נבחרת הנוער חזרה לנצח

ברבע הראשון זה עוד היה צמוד, אבל רבע שני קטלני בהגנה (21-6) הביא את ישראל לניצחון על מקדוניה המארחת 81:57. אופק מלכה להט מחוץ לקשת, משחק טוב מאוד לדני אבדיה ונווה בן שמן. למרות הניצחון, הסיכוי של הנבחרת לעלות לרבע הגמר קלוש ולא תלוי בה. (צילום: fiba europe)


| לילך וייס

 

נבחרת הנוער רשמה ניצחון חשוב על מקדוניה המארחת, והיא קרובה להבטיח את המקום השני בבית וכרטיס לשלב הבא. אחרי רבע ראשון צמוד, הגיע רבע שני קטלני שהוכיח לנו שוב שהכל מתחיל בהגנה. ברגע שהנבחרת העלתה אגרסיביות, לחצה את הכדור ולא איפשר למקדוניה מרווח תנועה - זה השתלם לה. לא רק בחטיפות (12 כאלו הערב), אלא גם בסגירה טובה לרביאונד וריצה מהירה להתקפות מעבר שתורגמה לנקודות קלות בצד השני. המקדונים קלעו 6 נקודות בלבד ברבע השני, וזה הספיק לישראל לפתוח פער של סביבות ה-20 נקודות שנשמר עד הסיום.

למרות הניצחון, הנבחרת ירדה למקום השלישי בבית ואינה תלויה בעצמה כדי לעלות לרבע הגמר. לאור הניצחון של הולנד על צ'כיה, נוצר בית משולש בו הפרשי הסלים הם שקובעים. נבחרת ישראל מחזיקה בהפסד ב-11 הפרש לצ'כיה וניצחון ב-5 הפרש על הולנד, מה שמעמיד אותה עם סה"כ של מינוס 6. הולנד מחזיקה בפלוס 9 ועלתה למקום הראשון, צ'כיה שניה עם מינוס 5. הסיכוי היחיד של הנבחרת לעלות לשלב הבא הוא אם הולנד תפסיד מחר ל-לוקסמבורג או שצ'יכה תפסיד למקדוניה.

 

המקדונים הגיעו למשחק אחרי 2 הפסדים רצופים וכשהם חייבים ניצחון כדי לשמור על איזשהו סיכוי לעלות לשלב הבא. ישראל גם היא הייתה חייבת ניצחון כדי לשמור על המקום השני, והמשחק נפתח בהתאם. שתי הנבחרות החליפו סלים והחטאות והיתרון זז מצד לצד. אייל ננקין בריבאונד התקפה העלה את ישראל על הלוח, כשבצד השני המקודנים קלעו מבחוץ. למרות 3 איבודים בדקות הראשונות, דני אבדיה עם מיני ריצת 6-0 אישית החזיר את היתרון לישראל, אבל המקדונים שוב הפכו. חטיפה של גיא פלטין ואסיסט למדר יחד עם דאנק אימתני של אבדיה סגרו את הרבע בריצת 9-0 כחולה, 20:12 לישראל אחרי 10 דקות.

הנבחרת העלתה ריכוז בהגנה, סגרה היטב לריבאונד וזה השתלם לה עם התקפות מעבר מהירות. אופק מלכה קלע 3 פעמים מחוץ לקשת והוסיף אסיסט לאחת של אלון דרוקר, ותוך 5 דקות ברבע היתרון קפץ ל-20 34:14. המקדונים שלא הצליחו להיכנס לצבע ניסו ללכת החוצה אבל גם זה לא עזר להם. 2 דקות ללא נקודות היו יותר מידי עבור נתי כהן שמיהר לקחת פסק זמן, לאחריו קיבלנו את השלשה הרביעית של מלכה, אבל לאחריה שוב הנבחרת לא מצאה את הטבעת. לפחות המקדונים הראו אחוזים נמוכים משלהם, והיתרון לא נפגע. בירידה להפסקה 41:18.

הרבע השלישי נפתח בדומה לראשון, כששתי הנבחרות לא ממש פוגעות והפער עומד בעינו. שלשה של ננקין העירה קצת את העיניים ואת קצב המשחק, ולייאפ של עידן אלבר העלתה את ההפרש לראשונה ל-30. מקדוניה במיני ריצה הצליחה להוריד את ההפרש קלות, אבל מינוס 23 זה הכי קרוב שהם הגיעו. סוף רבע שלישי 58:35. המקדונים המשיכו במומנטום והצליחו להוריד ל-18 בלבד, אבל מי אם לא מלכה בעוד שלשה הוציא להם את האוויר. אחרי גראבג' טיים ארוך, ישראל מנצחת 81:57.

קלעו לישראל: דני אבדיה 16 ( 6/9 מהשדה, 9 רב'), אופק מלכה 15 (5 שלשות, 2 חט'), ים מדר 11, תומר לוינסון 10 (6 רב', 5/8 ל-2), עידן אלבר (4 רב') ונווה בן שמן (4/5 מהשדה, 6 רב', 3 חט') 9 כ"א, אלון דרוקר 4, יונתן אטיאס 3, עמית אלון ואייל ננקין (7 רב') 2 כ"א. כן שותף: גיא פלטין.