החמישייה הסוגרת: חוזרים עם תשובה

עמית שמחון חזר (בזמן שהפועל חולון הלכה אחורה), גם אור לאומי, וגם הפועל אילת. הפועל ת"א והפועל ב"ש מתחדשות, ומי הייתה אוכלת אותה אם מכבי אשדוד הייתה אמורה לארח את ירושלים ביום שני? החמישייה הסוגרת של חצי המחזור השישי בליגת העל. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אלירן כהן

 

(1) רק לפני שבועיים התלוננו על ההתנגשות בין קונספט חמשת האייטמים לבין העובדה שבכל מחזור יש לנו שישה משחקים, והנה דאגו לעשות לנו קצת סדר. יותר מידי סדר. והפרחים לאף אחד. אז מה כן היה לנו השבוע? מכבי ת"א הביסה את הפועל חולון ושלחה אותה לעשות חושבים; הפועל אילת הביסה את נס ציונה, וכן - שולחת גם אותה לאותו המקום; אור לאומי ניצח את הפועל תל אביב על הבאזר וגלבוע/גליל לא עצרה גם מול נהריה. מפה לשם עוד כמה זרים נפרדו מהליגה, כמה ישראלים חזרו אליה, ואיכשהו הפכנו טור סיכום חצי סטטיסטי למהדורת חדשות. תסלחו לנו בשבוע הזה.

 

(2) פעם, כשמכבי ת"א הייתה חוטפת באירופה, היא הייתה מגיעה לליגה ומחטיפה חזרה. בשנים האחרונות זה קצת פחות עבד, אבל כמה טוב שיש קרב צמרת ומאמן שנמצא על הכוונת כדי להתאושש לרגע. הצהובים של ספאחיה ניטרלו את קורי וולדן וקאליף וואיט (6 נקודות משותפות), לא היו צריכים לעשות הרבה כדי למנוע משון ג'ונס לעשות נקודות, ובעיקר שמרו על יציבות התקפית מהצד שלהם. התוצאה: 51:30 במחצית, ומשם זה רק גדל. הבשורות המעודדות מצד חולון הן בעיקר עמית שמחון, שעד המשחק עמד על 21 נקודות בליגה השנה, ונגד האלופה קלע 17. מכאן - זה בעיקר לחשוב מה צריך לעשות כדי להתחיל לשחק עם רכז וגבוה. גם אם זה אומר לשחרר שחקנים טובים ולהביא מתאימים יותר במקומם.

 

(3) חמישה שבועות רצופים חילקנו כאן מחמאות מוצדקות לגלבוע/גליל, והשבוע היא עשתה זאת שוב והתבססה במקום הראשון בטבלה. נהריה קיבלה חזרה את מייק הנרי, שחגג עם 29 נקודות, אבל גם איבדה 29 כדורים בשחק כולו והשוותה את שיא הליגה השלילי של כל הזמנים. ולמרות זאת - במדד המשוקלל היא ניצחה (82:78) וגם קיבלה דאבל-דאבל משניים וחצי שחקנים (פולאנד ואלן. הנרי החסיר ריבאונד אחד). נהריה, סך הכל, עשתה את שלה מעצם החזרה ממינוס 14 לפלוס 7, אבל גלבוע/גליל, שסבלה מערב קליעות לא טוב, כבר נפלה בזה פעם אחת. היא לא תיפול שוב בתקופה הקרובה.

 

(4) זו חכמה בדיעבד להגיד שזה היה עניין של זמן עד שהפועל אילת תגיע לליגה, אבל הנה היא כאן, עם ניצחון שלישי ברציפות שמעמיק את הצרות של נס ציונה בליגה (ומזל שיש את הפועל ת"א להכניס אותה לפרופורציות). כולם דיברו בקיץ על שלישיית הישראלים הבכירה של אילת - בן שימול, זלמנסון ושולדבראנד, אבל את ההצגה לוקח בינתיים אילייזה בראיינט ששוב חגג עם 20 פלוס (רק פעם אחת השנה ירד מ- 20 נקודות). הזרים של אילת, שלא תרמו הרבה במחזורים הראשונים של העונה, נכנסו לעניינים, כשגם החילוף של דווין תומאס בסולימאן בריימו מוכיח את עצמו. עכשיו הדרוקרים יצטרכו לשחזר את היכולת הזו גם נגד הגדולות כדי להודיע סופית שהם כאן.

 

(5) התמונות המרגשות של אור לאומי מנצח את הפועל תל אביב יהיו שוות את כל מה שנכתוב על המשחק הזה. כבר היו ללאומי משחקים טובים יותר השנה, ובכל זאת - סל הניצחון שהגיע על האקסית היה שווה יותר מכולם. הפועל ת"א הספיקה לשחרר בינתיים את דאלאס מור וג'ונתן הולמס ולהחזיר חזרה את ריצ'ארד האוול, כשזר נוסף אחד לפחות צפוי להצטרף, והיא לבטח תצא מהמסע הזה מחוזקת יותר. נס ציונה נפרדה ממייקל גלאדנס, כשאי אפשר לומר שהיא לגמרי רצתה בכך, והעמידה את מספר הזרים המשוחררים השנה על 8. מספר נסבל. עדיין.

בזמן שהפועל חולון מקיימת מגעים להשבתו של ג'ו אלכסנדר (אפרופו פסקה 2), הפועל ב"ש צרפה מתחת לראדר את רוברט רות'בארט, שינסה לשחזר את ההצלחה מהעונה שעברה בלאומית. ב"ש תפגוש את ראשל"צ למשחק שנדחה בשל המצב הביטחוני רק בחודש הבא, אבל זו עוד הבשורה הטובה מכל הדחיות האלו, בזמן שמועד המשחק החוזר בין אשדוד לירושלים שלא התקיים עקב הסל שנשבר בחימום, אפילו לא נקבע. האירוניה היא שאילו המשחק היה מתוזמן ליום שני בשבוע, דינו כפי הנראה היה כדין המשחק בין ב"ש לראשל"צ. המשמעות היא שעד למשחק הבית הבא של אשדוד הסלים עדיין היו עומדים על תילם, והמשחק שהיה נדחה הוא בין הדולפינים להפועל אילת. וזה, אתם יודעים, כבר יכול לכאוב קצת יותר.