לאומית: מצטייני נובמבר

נובמבר כבר מאחורינו, ויש לנו חוב קטן עבורכם. המאמן שלא הפסיד עדיין, הישראלי שקפץ שתי מדרגות, שני הרכזים שירדו מליגת העל והפכו להיות מהישראלים המשמעותיים בליגה והזר שנכנס בגדול לנעליים גדולות. קבלו את מצטייני חודש נובמבר בלאומית. (צילום: לימור מלינוף)


| אדי מינץ, יניב סהראי, צוד בדיחי

 

חמישיה

יונתן מור (עירוני קרית אתא)

עד כה ה-MVP. הישראלי של הליגה. הפתעה? לא ממש. לאחר כמה עונות בליגת העל (הפועל ת"א, חולון והרצליה) גם יונתן הבין, כמו עוד לפחות 10-15 שחקני ליגת על לגיטימיים, שבכדי לשחק כדורסל ולהציג את היכולת האמיתית שלך, צריך להגיע למקום שבו מאמינים בך ואין 3-4 זרים על העמדה שלך. יונתן (2.05, עמדה 4, בוגר האקדמיה, אוטוטו בן 24) מספק 18.5 נק' למשחק (1 מבין הישראלים), 35% מטווח השלוש ו-85% מקו העונשין. נקודת התורפה היחידה שלו הינה מעט רכות הגנתית אבל בקבוצה כה מוכשרת כמו שיש באתא אפילו זה לא תמיד מורגש.

סטטיסטיקה נובמבר: 18.8 נק'

 

גוני יזרעאלי (הפועל גליל עליון)

"המאמן על המגרש". גוני יזרעאלי נותן לקבוצה שלו את האנרגיות שתמיד איפיינו אותו ואת הניסיון הרב שנרכש עם השנים. יותר מהכל זה מתבטא באסיסטים. אם תבדקו באתר האיגוד, תראו שיזרעאלי מוליך בביטחה את טבלת מלך האסיסטים בפער של מעלה אסיסט מהמקום השני. וכנראה שגם בסוף השנה הוא יהיה שם (אם לא יהיו פציעות חס וחלילה שום בצל). כי יזרעאלי, כמו יזרעאלי, הוא 100% בשביל הקבוצה לפני הכל. והרבה מהמיקום הגבוה של הגליל בפתיחת העונה שייך לאיש הזה עם האנרגיות האלה, שלא ייגמרו לעולם.

סטטיסטיקה נובמבר: 9.2 נק', 9.8 אס'

 

נאור שרון (הפועל חיפה)

הפוינט גארד בן ה-23 ירד מיוזמתו ללאומית לאחר 4 שנים ו-5 קבוצות ביניהן עבר בליגת העל והוא בטח לא מצטער על כך. לאחר שנאלץ כל השנים לקושש דקות בין אינספור שחקנים זרים הוא סוף סוף מצא את מקומו. והמספרים שלו? מרשימים. 18 נקודות למשחק (שני מבין הישראלים), עשירי ביעילות (ראשון מבין הישראלים), שני באסיסטים (9.3), ראשון בליגה בדקות משחק (37.4), חמישי בליגה באחוזים משלוש (44%) ותשיעי בליגה באחוז מהקו (82%, 4 מבין הישראלים). את הסטטיסטיקה האישית הוא כבר הגשים. האם גם יצליח לסחוב על גבו את הפועל חיפה לפליי אוף ואף מעבר לזה? ימים יגידו.

סטטיסטיקה נובמבר: 18.2 נק', 8.6 אס'

 

ג'אמר גאלי (עירוני 'יובלים' רעננה)

מה עוד לא נאמר על גאלי, הזר הטוב ביותר בליגה העונה וכנראה שבשנים האחרונות. הבחירה הכי קלה שהייתנו לנו לחמישיית נובמבר, ואנחנו מניחים שהוא ישאר ברשימת המצטיינים שלנו גם בחודשים הקרובים. גאלי מגוון, אגרסיבי והכי חשוב- עם קלאס וראייה של הקבוצה. גאלי מצעיד את רעננה למאזן מושלם ובעיקר לדרך מרשימה. כרגע זה נראה מצוין, האם זה יסתיים בליגת העל?

סטטיסטיקה נובמבר: 25.6 נק', 7.6 רב', 5.6 אס'

 

מאני אטקינס (הפועל עפולה)

אחד הזרים הכי מסקרנים שנחתו הקיץ בליגה, הולך ומסתמן גם כאחד השחקנים הטובים והרבגוניים בליגה. את חודש נובמבר אטקינס התחיל כשהוא מפגיז 30 נקודות מול כפר סבא וסיים אותו כשהוא מפציץ עוד 20 נקודות מול יבנה. על הדרך תוסיפו משחק של 23 מול רחובות ודאבל דאבל נאה מול הוד"ש ותקבלו חודש נהדר של הסווינגמן האמריקאי. אטקינס, שהגיע לעפולה מהליגה הטורקית השנייה, מנצל את תשומת הלב שמושך חברו לקבוצה, קאהים סירייט, בצבע כדי לשמור על מספרים נאים ולהוביל את הקבוצה מבירת העמק לחודש נהדר אותו סיימה במאזן של 4 ניצחונות אל מול הפסד בודד.

סטטיסטיקה נובמבר: 20 נק', 7 רב'

 

מאמן

אבנר יאור (עירוני 'יובלים' רעננה)

אם מישהו היה צריך הוכחה נוספת לכך שאבנר יאור הוא אחד המאמנים הטובים בליגה בשנים האחרונות, הוא מקבל אותה במשנה תוקף גם העונה. בשנתיים וחצי האחרונות הוא הספיק להעלות את מכבי רחובות מהליגה הארצית והפך אותה לקבוצת צמרת לכל דבר ועניין. אולם סביר להניח שעל אף שבקיץ האחרון שני הצדדים הרגישו כי הקשר מוצה - חלק מהדברים שהוא מביא העונה לרעננה הם היו מוכנים לקבל בשמחה. בדיוק כמו רחובות של העונה שעברה, רעננה של פתיחת העונה היא קבוצה רצה, מעניינת, מגובשת, שמוציאה מעצמה הרבה מעבר לסך כל חלקיה. התוצאה היא מאזן מושלם מפתיחת העונה ויכולת שיא שמגיעה כבר בחודש דצמבר בסגל לא עמוק במיוחד וכנראה שגם לא הכי כשרוני בליגה. יאור מוכיח את עצמו עד כה גם בקבוצה שבנויה "לפתח שחקנים" וכמו שזה נראה כרגע - זו הולכת להיות עונה קסומה לא פחות בפנינת השרון, גם בעידן שאחרי ברק פלג.

 

כמעט נכנסו לחמישיה

מייקל בריסקר (עירוני 'יובלים' רעננה)

מייקל בריסקר ממשיך את השנה הנפלאה שלו (אלוף אירופה למי ששכח), עם חודש נובמבר מצוין, כשגולת הכותרת היא כמובן הניצחון הנהדר של פנינת השרון בקרית אתא. בריסקר מראה יציבות עד כה העונה (12.4 נקודות למשחק) וגם שיפר מאוד את משחק ההגנה שלו. גם במשחקים בהם לא התבלט הטאלנט הצעיר בצד ההתקפי, הוא מושך אש ומפרגן לא מעט גם לחברים לקבוצה.

סטטיסטיקה נובמבר: 11.4 נק'

 

 

מקסים קיקוס (הפועל עפולה)

עפולה הוכיחה לא פעם שגם ביום שהזרים שלה פחות בולטים, הסגל הישראלי יודע להתעלות ולהוביל את הקבוצה לניצחון. קיקוס, ששב הקיץ לעפולה וגם קיבל את סרט הקפטן, היה מהגורמים המרכזיים לחודש הנהדר שעבר על עפולה. קיקוס החל את העונה כשחקן חמישייה, אך גילה חוסר יציבות. ב-3 המשחקים האחרונים, קפלן החליט על שינוי קונספציה כאשר העלה את קיקוס מהספסל, מה שבסופו של דבר השתלם הן לקיקוס והן לניר קפלן ועפולה. קיקוס הצליח לשנות משחקים מהספסל, כשהוא מהאחראיים המרכזיים לריצה של עפולה ולניצחונות ברוממה וביבנה כשהוא קולע 20 נקודות ומפלרטט עם דאבל-דאבל.

סטטיסטיקה נובמבר: 12.8 נק', 7 רב'

 

ג'אמר יאנג (הפועל חיפה)

זהו כבר הסיבוב השני של יאנג בקבוצה, זאת לאחר שעזר להפועל חיפה להינצל מירידה בחודשים מרץ אפריל 2017. הקשר בינו ובין ההנהלה נשמר גם במהלך העונה הקודמת ולכשהבשילו התנאים הוא חזר. ובגדול. מי שביקש באופן אישי את חזרתו היה חברו הטוב ג'ף אלן. ג'אמר בן ה-32 עבר הרבה בקריירה בה הוא מספק מספרים קבועים ומרשימים. הוא מלך הסלים בליגה עם 25 נקודות למשחק (אחרי שאיגר שוחרר מהוד"ש) והוא מחזיק בסגנות (לחברו בקבוצה נאור שרון) בדקות משחק, 36.3 דק' בממוצע. יאנג הוא גם סגן באחוזי העונשין בליגה עם 92% (ראשון מבין הזרים). הוא שומר לא רע, מהיר מאוד, אוהב לקחת על עצמו את המשחק ומתפקד, בין היתר, כגואו טו גאי של רחימי. חזרתו של לייש לרוטציה (לאחר פציעה) תאפשר ליאנג לנפק פחות דקות ואולי להיות קצת יותר יעיל בזריקות ובחדירות שהוא לוקח.

סטטיסטיקה נובמבר: 24 נק', 2 חט'