שרעבי יציל לנו את הכדורסל?

ועדת שרעבי פרסמה את המלצותיה איך לשפר את הכדורסל בארץ עם דגש על ליגת העל, כמות הזרים ורישום הישראלים בטופס. אז האם זה מה שהיינו צריכים? לצוד בדיחי כבר מזמן נמאס מהחוקים ומההגבלות וקורא לשוק חופשי, אדי מינץ בעד ההמלצות אבל פסימי לגבי המימוש שלה בפועל. שני צדדים, עם מי אתם מסכימים? (צילום: מנהלת ליגת העל)


| safsal

 

אז הנה. ועדה חדשה, המלצות חדשות, ונוסחה מתמטית מגניבה שלפיה שחקן שגדל בנוער של קבוצה ישראלית אבל כשעלה לבוגרים שיחק באירופה או בספרד, יחשב ישראלי אם ורק אם נימול על ידי רב מוסמך שעבר גיור על ידי בית דין שהוסמך לדון בחוקי בוסמן.

ואני אומר: חלאס, חברים. חלאס. תפתחו את העיניים, תסתכלו סביב. סטאלין מת, הקומוניזם כבר לא עובד ואיתו כל מיני חוקים להגנה על עובדים כאלה ואחרים. בואו ננסה פעם אחת את מסקנות ועדת בדיחי (גם אני תימני, לא רק שרעבי): קבוצה תרשום בטופס כמה שחקנים שבא לה, מאיזה מוצא שמתחשק לה, ותצטרך להעלות לפרקט בכל זמן נתון חמישה שחקנים שונים.

אז מה יפתח את השחקן הישראלי, אתם שואלים?
התחרות, כמובן. מאיץ הצמיחה המובהק ביותר. קחו דוגמה מתחום אחר. אני מורה. המשכורת שלי והיקף העבודה שלי לא תלויים כמעט בכלל באיכות העבודה שלי. מצד שני, אחרי הצהריים אני עובד במסגרת פרטית (מה לעשות, מורה צריך להשלים הכנסה והמיליונים שאני מקבל בספסל לא מספיקים). אני משאיר אתכם לנחש לבד איפה אנשים יותר מתאמצים להיות הכי איכותיים שיש.

אבל מה עם הצביון? החיבור לאוהדים?
שאלה נהדרת. עד כמה שזכור לי, אוהדי מכבי מפנטזים עד היום על השושלת הגדולה של שאראס, וויצ'יץ' ופארקר. שלושה יהודים כשרים לכל הדעות. (אגב, בשנים האחרונות וויצ'יץ' הפך להיות דווקא חביב האדומים, אבל זה נושא לטור אחר). אז בואו, לפני הכל זה היכולת.

ומה עם השחקן הישראלי? באיזו חממה הוא יתפתח?
אז קודם כל כפי שטענתי לעיל, הישראלים יתפתחו הרבה יותר טוב בתנאי שוק חופשי. חבל שאתם לא מקשיבים. אבל אתם רוצים חממה ישראלית לנערינו הרכים? אין בעיה. בשביל זה יש ליגה לאומית. חממה נהדרת. הנה, אצלי בקבוצה (גליל עליון) משחק אלוף אירופה מירון רוינה. מקבל דקות, מתפתח, יופי טופי.

ליגה לאומית, כל יום שלישי. תגיעו, זה כיף ממש.

 

אחרי הכישלון המוחץ של השבתת מאי 2018 הגיעו נובמבר - דצמבר ועימם ההמלצות והמסקנות. מבט חטוף בטבלאות היעילות כבר מזמן מראה שאין לנו כדורסלן עיברי. מקסימום יש לנו חוטבי עצים ושואבי מים או איך שקוראים לזה בגרסת הכדורסל- מוציאי אאוטים ומנופפי מגבות. מכבי ת"א באירופה? כל הרוטציה (כולל מנהל מקצועי, מאמן ועוזרים) זרים ולפעמים מתאזרחים. ירושלים באירופה? כנ"ל. אשדוד? ישראלי מחמד בקושי. ב"ש? כנ"ל. הכל זרים ומתאזרחים. וזה עוד עם חוק רוסי.

אז מה אומרת בעצם הועדה? שמה שהחוק הרוסי מאפשר בפועל - נאפשר גם בלעדיו. ולמה אני בעד?

כי כל החוקים ממילא נעקפים (במקום נאכפים) כבר 50 שנה אז מה כבר יכול להיות יותר גרוע? 6-7 ישראלים בטופס? אז מה. ממילא מתוך סגל של 12-13 רק 7-8 משחקים בפועל. כך היה כל השנים עם חוק הצעירים וכך יהיה גם עם חוק הישראלים בטופס אעלק. 1 ישראלי בפרקט? היום יש קבוצות שאין אפילו 1. רק זרים ומתאזרחים.

אז איפה הבונוס? בהשוואת תנאי מתאזרחים לזרים. מבחינת מיסוי ומבחינת סטטוס. האם זה יגדיל את הדקות של הישראלים? לא. אבל זה לפחות יקטין את כמות הזרים. כך לפחות נוכל לזכור את השמות שלהם. אולי.