מכבי חיפה - מטרה אחת בלבד

שנה אחת אחורה, ואיש במכבי חיפה לא העלה על דעתו שאת עונת 2018/19 תפתח הקבוצה בליגה הלאומית. עם מאמן מנוסה (שעדיין לא עלה ליגה), רכש נהדר (אבל לא מספיק) וקהל אוהדים נהדר (שסופסוף יחווה דרבי) - האם מכבי חיפה תצליח לדלג חזרה לליגת העל עוד העונה? (צילום: דוברות מכבי חיפה)


| safsal

 

אחרי כעשור בליגת העל, שכלל השגת תארים, גמרים וסגנויות, מצאה את עצמה מכבי חיפה נושרת לליגה הלאומית. הדוד העשיר מאמריקה (ג'ף רוזן בשבילכם) בחר כבר בשלב די מוקדם של הקיץ בקו ההמשכיות והשאיר את ברק פלג שהגיע בסוף העונה שעברה כמו גם את עוזרו (שהיה שם עוד לפניו). יחד איתם הושארו גם רומן סורקין, דניאל קופרברג ווילי וורקמן. ההמשכיות (ביחסי מאמן-שחקן) משכה צפונה מרעננה גם את גיא לביא וסמי גיבנס.

סגל השחקנים: גיא לביא (עירוני רעננה), גל זבק, קרון דשילדס (הפועל עפולה), תומר אסייג, עמית אלון, לירן מרקדו, אנטוני פישר (הפועל באר שבע), חואן ברגל (ארגנטינה), רועי גמבש, ווילי וורקמן, סמי גיבנס (עירוני רעננה), רומן סורקין, דניאל קופרברג.

מאמן: ברק פלג בן ה 46 מגיע צפונה לאחר 3 שנים מאוד מוצלחות בעירוני רעננה בהם טיפח וקידם לא מעט שחקנים צעירים וניפק הצלחות ספורטיביות מרשימות בתקציבים צנועים. במונחי ליגה לאומית הוא הגיע לאימפריה וכל דבר שהוא פחות מקאמבק לליגת העל יחשב כישלון. כשחקן ברק היה כבר בכל סיטואציה אפשרית. האם בתור מאמן פייבוריט (לראשונה בקריירה) זה יעבוד לו ?

השם החם: לבחור "שם חם" בקבוצות אותם בונה ברק זאת בהחלט אינה מלאכה קלה. הקבוצות שלו משחקות בדר"כ כדורסל  חכם והגנתי, ברוטציה מסודרת, והן כמעט תמיד נטולות כוכבים. ככה ברק אוהב את זה וככה זה גם מצליח לו. שחקן אחד בכל זאת יש לחיפה שאפשר להגדירו "מעל הליגה" וקוראים לו ווילי וורקמן. היו לו הצעות מליגת העל אבל הוא בחר להמשיך. לא הקלעי הכי גדול אבל הרבה לב, נשמה, מלחמה ואופנסיב ריבאונד יעשו את ההבדל.

שימו לב ל: קרון דשילדס. הקומבו-גארד הובא לארץ באמצע העונה שעברה ע"י עמיר עוזי בכדי להציל את עפולה מירידה והצליח במשימה. הוא לא הכי זריז ולא הכי קלעי אבל הוא יודע לנפק משחקים של 30 נק' גם מבלי שנרגיש והוא גם היה אחת ההחתמות הראשונות של ברק. האם דשילדס יצליח לקחת על כתפיו קבוצת צמרת כמו שהוא עשה עם קבוצת תחתית? ימים יגידו.

התחזית האופטימית: אחת הקבוצות העשירות בליגה (הדוד מאמריקה, כבר אמרנו?) לא רואה אף אחד ממטר ועולה לליגת העל בקלות מרשימה. ככה זה כשבקיץ הכל נעשה מהר, חכם, עם המשכיות כשהמאמן ידע בדיוק מה רוצים ממנו וקיבל כלים לשלוף לרוממה כל שחקן לאומי בכיר שהוא חשק בו. כולל זרים שמכירים את הליגה וקבוצותיה היטב.

התחזית הפסימית: כשחיפה סגרה את הסגל בחודש יוני עם השמות הכי נוצצים בליגה הלאומית היא לא ידעה שבמהלך יולי-אוג' כל שאר הקבוצות יורידו לשורותיהן לא פחות מ 15 שחקני ליגת על לגיטימיים. המסע בארה"ב והשביתה הוציאו את חיפה מהקצב עוד לפני שהתחילה הליגה ורצף ההפסדים של נוב'-דצמ' התחיל מערבולת של חילופי שחקנים, זרים ומתאזרחים, שהגיעו כולם, איך לא, מדרום אמריקה. בתום הסיבוב הראשון מצאה חיפה את עצמה במקום 8 הלא מכובד וגם הסיבוב השני לא האיר לה פנים. בפליי אוף רחובות עושה לה סוויפט ושולחת את הבעלים לתכנן גם את עונת 2019/20 בלאומית.

התחזית הריאלית: אולם בייתי, שחקנים שמכירים אחד את השני לא מעט שנים (בין אם בחיפה ובין אם ברעננה) ומאמן מעולה אמורים להספיק לטופ פור אבל לאור הסגלים המרשימים של קבוצות כמו רחובות, אתא, נתניה ואפילו רעננה קל זה לא יהיה. הצמרת הגבוהה לא תהיה זרה לירוקים והחיזוק המסורתי של מרץ יכול לעשות הבדל. השאלה אם בעל הבית יפתח (שוב) את הכיס וכמה עולות בכלל יהיו לנו (לשביתה הפתרונים).

 

טריויה:

- סוף סוף דרבי. אחרי כמעט שני עשורים שהעיר חיפה חיכתה לו הנה זה מגיע. הדרבי האחרון בליגת העל היה אי שם בדצמ' 2000 ואין טעם לספר עד כמה רוממה הייתה מלאה עד אפס מקום בשנות ה 70-80-90 ועד כמה היריבות הייתה מרה. האם החיפאים יצליחו לקבוע שיא ליגה ולמלא השנה (פעמיים) את רוממה ?

- הקו הקדמי. מה זה גם גבוה, גם צעיר, גם שיחק בנבחרת העתודה/נוער וגם בעל שורשים רוסיים ? רומן סורקין ודניאל קופרברג! צמד המגדלים בירוק בשלים לעונת פריצה ומי שהראו ניצוצות בשלהי העונה הקודמת בליגת העל מקוים לשחזר את ההצלחה גם בלאומית.

- ניחוחות ספרדיים. לבעלים האמריקאי של הקבוצה (כבר 11 עונות) ישנה חולשה לא מובנת דווקא לשחקנים ממרכז ומדרום אמריקה (בניגוד לכל האחרים שאוהבים סתם אמריקאים מארה"ב) כשהנציג התורן הינו חואן ברגל הארגנטינאי. אז האם זאת תהיה הצלחה מסחררת כמו דונטה סמית שהביא אליפות היסטורית או פלופ מהדהד כמו 30-40 שחקנים אחרים שבאו והלכו ? נמשיך לעדכן.