מכבי ק. מוצקין – להקת הבנים האבודים

אחרי עונה ראשונה שהתאפיינה בחוסר יציבות, רועי פרל, שהגיע באמצע העונה שעברה, קיבל את המפתחות גם לעונה הקרובה וקיבץ סביבו קבוצה שבנוייה במרביתה משחקנים שכבר שיחקו תחתיו בעבר. בעבר זה הצליח, האם גם הפעם? בצפון מאמינים (צילום: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

 

את עונת ההתחשלות שלה בלאומית, מוצקין, אפשר לומר, עברה די בהצלחה. כעת הציפיות עלו, ובמוצקין מכוונים גבוה הרבה יותר מהעונה שעברה. לשם כך השאירו במוצקין לעונה נוספת את רועי פרל, שהגיע באמצע העונה שעברה וחילץ את הקבוצה מתחתית הטבלה עד לכדי התמודדות על הכניסה לפלייאוף העליון. פרל קיבץ סביבו כמה מהשחקנים המרכזיים ששיחקו תחתיו בעבר ובראשם: זיו בן צבי, שאת השנתיים האחרונות חילק בין גלבוע גליל לנהריה מהליגה הבכירה, נועם מטלון, שמדי שנה מקבע את מעמדו כאחד מהישראלים היותר טובים בליגה, עומר טל, שמגיע אחרי עונה אישית וקבוצתית טובה בהפועל ר"ג, וגל טסלר, שאחרי שנדד בשרון בשנתיים האחרנות – ישוב לשתף פעולה עם פרל. אל הארבעה, שצפויים להוביל את אחד מהקווים האחוריים הטובים בליגה, מצטרפים בקו הקדמי גם דור גולדנברג, שצפוי לקבל הרבה יותר קרדיט העונה, וצמד הזרים – ג'אמר סמואלס, שכבר הספיק לשחק בעברו בבני הרצליה בליגת העל ובליגה הרומנית תחת רמי הדר, וחאבייר קארטר, שנחת לא מזמן בארץ אחרי שהחליף את ד'שון פרימן ששוחרר.

סגל השחקנים: זיו בן צבי (עירוני נהריה), עומר טל (הפועל ר"ג/גבעתיים), עומר לוי (הפועל חיפה), גל טסלר (עירוני רעננה), נועם מטלון, אופק בן יעקב (מעלות), אורין רביב (גלבוע/גליל), ג'מאר סמואלס (קרטיובה, רומניה), חאבייר קרטר (היספאנו, ארגנטינה), דור גולדנברג (הפועל באר שבע).

מאמן: רועי פרל. פרל הוא אחד מהמאמנים היותר טובים שיש לליגה הלאומית להציע. עוד לפני מוצקין, אימן פרל בעיקר בקבוצות העמק – הפועל עפולה ומגדל העמק, אותה גם הוביל מליגה א' עד לליגה הלאומית. פרל, כאמור, הגיע באמצע העונה שעברה לקרית מוצקין ולאחר שהשאיר רושם חיובי, בחרו בקבוצה להמשיך איתו לעונה נוספת על הקווים ואפשרו לו לבנות קבוצה בצלמו ובדמותו.

השם החם: הקו האחורי של מוצקין הוא מהקווים האחוריים היותר כשרוניים שיש בליגה, ומשם גם מגיע ה"שם החם" שלנו. דווקא אחרי שנתיים לא רעות בכלל בליגת העל, החליט זיו בן צבי, כמו עוד רכזים בכירים אחרים, לרדת לליגה הלאומית. עוד לפני שעשה את קפיצת המדרגה לליגת העל, הרכז מבית אלפא היה לאחד מהרכזים היותר טובים בליגה הלאומית, כשמדי שנה הוא מתברג בצמרת טבלת "מלך האסיסטים". בן צבי מכיר את פרל מצויין ולאחר שהשניים שיתפו פעולה בהצלחה יותר מפעם אחת, יהיה מעניין לראות האם גם הפעם ההצלחה תשוחזר ותוביל את מוצקין לצמרת הטבלה.

שימו לב ל: אופק בן יעקב. הפורוורד בן ה-24 העביר את השנים האחרונות בין הליגה הלאומית לליגה הארצית, שם גם היה לאחד הישראלים הטובים בליגה כשהוא מעמיד ממוצעים מרשימים בכל קבוצה בה עבר. אחרי שכבר הוכיח את עצמו בליגה הארצית, בן יעקב פותח עונה בליגה הלאומית ויקווה שזאת גם תהיה עונת הפריצה שלו. גם עבור בן יעקב זאת לא עונה ראשונה תחת רועי פרל, לאחר שהאחרון אימן אותו  חצי עונה בהפועל עפולה, בה רשם הפורוורד כמה משחקים לא רעים בכלל.



התחזית האופטימית: מעל לרחובות, הפועל ר"ג, יבנה וקרית אתא. מוצקין מסיימת עונה מצויינת במקום ה-2, ועל הדרך מקבלת שכר על הקו האחורי המרשים שבנתה עם בחירתו של עומר טל לשחקן השישי של העונה ונציגות נוספת בחמישיית העונה. סדרת רבע גמר הפלייאוף, מסדרת לפרל מפגש פיקנטי מול הפועל עפולה, הקבוצה בה גדל. העומק והכשרון של מוצקין עושים את שלהם, והקבוצה גוברת פעמיים על הקבוצה מהעמק בדרך לחצי הגמר. בפעם האחרונה שהרביעייה פרל-מטלון-טסלר-בן צבי הגיע לחצי גמר זה נגמר בהדחה בסוויפ בדרבי. גם הפעם הם מקבלים דרבי כשהם מארחים עם יתרון הביתיות את קרית אתא, אך הפעם הסיפור נגמר שונה עם הגעה היסטורית לגמר אחרי 3-1 בסדרת חצי הגמר. בגמר, יפגשו חניכיו של פרל את מכבי חיפה, ושם זה גם ייעצר.

התחזית הפסימית: כמדי עונה, גם העונה חוסר המזל פוקד את הקבוצה של רועי פרל ששוב נאלצת להתמודד עם פציעות שגוררות גם  שינוי במצבת הזרים. בסופו של דבר, מוצקין מצליחה לתפוס מקום בפלייאוף, אך לא מהמקום שציפתה. וללא יתרון הביתיות, הקבוצה מהקריות לא מצליחה לעבור את שלב רבע הגמר ומסיימת את העונה עם הדחה מול הפועל ר"ג.

התחזית הריאלית: מוצקין תעשה פלייאוף, שאלת המיקום גם כנראה תכריע עד לאן מוצקין תוכל להגיע העונה.למוצקין יש סגל שיכול וצריך להתמודד על מקום בין 4 הראשונות, אך אם יש חסרון בולט הוא העדר העומק בקו הקדמי של הקבוצה. בפלייאוף, כשמשחקים יותר מפעם אחת בשבוע, פרל לא יוכל לשחוק את 2 הזרים שלו והוא יצטרך לקוות שדור גולדנברג יצליח לספק את הסחורה כמחליף לזרים, או לחילופין, להתחזק בשחקן נוסף במהלך העונה.



טריוויה:
בצלמו ובדמותו – זיו בן צבי, גל טסלר ונועם מטלון שיתפו פעולה עם רועי פרל במגדל העמק ועפולה. עומר טל ואופק בן יעקב שיתפו גם כן פעולה עם פרל בעפולה. כשאנחנו מדברים שפרל בנה קבוצה בצלמו ובדמותו, לזה אנחנו מתכוונים.

בהמלצת חבר – ג'אמר סמואלס הגיע לקרית מוצקין מקרטיובה הרומנית. את אותה קרטיובה אימן בעונה שעברה רמי הדר, חברו הטוב של פרל, שסביר להניח שהעביר לפרל חוות דעת או שניים על השחקן.

מראטגרס באת, הביתה חזרת – כנראה שישראל לא מאירה פנים ליוצאי מכללת ראטגרס. אחרי שקאדים ג'ק שוחרר מגלבוע גליל, הגיע גם תורו של דשון פרימן שנחתך גם הוא עוד לפני שהתחילה העונה. אגב, השחקן האחרון שהגיע ממכלת ראטגרס לארץ הוא וולי ג'אדג (שחקן הפועל תל אביב בעונת 15/16), שאמנם החזיק קצת יותר זמן משני הנחתכים הטריים, אך גם הוא לא זכה לסיים את העונה בארץ הקודש.