לאומית: מצטייני ינואר

מכבי הוד השרון עם חודש מצוין וארבעה נצחונות שולחת לנו שני נציגים לחמישייה, הפועל גליל עליון עם חודש טוב עוד יותר והתבססות בצמרת מביאה שלושה, וגם למכבי חיפה יש באנקר שלקח אותה לחודש כמעט מושלם. מנחשים מי הם מצטייני חודש ינואר של ספסל? (צילום: לימור מלינוף)


| אלירן כהן, צבי יהודה בדיחי, לילך וייס

אבישי גורדון (לימור מלינוף)

 

ווילי וורקמן (מכבי חיפה)

אחרי שנתן חודש מצויין ונכנס למצטיינים גם דצמבר, הבחירה בוורקמן לחמישית ינואר גם היא היתה קלה מאוד. ואנחנו שמחים לראות שלא ניחסנו אותו. מכבי חיפה שמצאה את הקצב שלה והצליחה להתחבר נתנה חודש קרוב למושלם (נסלח לה על המעידה מול יבנה) עם 3 ניצחונות על יריבות ישירות לצמרת וטיפוס למקום השלישי. ומי ש(שוב) מנצח על החבורה הוא וורקמן. קולע, מוסר, עושה הגנה, ועל המנהיגות שהוא מוסיף על המגרש כבר דיברנו.

 

אוהד כהן (מכבי הוד השרון)

יותר מאשר האתגר הגדול שיש בבניית קבוצה, ישנו אתגר גדול עוד יותר בצירוף שחקן באמצע העונה מתוך ציפייה שיוביל שינוי. קבוצות טובות ומוכשרות יותר מהוד השרון לא הצליחו בזה העונה, אבל הבחירה של נתי כהן באוהד כהן מסתמנת עד כה כבינגו גדול. כהן, שלא מצא את מקומו בליגת העל במדי קבוצת האם שלו, הפועל באר שבע, בחר לחזור ללאומית, ותוך פחות מחודשיים הפך את העונה של הוד השרון - מקבוצה שנאבקת על בריחה מהמקום האחרון למועמדת לגיטימית לפלייאוף. בשבעה משחקים הפך כהן לישראלי המוביל של הוד השרון, לא ירד מ- 30 דקות בממוצע למשחק, ובעיקר היה זה שהוביל את השינוי הגדול בקבוצה מהשרון.

 

פול דילייני (מכבי הוד"ש)

ולא רק באוהד כהן הוד"ש התחדשה באמצע, אלא גם בזר שהגיע לעשות את העבודה. דילייני הגיע להוד"ש באמצע דצמבר, וכבר מההתחלה ראו שזה שילוב טוב כשהשחקן קלע כל משחק פרט לאחד מעל 15 נקודות, ושומר על מדד שמעל 20. בחודש ינואר זה גם הגיע לביטוי בטור הניצחונות של הקבוצה מהשרון, כשדילייני שומר על קליעה באחוזים טובים ויודע גם למסור כשצריך.

(צילום: מנהלת ליגת העל)

 

ראשד מאדן (הפועל גליל עליון)

את חודש ינואר פתחו בגליל העליון עם שני הפסדים ולוח משחקים קשה. אם זה לא מספיק, במהלך החודש גם נפצע גוני יזרעאלי, מלך האסיסטים של הקבוצה, וכזכור הגליל משחקת עם זר אחד בלבד. אבל הזר הזה - חתיכת זר. כשחתם ראשד מאדן בגליל אמר מנהל הקבוצה ניר וסרמן: "אין לי ספק שזה שחקן שהקהל שלנו יתאהב בו". מי שראה את מאדן בחודש הזה יכול להבין בדיוק למה התכוון ניקוס.

בארבעת המשחקים שבאו אחר כך גליל רשמה ניצחונות מדהימים, כולל עצירת הרצף המטורף של רעננה, ניצחון דרמטי בשתי הארכות על הפועל חיפה והתבססות במקום הרביעי לקראת מאבקי הפלייאוף. התרומה של מאדן עם למעלה מ20 נקודות כמעט בכל משחק, ומדד יעילות ממוצע של 28 מזכה אותו בלי ספק באהבת האוהדים בכפר בלום ובמקום בחמישיית החודש. ונתון מעניין - חוץ מהמשחק הראשון נגד הפועל חיפה, מאדן לקח 8 ריבאונדים בכל משחק.

 

רון סבג (הפועל גליל עליון)

שחקן נוסף שחתום על ההצלחה הגלילית בינואר הוא הבן האובד רון סבג. אם מאדן נכנס למשבצת הזר החסר וממלא אותה, סבג לוקח על עצמו את תפקיד המנהיג על הפרקט, בזמן שגוני פצוע. רון סבג ששב העונה לגליל קלע כמעט בכל משחק החודש בדאבל פיגרס, ובעיקר הוביל את הקבוצה והפך אותה להיות שלם הגדול מסכום חלקיו. מברוק.

 

מאמן החודש: אבישי גורדון (הפועל גליל עליון)

דווקא כשהיא עם זר אחד, הפכה גליל עליון בשבועות האחרונות לקבוצה הלוהטת בליגה. זה התחיל בניצחון גדול על קריית אתא בכפר בלום, המשיך עם ניצחון גדול עוד יותר במטרווסט על עירוני רעננה, והסתיים עם עוד שני W משמעותיים, על הפועל חיפה (בתום שתי הארכות) והפועל עפולה, ששמו את הממש צפונים בעמדת זינוק טובה לקראת יתרון ביתיות בפלייאוף.

לזכות ההצלחה הרבה של גליל אפשר לזקוף את חזרתו של גוני יזרעאלי, את החודש הנהדר של רון סבג או את ההתעלות של ראשד מאדן. אבל מעל כולם היה זה אבישי גורדון, שניצח על המקהלה ולא חשש להכנס לתקופה הלחוצה הזו עם זר אחד פחות. בגליל יודעים שנותר להם לבצע שינוי אחרון במשבצת הזרים וכנראה שלא ימהרו לעשות אותו, אבל עם כושר כזה ויכולת כזו, למה לא לתת לישראלים להמשיך לשחק ולהנות מכדורסל?