עודד שעשוע. מוביל את הספסלמאחורי הספסל: הקול מהספסל
אלירן כהן ,17/02/2017

הפועל כפר סבא, הפועל ר"ג / גבעתיים והפועל חיפה רואות בערך את אותה התפוקה מהספסל שלהן. איך תסבירו את פערי המקומות ביניהן בטבלה? הספסל של נס ציונה הוא העמוק בליגה, אבל באיזה מדד הוא קרוב כל-כך לאחד הספסלים הקצרים בליגה? מי הם שחקני הספסל שעושים את ההבדל עבור הקבוצות שלהן? איך זה בא (או לא בא) ליידי ביטוי השבוע? איזה שיאים מעניינים נשברו ואיך כל זה (או חצי מזה) קשור ליחס שבין מוליכת הטבלה לנועלת הטבלה? מסכמים את המחזור ה- 19 בלאומית.

- בגלל שממילא הזכרון שלנו עובד לטווח קצר, את החלק הראשון של הניסוי הנוכחי שלנו נעשה על חתך ממוקד יחסית: השליש האחרון של העונה (עד כה). סטטיסטית, שליש עונה הוא אולי לא לגמרי המדד המייצג האולטימטיבי, אבל הוא בהחלט המדד המייצג הרלוונטי כשמתקרבים למאני-טיים של העונה וקבוצות די נסגרות על הרוטציות שלהן. אז בואו נתחיל עם מה שאנחנו כבר יודעים: אין בליגה הרבה קבוצות שמקבלות מספיק מהספסל שלהן. קחו למשל את המחזור האחרון: בלא פחות מ- 6 קבוצות, תרומת הספסל עמדה על מספר נקודות חד ספרתי: כפר סבא, הפועל ר"ג, הוד השרון, חיפה, גליל ועפולה. המפתיע הוא, שארבע מהן יצאו עם ניצחון. מקרה מייצג? לא לגמרי.

- בחתך הזמן הנוכחי שלנו נהנו קבוצות הליגה מתרומה של 17.5 נקודות מצד הספסל שלהן בממוצע, כשלמעשה - רק 3 קבוצות ראו מההרכב השני שלהן פחות מ- 10 נקודות: הפועל חיפה (9.8) - שמאז שחרורו של ג'ונתן בייז, שהיה כוח האש המשמעותי שלה מהספסל, סופרת שבעה הפסדים רצופים, הפועל כפר סבא (7) - שלמרות התרומה הנמוכה יחסית של הספסל סופרת שישה נצחונות רצופים, והפועל רמת גן / גבעתיים, שקיבלה מהספסל שלה בשליש האחרון של העונה רק 5 נקודות בממוצע למשחק. ובעוד שחיפה מתקרבת לקרבות התחתית - השתיים האחרות, אפשר לומר כמעט בודאות, כבר הבטיחו לעצמן את המקום בפלייאוף.

- אז איפה בעצם נמצאות עוד 5-6 הנקודות שמפרידות בין כפר סבא ורמת גן לבין חיפה? יותר מאשר בתפוקה ההתקפית שנותנת החמישייה הראשונה שלהן - הפער המשמעותי הוא ביחס שבין כמות הנקודות למספר הדקות. 161 דקות בממוצע נמצאת החמישייה של ברק דמציאן על הפרקט, ובזמן הזה היא קולעת קצת יותר מ- 70 נקודות. 158 דקות נמצאת החמישייה של מתן חרוש בממוצע למשחק על הפרקט, ובזמן הזה היא קולעת 79 נקודות. במילים אחרות: החמישייה של הפועל ר"ג / גבעתיים קולעת כמעט 0.5 נקודות לדקת משחק (ראשונה בליגה), החמישייה של כפר סבא - 0.44 (שלישית). ואיפה חיפה אתם שואלים? מקום אחד לפני אחרון עם 0.39 נקודות לדקת משחק.

- הנתון האחרון היה מפתיע אם היינו מסתכלים עליו בחתך של העונה כלה, שכן חיפה היא עדיין קבוצת ההתקפה הטובה בליגה, אבל הוא מסביר היטב את מה שקורה שם בשבועות האחרונים: הספסל לא קולע, החמישייה לא מייצרת מספיק נקודות באופן יחסי לדקות המשחק שלה, והתוצאה היא שבעה הפסדים רצופים. מצד שני - האחרונה במדד היא, באופן מפתיע (?), נס ציונה, שמקבלת מהחמישייה הראשונה שלה רק 0.38 נקודות לדקה. היינו אומרים שזה מסביר את התקופה הפחות טובה בה נמצאת הקבוצה, אבל התרומה מהספסל - 0.37 נקודות לדקה, מפצה. במילים אחרות: ביחס לדקות משחק, בנס ציונה אין כמעט הבדל מי משחק ומי נמצא על הספסל. וזה לא לגמרי משתקף בטבלה.

- העומק היחסי בסגלים של נס ציונה ובאר שבע, מציב אותן, באופן טבעי, כקבוצות שנהנות הכי הרבה מ"זמן ספסל", ומהתפוקה שלו. בנס ציונה שחקני הספסל משחקים כמעט 83 דקות וקולעים 30 נקודות, בעוד שהיחס בבאר שבע עומד על 24 נקודות ב- 76 דקות. הבאות אחריהן הן דווקא שתי נועלות הטבלה - עירוני ר"ג ורמת השרון - שמציגות קבוצות קצת יותר מאוזנות, וכפועל יוצא רואות יותר דקות של שחקני הספסל. בולטת בחריגותה היא רעננה, שמקבלת מהספסל שלה 18 נקודות (תפוקה ממוצעת ביחס לליגה) אבל ביחס מרשים של 0.42 נקודות לדקת משחק, מול 0.41 נקודות לדקה מצד שחקני החמישיה. ובעברית: ברעננה כנראה מצאו את האיזון הכי נכון בין מה שהספסל יכול לתת לבין דקות המשחק שלו.

- ואחרי כל כך הרבה דיבורים על קבוצות, בואו נעיף מבט על השחקנים שעושים את ההבדל, וכאן אפשר כבר לחזור להסתכל בפרספקטיבה כללית יותר. כדי למצוא את שחקן הספסל הכי אפקטיבי בליגה, נצטרך להגדיר את היחס כשחקן שלא עלה בחמישייה ב- 50% מהמשחקים בהם שותף, או יותר. בעשירייה הראשונה: עודד שעשוע (10 נקודות למשחק), דודו שמריז (9.9), טל דן (9.4), לירן מורן (9.3), גולן גוט (8.6), יונתן לוי (8.5), דולב דראפיץ (7.7), נתנאל ארצי (7.5), אלון לוין (7.3) ושגיב דוד (7.2) - שני נציגים לנס ציונה, שני נציגים לרחובות, ועוד 6 נציגים ל- 6 קבוצות אחרות.

- ובין כל אלה - כמה קטנות על המחזור שהיה: לא פחות משבעה שחקנים בקריית אתא סיימו את המשחק נגד עירוני ר"ג עם ספרות כפולות בטור הנקודות. נכון, זו עירוני ר"ג, אבל עדיין נתון שיוצא לנו לראות לעיתים נדירות מאוד. בעירוני ר"ג, שלמעשה אפשר לומר שכבר השלימה עם הירידה שלה לארצית, בלט, שלא לחיוב, אנטוני לי, שב- 8 דקות קלע 4 נקודות. בהוד השרון סטרום וורן חגג 35 נקודות, אבל על הדרך, מבלי שנשים לב, הוסיף 21 ריבאונדים וחגג שיא עונתי לליגה (אחרי שיא 50 הנקודות שהעמיד לפני כחודשיים), אלא שאם ציפיתם ל- 50 נקודות מדד משוקלל, תאלצו להסתפק ב- 35 בלבד, הרבה בגלל 20 ההחטאות שרשם.

- שיא עונתי נוסף נרשם ב"עתידים", דווקא על ידי הירבה מהעבר השני - הפועל רמת גן, שקלעה 33 כדורים מקו העונשין והשוותה את השיא שהעמידה גלבוע/גליל נגד הוד השרון בעונה שעברה. לא פחות מ- 6 שחקנים בהוד השרון סיימו את המשחק עם 4 עבירות שסידרו לרמת גן / גבעתיים 42 זריקות מהקו. צמד הזרים, ראשד מאדן וג'מאל אולסוורה, סיימו עם 22/25 מרשים במיוחד. ג'יילין קאנון סיים את המשחק נגד באר שבע עם שיא שלילי מבחינתו - 11 נקודות בלבד, אבל רשם דאבל-דאבל רביעי ברציפות, כשגם דנזל לוינגסטון חזר לדאבל-דאבל אחרי שרצף 6 הדאבל-דאבלים שהעמיד נקטע בשבוע שעבר.

- בחיפה, באופן חריג, אור זינדרמן פתח את המשחק מהספסל ויחד עם אופק אביטל העמיד מאזן פלוס מינוס חיובי. ברחובות, שניצחה את המשחק, שחקני הספסל היו דווקא אלה שהעמידו יחס פלוס מינוס שלילי. צמד הזרים של מגדל העמק שוב העמיד 40 נקודות משותפות, אבל עם 15 החטאות של מרכוס רלפורד אי אפשר לנצח את רעננה, שנהנתה מחזרתו של גיא לביא שאמנם סיים עם 0 נקודות (כמו במשחק נגד חיפה), משהו שלא קרה לו אף פעם בקדנציה הנוכחית שלו בלאומית, אבל ראה את יובל זוסמן מחלק 11 אסיסטים, ובנס ציונה - הספסל של נדב זילברשטיין אמנם נתן נוק אאוט לספסל של אבישי גורדון - 29:8, אבל שלשה אחת של רום גפן הפכה את הנוק-אאוט הזה ללא רלוונטי.

- ואם כבר חסרנו לספסלים ורוטציות. מבט אחרון על הנתונים מגלה את התמונה הבאה: במחצית מקבוצות הליגה, רק שני שחקני ספסל (שלא עלו בחמישייה ב- 50% מהמשחקים בהם שותפו) נותנים תפוקה של למעלה מ- 4 נקודות בממוצע למשחק. נס ציונה היא אחת מהן, גם רחובות, גם רמת השרון, גם קריית אתא, גם רחובות. לכפר סבא, הוד השרון, רמת גן / גבעתיים ומגדל העמק - רק אחד כזה, רעננה עם שלושה, ושתי הראשונות - באופן מפתיע במיוחד מעצם המכנה המשותף - הן מוליכת הטבלה - הפועל ב"ש, ונועלת הטבלה, עירוני ר"ג, שבספסל של שתיהן תמצאו ארבעה שחקנים שקולעים לפחות 4 נקודות בממוצע למשחק. יש דברים שלא באמת צריכים להתעקש להסביר.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();