נערות: היריבה שמפרידה בינינו לחצי

נבחרת פינלנד היא הפתעה לרוב אנשי הכדורסל שמכירים את פורטוגל ורומניה בגילאים הצעירים. אך לפיניות יש תוכניות גדולות לקראת המשחק מחר מול הנבחרת הישראלית. הכותרת היא ממילותיו של מאמן הנבחרת, בתגובה מיוחדת ל"ספסל" המשחק בשישי, 14:30 (צילום: FIBA)


| שי ברק

היריבה - פינלנד

פינלנד, קבוצה מאוזנת. הנבחרת מתבססת על גארדית אחת מוכשרת במיוחד (שרה אל-חסני בג'די) וסנטרית דומיננטית ואתלטית (אוואק קוייר). עם רכזת יציבה (לוטה ויאקה-אהו) וצוות מסייע של 4 שחקניות נוספות פינלנד הגיעה מוכנה ובעיקר יציבה לאליפות.

באופן טבעי הזרקורים הופנו לפורטוגל שסיימה חמישית בטורניר לפני שנה (ושישית בקדטיות) או ברומניה שסיימה שמינית אבל מחצית מהסגל שלה היה קרוב להעפלה לדרג א' לפני חודש בעתודה. אבל בפינלנד שסיימה במקום החמישי לפני שנה בקדטיות ורק עשירית בנערות, היו תוכניות אחרות. היא לא נבחרת מוכשרת במיוחד, השחקניות שלה משחקות ... ובכן... בליגה הפינית.

לפינלנד כמו לישראל היו בבית 3 נבחרות שלא מהוות פקטור איסלנד (109:50), גיאורגיה (121:39) וקפריסין (94:45). אבל כשהיתה זקוקה לניצחונות על פורטוגל (59:48) ורומניה (70:57) השיגה גם אותם.

פינלנד עשו הכנה סולידית, נגד יריבות בסדר הגודל שלהן, הצליחו לחבר את הסגל שברובו צעיר, אבל עם הרבה מחשבה על העתיד. מה זאת אומרת מחשבה על העתיד? 3(!!!) שחקניות מסגל נבחרת הנערות צברו כבר נסיון במדי הנבחרת הבוגרת. קוויר (19 דק'), בג'די (17 דק') ואריקה (14 דק') לא הרשימו במדים הלאומיים אבל כבר צברו 4 הופעות בינ"ל.

שרה אל-חסני בג'די (163, 18). כן-כן, הרכזת היא רק 163 ס"מ אבל היא מדורגת שניה באליפות בנקודות (18.2 בממוצע) כשנגד רומניה ופורטוגל קלעה 18 ו-23 נקודות בהתאמה, לבג'ד יש גם 4.8 אסיסטים בממוצע שמציבים אותה במקום השישי בטורניר. השחקנית שאשתקד סיימה גם כן עם ממוצע דו ספרתי (11.9) משחקת בליגה הראשונה בפינלנד (בקבוצת התחתית הלמי הלסיניקי) בממוצע 31 דקות ואת העונה האחרונה סיימה עם 20.1 נקודות בממוצע ובנבחרת הבוגרת קלעה 6 נקודות בממוצע ב-4 המשחקים בהם שותפה.

אוואק קוייר (194, 16). הסנטרית תחגוג יום הולדת 17 רק בעוד עשרה ימים, אבל גם היא כבר בנבחרת הבוגרת (4 נק' ו-7 ריב' בממוצע) ובקבוצה עם בג'די בליגה הפינית. קוויר שותפה רק במחצית ממשחקי הליגה וכששיחקה העמידה 11.6 נק' ו-9.8 ריב'. בנבחרת הרשימה נגד גיאורגיה ואיסלנד, אך בגיל הצעיר התקשתה נגד פורטוגל (9 נק') כשאיבדה גם 7 כדורים. כך שאת חוסר הבגרות שלה אפשר לנצל, כי הכישרון שלה לא מוטל בספק (ויעיד על כך נסיון ההטבעה שלה, שחוסר מזל גרם לכדור לצאת החוצה ומנע ממנה את המהלך של הטורניר).

לוטה ויאקה-אהו (165, רכזת(. קשה לבחון את יכולותיה ברוב משחקי הגארבג' אך 3 אסיסטים עם 15 נקודות נגד רומניה היו ממפתחות הניצחון והראו את קפיצת המדרגה מהעונה שעברה, אז סיימה רק עם 0.4 אס'. בג'די חייבת לידה מישהי שתוריד את העומס ותשבור את הלחץ, השאלה עם ויאקה-אהו שהיתה מהחלשות בניצחון על פורטוגל מסוגלת.

צוות מסייע כולל קוסונן (8.5 נק' ב-16 דק'), פאקונן (7 נק' ב-22 דק') ומאתאנן (6.2 נק' ב-14 דק')  דווקא אריקה שמשחקת, גם היא, בנבחרת הבוגרת עד כה לא מרשימה עם 4 נקודות במשחקים החשובים באמת.

 

קוויר, נגד גיאורגיה היתה קרובה ל'דאנק' נגד פורטוגל נתקעה על 8 נקודות. ונגד ישראל? (צילום: FIBA)

 

היתרונות הישראליים

למרות האיכויות והמקום הראשון של פינלנד, זו נבחרת שאנחנו יכולים וצריכים לנצח. אומרים שנבחרות ישראל נמוכות? אז שימו לב לפינלנד רק 2 שחקניות הן 185 ס"מ ומעלה. השחקניות המובילות נמוכות מ-178 ס"מ, ורק קוויר אחת 194 ס"מ. 

הסייז דווקא יכול להוות יתרון בצד הישראלי. הקליעות מבחוץ של ליאור גרזון (14.8 נק', 29% לשלוש) ורומי לוי (6.4 נק', 62% לשלוש), שתי שחקניות מעל 180 ס"מ שזורקות מרחוק ולפינלנד לא תהיה מי שתשמור עליהן. הקליעה מבחוץ, המפתח של הנבחרת במשחק על העליה , הוא גם המפתח לחצי הגמר והנשק שלפינלנד לא יהיה מענה אליו.

הנבחרת שהוכיחה כבר שהסגל הרחב מהווה יתרונות בניצחונות הגדולים, יכולה להתמודד עם הסייז, הנערות (מראשל"צ ורעננה) הוכיחו שיכולות להתמודד עם עומס ואינטנסיביות ככה שהלחץ הישראלי שעבד כ"כ טוב בכל משחק (למעט יוון) יכול להיות משהו שפינלנד לא מכירה ולא מצפה לו במשחק ה"אחד" על כל הקופה.

בסך הכל מדובר בנבחרות דיי דומות. השתיים מוסרות 20 אסיסטים למשחק, קולעות ב48-49 אחוזים מהשדה כשפינלנד ניצלה את היריבות החלשות כדי להגיע לממוצע 90 נקודות למשחק ו-32 אחוז מחוץ לקשת אך נגד רומניה ופורטוגל עומד הממוצע על 65 נקודות ו-26 אחוזים מחוץ לקשת.

המפתח הגדול כמו נגד ליטא, נעוץ במשחק הקבוצתי  אם שוב הרכזות איילה רוט (8.8 נק', 3.8 אס')  וקארש (9 נק', 4.4 אס') יסיימו עם 15 אסיסטים כמו מול ליטא וימצאו לשלשות פנויות את גרזון ולוי וגם את מיכאליץ (20% מחוץ לקשת) שצפויה לחזור וגאיה סלס (32% לשלוש) שפתחה טוב את הטורניר וקצת נעלמה, פינלנד ייקלעו לפיגור מוקדם, סיטואציה זרה להן וברבע הגמר, כשהלחץ והדופק עולים, להתמודד עם סיטואציות חדשות זה קצת מורכב.

 

גם אם יפסידו ברבע הגמר, המאמן הויה לא מפחד להצהיר שאחרי שהעפילו לרבע הגמר, המטרה היא דרג א'

 

האומץ של המאמן הפיני יהיה השראה או מתכון ללחץ?

את הנבחרת מאמן זו השנה השניה ברציפות, תומאס הויה. הוא רק בן 32 אך הספיק כבר לאמן בליגה לבנים ולנשים ולעבור מספר תפקידים בנבחרות הצעירות לפני שקיבל את מושכות האימון. להויה, הצלחה גדולה כשהקבוצה סיימה במקום הראשון בבית, בשיחה מיוחדת עם "ספסל" הוא מספר על התחושות לאחר סיימו במקום הראשון "אנחנו במצב רוח מרומם אחרי שהבטחנו את המקום הראשון בבית. ממשחק למשחק הרגשנו יותר בנוח ובטוחים בעצמנו, עד המשחק האחרון שהיה השיא. זה היה תענוג לצפות בבנות שלנו משחקות". לשאלה האם הופתע מהיכולת של קבוצתו לגבור על יריבות עדיפות על הנייר, ענה בצורה ישירה ביותר: "לא. לא ממש. עשינו הכנה טובה, כולן הגיעו בריאות לאליפות והמטרות שלנו היו ועדיין להעפיל לדרג א' ".

לקראת המשחק נגד ישראל הוסיף. ישראל היא נבחרת טובה מאד ונמרצת. אנחנו נהייה חייבות להיות במיטבנו ולשחק באינטנסיביות גבוהה, אם אנחנו רוצות לנצח את המשחק".

 

יקבלו את השבת עם מקום ב-4 הגדולות? נבחרת הנערות חוגגת שמונה, לקראת הארבע. (צילום: FIBA)

 

מה יהיה?

לכאורה, הכל פתוח, ההתמודדות שקולה. שתי הקבוצות באות בכושר טוב, יכולת גבוהה ומצב רוח וביטחון בשמיים. אבל בעוד נבחרת ישראל כבר התמודדה במשחק מפתח עם סייז ואינטנסיביות גבוהה , פינלנד עוד לא פגשה יריבה בדמות ישראל וקשה להעריך אם תדע להתמודד איתה כשתפגוש בה.

ההערכות הן לניצחון ישראלי קרוב ודומה להפרש שהשיגה נגד הליטאיות. ניצחון יהיה שווה חצי גמר נגד בלארוס או הולנד במשחק שיתקיים בשבת ב-19:00. בהצלחה.