הנבחרת על הפודיום באליפות שעברהנבחרת הנוער תחל מחר את אליפות אירופה
ספסל ,15/12/2016

באיחור של כמה חודשים טובים, תיפתח מחר (שישי) אליפות אירופה עד גיל 18 בטורקיה. אחרי העליה לדרג א' מהמקום השני בקיץ 2015, נבחרת הנוער מחפשת לתקוע יתד ואולי אף יותר מזה. "אנחנו יוצאים בתחושה טובה וביטחון שאנחנו מסוגלים לעשות דברים יפים"

-- איתמר יצחקי, לילך וייס --

הקיץ של 2009 היה קשה מאוד בגזרת הנבחרות הצעירות, עם ירידתן של נבחרת העתודה ונבחרת הנוער לדרג ב'. אחרי הרבה פיספוסים ואכזבות בשנים האחרונות, נבחרת הנוער שלנו חוזרת סוף סוף לבמה המרכזית.

אין ספק שהנבחרת שיוצאת לאליפות אירופה מגוונת מאוד ומוכשרת מאוד. הרבה שנים לא יצא מחזור עם כל כך הרבה גארדים טובים, יחד עם פורוורדים טובים, דוגמת אוריון, מושקוביץ וזוסמן. מעניין יהיה לראות כיצד ייעשה השילוב בין כל השחקנים, שאמנם רגילים לשחק ביחד אך הקמפיין היה אמנם אינטנסיבי אבל קצר. תמוהה בעינינו העובדה שדני גוט בחר להשאיר את עמית זיס מחוץ לסגל הנבחרת. אין ספק שזיס יכול היה להוסיף המון לנבחרת בכל האספקטים של המשחק.

מעבר לאיזון והמשחק הקבוצתי, הנבחרת תצטרך להתמודד עם שלושה אתגרים מרכזיים:

1. החיסרון של עידו פליישר בסגל הנבחרת. פליישר, שנסע בקיץ לקולג', היה תוספת עיקרית ומכרעת לסגל הנבחרת ומעניין יהיה לראות כיצד הנבחרת תסתדר בלעדיו.

2. קבלת החלטות - כאמור, כמות הכישרון של הנבחרת לא באה בקנה אחד עם יכולת קבלת ההחלטות של מספר שחקנים בנבחרת. בקמפיין קצר ואינטנסיבי, הנבחרת תהיה חייבת את כל 12 השחקנים במוכנות ובכושר שיא לתרום בכל נקודת זמן. האחריות בנושא הזה היא על בריסקר, בני, רבינוביץ', עבו ולעתים גם זוסמן, שיצטרך לגלות אסרטיביות במהלך הקמפיין.

3. חיסרון בשחקנים בעלי אוריינטציה הגנתית - התקפית, מדובר באחת הנבחרות המוכשרות שניתן היה להוציא. הגנתית, ישנם שחקנים שמעניין יהיה לראות כיצד יתאימו את עצמם הן למשימות והן לפיזיות של הנבחרות הטובות ביבשת.


שיטת האליפות

בניגוד לאליפויות הרגילות, ויחד עם הרצון לקצר את משך האליפות, בפיב"א הלכו על שיטה סטנדרית (ושפויה...) הפעם. 16 הנבחרות חולקו ל4 בתים של 4 נבחרות כ"א, 2 הראשונות עולות לרבע גמר ממנו ממשיכים בנוקאוט עד האלופה. 2 האחרונות בבית בנוקאאוט הפוך, עד לקביעת הדירוג הסופי והיורדות (3 האחרונות).

המשחקים ישודרו באתר איגוד הכדורסל וערוץ הספורט:
שישי, 16.12, 13:00 ישראל - בוסניה
שבת, 17.12, 15:15 ישראל - לטביה
ראשון, 18.12, 13:00 ישראל - ליטא


הבית הישראלי

ליטא - הנבחרת שזכתה בארד באליפות הקודמת מציגה סגל גבוה מאוד שכמעט כולו חצה את רף ה2.00. יחד עם זאת הנבחרת מציגה חילופי דורות כשכמעט כל הסגל שזכה בארד, כבר עלה לגיל העתודה ולא יקח חלק באליפות הנוכחית. שימו לב לטדאס סדקראסקיס, שכבר בעונה שעברה כיכב במדי הנבחרת הצעירה (12.6 נק') ונוכל לראות אותו השנה גם ביד אליהו כשיגיע במסגרת היורוליג עם קבוצת סאסקי בסקוניה הספרידה לישראל.

בוסניה - הנבחרת שהפסידה את הארד באליפות הקודמת לליטא. כבר נאמר בכל מקום שהכדורסל הבוסני נמצא בעליה מתמדת, אחרי שנבחרת הקדטים שלהם זכתה באליפות עד גיל 16 לפני שנה. יחד עם זאת, באוגוסט האחרון אותה נבחרת ירדה לדרג ב', אז אולי גם אצלם עדיין מדובר בשנתונים מוצלחים יותר ומוצלחים פחות. שימו לב לדז'נאן מוסה, ילד הפלא הבוסניה שכל המדינה מדברת עליו ואף הריצה אותה לנשיאות אחרי אותה זכיה היסטורית. כמה צרות הוא צפוי לעשות לישראל? הרבה.

לטביה - בדומה לישראל גם לטביה לא עשירה בהישגים, אבל נמצאת כבר תקופה ארוכה בדרג א'. על פניו מדובר בנבחרת ה"נוחה" ביותר בבית, ולשם שינוי נבחרת שתיהיה נמוכה יותר מהנבחרת שלנו, אבל גם היא לא צפויה לעשות לישראל חיים קלים. שימו לב לקריסטר זורקיס שעזב את לטביה והיום משחק בתיכונים בארה"ב.

סגל הנבחרת


מיכאל מושקוביץ' (קפטן, 2.01, PF, הפועל ירושלים)
קפטן הנבחרת, בוגר האקדמיה וחלק מסגל הקבוצה הבוגרת של הפועל ירושלים, המועדון בו גדל ומעלה אדומים (כרטיס כפול). על פניו משחק בעמדה 3, אך בהיעדר גבוהים הוא ישחק לא מעט בעמדה מספר 4. שחקן מאוד מוכשר, גבוה, יכולת קליעה מכל הטווחים, קבלת החלטות בחסד. מושקוביץ' מציג בגרות יוצאת דופן ביחס לשחקן בגילו ואין ספק שזוהי נקודה שדני גוט יהיה חייב להשתמש בה. מושקוביץ אמנם צריך עוד לשפר את היכולות ההגנתיות שלו, אך בנבחרת עמוסת כישרון וגארדים, אין ספק שהוא צריך להיות אחד מהשחקנים המאזנים.
עמית עבו (1.80, SG, מכבי ת"א)
אחד מהשחקנים החשובים ביותר של הנבחרת באליפות. עבו משחק בנוער של מכבי ת"א כבר שנה שנייה, אחרי שבשנה שעברה היה שותף לזכייה בדאבל. יכולת הקליעה שלו היא שובר שוויון. עם זאת, כולנו זוכרים את ההופעות שלו בנבחרת הקדטים. אין ספק שקבלת ההחלטות שלו צריכה להשתפר ואם זה יקרה, נבחרת הנוער תרוויח קלעי ברמה גבוהה מאוד. אין עוררין על היכולות ההתקפיות של עבו, שאגב יעמוד למבחן מול השחקנים הגבוהים והחזקים באירופה לגיל נוער. החסרונות העיקריים של עבו הם היכולות ההגנתיות שלו, יחד עם הגובה. ולמרות כל אלו - אם הנבחרת רוצה לעלות שלב, היא תהיה חייבת את עבו ביכולת שיא.
גיל בני (1.80, PG, עירוני רעננה)
הגארד הצעיר והמוכשר, בוגר מחלקת הנוער של עירוני רעננה ושחקן קבוצת הבוגרים של המועדון, מסתמן כאחד משחקני המפתח של הנבחרת באליפות. בני, גארד מהיר וחכם מנהל את המשחק ברמה גבוהה מאוד ויודע למצוא את החברים. ממעט מאוד לטעות, בעל יכולות הגנתיות מצוינות ושיפר מאוד את הקליעה בשנה האחרונה. כמו עבו, מעניין יהיה לראות כיצד גיל בני יתגבר על חיסרון הגובה. עם זאת, למהירות שלו והמנהיגות שלו על המגרש (משני הצדדים) אין תחליף.
יונתן רבינוביץ' (1.86, PG, הפועל ת"א אוסישקין)
רכז מוכשר נוסף מהשנתון. בוגר מחלקת הנוער של הפועל ת"א ושחקן קבוצת הבוגרים. רבינוביץ' סיים שלוש שנים בקבוצת הנוער לאומית תחת רן ששון ואין ספק שמהשנתון הוא בין המוכנים לדקות משחק משמעותיות. שחקן התקפה מצוין, אך גם הוא יכול להתקשות מול הפיזיות. ניחן בקבלת החלטות ברמה גבוהה, בעיקר במשחק המעבר. המפתח לגבי רבינוביץ' הוא המשחק הקבוצתי. אם הוא ובני יובילו את המשחק הקבוצתי של הנבחרת מעמדת הרכז, אז המצב יהיה טוב. אם רבי-בני ימצאו את עבו-בריסקר-זוסמן למצבי קליעה טובים, הנבחרת תהיה במצב טוב. רבינוביץ' מסוגל לעשות זאת, הכול שאלה של איזון.
מייקל בריסקר (1.82, SG, עירוני רעננה)
שחקן מחלקת הנוער של עירוני רעננה, שנמצא גם בתהליכי קבלה לאחד הקולג'ים בארה"ב. אין ספק שהוא אחד מהקלעים המרשימים ביותר שנראו במחזור הזה בכלל ובכדורסל הנוער בפרט. לבריסקר יש את היכולת לשחרר את הכדור לקליעה במהירות שלא נתפסת. חצי שנייה פנויה תספיק לו, גם בהתקפות המעבר. חודר מצוין וסוחט הרבה עבירות תוך כדי משחק. עם זאת, בדומה לכל הגארדים הישראלים, סובל מבעיית פיזיות וגובה. מעניין יהיה לראות כיצד יימצאו הפתרונות עבורו.
תומר זלמנסון (1.94, SF, מכבי ת"א)
בוגר מחלקת הנוער של מכבי ת"א וחלק מהסגל הבוגר של המועדון. יכול לשחק בעמדות 2, 3 ו-4. אתלט ברמה גבוהה, רץ מצוין למתפרצת והתקפות מעבר. יכולת קליעה ברמה גבוהה מחצי מרחק ומשלוש. עם זאת, לוקה קצת בקבלת החלטות. היתרון הגדול של זלמנסון הוא ביכולות ההגנתיות שלו. מבנה הגוף שלו, יחד עם היכולות האתלטיות הגבוהות, מאפשר לו לשמור כמעט על כל שחקן ואין ספק שדני גוט הולך להשתמש בזה.
יובל זוסמן (1.99, SF, עירוני רעננה)
אולי השחקן המוכשר ביותר בשנתון. בוגר מחלקת הנוער של מכבי ת"א ושחקנה של עירוני רעננה מהליגה הלאומית. היתרון המשמעותי ביותר של זוסמן (ושל בני) מגיע מכך שהוא מקבל דקות משמעותיות ברמה הגבוהה של הליגה הלאומית. כולנו מכירים את זוסמן כשחקן מוכשר מאוד שיכול לשחק כמעט בכל העמדות. אתלט, יכולת קליעה מכל הטווחים וחדירה מהירה מאוד. רץ מצוין במגרש הפתוח וגם הגנתית הוא תורם המון - יכולת לשנות זריקות ולחטוף כדורים. זהו שחקן המפתח של הנבחרת, נראה כיצד יגיע לאליפות שכולה מאני טיים אחד גדול.
טום ספיר (2.00, SF, אקדמית וינגייט)
הבוגר השלישי של האקדמיה בסגל הנבחרת, משחק גם בהפועל חולון. טום ספיר הוא מסוג השחקנים שיכולים להרים את הנבחרת למעלה ומצד שני יכולים גם לגמור את המשחק בשלוש החלטות לא טובות. גם אצלו השאלה היא בעיקר של איזון. אתלט ברמה גבוהה, יכולת קליעה טובה, אבל שוב, העניין המרכזי לגבי ספיר הוא קבלת ההחלטות.


ברק אוריון (1.94, SF, אקדמית וינגייט)
בוגר נוסף של האקדמיה שמשתלב בסגל של דני גוט. גארד גבוה שיכול להוביל את הכדור בהתקפת המעבר הודות ליכולת כדרור גבוהה. קליעה טובה מחצי מרחק וקבלת החלטות מצוינת. כמו מושקוביץ', גם ברק אוריון יוסט כנראה לעמדה מספר 4 בהיעדר גבוהים לנבחרת. מעניין יהיה לראות האם דני גוט ישכיל להפוך את החיסרון ליתרון, אין ספק שאוריון מתאים ליצור יתרון של מהירות וקצב משחק מהיר.


מירון רוינה (2.02, C, הפועל כפ"ס)
בוגר מחלקת הנוער של הפועל ירושלים, שחקן הפועל כפר סבא מהליגה הלאומית. כולנו זוכרים את הפציעה הקשה שעבר בפלייאוף הנוער בשנה שעברה, פציעה שהשביתה אותו לחודשים ארוכים. גבוה חזק מאוד ואתלטי באותה מידה. מהיר מאוד ומתמקם מצוין לריבאונד התקפה. אין ספק שאם הוא מרוכז, הוא יכול ליצור יתרון לנבחרת על הרבה גבוהים שיגיעו מולו. הגארדים הרבים יצטרכו להפעיל אותו היטב ולייצר לו מצבי קליעה טובים בעמדות מהן הוא אוהב לזרוק. גם הגנתית הוא יכול לייצר יתרון.
תומר לוינסון (2.05, PF, עירוני נס ציונה)
הצלע הצעירה בנבחרת, שחקן עירוני נס ציונה. לווינסון וגוט ממשיכים לקמפיין שני ברציפות יחד, לאחר שלווינסון היה חלק מהסגל שהחזיר את נבחרת הקדטים לדרג א'. גבוה, חכם בצורה בלתי רגילה ובעל יכולות התקפיות מרשימות. מעניין יהיה לראות כיצד העובדה שלווינסון קטן מכולם בשנתיים תשפיע. עם זאת, לווינסון משחק ברמת נוער כבר מספר שנים והדבר יכול ליצור עבורו יתרון.
רון נקרשביץ' (2.06, C, מכבי ראשל"צ)
שחקן מחלקת הנוער של מכבי ראשון לציון. שנים מחכים לפריצה של נקרשביץ, שאמנם מסתמן כשחקן מוכשר מאוד אך לא יותר מכך. גבוה, 2.06, יכולת קליעה, בעיקר מחצי מרחק אך יכול לקלוע גם משלוש. רך מאוד ואיטי ברגליים. מעניין יהיה לראות כיצד יסתגל לקצב של נבחרת, באליפות בה כל מהלך קובע.


קורן ג'ורנו (1.76, PG, הפועל עמק יזרעאל)
בקיץ 2015 היה ג'ורנו הרכז של נבחרת הנוער ועזר לה לעלות לדרג א'. מאז התגלתה בגופו מחלת הסרטן והוא נאלץ לפרוש ממשחק פעיל. באיגוד הכדורסל בחרו לשלוח אותו לאליפות והוא יתרום את שלו מהספסל, ובתקווה נחזור לראות אותו על הפרקט בקרוב.מאמן דניאל גוט, עוזרים עדי עמוס ואדיר עמר, מאמן כושר אבי קובלסקי, פיזיותרפיסט גדי ריבובסקי, מנהל נבחרת חזי הוכמן.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();