העתודה: עוד קיץ עצוב

שוב הכל נבנה והסתדר כדי שנצליח להעפיל לדרג א'. אבל עם אחוזי קליעה כאלה, רכות בצבע ופציעות שלא בדיוק הועילו - רומניה הראו איך עובדים נכון ומתקדמים ואחרי חצי עשור שאנחנו עדיפים עליהן, הרומניות מרחק ניצחון מדרג א'. אנחנו ננסה שוב בשנה הבאה. נשבר הלב. (צילום: FIBA.COM)


| שי ברק

נבחרת העתודה ישראל 43 – נבחרת העתודה רומניה 64

אחרי יום המנוחה ובמאזן 2 ניצחונות מול הפסד, הגיעה הנבחרת למשחק הקריטי נגד רומניה המארחת. הרומניות שקיבלו לוח משחקים נוח יותר הגיעו לימי ההכרעה עם מאזן מושלם כשהן יודעות שניצחון אחד צפוי להבטיח להן מקום בהצלבה. הנבחרת ניסתה לנצל את יום המנוחה להתאוששות אבל צליל וטורי התקשתה להחלים מהפציעה ולא נכללה בסגל.

 

סיפור המשחק הוא 43 נקודות. ההגנה הישראלית עבדה ברוב המשחק (למעט הרבע השני), נכון. הצליחה לשבש את משחקה של רומניה את פראו ופודאר הורדנו מהממוצע שלהן, הגבוהה שאיימה בתחילת המשחק סיימה עם 5 נקודות ומדד 7 בלבד,  וברוב הדקות גם את פראריו הצלחנו להוציא מקצב המשחק. אבל כשאחוזי הקליעה הם נמוכים מ-25 אחוזים מהשדה, כשאלי רוזנבלום שהגיעה כשוברת שוויון מסיימת ללא סל שדה, אין הרבה מה להוסיף.

 

אבל האמת חייבת להיאמר, רומניה, שקרובה כעת משחק ניצחון מדרג א', לא נבחרת ברמה שלא ראינו פה. למעשה הפעם האחרונה שנבחרת העתודה סיימה מתחת לרומניה היתה בשנת 2012. בשנה שעברה ניצחנו אותן גם בעתודה וגם בנערות (הפעם האחרונה שבנערות רומניה הקדימה אותנו היתה ב-2013). זו יריבה בסדר גודל שלנו – היינו צריכים ויכולים לעשות את זה. כמו שנה שעברה, כמו לפני שנתיים וכמו שתמיד אומרים ... זה היה יכול וצריך להיות שלנו. חבל.

 

המשחק נפתח עם נסיון לתקוף את הגבוהות הרומניות והעתודה הלכה פעם אחר פעם פנימה אך התקשתה לייצר נקודות. כשרומניה עלתה ליתרון 3:0. רק שלוש דקות מהפתיחה עדן רוטברג עם נקודות עונשין העלתה את הנבחרת על הלוח ומשם המומנטום התחיל להיצבר פלג פלץ מצאה את אורבך לסל מחצי מרחק ואחריו שלשה של יערה יצחקי יתרון 7:5 לישראל.

ההגנה הישראלית עשתה עבודה טובה על הפורוורדיות המסוכנות של רומניה ובעיקר פלג פלץ על פראריו, אבל האחרונה היתה צריכה חצי שניה פנויה וצלפה שלשה שהפכה את המשחק מחדש. הרבע המשיך להיות צמוד, כשרוטברג וחדד הוסיפו נקודות מהקו ואחרי 10 דקות יתרון 12:11 בלבד לרומניה. כשהנבחרת מתמודדת בצבע כשווה מול שוות, שוויון 19 בריבאונד.

 

הרבע השני נפתח שוב ללא נקודות מהצד הישראלי. אחרי דקה פראו הגדילה את ההפרש ואחריו רומניה התרחקה עד 20:12 כשהעתודה נתקעו במשך 4 דקות ללא סל שדה ורומניה הגדילה את ההפרש עד 9 נקודות לקח הספסל הישראלי פסק זמן וסידר את ההגנה. דור סער ניסתה לשנות כשפעם אחת במתפרצת ופעם שניה בשלשה החזירה את ההפרש עד 23:19. ההגנה לחצה, חטפה והנבחרת רצה, אבל אז רומניה התעוררה והשתמשה באותו נשק של חטיפות ומתפרצות, בדרך ליתרון דו ספרתי 29:19.

יערה יצחקי עוד הקטינה האת ההפרש 29:21, שתי דקות וחצי להפסקה, אך דקה אחרי החמירה את הפציעה איתה שיחקה מתחילת האליפות וירדה מהפרקט. רומניה שהגדילה את ההפרש עד 34:21 (וגם את ההפרש בכדורים החוזרים 30-21), סגרה את הרבע ביתרון דו ספרתי שלאור הסגל החסר של הנבחרת, קשה היה לראות את השלב הבא בהישג יש.

 

את הרבע השלישי פתחה הנבחרת עם הרבה התלהבות ומעט מזל. לייאפים לא נכנסו וג'אמפים חופשיים.עד שדור סער הגיעה לטבעת ועשתה נקודות ראשונות. הנבחרת נכנסה להתלהבות כשיערה יצחקי למרות הכל חזרה לשחק ומצאה את רוטברג לשלשה, 34:26. הכחולות לבנות לא עצרו גם אחרי סל ונוגה פלג פלץ השלימה סל ועבירה, 3 דקות מדהימות בתוך הרבע – "הרוח הישראלית חיה".

רומניה לא ויתרה וגם לא הרשימה. ההפרש נע סביב 10 נקודות מהרגע שחזרו ליתרון 39:29. פראריו ניצלה כל טעות הגנתית כדי לנעוץ עוד שלשה וכשהסטטיסטיקה שלה הראתה 5 מ-5, שתי דקות לסיום הרבע ההפרש עלה ל-15 (46:31). בשתי הדקות האחרונות של הרבע אף אחת מהקבוצות לא הצליחה לייצר נקודות כשלמרות שהנבחרת הגיעה למצבים, הכדורים פשוט לא נכנסו.  0 מ-5 של אלי רוזנבלום היה יותר מדי ממה שאפשר להרשות לעצמנו והרבע הסתיים, כאמור 46:31.

 

את הרבע המכריע פתחה רומניה בנקודות שהעלו אותה ליתרון שיא 50:31. דור סער הגיבה בשלשה. אבל ההפרש המשיך לנוע סביב 19 נקודות . חמש דקות לסיום, בשלשה רומניה ההפרש חצה את 20 הנקודות (56:34) כשבנבחרת למעשה ויתרו על המשחק כעל הפרקט עלו כל השחקניות שלא הרבו לקבל דקות עד כה באליפות. עד לסיום נע המשחק סביב 20 נקודות ההפרש והתוצאה, רומניה משלימה ניצחון רביעי וממשיכה לשלב הבא יחד עם ליטא שייאבקו מחר על המקום הראשון.

 

קלעו לנבחרת העתודה ישראל:

עדן רוטברג 13 נק' (3 ריב', 2 אס', 4 חט')

דור סער 10 נק' (4 ריב', 1 חט')

יערה יצחקי 5 נק' (2 ריב', 1 אס')

ליעד אורבך 4 נק' (3 ריב', 2 אס')

נוגה פלג פלץ (5 ריב', 3 אס', 1 חט') ורוני גולדין 3 נק' כ"א

אלי רוזנבלום (4 ריב') וסהר דגן 2 נק' כ"א

הדר חדד 1 נק' (3 ריב')

שיחקה ולא קלעה: מיקה יקיר (1 ריב')