מקום טוב באמצע

בית"ר כפר יונה והפועל חבל איילות ידעו עונות יפות בחלקים העליונים של הטבלה לצד עונות קשות בחלקים התחתונים שלה. שתיהן מכוונות העונה אל מקום טוב באמצע, ואחרי שהחליפו שחקנים בינהן בקיץ, נחכה ונראה מי תהיה קרובה יותר להשיג את המטרה. ממשיכים להתכונן לעונת 2018/19 בארצית.


| ענר חתואל, אלירן כהן

 

בית"ר כפר יונה

אחרי שנתיים בהן התמודדה בחלק העליון של הטבלה (אך לא הצליחה להעפיל לגמר הפלייאוף), בית"ר כפר יונה של הימים הללו היא קבוצה רגועה יותר, מתונה יותר. הקבוצה פחות מחפשת מאבקי צמרת עיקשים מול קבוצות שמעמידות סגלים בסדרי גודל מפלצתיים, כמו שראינו בשנתיים האחרונות, ושמה את יהבה יותר על פיתוח וטיפוח שחקנים צעירים.

את העונה שעברה, סך הכל, הצליחה כפר יונה לסיים בצורה טובה. היא לרגע לא הסתבכה בתחתית (אבל גם לא איימה על הצמרת) והגיעה לסיבוב השני יחסית רגועה. בקבוצה החליטו שלא לעשות שינויים נרחבים מידי, ותחת אסף דותן, שימשיך לעמוד על הקווים לעונה נוספת, שמרו על לא מעט משחקני השלד המוביל של שנה שעברה.

אור ג'אנח הנצחי נשאר לעונה נוספת, וכך גם עמית בן-דהן וערן שטייניץ בקו הקדמי, אבי גולה בקו האחורי, רותם זיו ושגב זקרי. הרכש הבולט היחיד שעשתה כפר יונה בקיץ הוא של ליעד משען הצעיר שהגיע אחרי עונה טובה בחבל איילות מהמחוז הדרומי, ועם כל הצעירים שיכדררו לצידו - המטרה של הקבוצה צפויה להיות כנראה זהה לזו של השנה שעברה: לא להזיע יותר מידי בדרך להישארות בליגה השלישית.

סגל הקבוצה: שגב זיקרי, בר אזולאי, או ג'אנח, ליעד משען, רועי וכניש, אבי גולה, עידו שליו, ערן שטייניץ, עמית בן-דהן, רותם זיו, אופיר להב, אסף עמוסי, אלון טוויזר, אסף סטולרו, פיליפ קונגו. מאמן: אסף דותן.

שימו לב ל...
בשנים האחרונות, כמו שאמרנו, הפכה כפר יונה לחממת גידול שחקנים צעירים. תוסיפו לכך את הקרבה לנתניה והקשר הרשמי או שלא שיש בין המועדונים ותקבלו יופי של הזדמנות לעוד ועוד שיתופי פעולה עתידיים עם מחלקת הנוער השכנה שכבר ייצאה בשנים האחרונות לא מעט שחקנים שהשתלבו יפה בין הבוגרים. דותן, שדחף יפה לפני שנתיים עם עידן מהרט ומתן לבנטר כשאימן את נתניה, עשה זאת אשתקד עם עומר לוי שקפץ ללאומית עוד באמצע העונה ועם רותם זיו, שמשחק העונה בכרטיס הכפול עם בני הרצליה. לא נצטרך לסכן יותר מידי כסף כדי להגיד שגם השנה, כנראה, אחד הצעירים המעניינים בליגה יצאו מהקבוצה הזו.

מה יהיה?
אין ספק שכפר יונה קרובה יותר לברי "המועדון התחתון" מאשר "המועדון עליון, אם באים לחלק את המחוז הצפוני של הליגה הארצית לשתיים. ההמשכיות המבורכת בסגל של הקבוצה צפויה לתת לכפר יונה איזשהו יתרון במחזורי הפתיחה, ואם היא תדע לנצל אותו ולהרוויח כמה נצחונות בשבועות הראשונים של העונה, יוקל לה בהמשך. ההימור שלנו, הוא שבניגוד לעונה שעברה, הפעם המאבק כנגד הירידה יהיה צמוד ממש עד הסוף, וכפר יונה תקווה לברוח משם.

 

הפועל חבל איילות

הקבוצה הכי דרומית בליגה, של המדבר הכי יפה ושל השוקו הכי טעים, יוצאת לעוד עונה מסקרנת. אחרי שלוש עונות רצופות שהסתיימו בין המקומות 8-9, באיילות ינסו העונה לצעוד צעד משמעותי קדימה. איילות, עם כדורסל מהיר ומלהיב לפרקים דווקא פלירטטה עם הצמרת בחצי הראשון של העונה כשבמקביל היא גם עשתה מסע יפה וארוך כל הדרך עד לגמר הגביע. שם, למרות שניצחה במשחק הראשון, הגומלין בשוהם הסתיים בתבוסה ובשברון לב שגם השליך על סיום עונה המאכזב בשבילה. למעשה, איילות נמנעה ממשחקי המבחן רק הודות ליחס עדיף במאזן הפנימי מול רמלה, שירדה בסופו של דבר.

מהסגל של העונה שעברה נותרו רק 4 שחקנים בקבוצה: הקפטן הותיק גור פנחס, הקלעי ולרי גנדלין, ים סלמן שינסה להמשיך בגרף ההתקדמות מהעונה שעברה וינאי דובורקין המקומי שמשחק כמו קיבוצניק אמיתי. המאמן ארז לוי שממשיך לעונה שנייה כמאמן ראשי צירף לסגל את נתנאל יוסף המוכשר שיקווה לעשות פריצה משמעותית בקריירה אחרי עונה פחות טובה ברמלה, אליו הצטרפו הקומבו גארד רועי עמור עשה את כל הדרך מגליל עליון והצעירים מיכאל בראל שהגיע מהפועל ב"ש ודניאל ראובן שהצטרף מהפועל אילת הסמוכה.

אליהם נוספו שני המתאזרחים המסקרנים, ג'וש כהן שהיה בעונה שעברה בסגל של הפועל כפ"ס אבל לא ממש קיבל הזדמנויות וסקוט פייזר שלפני כן שיחק בליגה ה-3 בספרד ועשה עלייה בקיץ. איילות היא התחנה הראשונה שלו בארץ. ביחד תנסה כל החבורה לסיים הפעם בחלק העליון בטבלה.

סגל הקבוצה: מיכאל בראל, ולרי גנדלין, ינאי דובורקין, נתנאל יוסף, גיא יפה, ג'ושוע כהן, ים סלמן, רועי עמור, סקוט פייזר, גור פנחס, דניאל ראובן. מאמן: ארז לוי.

שימו לב ל...
מאז עלתה ליגה לפני ארבע עונות, איילות מיצבה עצמה כחממה נהדרת להתפתחות של שחקנים צעירים וכמקפצה לקריירה. בקיץ האחרון עשו זאת לירן מרקדו שאחרי שלוש עונות מרשימות בהם הפך לאחד השומרים הטובים בליגה חתם במכבי חיפה, וסול לשם שעבר לצד השני של העולם כשקיבל מלגת כדורסל וישחק בעונה הבאה בדיוויז'ן 2 של ה-NCAA. יש לנו הרגשה שגם בשנה הבאה נשמע על אחד מהצעירים שקראתם עליהם כאן עושה פריצת דרך.

מה יהיה?
באיילות , למרות שהרכיבו בשנים האחרונות קבוצות מסקרנות ולרוב גם מהנות לצפייה, סבלו במקביל גם מחוסר יציבות משווע שאולי אופייני לקבוצות צעירות אבל גרמו לה גם להסתבך במאבקי תחתית מיותרים. יהיה מעניין לראות אם השנה יצליחו שם להתגבר על 'מחלות הילדות' ולהעמיד קבוצה יציבה שתדע להתמודד על החלק העליון גם בשלבים המכריעים של העונה. עם האולם המאוד הביתי ביטבתה והסגל המוכשר שהובא לשם, יש לה את הכלים לעשות זאת הפעם.