מכבי רחובות - על כל הקופה

עם סגל נוצץ, מאמן שכבר ראה כמה סדרות גמר במהלך הקריירה שלו (וגם עלה ליגה פעם אחת), הנהלה שהולכת ומתרחבת עם השנים ומטרות שנעשות יותר ויותר ברורות, גם לקהל האוהדים, מכבי רחובות פותחת עונה עם סכין בין השיניים וכוונה ברורה ויחידה. קוראים לה ליגת העל. (צילום: גלעד חזון)


| אלירן כהן

 

אם יש משהו שכיף לנו לראות ברחובות של השנים האחרונות - זה את התהליך, את הסבלנות, את החשיבה ארוכת הטווח. הדרך לליגת העל לא נסללת ביום אחד, המוכנות לליגה הראשונה היא תהליך, ונראה שברחובות משתדלים לעשות אותו נכון. אשתקד הייתה הקבוצה מעיר המדע המרעננת הרשמית של הליגה, כשהובילה את הטבלה במשך שבועות ארוכים, אך דווקא לאחר העונה הזו החליטו ראשיה שהגיע הזמן לרענן את הסגל ולבצע שינוי בעמדת המאמן. אבנר יאור, שהעלה את הקבוצה מהארצית והוביל אותה לשנתיים יפות בלאומית - אאוט, רועי חגאי, שעצר אותה בחצי גמר הפלייאוף - אין. לא מעט תחלופות עבר הסגל של רחובות בקיץ: ינעם אירם, עודד שעשוע, אלונזו קולמן - שבילו בחמישייה הראשונה אשתקד פינו את מקומם לטובת מסע רכש מרשים במיוחד שהתחיל "בקטנה" עם דודו שמריז ואופיר הובר, והסתיים בקול תרועה רמה עם אבירם זליקוביץ' ויובל נעימי. ובאמצע היה איזה ארון ג'ונס אחד, ומשולש מכובד שנשאר לעונה נוספת - גור פורת, אליאב אוחנון ומרכוס רלפורד.

סגל השחקנים: דודו שמריז, אופיר הובר, עידן פז, אארון ג'ונס, אבירם זליקוביץ', יובל נעימי, גור פורת, אליאב אוחנון, מרכוס רלפורד, אבשלום שהרבני, עומר שושני, מעוז מזר.

מאמן: יש מי שיאהב אותו יותר, יש מי שיבחר לאהוב אותו קצת פחות, אבל רועי חגאי הוא תופעה, שלא לומר - הצגה שיש מי שבא לראות משחקים במיוחד בשביל כמוה ודומות לה. הוא לא מפסיק לזוז, וגם לא מפסיק לדבר, השחקנים שלו מתים עליו וברוב המקומות בהם אימן הצליח להרים קבוצות ששחקניהן שיחקו עבורו. ברזומה הלאומי: שלושה גמרים, עליה אחת (עם נהריה). מאורי סלע, ששיתף פעולה עם חגאי אשתקד בק"ג, ימשיך גם השנה לעמוד על הקווים לצידו. אשתקד, למי שעוד קצת זוכר, הוא כמעט והצליח להפוך את תוצאת המשחק השלישי בסדרת הגמר נגד ב"ש, כשהחליף במהלכו את חגאי שהורחק.

השם החם: תבחרו. יובל נעימי שחזר לארץ אחרי שנתיים באיטליה חתם ברחובות ממש בדקה ה- 90', במקומו של אפיק ניסים שכבר היה על הכוונת. אבירם זליקוביץ', ששיחק בשנים האחרונות בבני הרצליה בליגת העל ואפילו הוסיף גיחה קצרה, שירצה לשכוח, להפועל ירושלים. הצמד נעימוביץ' אמור לספק את אחד מקווי החוץ המעניינים בליגה השנה. שניהם מנוסים, שניהם עברו דבר או שניים בקריירה שלהם, ולשניהם יש היכרות - קצרה יותר או פחות, בליגה הלאומית. אם העונה של רחובות תקום או תיפול על משהו. אז זה זה.

שימו לב ל: אם יש משהו שימנע מעומר שושני לקבל את ההזדמנות ואת דקות המשחק שמגיעות לו הוא הקו הקדמי העמוק של רחובות, בו הוא מהווה למעשה רק אופציה רביעית, כלומר - מחליף לדקות האחרונות של הרבע. ובכל זאת, ישכיל חגאי אם יתן לו את הדקות במשחקים הנכונים ויכניס גם אותו לרוטציה. אשתקד הוא הצטרף למכבי שוהם הצעירה מהארצית וסייע לה לזכות בגביע האיגוד, ולהלחם על מקומו ברוטציה בלאומית, הוא בהחלט יכול.

תחזית אופטימית: עם סגל כל-כך עמוק, כל-כך מוכשר, כל-כך מנוסה, שראה כל-כך הרבה דברים בליגה הזו ובכלל, מישהו בכלל יכול לדבר על משהו שהוא לא עליית ליגה, במונחים אופטימיים, כמובן? מכאן כבר אפשר להפליג למרחקים אחרים: מה יעשו בקבוצה לאור הביקושים הרבים לכרטיסים מול האולם הקטן? איך יתמודדו בקבוצה עם פתיחת עונה מוחצת כמו בשנה שעברה וידעו להגיע לשיא בזמן? גם דברים טובים צריך לדעת לקבל בהדרגה.

תחזית פסימית: סדרת רבע גמר הפלייאוף היא תמיד המקום בו הפייבוריטיות לעלייה משקשקות רגליים. שלושה משחקים בלבד, יתרון ביתיות זניח שלמעשה יכול להוות גם חסרון, המון לחץ ואי ודאות גדולה. כדי לא להגיע למקום הזה, כלומר - להדחה מוקדמת ברבע הגמר רחובות קודם כל צריכה להיות תלויה בעצמה ולדעת להגיע לשיא בזמן. כמעט בכל שנה נופלת כאן קבוצה גדולה שמצדיקה את התחזית הפסימית שנכתבה או לא על שמה.

תחזית ריאלית: רחובות תגיע לגמר. פחות מזה יהיה כשלון, ולא משנה מי הקבוצות שתעמודנה בדרכה. הסגל, הניסיון (גם הניהולי), המוניטין שצברה לעצמה הקבוצה בשנים האחרונות בליגה. כל אלה לא מותירים ספק בעליונתה על פני יתר הקבוצות בלאומית, לפחות נכון לרגע זה. מה יהיה מכאן? קבלו סמיילי גדול עם הרבה מאוד שינייים לבנות. אין לנו מושג.

 

טריוויות:

- משנה גישה משנה... ? את השנתיים שעברו פתח רועי חגאי על הקווים של קונטנדרית לעלייה. לפני 3 שנים עם נס ציונה, הוא הוריד מליגת העל שלושה שחקנים (דן, גוט, אמיתי), אשתקד, עם קריית גת - שלושה אחרים (רות'בארט, טישמן, ספיר), והעונה - רק אחד: אבירם זליקוביץ'.

- באים בשלשות. לא פחות משלושה שחקנים עברו יחד עם רועי חגאי ממכבי קריית גת לרחובות: דודו שמריז, עידן פז ואבשלום שהרבני. ואתם יודעים מה? זו אפילו לא הפעם הראשונה בה זה קורה. גם בעונת הבכורה שלה בליגה העבירה לשורותיה רחובות שלושה שחקנים מקבוצה אחת - גל איתן, יונתן לוי ותומר שוקרון - מעירוני ר"ג. וגם אשתקד - את אליאב אוחנון, ייבגני חולודוב ומרכוס רלפורד ממגדל העמק. וברגע האחרון התבשרנו שגם מעוז מזר העתיק את מסלולו מק"ג לרחובות. תחזרו רגע לכותרת של הטריוויה הקודמת.

- פעם וילפאז, תמיד וילפאז. אלונזו קולמן, שנבחר לשחקן הזר של הליגה אשתקד, הגיע לרחובות מסלון וילפאז הפינית. את אותה הדרך בדיוק עשה בקיץ האחרון גם אארון ג'ונס, שמסומן כאחד הזרים המעניינים שיהיה לליגה להציג בעונה הקרובה.