אדלשטיין. קדנציה קצרה מהצפוי.בארזים (כבר) נפלה השלהבת, מה יגידו אזובי הקיר ?
איתמר יצחקי ,23/10/2016

מעבר למכה התדמיתית (הנוספת) שקיבל המותג הדועך שנקרא מכבי ת"א, פיטוריו של ארז אדשלטיין (המאמן הלאומי, להזכירכם) הם לא פחות ממכה אנושה למעמד המאמן בארץ. הפסטיבל סביב הפיטורים, ההודעה הבהולה והמביישת שנמסרה בשתיים וחצי בלילה והאולפן בערוץ הספורט שדימה טקס אשכבה לאחד מאנשי המקצוע הטובים ביותר בכדורסל הישראלי. איתמר יצחקי בטור סוער.

"מכביזם", מושג שהיה ואיננו עוד:


לפני קצת פחות משנה, גיא גודס פוטר מאימון מכבי ת"א. בדיוק באותם ימים, כתבתי טור על כך שבמכבי אין דרך ואין תוצאות. למועדון, שהתפאר בתוצאות והישגים לאורך השנים, מעולם לא הייתה זהות שראויה יותר מדי לחנך את הדורות הבאים או מערכת ערכים שראויה לציון. עם זאת, בשנים האחרונות אין לא דרך (שמעולם כאמור לא הייתה) וגם לא תוצאות. דרך בעיניי היא לכבד את היריב שלך, גם כשאתה הרבה יותר חזק ממנו. דרך בעיניי היא לא לקבור שחקנים ישראלים רק כדי שלא ישחקו בקבוצות האחרות. דרך בעיניי היא לא לבוז למפעלי הליגה והביע המקומיים, רק כי החוקים לא מתאימים לך. למכבי ת"א מעולם לא הייתה דרך וכשאין דרך, גם תוצאות לא תגענה. ואכן, מכבי ת"א סיימה עונה שנייה ברציפות ללא אליפות, באירופה היא הודחה כבר בשלב מוקדם. כל אלו מובילים למסקנה מאוד פשוטה - מועדון הכדורסל של מכבי ת"א הוא מהרקובים שקיימים היום בספורט הישראלי. פשוט כך.

המינוי של ארז אדלשטיין למכבי ת"א, בצורת ההתנהלות הנוכחית שלה, הוא מינוי מוטעה. מצד אחד איש מקצוע מצוין, פריק של כדורסל ומנהל כדורסל ברמות הגבוהות ביותר. מצד שני, הג'ינג'י אוהב לעשות את הדברים בדרך שלו ולבחור את השחקנים שלו - שני דברים שלא כ"כ קורים במכבי ולכן (בין היתר), המינוי היה מוטעה. עם זאת, קברניטי מכבי צריכים לזכור (או אולי לקלוט), שהמותג שנקרא מכבי ת"א נמצא בשפל חסר תקדים - אין תוצאות, מאמנים כבר לא רוצים להגיע, הקהל לא פוקד את האולם. בקיצור, דרוש בדק בית רציני, שלא נעשה. מאמנים מגיעים, מאמנים מפוטרים, זרים על זרים שמגיעים ולא מרשימים - כל אלו מתחלפים, רק לא מקבלי ההחלטות, שכל החלטה שלהם גרועה מהשנייה.

במצב כזה, דרוש למועדון רק שקט. שקט תעשייתי, שקט מקצועי. שקט שלא מגיע. כי במכבי ת"א עדיין חושבים שהם גדולים על הליגה. כי במכבי ת"א עדיין חושבים שקבוצה יכולה להיות מושלמת אחרי 45 ימים של הכנה. אין חיה כזאת. פארקר ושאראס יש פעם אחת. מיניתם את אדלשטיין ? תנו לו את השקט לעבוד. תמחלו על כבודכם ועל דעתכם ותנו לאיש המקצוע לעבוד. אי אפשר ללמד את הטייס איך לטוס או את הרופא כיצד לנתח. אותו דבר כלפי המאמן - אי אפשר ללמד אותו איך לנהל קבוצת כדורסל. לכן, כשבחרת את המאמן, תן בו אמון ושקט לעבוד - ושני אלו לא קיימים במכבי.

בשנות ה- 90 ובתחילת שנות ה- 2000 אמרו על הפועל ירושלים שהיא בית קברות למאמנים, שמאמנים לא מסיימים את העונה. נדמה לי שכולם היום יודעים שמכבי היא בית הקברות המקומי למאמנים. בשנה קלנדרית אחת, מכבי החליפה חמישה (!!) מאמנים. לא נתפס.

ובכלל, אין שום סיבה שרמי הדר, או כל מאמן כזה או אחר יצליח במכבי. כי הכול רקוב שם מהשורש. הכול נגוע באינטרסים של אנשים שלא אימנו יום אחד בחיים שלהם, אבל חושבים שהם יודעים איך לנהל קבוצה. אנשים שלא ניהלו משחק אחד בחיים שלהם, אבל כבר קובעים שהשחקן הזה והזה יעזור לקבוצה. זה פשוט לא עובד. כל עוד מקבלי ההחלטות מבחינה מקצועית לא הולכים הביתה, מכבי ת"א תלך ותדעך עוד יותר. כי מה שעבד לפני עשר וחמש-עשרה שנה, כשכל הליגה פחדה ממכבי ת"א, לא עובד יותר.

איבדנו את זה לגמרי


כמה מילים על פסטיבל הפיטורים של ארז אדלשטיין, פסטיבל שמראה שאכן איבדנו את זה. איבדנו את הכבוד אחד לשני, את הכבוד למקצוע, את הכבוד למעמד המאמן. בשתיים וחצי בלילה (ואגב, דווקא לאחר ניצחון), מכבי ת"א יצאה בהודעה רשמית שארז אדלשטיין מפוטר מאימון מכבי ת"א ובאופן הכי פשוט אני שואל את עצמי - על מה ולמה ? מה כבר קרה, שהודעה רשמית מטעם מועדון צריכה לצאת בשעה כ"כ מאוחרת של הלילה. לא מדובר כאן בראש ממשלה שהתפטר או בהכרזת מלחמה. קצת פרופורציות. ואם זה לא מספיק, רגע לאחר הפיטורים, ערוץ הספורט באולפן מיוחד, בערב חג, מקיים טקס אשכבה של ממש לאחד ממאמני הכדורסל ואנשי הכדורסל הכי איכותיים שיש לכדורסל הישראלי להציע. ושוב אני שואל - מה כבר קרה שדורש אולפן מיוחד ? ואז זה נפל: אין בנו שום כבוד לאף אחד. אין בנו שום כבוד לתהליכים, לדרך, לעשייה ולעבודה קשה. הפכנו לחברה שרוצה הכול כאן ועכשיו, לחברה שכל אחד רוצה להיות ראשון, גם אם זה על חשבון רמיסת האחר. ואני אומר - רוגע חברים. אחרי הכול מדובר כאן בבן אדם.


"טקס האשכבה" של ארז אדלשטיין. העיקר להיות ראשונים, גם על חשבון כבוד האדם.

מעמד המאמן לאן ?


המסר העיקרי, הקשה והחמור ביותר שיוצא מכל הסיפור הזה הוא ששוב, מעמד המאמן נפגע. האיש שעובד הכי קשה במערכת, האיש שנאלץ לעמוד בלחצים הכי גדולים - הוא זה שגם משלם את המחיר. רק לשם הבהרה, אני האחרון שאבקש בריחה מאחריות, אבל נדמה שמאמנים כבר לא מקבלים את האפשרות לתקן. המאמן הישראלי הולך ומאבד את מעמדו וברגע שדברים כאלו קורים במכבי ת"א, אז מה הפלא שמשפילים מאמנים בכל דרך אפשרית גם במחלקות הנוער ? שמודדים את המאמנים בגיל קטסל וילדים לפי ניצחונות ולא לפי דרך ועשייה ? מה הפלא שמאמנים הם האחרונים בתור מבחינת החשיבות ? הרי הכי קל להיפטר ממאמנים, הכי קל להאשים אותם.

אותם מאמנים אחראיים על הרבה מעבר לטכניקה כזו או אחרת. מאמן כדורסל זו דרך חיים. זו דאגה אינסופית לשחקן שלך ולשלומה של הקבוצה שלך. אין גבול לתחומי החיים שבהם המאמן יכול להשפיע, בפוטנציאל - על הקבוצה ועל החברה כולה. מאמן כדורסל הוא איש חינוך לכל דבר ועניין, בפוטנציאל. אבל, ברגע שכל הזמן החרב על הצוואר - העשייה הופכת קשה הרבה יותר ומדכאת הרבה יותר. ארז אדלשטיין הוא המאמן הלאומי של ישראל. איך שחקנים אמורים להגיע להתאמן אצלו בקיץ כשהם רואים שכך אפשר להתנהג אליו ? ארז אדלשטיין בטח שלא אשם בבעיות שקיימות במכבי ת"א כבר שנים. מאמנים מתחלפים כל יום והתוצאות לא הופכות טובות יותר - למה לא לנסות דרך אחרת ? למה לא להאמין במאמן ?


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();