעונה הקרובה שגיא רטנר, שכבר אימן את הקבוצה בליגה הארצית, וימשיך בתפקידו כמנהל המקצועי של המועדון עונה רביעית ברציפות. רטנר, אגב, כמו גולן, כמו רבי, וכמו שלושת המאמנים שעלו למחוז הדרומי של הליגה הארצית - משלים 6/6 נדיר, וכמעט מובן מאליו, של מאמנים שעלו ליגה, ונשארו להצליח גם בה.