מ-4 תצא אחת - פיינל פור 2018

רק סיימנו את רבע הגמר, והנה אנחנו כבר בחצי הגמר. האם ירושלים תצליח לשמור על התואר? האם חולון תזכה בדאבל? האם הפועל ת"א תרשום תואר ראשון מזה 25 שנה או שמכבי ת"א תצליח לסיים את העונה בטעם טוב? יום חמישי נדע (צילום: מנהלת ליגת העל)


| לילך וייס

נכון, זה לא סדרות, ונכון, יש ביקורת על מחיר הכרטיסים ועל גלן רייס ועל מה לא. אבל אי אפשר לא להתרגש מעוד רגע שיא לקראת סיום עונת הכדורסל. 4 הקבוצות הכי טובות העונה בליגת העל נפגשות ל-3 משחקים, רק אחת תצא עם צלחת האליפות. ביציעים מחכה לנו לא פחות מטירוף כשהכרטיסים נחטפו, וכל קבוצה מרגישה שזה העונה שלה ללכת עד הסוף.

 

מכבי ת"א - הפועל ת"א (10/6, 21:00)

חצי הגמר הראשון מספק לנו את המשחק הכי חם שיש - דרבי תל אביבי. האדומים בעצם מעולם לא היו בפיינל פור, והפעם האחרונה שהגיעו לשלב חצי הגמר הייתה בעשור הקודם. שלושת המשחקים בין הקבוצות העונה בליגה היו צמודים מאוד, וההפרש הגדול ביותר עמד על 8 לזכות הצהובים  ועכשיו שיש גמר על הפרק... אנחנו צופים ללא פחות ממלחמת עולם, בטח ובטח ביציעים.

על הנייר, אפשר להגיד שמכבי ת"א פייבוריטית במשחק הזה. יש לה את סגל  טוב יותר שגם הכי עמוק בליגה, כשאפילו קצה הספסל שלה הוא שחקן צעיר ומוכשר שקיבל העונה לא מעט דקות בדמות יובל זוסמן. אם במשך העונה היה לצהובים קצת כאב ראש בנוגע למי מהזרים לרשום לפני כל משחק, נראה שהרוטציה התקבעה אחרי שבשלושת המשחקים האחרונים לא החליפו סגל, פראחובסקי וג'קסון דה פקטו מחוץ לסגל. הסגל האדום לעומת זאת מכיל 4 שחקנים צעירים בוגרי מחלקת הנוער והרוטציה הרבה יותר קצרה, לצד הניסיון של דני פרנקו לשלב אותם.

עוד יתרון שעומד לזכות הצהובים הוא המגרש הביתי שלהם. אומנם ביציעים צפויה חלוקה די שיוויונית ואנחנו מצפים מהקהל האדום לתת הצגה, אבל זה עדיין המגרש והסלים שהם מכירים הכי טוב. כבר ראינו את הפועל מנצחת העונה ביד אליהו (וגם מפסידה), אבל עכשיו יש תואר על הפרק והפסד צהוב בבית יחשב למפלה רצינית בעיקר אחרי העונה החלשה שהם הציגו. ואנחנו בספק שגביע ווינר מהקיץ יהיה שווה במשהו כדי לשפוך אור על העונה אם היא תסתיים בחצי הגמר.

אז למה בכל זאת היינו מהמרים דווקא על הפועל ת"א? כי היא האנדרדוג, וכנראה שתמיד תיהיה במפגשים עם מכבי ת"א. ובדיוק בגלל זה היא תבוא, תילחם, תשרוט, תנשך, תעשה כל מה שצריך בשביל לצאת עם הניצחון בדרך לגמר. האדומים לא מפחדים מאף קבוצה, הם ניצחו העונה את כל הגדולות (פעמיים את ירושליים, פעמיים את חולון, פעמיים את מכבי ת"א), והראו שגם יתרון ביתיות זה לא משהו שמשפיע עליהם. כאמור כבר הרבה מאוד זמן שהפועל ת"א לא היו במעמד הזה, ויש להם הזדמנות לתפוס שתי ציפורים בבת אחת - גמר עם אפשרות לתואר, והנחלת סיום עונה מאכזב מאוד ליריבה העירונית.

 

הפועל ירושלים - הפועל חולון (11/6, 21:00)

משחק חם לא פחות מחכה לנו בחצי הגמר השני, בין שתי קבוצות שנאמר בעדינות הקהלים שלהם לא מתים אחד על השני, ומאוד ישמחו לחגוג על הגב של הצד השני. שתי הקבוצות כבר נפגשו העונה במעמד חצי הגמר, אז זה נגמר בניצחון חולוני בדרך לגביע. האם גם הפעם חולון תעבור את ירושלים בדרך לדאבל?

אומנם חולון ניצחה בגביע, אבל במפגשים במסגרת הליגה ירושלים השלימה סוויפ עם 3 ניצחונות. ניצחונות דחוקים, אבל בהחלט משהו שיתן להם מומנטום. לירושלים סגל עמוק וחזק, וראינו את זה בא לידי ביטוי בסדרה המתישה מול גלבוע גליל שאט אט איבדה אנרגיות מה שאיפשר לירושלמים לברוח במשחק הרביעי. הוא גם מנוסה מאוד במעמדים האלו, וכולל שחקנים כמו סטרטוס פרפרוגלו שהיכולת שלהם ברגעי ההכרעה הביאה לירושלים לא מעט ניצחונות העונה. ולא נשכח את ג'רום דייסון, כשכשהוא בזון מנצח לבד כל קבוצה.

חולון אומנם לא רשמה ניצחונות ליגה על ירושלים העונה, אבל ניצחה את כל הגדולות האחרות ורק הפסד מיותר במחזור האחרון לחיפה מנע ממנה לסיים את העונה במקום הראשון. חולון למרות המשברים שעברה בגזרת גלן רייס הצליחה להתחבר מחדש, לרשום ניצחונות יפים ולשרוד בסדרה הקשה מאוד מול אילת. נכון להיום ג'ורדן המילטון הוא האיש של חולון, וכשהוא במשחק חלש זה בד"כ גם משפיעה על הקבוצה (בהפסדים לאילת רשם מדד ממוצע של 7, בניצחונות מעל 26). צריך יהיה לראות איך החזרה של רייס, גם אם היא בנתיים רק לספסל, תשפיע עליו ועל כל חולון בכלל.