לקראת הדרבי
ספסל ,30/10/2016

להיות ספורטאי מצליח צריך לא רק יכולת ספורטיבית, אלא גם מנטלית. גם ספורטאים ותיקים ומנוסים מתרגשים לקראת ארועים חשובים, ואחד כזה מגיע אלינו ממש הערב. אז איך כדאי לקבוצות (ולכם) להתכונן לקראת משחקים כאלו? צופית תדמור, שעוסקת בפסיכולוגיית ספורט וליווי קבוצות, בסדרת כתבות שיתנו לכם טיפים לקראת העונה הקרובה.

-- צופית תדמור --

כל שחקן ומאמן, גם הוותיקים והמנוסים ביותר, חשים לפני משחק סוג של התרגשות, עוררות וציפייה לבאות. כשמדובר בדרבי, ההתרגשות אפילו מועצמת. משהו בחשיפה התקשורתית, האוהדים המשולהבים, האנרגיות על המגרש, הלחץ לנצח דווקא את היריבה המושבעת – מצליחים לעורר חושים, ותחושות של עוררות מוגברת ובכך לייצר משהו שגם לנו הצופים מעניין יותר לראות.

הערב נצפה בדרבי התל אביבי. מצד אחד, מכבי תל אביב שתגיע עם רמי הדר על הקווים. הטלטלה מבפנים שעברה מכבי בוודאי תייצר רצון גדול להוכיח שהשינוי הזה השתלם ואין דרך טובה יותר לעשות זאת מלהצליח במעמדים מיוחדים התורמים לגאוות המועדון כמו הדרבי. ייתכן שגם תחושת "גחלים ברגליים" לאותם שחקנים שכיוונו את האש לכיוונו של המאמן ארז אדלשטיין ועכשיו צריכים להוכיח שהאשמה לא בהם וכי הם מסוגלים להציג יכולת מיטבית יתרמו לקבוצה.

מצד שני, קבוצת הפועל תל אביב, שמגיעה לאחר ההפסד באילת, במאזן לא רע של 1-2 מפתיחת העונה, במגרש הביתי עם קהל אוהדים אדיר ותומך למשחק מול יריבה ותיקה. שאלתי את המאמן שרון אברהמי, האם הם באים בתחושת "אנדרדוג" או שיש ציפייה ברורה מהשחקנים לקחת את המשחק הזה. הוא השיב כי מדובר בשילוב בין הדברים. ישנה ציפייה מהקבוצה לנצח ולהיות קבוצה מובילה בפלי-אוף העליון. הגישה שמגיעים לדרבי בתור אנדרדוגים מאפשרת לשחקנים לשחק ביתר חופשיות, יותר להעז ופחות לחשוש מטעויות.


מעבר לאימונים הכוללים יכולת טקטית ופיזית, חשוב לשתי הקבוצות גם להיערך מבחינה מנטאלית. מאמן הקבוצה והצוות המקצועי צריכים לייצר עם השחקנים דיבור משותף ומטרה ממוקדת. הדיבור המשותף יתרכז ב"מסוגלות קולקטיבית" שהיא למעשה היכולת של השחקנים להאמין כי הקבוצה כקבוצה מסוגלת לנצח במעמד הזה, חרף הקשיים וכן ההבנה שכוח השלם גדול מסכום חלקיו, כלומר: אם יעבדו יחד בשיתוף פעולה ובערבות הדדית אז תרומתו של כל שחקן לקבוצה תהה אדירה ויכולתם לנצח את המשחק- תגדל.

באחד המפגשים שערכתי עם שחקן עבר במכבי תל אביב, הוא אמר לי כי אחד הדברים המדהימים שחווה בקבוצתו היא עניין הערבות ההדדית. הוא הסביר לי זאת בכך שכאשר שחקן עלה על מגרש, יתר השחקנים היו ערבים לכך שהוא יכנס למשחק ויהיה פעיל. אם היו רגעים בהם שחקן יצא מריכוז או חש כי הוא אינו שותף פעיל, אז יתר השחקנים דאגו להחזיר אותו לעניינים. הדבר התאפשר באמצעות זריקת הכדור דווקא אליו או דיבור כלפיו. השחקנים היו מודעים לכך כי כל שחקן הוא קריטי בכל דקה במשחק ולכן, ההתמקדות הייתה אינה רק במישור האישי אלא בעלת דגש משמעותי על המישור הקבוצתי.


דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא דווקא עניין טכני הנוגע לשעת המשחק המאוחרת. ביום שכזה יש הצפה של רגשות שגורמות להרבה עליות וירידות בעוררות המנטאלית והן בהחלט עלולות להתיש את השחקנים ולהפחית ביכולתם על המגרש. על מנת להימנע מכך, יש לאפשר לשחקנים לנהל את היום שלהם בצורה שמתאימה להם. לכל שחקן יש את שגרת היום שלו המכוונת ליום המשחק. לאחד זה כולל שנת צהריים טובה, לאחר- פגישה עם סבא בבית קפה, אחר מתעקש על מקלחת קרה ויש גם כאלה שחשוב להם לצפות בטלויזיה ברצף על מנת לא לשקוע במחשבות על המשחק. חשוב שכל שחקן יידע מה עושה לו טוב וכיצד לנהל את יומו בצורה חכמה שבה יגיע לשיאו בשעת המשחק ולא לפני כן.

אני מקווה שנזכה לראות דרבי תל אביבי מרגש ומותח. בהצלחה!!!צופית תדמור

מטפלת משפחתית וזוגית ובעלת תואר שני במגמת פסיכולוגיה חברתית. עוסקת בפסיכולוגיית ספורט ומלווה קבוצות, מאמנים וספורטאים בגלאי נוער ובוגרים מכל הענפים ובכל הרמות.

www.mentali.co.il


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();