הפועל עפולה – לחזור לצמרת

אחרי העונה הנוראית שעברה על הקבוצה בעונה שעברה, בעפולה, ששוב הלכו על בנייה מחודשת, הציבו מטרה אחת – עונה שקטה שבסיומה תחזור הקבוצה לפלייאוף העליון אחרי שנתיים של העדרות. בקבצו נתנו את המפתחות לרכז מקומי צעיר, לצידו הביאו כמה ישראלים מנוסים וזרים מעניינים.


| יניב סהראי

 

אחרי שנתיים מאכזבות שהסתיימו בפלייאוף התחתון, בעפולה ירצו לשוב לפלייאוף העליון ולשם כך הלכו גם העונה על בנייה מחודשת. ניר קפלן, שכבר היה חתום לעונה נוספת במגדל העמק, אך ניצל סעיף יציאה, יהיה זה שיעמוד על הקווים בבירת העמק. קפלן הלך על קונספט שונה מהעונה שעברה, כאשר את הקו האחורי בנה על ישראלים שעברו דבר או שניים בליגה.

מקסים קיקוס, שמונה לקפטן הקבוצה, מגיע אחרי עונה בה עבר ברומניה ובאתא; ירין איינהורן ודולב דראפיץ' (הבן של), שמגיעים אחרי שתי עונות אישיות וקבוצתיות טובות בקרית אתא ורחובות בהתאמה; שחקן הבית מוריאל לוטאטי שצפוי לקבל העונה דקות משמעותיות ורום קורנליוס. בשונה מהשנים האחרונות, עושה רושם שהעונה הקו הקדמי של עפולה צפוי להיות קו קדמי חזק ומאיים יותר, כאשר שני הזרים שהגיעו מטורקיה – מאני אטיקנס וקאהים סירייט מגלים יכולת טובה בהכנה וגם בן קרטר(עוד בן של) מציג יכולת לא רעה בכלל.

סגל השחקנים: ירין איינהורן (עירוני קרית אתא), מקסים קיקוס (עירוני קרית אתא), דולב דראפיץ' (מכבי רחובות), רון גוברמן, מוריאל לוטאטי, ברק אוריון(הפועל עמק חפר), רום קורנליוס (מכבי קרית מוצקין), גיא פרבר (הפועל מגדל העמק), מאני אטקינס (בקירקוי, טורקיה), אביאל לוי (הפועל גלבוע/גליל), בן קרטר (הפועל ירושלים), קאהים סירייט (בויוקצ'מקה, טורקיה).

מאמן: ניר קפלן. גם קפלן, בדומה לקודמיו בתפקיד, מגיע מהשכנה ממגדל העמק. קפלן למעשה היה כבר חתום לעונה נוספת במגדל, אך ניצל את סעיף היציאה בחוזה כדי לחתום בעפולה. למרות שירד ליגה בעונה שעברה, קפלן עשה עבודה לא רעה בכלל במגדל העמק כשהצליח להעמיד קבוצה לוחמת שלא עשתה חיים קלים לאף בקבוצה בליגה. כעת, מקבל קפלן הזדמנות בקבוצה עם יותר ציפיות ויהיה מעניין לראות האם גם יצליח להוביל את עפולה חזרה לפלייאוף העליון.


השם החם: צמד הזרים. על הנייר, לעפולה יש את צמד הזרים שמחזיקים ברזומה הכי מרשים בליגה – עונות טובות בטורקיה, ליגת הפיתוח של הנבא וספרד, הן רק חלק מהמקומות בהן עברו צמד הזרים של עפולה. בינתיים במשחקי ההכנה השילוב בין אטקינס לסירייט נראה טוב ובמידה והשניים יצליחו להרשים גם בליגה, הקבוצה מבירת העמק תעשה צעד גדול בדרך חזרה לפלייאוף העליון.

שימו לב ל: אחד מהמועמדים לתגלית העונה – מוריאל לוטאטי. בעפולה, שהחתימו את השחקן בתחילת הקיץ על חוזה ל-3 העונות הקרובות, צפויים לתת העונה לכשרון המקומי את כל הכלים להצליח ולראיה החליטה הקבוצה שכבר העונה לוטאטי יתפוס את תפקיד הרכז המחליף.

 

התחזית האופטימית: המטרה הושגה – אחרי שנתיים של העדרות, עפולה שוב בפלייאוף העליון ועל הדרך מקבלת גם שכר על האמון שנתנה במוריאל לוטאטי, כשהאחרון זוכה בתואר תגלית העונה. בפלייאוף, מצליחה הקבוצה לגבור על ר"גבעתיים, על אף העדר יתרון הביתיות, אך בחצי הגמר הקבוצה תעצר עם הדחה מול מכבי חיפה.

התחזית הפסימית: בעפולה, שקיבלו פתיחת עונה קשה מאוד, רואים את התסריט של העונה האחרונה חוזר על עצמו. נדנדת הזרים שמלווה את הקבוצה בשנים האחרונות נמשכת ומסתיימת גם הפעם עם חזרתו של קרון דשילדס לאחר ששוחרר ממכבי חיפה. בסופו של דבר זה מספיק לקבוצה מבירת העמק לשרוד בליגה, שוב, רק במחזורי הסיום של העונה.

התחזית הריאלית: עושה רושם שעפולה צפוייה להתמודד על מקום בפלייאוף העליון וגם אם בסופו של דבר לא תשיג אותו, התסריט של העונה שעברה לא צפוי לחזור על עצמו. על אף הרצון לתת ל-לוטאטי את ההזדמנות לפרוץ, בעפולה לקחו איזשהו סיכון שלא הביאו עוד רכז שיעבה את הקו האחורי של הקבוצה, מה שיכול לעשות בסופו של דבר את ההבדל בין מקום בפלייאוף עליון למקום בפלייאוף התחתון. יחד עם זאת, הקו הקדמי של הקבוצה נראה קו קדמי מהטובים ביותר שהיו בעפולה בשנים האחרונות כשלצד קרטר, סירייט ואטקינס גם פרבר ואביאל לוי הצעיר צפויים לקבל דקות מהספסל.


טריוויה:
טורקי כפול – עפולה הייתה הקבוצה היחידה שהביאה את צמד הזרים שלה מאותה מדינה(לא כולל ישראל) – טורקיה. יודעים מה? זאת גם לא הפעם הראשונה שעפולה מביאה בעונה 2 זרים מאותה מדינה: בעונה שעברה, היו אלה אנטוני מיילס וקרון דשילדס שהגיעו אחרי עונה בהונגריה, ואי שם בעונת 15/16 היו אלה דריוס מורו ומארשל מוזס שהגיעו גם הם מטורקיה.

הבנים של – רום קורנליוס, בנו של גרג, ובן קרטר, בנו של מייק, אלו הבנים של שחקני העבר, אבל לא רק נציגות מהכדורסל יש בעפולה, אלא גם נציגות מהכדורגל עם דולב דראפיץ, בנו של סלובדואן מאמן מכבי נתניה.

מה שהיה זה מה שנשאר – צמד שחקני הבית – מוריאל לוטאטי ורון גוברמן היו השרידים היחידים בעונה שעברה מהסגל של לפני שתי עונות. עברה לה עונה, והנה שוב לוטאטי וגוברמן הם השרידים היחידים מהסגל של העונה שעברה.