מכבי רמת חן ובנות הרצליה

מאמנים חדשים על הקווים, זרות חדשות על הפרקט אבל מטרות ישנות. בשתי הקבוצות עבדו על התחדשות ומתיחת פנים בקיץ הקרוב כשהמטרה של השתיים להיאבק, גם העונה, על כל התארים ולהוות קונטרה לאשדוד ורמלה. הסגל של רמת חן קצת יותר בנוי לזה, הרצליה תקווה בעיקר לא לסיים שוב בפלייאוף התחתון.


| ליאור חי צדקה

 

מכבי רמת חן

סגל שחקניות: אמרייסט אלסטון, אלכס הארדן, קריזמה פן, נעמה שפיר, קטיה לויצקי, טל לב, ליאור הלוי, רוני בן נון, אופיר לביא, מאי נעים, מאור טובול.

מאמן: לירון שרף

אחרי עונה מבולבלת ורבת תהפוכות, רמת חן נפרדת מכל הסגל הבכיר שלה ואת מקומו יתפסו רביעיית שחקניות נבחרת ישראל, כשבראשן נעמה שפיר וקטיה לויצקי הותיקות שאמורות להנהיג את הקבוצה. אל רביעיית הישראליות הבכירה ואל שתי שחקניות נבחרת ישראל הצעירה שהושארו לעונה נוספת, צורפו 2 זרות מוכרות שהרשימו בקבוצות מרכז טבלה בישראל וגארדית ששיחקה בעונה שעברה בליגה הספרדית.

 

סימני השאלה:

הזרות. אחרי רכש מרשים בישראליות, רמת חן החתימה שלישיית זרות יעילה, אך תתקשה להיאבק על אליפות בשל יכולות אישיות לא גבוהות במיוחד שמצביעה על בנייה לא מדויקת. אם בתקופה של שירה העליון ראינו את רמת חן מבריקה עם שחקניות צעירות כמו ניה קופי ובריה הולמס, מה שלא הספיק לאליפות, הרי שהשנה הסיכוי קטן אף יותר כשהשחקניות הותיקות אינן משתוות ברמתן לשחקניות דוגמת דניאל אדאמס ורנה מונטגומרי.

קצב המשחק. הפליאה רמת חן לעשות והביאה אל קו החוץ 3 שחקניות לא מהירות במיוחד שחולות במחלת הכדררת ומושכות את השעון, מה שלא מתיר זמן ליצירת מצבים בהתקפה בחלק גדול מהמשחק. אם אלכס הארדן ונעמה שפיר ישחקו כמו ששיחקו בעונה שעברה, רמת חן צפויה להיות קבוצה איטית, כבדה ומסורבלת.

 

המפתח:

גודל, אינטנסיביות, הגנה. אם לרמת חן צפויות בעיות בהתקפה, הרי שבהגנה העומדת, הקבוצה צפויה להיות מפלצת. לירון שרף ידוע כמאמן הגנתי, קריזמה פן היא אחת השומרות הקשוחות בליגה וריבאונדרית בחסד ואלכס הארדן וטל לב הן שתי גארדיות גבוהות ורחבות, מה שיקשה על הקבוצות לשחק בחצי מגרש מול הקבוצה מכביש הטייסים.

לויצקי ושפיר. בעונה הקרובה באותו הצד

 

בנות הרצליה

סגל שחקניות: תמרה יאנג, קריסטל בראדפורד, אלכסה הארט, ספיר אפריים, אופיר בנט, טיארה לוין, עדן כהן, רומי לוי, ליעד אורבך, מרים חנון.

מאמן: קורי קאר

אחרי עונה קשה ואפורה והסתפקות בפלייאוף תחתון לראשונה מאז נחתה בליגת העל, הרצליה מגיעה לעונה בלי הסמל והמנהיגה הבלתי מעורערת של הקבוצה - ליעד סואץ- קרני שבחרה לתלות את הנעליים בפעם השנייה בקריירה. נגה פלג פלץ שעשתה את הפריצה הגדולה שלה במדי הרצליה בעונה שעברה עזבה גם היא ונסעה להגשים את חלום המכללות. בשל העזיבות ואי החתמות של ישראליות משמעותיות אחרות, הופכת אופיר בנט בעונתה השישית במועדון, לישראלית הבכירה בקבוצה. מרים חנון וליעד אורבך שממשיכות לעונה שנייה במועדון והדר חדד שמגיעה מראשון יצטרכו להוכיח שהישראליות של הקבוצה מספיק טובות בשביל להיות חלק מקבוצת פלייאוף עליון. יחד עם תמרה יאנג שמגיעה מהעונה הטובה ביותר בקריירת ה-WNBA שלה, קריסטל בראדפורד שהוכיחה שהיא גדולה על הליגה ואלכסה הארט שבאה לעשות שמות בחלק ההגנתי של הקבוצה, הרצליה תנסה להחזיר ימי קדם ולהיאבק על מקום בפיינל 4.

 

סימני שאלה

שאלת המרכזת. שחקניות בעמדות 2-3 יצטרכו להתאים את עצמן לסיטואציה המוזרה של הרצליה ולעבור לשחק בעמדה מס' 1, מה שעלול לתרום לתחושת חוסר נוחות במגרש, קשיים ביצירת מצבים וראיית משחק קלוקלת. הצלחה בהפיכת שחקנית כמו הדר חדד או אופיר בנט למישהי שתוכל לקרוא לעצמה בסיום העונה "מרכזת" תהיה קריטית להישגי הקבוצה בסיום העונה.

אופיר בנט. השחקנית מהערבה הוכיחה בעונה שעברה שהיא יכולה לעשות "אפ גרייד" ולהפוך משחקנית מוכשרת לשחקנית מובילה, כשסיימה עם 11 נקודות למשחק, חיזקה אלמנטים חלשים וגם הצליחה לשמור על יציבות בחלק מהעונה. בשביל שהרצליה תוכל להצליח השנה, בנט תצטרך את היציבות בקליעה ולהגיע לכל משחק. 

 

המפתח:

קריסטל בראדפורד הייתה בעונה שעברה אחת מהשחקנית היותר משמעותית בליגה כשהובילה את קבוצתו של רועי אייזנרב לפיינל 4, תוך העמדת ממוצעים של 19.6 נקודות (מקום שלישי בליגה), 13.7 כ"ח (ראשונה בליגה), 4.3 אסיסטים (תשיעית בליגה) ו1.5 חטיפות (ראשונה בליגה). על אף יכולותיה המקצועיות הנהדרות, בראדפורד שנבחרה במקום השביעי בדראפט 2015, לא מזומנת אף פעם למחנות אימון של קבוצות WNBA לא כי היא לא רוצה או כי היא לא מתאימה מקצועית, אלא כי קבוצות חוששות לגעת בה.

קריסטל יוצאת למסע חדש, בתוך מערכת הרבה יותר מסודרת וחסרת סבלנות מחולון. שאלת הסבלנות הדו סטרית, תחושת ביטחון ושייכות ונתינת הובלת הקבוצה בידיים של תמרה יאנג שתשמש מבוגרת אחראית, יהיו קריטיים הן להצלחה המקצועית של הרצליה והן להתפתחותה האישית של קריסטל.

ברדפורד. תצליח לשחזר בהרצליה את ההצלחה עם חולון?