מוצ"ש ב-6: תיכונים ונערות

שבוע עמוס במשחקי הכרעה בליגה לבתי הספר ייפתח מחר, ראשון, בגומלין בשלב רבע הגמר. ביום רביעי יתקיימו משחקי חצי הגמר בשיטת נוק-אאוט. בעקבות העומס נדחו רוב משחקי המחזור בליגת הנערות לשבוע הבא, אך 3 משחקים יתקיימו בכל זאת ובמוקד עמק יזרעאל נגד גליל עליון.


| miriam

רבע גמר אליפות בתי הספר: הגומלין
התרגלנו לגמר גדול בסוף חודש דצמבר או תחילת ינואר, אבל שיטת המשחקים החדשה (והאטרקטיבית) של אליפות בתי הספר תביא את השבוע הנוכחי לשיא. אחרי שהשלב הראשון נוהל כבית אחד, מגיע חידוש גם לחצי הגמר – "נוק-אאוט". השיטה אמנם כונתה פיינל-פור, אך מכיוון שבין חצי הגמר לגמר יחלפו שבועיים ניתן לחצי הגמר את הכבוד שלו.

עוד לפני חצי הגמר, ינסו 4 קבוצות שניצחו ביום רביעי האחרון בהפרשים דו ספרתיים להשלים את המלאכה ולעלות לחצי. רוטברג תזדקק להתעלות ביובל בעוד השלוש האחרות בבית עם הפרשים של 20 נקודות ומעלה יכולות לראות את עצמן שם.

על חצי הגמר נספר בהמשך השבוע , אך לכל מי שרוצה להיערך 29.11 יתקיימו המשחקים ברעננה. משחק ראשון ב-12:00 והשני בשעה 15:00. עפ"י הלוח ככל הנראה המשחקים יהיו גימנסיה ריאלית-עמק חרוד ; רוטברג-אוסטרובסקי. אך נמתין לפרסום המדויק.
הגמר, אגב, 13.12 בשעה 13:00.

מקיף היובל הרצליה – רוטברג רמת השרון (13:00, תיכון "היובל") 
(במשחק הראשון: 55-41 לרוטברג)

למרות 14 נקודות הפרש, אם יש משחק "פתוח" בגומלין הוא זה בו תארח היובל את רוטברג. היובל סיימה במקום השלישי בסיבוב המוקדם והיתרון שסיפק לה מיקומה הגבוה הוא העברת ההכרעה הביתה. כך, למרות ניצחונה של רוטברג במשחק הראשון, שחקניות היובל שיקבלו דחיפה מהקהל הבייתי יודעות מה היעד אותו צריכות להשיג וכשהן מארחות את רוטברג הן גם יכולות להפוך את התוצאה. הרבה תלוי בהחלמתה של קשת זלאיט שנעדרה מהמשחק הקודם עקב פציעה. אם תתאושש ורוטנברג תחזור למספרים שהתרגלנו לראות מהן, גם מהפך הוא אפשרי. מצד שני, הקבוצות כבר נפגשו פעמיים העונה ובשתיהן ידה של רוטברג היתה על העליונה – כך שמשהו מפתיע יצטרך להתרחש.

מקיף הרב תחומי עמק חרוד - תיכון "רבין" כפר סבא (13:00, קיבוץ עין חרוד) 
(במשחק הראשון: 73-53 למקיף עמק חרוד)

המשחק הבא בו יכולה להתרחש הפתעה הוא זה, האיכויות של שחקניות תיכון רבין הן רבות. שחף יפרח ועמית מלכה הציגו טורניר מצוין ולכפ"ס יש מה להציע, גם ההפרש הוא הנמוך ביותר מבין 3 המשחקים הבאים. עם זאת, באולמה הבייתי שבעין חרוד קשה להאמין שהשחקניות המארחות ייכנעו בהפרש שהוא למעלה מ-20 נקודות. אצלן בבית הן יכולות לנצח כל קבוצה ואת העדיפות מהן מתחו לפני שהפסידו כך שככל הנראה הפתעה לא תהיה.

אוסטרובסקי רעננה – קרית שרת חולון (13:00, בי"ס "השרון") 
(במשחק הראשון: 68-38 לאוסטרובסקי)

אוסטרובסקי שמשחקות בכלל ב"שרון" צפויות לנצח את קרית שרת חולון. לחולון היתה אליפות לא ראה, עם הרבה ניצוצות של כדורסל, אך כשאצלן בבית נתקעו על 38 נקודות קשה להאמין איך קולעות למעלה מכפול באולם בו שחקניות רעננה עוד טרם הפסידו השנה (אפילו לא לראשל"צ). באוסטרובסקי ינסו לחלק את הדקות ולקבל כמה שיותר משחקניות הספסל שיהיו חיוניות בשבועיים הקרובים ובמשחקי ההכרעה על מנת לשמור על התואר.

גמנסיה ריאלית ראשון לציון – מקיף כאוכב אבו אל היג'א (13:00, אולם "גמי"- גמנסיה ריאלית) 
(במשחק הראשון: 73-33 לגימנסיה הריאלית)

המשחק למעשה הוכרע. הגמנסיה הריאלית, באולמה הבייתי, כמעט בלתי מנוצחת ובטח שלא בהפרש של למעלה מ-40 נקודות. כך שהשחקניות של זיו ארז יכולות להתחיל ולחשוב כבר על חצי הגמר. למרות הכל, למי שיש צהריים פנויים מומלץ להגיע למשחק ולצפות בנערות כאוכב, היא סלאח פיירוז חאג' ואחרות הן עתיד מסקרן מאד בכדורסל הנשים. חלקן יהיו פה גם בשנה הבאה בליגת העל לתיכונים, אך את ההזדמנות הזו כדאי לא לפספס (למרות שגם ניצחון בפחות מ-40 הוא בעל סיכויים קלושים).

לקראת המחזור השישי בליגה לנערות:
שבוע משחקי אליפות התיכונים (בראשון רבע גמר וברביעי חצי גמר בשיטת נוק-אאוט), המחזור שנקבע לליגת הנערות נדחה ויתקיים כולו ב-6 בדצמבר. עם זאת, מספר קבוצות (מהמחוז הצפוני) שלא לוקחות חלק במשחקי התיכונים השאירו את המשחקים במועדם כך שהערב ייפתח המחזור עם משחק מוקדם אחד ומחר יתקיימו עוד 2 משחקים במסגרת המחזור השביעי, כולל המשחק המרכזי של המחזור בהתמודדות על הפלייאוף העליון בין העמק לגליל:

הפועל נצרת אורתודוכסיים – מכבי חיפה (20:30, אולם "אורטודוקסי" שכונת המעיין) 
אחרי הפתיחה המפתיעה לטובה של אורתודורכסיות נצרת, עם שני ניצחונות רצופים- נצרת כבר סופרת הפסד שלישי ברציפות ותארח את מכבי חיפה שנמצאת במקום השני בליגה מרחק ניצחון אחד כדי להבטיח פלייאוף עליון. הבדלי הכוחות והרמות ברורים ובחיפה ינסו להשלים את המלאכה כבר הערב (מוצ"ש) כדי לשפר גם עמדות אולי כדי להיכנס לפיינל פור בסוף העונה.
סימן שאלה גדול הוא כשירותה של אבוני סימיונוביץ שנפצעה במשחק בליגה הלאומית ומאז חסרה לחיפה, אך הן בוודאי יהנו מנור כיוף שנמצאת בכושר טוב ורוני צביאלי שחוזרת לעצמה.

אקדמיית וינגייט – מכבי נצרת (19:00, אולם "נתניה") 
וינגייט אמנם פתחה את העונה לא טוב עם שני הפסדים רצופים, אך מאז מתאוששת ועושה דרכה בחזרה לצמרת ולאחד מארבע המקומות הראשונים. כשנדמה ו-3 קבוצות ייאבקו על הכרטיס הרביעי וינגייט תמתין למחזור האחרון של הסיבוב מול הגליל העליון במשחק שיהיה, אולי, על כל הקופה. כדי שלא לאבד את הסיכוי עד אז תהיה חייבת לנצח בביתה את מכבי נצרת, קבוצה שטרם ניצחה העונה בכל המסגרות. שחקניות האקדמיה לא צפויות להתקשות.

הפועל עמק יזרעאל – הפועל גליל עליון (20:00, אולם קיבוץ גבת) 
ה-משחק של המחזור, וטוב שאין את המחוז הדרומי כדי למשוך מהפוקוס. עמק יזרעאל עדיין עם 2 ניצחונות בלבד, אבל ההפסדים הגיעו ליריבות עדיפות (כאוכב וחיפה) ורק הפסד כואב אחד לוינגייט שיכול אולי לעלות לקבוצה בכרטיס לשלב הבא. כדי לתקן את המצב ולשמור על האופציה פתוחה עבור העמק כל משחק מעכשיו ועד לסוף הסיבוב הוא להיות או לחדול ובוודאי בשבועיים הקרובים נגד הגליל וזיכרון יעקב.
גליל עליון מגיעות למשחק אחרי הפסד בייתי לכאוכב במחזור האחרון. גם הן, כמו עמק יזרעאל ניצחו יריבות קלות והפסידו לעדיפות אך בעוד העמק הפסידו לוינגייט, הגליל גברו במחזור הראשון של העונה על זיכרון יעקב ולכן הן כרגע במאזן טוב יותר, אמנם לגליל עוד יש את המשחק נגד האקדמיה, אבל המפתח ברור – המפסידה במשחק בין השתיים ככל הנראה תאבד את המקום בפלייאוף העליון.