ורנון טיל. פעם שישית - גלידה (לימור מלינוף)מאחורי הספסל: על כל אלה
אלירן כהן ,10/03/2017

על הטריפל דאבל הראשון של העונה (ועל אלה שהתפספו בדרך), על מלך הכדורים החוזרים בהתקפה, על הניסוי החדש של נס ציונה, על הנתון המרשים שרמת גן / גבעתיים רושמת עונה שנייה ברציפות, על שיא בלתי כתוב שנרשם ב"אורנים", על בית, ועל חוץ, על המספר הנוסף של גליל בשבועות האחרונים, על ארבעה דברים שקרו ולא קרו במטרווסט, ועל צירוף המקרים חסר המשמעות שקרה שבוע לפני פורים. המספרים של המחזור ה- 22 בלאומית.

- האמת היא, שיש משהו קצת מבאס באופן בו התפתחו העניינים בשבועיים האחרונים, בעיקר בגלל שציפינו לסיומת קצת יותר מותחת. ארבעה מחזורים לסיום העונה הסדירה ונראה שהרבה דברים יצטרכו לקרות כדי שרמת השרון לא תרד לליגה הארצית ושתמונות העולות לפלייאוף תשתנה. ובכל זאת, כבר היו דברים מעולם, וגם אם לא - הרי בדיוק בשביל זה אנחנו כאן - לתעד את ההיסטוריה. אבל... אם משחקי הפלייאוף היו נערכים מחר, אלו הסדרות שהיינו מקבלים: רעננה (1) - הוד השרון (8), באר שבע (2) - רחובות (7), כפר סבא (3) - קריית אתא (6), ר"ג / גבעתיים (4) - נס ציונה (5). אבל אתם יודעים, זה ישתנה שוב בשבוע הבא, נראה עד כמה.

- שני נצחונות רצופים הם משהו שבנס ציונה לא ציינו מאז תחילת ינואר. די מפתיע סך הכל, גם אם ניקח בחשבון את כל העובדות שאנחנו כבר מכירים. נס ציונה ניצחה את הרבע הראשון 29:12 (בשבוע שעבר, את הרבע הראשון נגד נגד עירוני ר"ג, היא ניצחה 29:19) ולמעשה משם כבר לא שמטה את היתרון עד לסיום. כפר סבא עוד כמעט והשלימה קאמבק, אבל עם 12 נקודות ברבע הראשון ו- 12 ברבע האחרון - אי אפשר לנצח את נס ציונה. אצל הכתומים, מאידך, נראה שמתחילה להסתמן מגמה, כשארבעה שחקנים - הופמן, דן, רוברטס וביל - שיחקו כ"א למעלה מ- 30 דקות ובשני הרכבים שונים העמידו פלוס 31. אגב, למרות הניצחון, גם את המשחק הזה נס ציונה הפסידה בריבאונד - 50:49.

- ואם בענייני ריבאונדים עסקינן, בפעם הראשונה העונה סיים טרנס ווטסון משחק ללא אף כדור חוזר בהתקפה, כשלאורך העונה היו לו כמעט תמיד לפחות שניים כאלה בכל ערב. ווטסון הוא השחקן שרשם הכי הרבה כדורים חוזרים בהתקפה העונה (90), כשסטרום וורן ואיוון ייטס דולקים אחריו בפער של 11 ו- 15 בהתאמה. ג'יילין קאנון, ג'ף אלן, לורנזו גורדון וקינו בורואס עדיין שומרים על מאזן של לפחות כדור חוזר אחד בהתקפה בערב, אבל רק האחרון עושה את זה מבלי שהחסיר אף משחק העונה. אגב, גם את העונה הקודמת שלו בארץ, במדי קריית גת, סיים ווטסון עם הכי הרבה כדורים חוזרים בהתקפה (115). סמי גיבנס, שסיים ראשון בעונה שעברה (עם 134 כ"ח בהתקפה בעונהה סדירה) נמצא כרגע במקום ה- 21 עם 42 כדורים חוזרים בהתקפה בלבד. זה לא מפריע לרעננה להוליך את טבלת הליגה.

- 50 נקודות בלבד קלעה מכבי רחובות במשחק נגד הפועל רמת גן / גבעתיים, ובכך העבירה לידיה את שיא הנקודות השלילי שהעמידה העונה קבוצה במשחק בודד, אחרי שבשיא הקודם - 51 נקודות - חלקו שתיים - רמת השרון ועפולה. מה שלא פחות מעניין הוא העובדה שזו עונה שנייה ברציפות בה ר"ג / גבעתיים גוררת את הקבוצה שמולה לשיא שלילי של 50 נקודות בערב, כשבעונה שעברה היא עשתה בזיסמן את אותו הדבר בדיוק לקריית אתא. בשיא הנקודות השלילי בערב אחד לפני שנתיים החזיקה עירוני רמת גן (49), שהיא גם הקבוצה היחידה שקלעה שנתיים לפני כן פחות מ- 50 נקודות (48 בעונת 12/13). מה נגיד לכם, כנראה שלאורדונים בחבורה יהיה כיף לקרוא את הפסקה הזו שוב.

- מצד שני, זו כפי הנראה הייתה הפעם הראשונה העונה בה קבוצה מסיימת משחק עם ארבעה שחקנים בלבד שעלו על הטופס, כשאת 66 הנקודות של הפועל ר"ג חלקו יניב סולומון, ג'מאל אולסוורה, אורי קוקיה וראשד מאדן, שבפעם הראשונה הסיבוב, אולי בגלל שלא הצלחנו להתאפק בשבוע שעבר, סיים משחק עם פחות מ- 20 נקודות. הספסל של רמת גן / גבעתיים סיים את המשחק עם 0 נקודות (אחרי שהתרגלנו לראות ממנו 7 נקודות בממוצע לאורך הסיבוב), מה שאולי קצת ישתנה עם חזרתו הצפויה של יוני ניר בשבוע הבא. רחובות, מנגד, סיימה משחק שני ברציפות עם למעלה מ- 20 איבודי כדור, ומה שהצליח להתיישר בבית נגד באר שבע, נתקל בקשיים בחוץ נגד רמת גן / גבעתיים.

- אחרי תשעה הפסדים רצופים, הפועל חיפה חזרה לנצח ולמעשה כמעט והבטיחה לעצמה עונה נוספת בלאומית, כשרק תרחיש לא סביר לפיו רמת השרון תנצח חמישה משחקים יותר ממנה בתשעת המשחקים שנותרו - יוביל למהפך. על המשמעות המעשית (אפשרות ריאלית לחמישה מחזורי פלייאוף תחתון חסרי משמעות) יהיה שווה להרחיב במקום אחר, אבל עד אז בואו נתמקד במה שהביא את הניצחון לחיפה - ניב משגב, שהתפוצץ עם שיא קריירה של 26 נקודות (אחרי שבחמשת המשחקים האחרונים קלע 3.2 נקודות בממוצע למשחק), וג'מאר יאנג, שעמד מרחק ריבאונד אחד מטריפל דאבל ויכול מאוד להיות ששבר איזה שיא לא רשום ביחס שבין מספר נקודות המדד שרשם (39) מול מספר השעות בהן שהה בארץ (23). חיפה ניצחה את הרבע השני 24:12, ובפעם השלישית בסיבוב סיימה משחק עם מאזן דו ספרתי מחוץ לקשת. בפעמיים הקודמות היא סחטה מותחנים נגד רחובות והוד השרון.

- מי שלא היה רחוק ריבאונד אחד מטריפל דאבל אלא חגג אותו בענק הוא ורנון טיל, שסיים את המשחק בקריית אתא עם 20 נקודות, 15 ריבאונדים, 10 אסיסטים והוסיף, ככה בשביל הכיף, סחיטה של 12 עבירות, שלצערנו לא נספרת כקוואדרופל דאבל. זו הפעם הראשונה העונה בה טיל מסיים משחק עם טריפל דאבל אחרי שבשנתיים האחרונות הקפיד לעשות זאת פעמיים בעונה. כמה פעמים הוא עוד היה קרוב לשם העונה? פעם אחת היה חסר לו אסיסט, פעם אחרת חטיפה, בפעמיים אחרות שני ריבאונדים, ובפעם שלישית - שתי נקודות. הוד השרון, אגב, סיימה את המשחק בקריית אתא עם 23 כדורים חוזרים בהתקפה כשלמעשה זו הפעם החמישית העונה בה היא מסיימת משחק עם למעלה מ- 20 כדורים חוזרים בהתקפה. הרבה יותר פעמים ממה שהליגה כולה הצליחה לעשות.

- באר שבע וקריית אתא הן שתי הקבוצות היחידות בליגה שמחזיקות באחוזי הצלחה גבוהים יותר במשחקי החוץ מאשר במשחקי הבית שלהן. באר שבע עומדת על 8/11 במשחקי החוץ מול 7/11 במשחקי הבית בעוד שקריית אתא על 8/11 בחוץ מול 5/11 בבית. ארבע קבוצות אחרות מנצחות או מפסידות בבית או בחוץ באותה המידה, ו- 8 הקבוצות האחרות בליגה יודעות להעריך את הזכות לשחק בבית, וגם עושות עם זה משהו. ובעוד קריית אתא העמיקה את מאזן הפסדי הבית שלה בשבוע האחרון במשחק נגד הוד השרון (מטלון וחלמיש - 5 נקודות), באר שבע נחלצה ממבוכה מול עירוני רמת גן שנהנתה מערב נהדר של אנטוני לי ועומר אל על, שסיים עם שיא קריירה של 14 נקודות ו- 3 שלשות (כשערב המשחק היו לו 4 בלבד במשך העונה כולה). מהצד השני, אנטוני פישר המשיך ביכולת הטובה שלו מחוץ לקשת (בבית) שם הוא עומד מאז חודש ינואר על שתי שלשות לפחות בערב, ב- 50 אחוזי קליעה ומעלה (11/15 בשני המשחקים האחרונים).

- על אף חסרונו של ג'רמיין ג'ורדן, הצליחה גליל עליון להשלים ניצחון רביעי בחמישה משחקים, ולשמור על הסיכוי להתברג בין 8 הראשונות בטבלה. ג'ורדן הוא אמנם הטופ-סקורר של גליל העונה, אבל גם בהיעדרו הצליחה הקבוצה של אבישי גורדון להמשיך בקו ההתקפי הנהדר שלה ולסיים עם למעלה מ- 80 נקודות (מה שלא הצליחה לרשום החודש פעם אחת, בהפסד לכפר סבא). מגדל העמק, שכמו גליל - תצטרך שהרבה מאוד דברים יקרו כדי להיות בפלייאוף העונה, לא הובילה אפילו פעם אחת במשחק, ובניגוד גמור לגליל - עומדת על הפסד רביעי בחמישה משחקים. לזכותה יאמר, שעל אף שהעונה כמעט נגמרה מבחינתה, היא ראתה לנכון לחזק את הסגל ולצרף את ג'ונתן בייז. והמספר הנוסף: מקסים קיקוס סיים את המשחק עם שיא קריירה של 7 אסיסטים.

- 33 נקודות קלעה עפולה ברבע האחרון במשחק נגד רעננה (אחרי 42 נקודות בשלושת הרבעים שקדמו לו), שזה אמנם לא היה מעט מידי, אבל בהחלט מאוחר מידי. בפעם השנייה תוך שבועיים הקבוצה של רועי פרל לא הגיעה דרוכה מספיק למשחק אותו הייתה חייבת לקחת, וסיבכה באופן מאוד משמעותי את סיכוייה להתברג בפלייאוף העונה. סמי גיבנס סיים רק עם 8 נקודות וירד בפעם הראשונה העונה ממאזן נקודות דו ספרתי, רעננה איבדה לא פחות מ- 23 כדורים, שגם זה מחזה נדיר מבחינתה העונה, אבל שתי שלשות של גיא לביא, עוד משהו שלא קרה השנה, איזנו את העניינים.

- את המשך העיסוק בפוזשנים (שהתחלנו בשבוע שעבר) נשמור לשבוע הבא. בינתיים, כדי שלא תתבאסו יתר על המידה (אתם לא אמורים, הרי כבר ראינו שאין באמת הפתעות), נספר לכם ש: דימיטריוס טרידוול סיים את המשחק ברעננה עם 9/10 מהקו (58% עונתי), ג'ף אלן סיים את המשחק נגד עירוני ר"ג עם 8/10 מהקו (58% עונתי), ג'מאל אולסוורה סיים את המשחק נגד רחובות עם 8/10 מהקו (67% עונתי) וקינו בורואס עם 9/11 (67% עונתי). בפעם הבאה שיגידו לכם שהזרים הגבוהים בליגה לא עובדים על שיפור אחוזי הקליעה שלהם מהקו, תחזירו אותם למחזור ה- 22. רק אל תזכירו שזה קרה שלושה ימים לפני פורים.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();