לאומית: לקראת המחזור ה-23

כשבמוקד משחק גורלי לכפ"ס ולמעגן מיכאל שיתמודדו האחת מול השניה על הכרטיס לפיינל פור וברקע ראשל"צ והגליל ימשיכו להיאבק על המקום הראשון תיכנס הליגה לחודשי ההכרעה. רמת השרון תארח את כאוכב במשחקי ההזדמנות האחרונה להינצל וגלבוע מעיינות תצא לתל אביב כדי לשמור על סיכוי כלשהו להתברג ברגע האחרון לפיינל פור. (צילום: הפועל כפ"ס)


| safsal

טבלת הליגה:
1. הפועל ראשל"צ 41 נק' (455+)
2. הפועל כפ"ס 40 נק' (253+)
3. הפועל גליל עליון 40 נק' (325+)
4. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 39 נק' (386+)
5. הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 38 נק' (147+)
6. אס"א ירושלים 36 נק' (79+)
7. מכבי חיפה 34 נק' (6-)
8. הפועל כאוכב 31 נק' (166-)
9. אליצור ת"א 31 נק' (113-)
10. אקדמיית וינגייט 28 נק' (130-)
11. הפועל באר טוביה 28 נק' (226-)
12. מכבי תל כביר 27 נק' (265-)
13. א.ס. רמה"ש 25 נק' (272-)
14. הפועל פ"ת 24 נק' (467-)

הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – הפועל כפר סבא (19:00, קיבוץ מעגן מיכאל)
בסיבוב הקודם 68:61 להפועל כפ"ס.
בסיבוב הקודם הגיעו מעגן מיכאל לכפ"ס זמן קצר אחרי שהדיחו אותן מהגביע וכפ"ס בתצוגה נהדרת גברה עליה ומאז חלפה על פניה בטבלה. בחודש האחרון השתיים לא משכנעות ולצד הפסדים ליריבות צמרת (מעגן לגליל ולראשל"צ, כפ"ס לגלבוע) הן מנצחות יריבות תחתית אחרי מאמץ רב. כך הן מגיעות למשחק שיותר משיש להן מה להרוויח במקרה של ניצחון – יש להן מה להפסיד. הפסד יכול לסבך אותן מאד מול הגלבוע שנמצאת במקום החמישי ומחכה למעידה של אחת מהן.

הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (מקום 4, מאזן 17-3). הקבוצה שנמצאת מרחק ניצחון מגמר גביע ומרחק 2 ניצחונות מהבטחת הפיינל פור, מגיעה אחרי הפסד גדול בגליל העליון שהגיע אחרי ההפסד לראשל"צ ובסך הכל עד כה אין להן עוד אף ניצחון ליגה על היריבות שמדורגות 1-3. המשחק נגד כפ"ס הוא הזדמנות אחרונה להשיג אותו. הקבוצה עדיין ללא עמית גור הפצועה, מקבלת מדי שבוע את שירלי שבתאי יותר ויותר טובה, אך כמו ברוב שלבי העונה הניצחון נמצא בידיים של דניאל חג'ג' ושי אלון הברומטר של הקבוצה.

הפועל כפ"ס (מקום 2, מאזן 18-4) שהתה במחזורים האחרונים בפיסגה אבל לפניה עוד שני משחקים עם יריבות לפיינל פור וכשהיא מרחק שני משחקים מהמקום החמישי לא תרצה להתקרב אליו. היכולת של כפ"ס תלויה עדיין בכושר של רוני גולדין אולי כוכבת העונה הנוכחית שהתגייסה לפני 3 שבועות ולמרות שמגיעה למשחקים לא מתאמנת באופן סדיר עם הקבוצה. בהיעדרה טלי בן ישי בעונת שיא צריכה לשחזר את היכולות מהשבועות האחרונים אחרי שנעצרה על 9 נקודות במחזור האחרון, וגם סהר דגן שאחרי חודש נהדר וקצב קליעה דו ספרתי נעצרה גם היא ברמה"ש.


אליצור תל אביב – הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות (20:30, המרכז היהודי-ערבי ביפו)
בסיבוב הקודם 67:37 לגלבוע מעיינות.
זו היתה נקודת אור בתחילת העונה הקשה שעברה על הגלבוע. הגלבוע היו בתקופה של התאוששות מפתיחת העונה הקשה ורגע לפני התבוסה לירושלים הצליחו לנצח את אליצור. אליצור שהיתה אז בתקופה טובה ובמחשבות על צמרת חזרו לקרקע אחרי ההפסד לגלבוע ומאז השתיים פחות או יותר באותו המקום בטבלה.

אליצור תל אביב (מקום 9, מאזן 9-13), השיגו ניצחון חשוב בשבוע שעבר ובכך הגיעו ל-3 ניצחונות ב-10 המשחקים האחרונים. קשה לומר שהבית מהווה יתרון לקבוצה כשיש להן יותר הפסדים מניצחונות בו, אבל ביפו תמיד לא פשוט וכמו שכפ"ס הופתעה שם אליצור ת"א ירצו לעשות את אותה הדבר גם לגלבוע. מורן שטרית וחנה הללי הן אליצור של השנה . הצערה בצד הן שוות מעל 50% מנקודות הקבוצה מדי מחזור, אבל אולי דווקא עם ההגעה של דורין רדט בשלהי מועד ההעברות משהו השתחרר בצעירות ובעיקר אצל יהל יובנוביץ שנכנסות לכושר משחק טוב כבר שבוע שני.

הפועל גלבוע מעיינות (מקום 5, מאזן 16-6), הריצה המדהימה של הגלבוע מתחילת הסיבוב נעצרה עם הפסד כ"כ לא מחויב אחרי 2 הארכות בכאוכב. 8 ניצחונות רצופים הצליחו לייצר שם כולל על ראשל"צ, כפ"ס והגליל אבל דווקא התשיעית בליגה הכניעה אותן. כעת ללא אפשרות לטעויות הגלבוע חייבות לנצח את 4 המשחקים שעוד נותרו להן ולקוות שהאחרות יפסידו בדיוק במקום המתאים. מיכל גילת היא השחקנית שהגלבוע היתה זקוקה לה, אבל נדמה שדווקא החזרה של עדי פירסטנטברג שסיימה טירונות היא החיזוק המשמעותי לקבוצה בטח כל עוד הדר גוטין פצועה. מלבד השתיים עלית כהן וענבר לברון חייבות לחזור ליכולת המוכרת שלהן שהובילה את הקבוצה לצמרת בעונה שעברה.

הפועל פתח תקווה – הפועל גליל עליון (18:30, אולם "עוזי חיטמן" פ"ת)
בסיבוב הקודם 70:44 להפועל גליל עליון
הפועל גליל עליון של הסיבוב הקודם היתה המוליכה, הקבוצה הבלתי מנוצחת שאירחה את פתח תקווה, נועלת הטבלה, ויצאה עם ניצחון קל. הסדקים בגליל התגלו לראשונה במחזור שאחרי כשספגו הפסד ראשון להפועל ראשל"צ. אחריו גם איבדו את ליאור הלוי שנפצעה לתקופה ממושכת. עכשיו כשהן קרובות להבטיח את המקום בפיינל פור והלוי כבר חזרה לאימונים המשחק מול פ"ת יכול להיות דווקא פתח לתקופה הטובה שעומדת להגיע.

הפועל פתח תקווה (מקום 14, מאזן 2-20), הקבוצה שכבר נקבע כי תחזור לארצית אחרי שנתיים מגיעה באופן נדיר עם ניצחון. אחרי רצף הפסדים שנמשך מהמחזור השלישי הדהימו את אקדמיית וינגייט במשחק האחרון בין השתיים. לפ"ת היה הרבה זמן להתכונן כי את המשחק של המחזור ה-22 הקדימו בחודש ומעניין לראות אם מכינים משהו לקבוצה מהמקום השלישי. אגב פ"ת השיגה את 2 הניצחונות בבית כך שעדיין מחפשת ניצחון חוץ ראשון. בפ"ת שבתחילת העונה נהנו מהיכולת של הילה הניג, מתבססות כיום על אוריאן אמסלם ועל היכולת של הילה מימון, נגד שחקניות הפנים של הגליל (שני לוי, מיתר אסולין) - הילה הניג חשובה במיוחד.

הפועל גליל עליון (מקום 3, מאזן 18-4), כאמור הקבוצה בתקופה טובה יותר. אחרי שאת תחילת הסיבוב פתחו במאזן 3-3 מפתיע כולל הפסד לבאר טוביה, הן כבר עם 4 ניצחונות רצופים כשהאחרון בהם על מעגן מיכאל ובסך הכל נמצאות במאזן מצוין להבטיח פיינל פור רגע לפני שמקבלות בחזרה את ליאור הלוי שהיתה מהמשמעותיות ברצף הניצחונות בפתיחת העונה. הגליל יכולות להיות רגועות לא רק כי הן נגד האחרונות בטבלה אלא כי היריבה מולן עוד לא ניצחה משחק חוץ והן הפסידו רק פעם אחת בבית העונה (נגד גלבוע מעיינות). רבקה רוס וקרן נחמה הובילו את הקבוצה לכל הניצחונות הגודלים כשנעזרו בשבועות האחרונים בשני לוי, אבל דווקא היכולת הנהדרת של מיתר אסולין במחזור האחרון יכולה להיות הבשורה הגדולה, עוד שחקנית מטרה בצבע הופכת את הגליל לקבוצה שלמה ומסוכנת יותר.


אס"א ירושלים – הפועל באר טוביה (19:00, "קוסל" גבעת רם)
בסיבוב הקודם 55:44 לאס"א ירושלים.
ירושלים אחת הקבוצות הפחות יציבות העונה, הגיעו לבאר טוביה במשחק שנדחה ונעל את המחזור ולמרות שקלעו רק 55 נקודות חזרו משם עם ניצחון. אחריו הגיע הניצחון הגדול על הגלבוע והתחושה שאפשר לעשות משהו מיוחד העונה. תחושה שנעלמה בשבועות האחרונים עם רצף 3 הפסדים שסגר למעשה את סיפור העונה.

אס"א ירושלים (מקום 6, מאזן 14-8), זו לא עונה רעה, בטח בליגה כזו חזקה אבל מירושלים התרגלנו למאבקי צמרת ועם הסגל העמוק שנבנה שם השנה זו גם היתה המטרה. ירושלים שאחרי הצטרפותה של הדר רפאל הפכה למועמדת מובילה להמשיך לעוד שנה בפיינל פור, רק שבשבועות האחרונים ואחרי ההפסד בבית למעגן מיכאל אחרי שכבר היו בעמדת ניצחון ואחרי ההפסד בגליל העליון חזרו הביתה והפסידו גם לכפ"ס ובסך הכל 4 הפסדים מתחילת הסיבוב והקבוצה איבדה כל סיכוי לפיינל פור. כעת נותר לראות איך נטע רפאל הפוטנציאל הגדול מהעונה שעברה סוגרת את השנה לקראת הקיץ ואולי זימון ראשון לנבחרת והאם הדר רפאל עוד יכולה לסחוב את הקבוצה למקום החמישי.

הפועל באר טוביה (מקום 11, מאזן 6-16), באר טוביה שהחתימה הקיץ את מור בורודובסקי ובהמשך צירפה גם את שרון זאבי יחד עם וקסלר וניצן, היתה צפויה להיאבק גבוה יותר בטבלה אך נקלעה למאבקי תחתית. דווקא עכשיו כשנשארה בליגה ועוד השלימה ניצחונות מרשימים על וינגייט, הגליל העליון ובסך הכל 5 ניצחונות מתחילת הסיבוב, יכולה להמשיך בתהליך של קידום הצעירות ושילובן. הנערות שיעלו בסוף השנה לליגה הלאומית זוכות לניסיון משמעותי גם בבוגרות ובמה שעוד נשאר מהעונה יכולות רק לשפר את המאזן ואולי גם לסיים במקום העשירי ובתחושה טובה.


א.ס רמת השרון - הפועל כאוכב (19:00, אולם "אוסישקין")
בסיבוב הקודם 63:57 לכאוכב.
המשחק הצמוד בין שתי הקבוצות הוא זה שבסופו של דבר הוציא את כאוכב מהתחתית והכניס אליה את רמת השרון. עד אותו המשחק לכאוכב היו 2 ניצחונות בלבד (אחד יותר מלרמה"ש) ולאחריו הן יצאו ל-7 ניצחונות מול 6 הפסדים והן כבר במקום השמיני בליגה. רמה"ש המשיכו והסתבכו מתחת לקו האדום.

א.ס רמת השרון (מקום 13, מאזן 3-19). רמת השרון שפתחו לא טוב את העונה צירפו במהלכה 3 שחקניות בוגרות (אחת מהן כבר הספיקה לעזוב), אבל למרות הסגל האיכותי והצעירות המוכשרות משהו בחיבור לא נדבק והקבוצה הסתבכה בתחתית למרות שהיתה צמודה כמעט בכל משחקיה. היעדר ניסיון או נאיביות היו שם ברגעי ההכרעה וזה אולי ההבדל בין אמצע טבלה לחזרה לארצית. אחרי 5 הפסדים רצופים הקבוצה עדיין לא איבדה סיכוי להינצל, אך כדי שתישרוד אסור לה לאבד יותר נקודות, בטח לא בבית. דרור מייברג, אביטל צוובנר והמצטרפת האחרונה לורן בניטה חייבות לקחת את זה על עצמן.

הפועל כאוכב (מקום 8, מאזן 9-13). עם 3 ניצחונות רצופים ו-5 מתחילת הסיבוב כאוכב כבר במקום השמיני. ההפסדים בתחילת העונה פגעו בסיכויים לסיים גבוה יותר ,אבל עבור מי שהתרגלה למצוא עצמה במאבקי התחתית אמצע טבלה זו התחלה מצוינת. הקבוצה שהצליחה לאחרונה לחבר בין צעירות המחלקה כפייירוז חאג' מוחמד והיא סלאח לבין שחקניות שהיו מובילות בענף כולל בליגת העל רק בעונה שעברה (הדר לוי ובר גילינסקי) הצליחה לנצח כבר את הגלבוע וירושלים. העונה שלהן כבר גמורה אבל אם ימשיכו בתהליך וישמרו על הבסיס לעונה הבאה החודש הקרוב יכול לקבוע את תחילת המסע לצמרת.


הפועל ראשון לציון – מכבי חיפה (20:30, אולם "גמי" בי"ס דורות)
בסיבוב הקודם 63:43 לראשל"צ.
בסיבוב הקודם כל ניצחון שכזה היה מפתיע. נערות ראשל"צ לא סומנו כקבוצת צמרת, אבל הגיעו למשחק עם מאזן מושלם והמשיכו עם מאזן מושלם גם אחרי המשחק ובעיקר במחזור הבא כשניצחו את הגליל. לסיבוב הנוכחי מגיעה חיפה עם תחושה שיהיה קשה לשחזר את ההפסד ב-20 הנקודות, ובטח שיהיה קשה לעצור שוב את ראשל"צ על 63 נקודות.

הפועל ראשון לציון (מקום 1, מאזן 19-3). ראשון לציון ממשיכה לשבור שיאים של עצמה. אחרי שאת הסיבוב הקודם סיימה במקום הראשון ועם הפסד יחיד, הסיבוב הנוכחי ידעה להתאושש משני הפסדי חוץ ולעבור לרצף של 5 ניצחונות כש-3 המשחקים האחרונים היו בהרכב חסר וללא הרכזת דניאל קארש הפצועה. בליגה כ"כ קשה שכבר סיבכה קבוצות ותיקות כמו ירושלים והגלבוע , הן מגיעות למשחק נגד חיפה עם מאזן בייתי מושלם של 11 ניצחונות והמטרה לשמור עליו כזה גם אחרי המשחק הקרוב.

מכבי חיפה (מקום 7, מאזן 12-10). מכבי חיפה במקום השביעי סיימה את העונה. היא רחוקה מהמקום השישי ומהמקום השמיני בדרך שקשה לראות אותה משנה את המיקום עד סוף העונה. בכך כשהיא נטולת לחץ ודיי מרוצה מההישג יכולה חיפה להמשיך בתהליך של שילוב הצעירות נור כיוף ואבני סימיונוביץ כשחקניות מובילות בקבוצה ולהתחיל להתכונן לעונה הבאה. חיפה שאין עליה לחץ תגיע לשחק ולהנות כשיודעת שכל הפתעה וניצחון כמו על המוליכה יכולה לעשות לה רק טוב ולהשפיע על זהות האלופה.


אקדמית וינגייט – מכבי תל כביר (19:00, אולם י"א)
בסיבוב הקודם 75:68 לתל כביר.
בפועל ועל אף הניצחון וינגייט מדורגת מעל תל כביר ועם ניצחון יותר, אבל המשחק בסיבוב הקודם סימל יותר מכל את העונה שעברה על וינגייט. שבוע אחרי שנכנעה לראשל"צ ראתה קבוצת נערות עושה דרכה למקום הראשון בעוד היא, וינגייט, מסובכת במאבקי תחתית ונכנעת לקבוצה שעד אותו מחזור היתה עם 2 ניצחונות בלבד ב-9 משחקים. תל כביר לא הצליחה למנף את הניצחון המרשים ומגיעה למפגש הבא שוב, עם 2 ניצחונות בלבד ב-9 משחקים האחרונים.

אקדמית וינגייט (מקום 10, מאזן 6-16), כשהיא במאזן דומה למקום ה-11 ורחוקה 3 משחקים מהמקום התשיעי יודעת וינגייט שזה הכי טוב שתוכל להשיג העונה. אמנם הקבוצה הבטיחה הישארות אך עם הסגל המוכשר שיש לה שאפו שם ליותר. מאז תחילת הסיבוב השיגו 2 ניצחונות בלבד וברור להן שהפסד גם לתל כביר עוד עלול לדרדר את האקדמיה עד למקום ה-12, חסר משמעות של ממש למעט בהרגשה הפנימית. ליאור גרזון בעונת שיא ועידן שלוש שנמצאת בכושר נהדר חייבות להעלות עוד הילוך לישורת האחרונה ובעיקר לקראת הקיץ ולקוות לעקביות מצידה של אלכס גיטצ'נקו שבלטה במשחק האחרון.

מכבי תל כביר (מקום 12, מאזן 5-17). שוב תל כביר בנתה בקיץ קבוצה עם הרבה שאיפות לעשות השנה משהו שונה ושוב הכל מתפוצץ והן נאבקות בתחתית. לצד ניצחונות מרשימים ומשחקים צמודים מול קבוצות צמרת כגליל וכפ"ס, תל כביר רק עם 5 ניצחונות מתחילת העונה ועדיין בסכנה תיאורטית לירידה. השנה בניגוד לעונות קודמות זה בידיים שלהן והן עוד מסוגלות גם לסיים במקום העשירי, אבל הן צריכות להתחיל במסע הזה כבר עכשיו חודש לסיום העונה ולא לחכות למחזור האחרון. לי קפיטולניק היציבה ויאנה שפירו עם עינב אסולין שהתעוררו במחזורים האחרונים חייבות לקחת את זה על עצמן ולקוות לקבל את התפוקה מיפית כהן, היא כבר הוכיחה שיודעת לתת.