מכבי הוד"ש - מחשבים מסלול מחדש

אחרי 3 עונות תחת הדרכתו של חנן הירשוביץ', בהוד"ש ביצעו בקיץ האחרון רענון שורות כשמינו את נתי כהן לעמדת המאמן. כהן, שאימן בקבוצה לפני כעשור, צירף לא מעט ישראלים מעניינים, צעירים מוכשרים ולצד שני זרים מסקרנים, בהוד"ש צפויים גם השנה לעשות הרבה צרות. (צילום: לימור מלינוף)


| בועז נוריאלי, יניב סהראי

 

אחרי 3 עונות, שכללו הגעה כפולה לפלייאוף והשרדות דרמטית בזמן פציעות, בעונה שקברניטי המועדון יעדיפו לשכוח, החליטו בקיץ האחרון בהוד השרון על רענון שורות כשנפרדו מחנן הירשוביץ' – מאמנם ב-3 העונות האחרונות. במקומו של הירשוביץ', מונה נתי כהן. כהן, שאת העונה שעברה העביר בין שתי החיפאיות, ראה את הצלחת השכנה מכפ"ס והנחית בעתידים לא פחות מ-4 שחקנים שלבשו את המדים הירוקים של כפ"ס בעונה שעברה ובראשם איתן רוטנברג וטמיר אריאלי. אל השניים צירף כהן גם לא מעט ישראלים צעירים מסקרנים בראשות אופק מלכה (הגדול), שרשם בעונה שעברה עונת פריצה ביבנה, אופק מלכה (הצעיר), מכוכבי נבחרת הנוער ועמק חפר, ועומר כהן, שפתח את העונה שעברה בהוד"ש אך עבר באמצע העונה לחדרה מהארצית. גם בגזרת הזרים, הוד"ש ביצעה שינוי ובמקום מר טריפל דאבל ורנון טיל שכדרר בעונות האחרונות בעתידים, הוחתם סמי איגר – מהזרים היותר מסקרנים שנחתו כאן הקיץ. את משבצת הזר השני של הקבוצה מהשרון, יתפוס קווינטרל תומאס, שישתף פעולה בצבע עם כרמל בוכמן שממשיך לעונה נוספת בקבוצה.

סגל השחקנים: אלון ששון, טמיר אריאלי (הפועל כפר סבא), גיל נויוביץ', יונתן רבינוביץ' (הפועל כפר סבא), סמי איגר (גואסבה, מקסיקו), אלון דורי, עידו דוידי (הפועל כפר סבא), אופק מלכה (אליצור יבנה), אופק מלכה (הצעיר, עמק חפר), איתן רוטנברג (הפועל כפר סבא), כרמל בוכמן, עומר כהן (מכבי חדרה), קווינטרל תומאס (אוליברנשה, פורטוגל).

מאמן: נתי כהן. מהמאמנים היותר ותיקים בליגה הלאומית. את העונה שעברה יעדיף לשכוח לאחר שמונה למאמנה של הפועל חיפה במהלך העונה, אך פוטר אחרי כמה מחזורים. בהמשך מונה לעוזר מאמן מכבי חיפה, שכזכור, ירדה בסיומה של העונה לליגה הלאומית. להוד"ש חוזר כהן לאחר שאימן בקבוצה לפני כעשור.

השם החם: סמי איגר. אחד הסקוררים היותר מרשימים שנחתו הקיץ בליגה הלאומית. הגארד, בוגר מכללת פולרטון, שיחק בשלוש השנים האחרונות בליגה המקסיקנית הראשונה, שם נבחר בכל אחת משלוש עונותיו לחמישיית העונה כשהוא מעמיד ממוצעים מרשימים של מעל 24 נק' בממוצע למשחק. עוד לפני כן  עבר איגר בליגת הפיתוח, קולומביה ובליגה הצרפתית השנייה.

שימו לב ל: אופק מלכה (הגדול). הגארד בן ה-22 שהיה חלק מרכזי בעליית הליגה של יבנה לפני שתי עונות ובהשרדות הקבוצה בעונה שעברה, רשם עונת פריצה בקבוצה מהשפלה. אשתקד העמיד ממוצע של 7.1 נק' למשחק בעונה הסדירה ו – 12.8 נק' בממוצע למשחק בפלייאוף התחתון, שם היה מהגורמים המרכזיים שהשאירו את יבנה בליגה. יהיה מעניין מאוד לראות האם מלכה ימשיך בפריצה שלו גם בהוד"ש ויקבע את מעמדו כשחקן לגיטימי בלאומית, לאחר שבפעם האחרונה ששיחק באיזור השרון (כפ"ס), הוא התקשה לבלוט.

אופק מלכה (הצעיר). הגארד בן ה-18 מגיע מהפועל עמק חפר מהליגה הארצית ואחרי קיץ מוצלח עם נבחרת הנוער תחת נתי כהן. בתור אחד שעקב אחריו בעונה שעברה במסגרת ליגת נוער על ובנבחרת הנוער באליפות אירופה אני יכול לאמר בשקט שמדובר בילד מוכשר שלוקח החלטות נכונות בקריירה ומעמיד לעצמו בכל עונה רף חדש לשאוף אליו. אם בעונה שעברה שיחק בהצלחה בליגה הארצית בעמק חפר, העונה עלה ללאומית לקבוצה שנותנת במה לצעירים ותחת נתי כהן שמכיר אותו מנבחרת הנוער חובת ההוכחה היא עליו.

אופק מלכה הגדול. (צילום: לימור מלינוף)

תחזית אופטימית:  סמי איגר מוכיח שהוא יכול להעמיד ממוצעים מרשימים גם בליגה הלאומית והופך לשחקן השלישי בארבע השנים האחרונות שמגיע מהוד"ש ומסיים כמלך הסלים. יחד עם תומאס, שמתברר כגניבה, אופק מלכה הגדול, אופק מלכה הצעיר, אריאלי ונויוביץ' חביב הקהל, הוד"ש משייטת לפלייאוף העליון מהמקום ה-6, לאחר שבמחזור האחרון גוברת על מכבי חיפה שיורדת למקום ה-3 ופוגשת את אותה הוד"ש בפלייאוף. חיפה, שקיבלה הזדמנות לנקמה, מגלה שגם בפלייאוף, בדומה לליגה, הוד"ש לא תעשה לה חיים קלים ולאחר 2 משחקים ראשונים צמודים - הסדרה בשיוויון. במשחק השלישי והקובע, העומק והניסיון של חיפה עושים את שלהם והיא מדיחה את הקבוצה של כהן, שיוצאת עם המחמאות לאחר סדרה נהדרת.

תחזית פסימית: מה שעבד במקסיקו לא עובד בליגה הלאומית, מה שעבד בכפ"ס לא עובד בהוד"ש. פתיחת העונה הקשה של הוד"ש עושה את שלה והקבוצה מדשדשת בתחתית. השמועות על שינויים מקצועיים מתחילים להערם, והם אכן קורים. כהן לוקח אחריות ומתפטר מתפקידו, מה שמוביל לחזרתו של הירשוביץ' לקבוצה. עם חזרתו של הירשוביץ', חוזר גם ורנון טיל, שבדומה לעונה שעברה, מסייע בסופו של דבר לקבוצה להשאר בליגה במחזורי הסיום של הפלייאוף התחתון.

תחזית ריאלית: ביום בהיר, בהוד"ש בהחלט יכולים לפנטז על הפלייאוף העליון, אבל בשביל להגיע לשם, עושה רושם, שלצד ישראלים טובים ומוכחים שהביאה והשאירה הקבוצה ולצד עוד כמה צעירים שרוצים להמשיך לפרוץ, צריכה הוד"ש לפגוע בשני הזרים שלה. בדומה לעונות האחרונות, גם העונה אנחנו לא יודעים למה לצפות מהוד"ש. יחד עם זאת, נראה כי הסגל הישראלי של הוד"ש מספיק טוב בשביל לכל הפחות להשאר בליגה.

כדורסל ישראלי זה שחקן ישראלי: שנה שעברה במסגרת המאבק של השחקנים הישראלים יצא לי להסתמס בקבוצת פרלמנט הכדורסל עם מספר מביני עניין שם רשמתי את המשפט הבא: "אני מעדיף לראות בחמישייה שלי את גיל נויוביץ' ולא את מקי בשלהי הקריירה או פארגו שבא לפה לסבב שני". אמרתי והתכוונתי.

נויוביץ' הצעיר, עולה לכיתה יב' בתיכון הדרים, יכדרר העונה בין בגרות אחת לשנייה בשלוש מסגרות: מוביל את תיכון הדרים בליגת העל לתיכונים, מוביל את הנוער על של הוד השרון בליגת העל בעוד עונה מאתגרת ומוזמן טרי לסגל הבוגרת בליגה הלאומית.

נתי כהן מחליט לזמן העונה את אלון דורי וגיל נויוביץ' מקבוצת הנוער של חי דוידי לסגל הבוגרת. לא סגור על מספר הדקות שכל אחד מהם יקבל אבל יכול לחתום לכם בעיניים עצומות שבכל דקה שלהם על הפרקט כולם יצאו מורווחים. אני אישית מתכוון להגיע לעתידים לא כדי לראות את סמי או את קווינטרל או את האולטראס האימתני של הוד השרון. אני אגיע כדי לראות את נויוביץ' משתטח על הפרקט, לא נותן לרכז של היריבה לנשום ועל הדרך חודר ולוקח שלשות. אני אגיע כדי לראות את אלון דורי מקבל את ההזדמנות שלו ותופר שלשה מהבלטה שצמודה לקהל המקומי. אני אגיע כדי לראות את אופק מלכה הכשרון הצעיר מעמק חפר ממשיך את גרף ההתקדמות התלול שלו. שיהיה להם בהצלחה ולצוות המקצועי את הסבלנות והגיבוי מהחבר'ה שיושבים על כסאות הפלסטיק בקו האמצע של הקופסל בעתידים.


טריוויה:
ימשיך בדרכם? רודני אלכנסדר (40 נק'), סטורם וורן (50 נק') ו-קלן וויליאם-רוסו (39 נק'). בכל עונה בשלוש העונות האחרונות היה זה שחקן הוד"ש שהוביל את שיא הנקודות למשחק בעונה הסדירה. סמי איגר, שסביר להניח שבמהלך שלוש העונות האחרונות שלו במקסיקו הגיע לא פעם למספרים האלה, בהחלט נותן לנו סיבות לאופיטימיות כי הרצף הנדיר הזה יימשך שנה רביעית ברציפות.

כמה טוב שיש שכנים – if you can't beat them, buy them . הוד"ש, שרשמה הפסד כפול לכפ"ס בעונה שעברה, כנראה הבינה שכדי לנצח את שכנתה, היא אולי צריכה לקנות כמה משחקניה. וזה מה שהיא עשתה. איתן רוטנברג, יונתן רבינוביץ', עידו דוידי וטמיר אריאלי היו אלה שחצו את הכביש. האם זה מה שיעזור העונה להוד"ש לנצח את כפ"ס? אנו נאלץ לחכות עם התשובה עד המחזור ה-12 לפחות.

ישחזר את ההצלחה? לפני עשור בדיוק, בעונת 08/09 מונה נתי כהן למאמנה של הוד"ש. בסיומה של אותה עונה רשמה הוד"ש את אחת העונות היותר טובות שלה בליגה הלאומית כשסיימה אותה שהיא מודחת בשלב חצי הגמר ע"י האלופה ברק נתניה. עונה לאחר מכן, ד"א, מי שפתח את העונה על הקווים היה איתי ברקן, עוזר המאמן של נתי כהן.