אושרי הראל. מהפך במחזור הנעילה?ארצית: דרמות במחזור הנעילה
אלירן כהן ,16/04/2017

מחזור הנעילה של הליגה הארצית בפתח, ולא מעט שאלות נשארו פתוחות בשני המחוזות. בצמרת הצפונית: 4 קבוצות יאבקו על הכרטיס האחרון לפלייאוף. בתחתית הדרומית: 4 קבוצות ינסו לברוח מהירידה לליגה א'. כל הבתים, כל התרחישים. בואו נעשה קצת סדר.

עונה שנייה ברציפות שמחזור הנעילה של הליגה הארצית יספק לנו דרמות עד הרגע האחרון. בצפון: כפר יונה, עמק חפר, מעלות ואפילו ג'ת יאבקו על כרטיס הכניסה האחרון לפלייאוף. בדרום: חבל איילות, קריית אונו, לוד ובאר טוביה ינסו להינצל מירידה לליגה א' ומהסתבכות במבחנים.

מחוז צפון

בואו נתחיל מהחלק היותר פשוט. שתי היורדות נקבעו כבר לפני מספר שבועות - הפועל לב השרון והפועל נשר, וכך גם הקבוצה שתתמודד במבחנים - מכבי חדרה. שלוש קבוצות כבר הבטיחו את מקומן בפלייאוף וגם הבטיחו לעצמן את המקום - אליצור נתניה (ראשונה), מכבי קריית מוצקין (שנייה) והפועל עכו (שלישית) כך שהמאבק הפתוח היחיד שנשאר למחזור האחרון הוא הקרב על המקום הרביעי, בו יקחו חלק בית"ר כפר יונה, הפועל עמק חפר, הפועל מעלות והפועל ג'ת.

המצב בטבלה:

4. כפר יונה (36 נקודות)
5. עמק חפר (36 נקודות)
6. מעלות (36 נקודות)
7. ג'ת (35 נקודות)

משחקים בעלי השפעה:

הפועל עכו - בית"ר כפר יונה (19:30)
הפועל מעלות - מכבי קריית מוצקין (19:30)
הפועל עמק חפר - מכבי פתח תקווה (19:30)
אליצור נתניה - הפועל ג'ת (20:00)

המאזן הפנימי בתוך הרביעייה הוא 1-1 גורף, כלומר בכל סיטואציה של בית מורכב ובכל מצ'אפ - הגורם המשפיע היחיד יהיה הפרש הסלים הפנימי. כמעט. יש פה קצ' קטן.

בית"'ר כפר יונה שנמצאת כרגע במקום הרביעי בטבלה, הייתה שמחה להיות תלויה רק בעצמה, אבל ניצחון לא בטוח יספיק לה. כדי לשמור על המקום הרביעי צריכה הקבוצה של דן ג'י לנצח, ולקוות שהבית המשולש (עם עמק חפר ומעלות, בו היא מחזיקה בפלוס 3) יישמר, או שלכל הפחות - שעמק חפר תפסיד לפתח תקווה. במידה ועמק חפר תנצח ומעלות תפסיד, כפר יונה ועמק חפר יהיו היחידות שיחזיקו במאזן של 10-14 וכאן עמק חפר תחלוף על פניה של כפר יונה בטבלה מאחר ובמפגשים ביניהן ההפרש הפנימי הוא 0:0 אבל הפרש הסלים הכללי של עמק חפר טוב בהרבה מזה של כפר יונה - פלוס 54 מול מינוס 39.

ומה יקרה בהפסד של כפר יונה?

כאן כל האפשרויות עשויות להיפתח. במצב כזה, כדי להיות בפלייאוף הקבוצה של דן ג'יי תצטרך לקוות שגם עמק חפר, גם מעלות וגם ג'ת יפסידו. עמק חפר תשתלט על המקום הרביעי אם תנצח בפתח תקווה בסיטואציה הזו, מבלי לחשוב על מה יהיה במשחק בין מעלות למוצקין. במידה וגם עמק חפר תפסיד, ניצחון של מעלות בבית על מוצקין יבטיח לה את המקום הרביעי.

ומה אם כל השלוש יפסידו?

ניצחון של ג'ת עשוי להפוך את כל התמונה. ג'ת מחזיקה כרגע בניצחון אחד פחות מכל השלוש, אבל בהפרש הסלים הכי טוב בבית המרובע שעשוי להיווצר - פלוס 28 אם ארבע הקבוצות יסיימו את העונה במאזן זהה של 13 נצחונות ו- 11 הפסדים - ג'ת תשתלט על המקום הרביעי ותסיים את העונה עם הכרטיס לפלייאוף העליון.

מחוז דרום

גם כאן יש חלק יותר קל וחלק קצת יותר מורכב. כבר במחזור האחרון נקבעו ארבע העולות לפלייאוף: מכבי בת ים (ראשונה), אליצור יבנה (שניה), מכבי מעלה אדומים (35 נקודות) ומכבי שוהם (34 נקודות). שוהם תצא למשחק חוץ ביבנה, ובמידה ותפסיד בו, תסיים את העונה במקום הרביעי כשמעלה אדומים תסיים שלישית. באופן דומה, ניצחון של מעלה אדומים במשחק החוץ בלוד, יבטיח לקבוצה של אלון חסיד את המקום השלישי מבלי להסתבך עם מה יקרה במשחק בין שוהם ליבנה.

למעשה, הסיכוי היחיד של שוהם לסיים במקום השלישי, יתממש רק אם שני התנאים יתקיימו בו זמנית - שוהם תנצח ביבנה ומעלה אדומים תפסיד ללוד. במצב כזה, מעלה אדומים ושוהם יחזיקו ב- 36 נקודות אבל בשל העובדה ששוהם ניצחה בשני המפגשים במהלך העונה הסדירה - היא תחלוף על פניה של מעלה אדומים בטבלה. רמלה, אגב, שקיימה את המשחק נגד חבל איילות לפני כחודשיים, לא תוכל להיות בין 4 הראשונות גם במקרה של הפסד של שוהם מאחר והפסידה לה בהפרש גבוה יותר מההפרש בו ניצחה.

החלק היותר מסקרן מגיע דווקא מתחתית הטבלה, שם ארבע קבוצות נמצאות בסיכון כזה או אחר - לירידה או למבחנים.

המצב בטבלה:

8. חבל איילות (31 נקודות)
9. לוד (30 נקודות)
10. קריית אונו (29 נקודות)
11. באר טוביה (29 נקודות)

משחקים בעלי השפעה:

עירוני קריית אונו - הפועל חבל מודיעין (20:30)
הפועל לוד - מכבי מעלה אדומים (20:30)
מכבי בת ים - הפועל באר טוביה (20:30)

חבל איילות כאמור, כבר סיימה את משחקיה העונה, אבל היא לא אמורה להסתבך במרבית התרחישים מאחר וניצחה פעמיים גם את לוד וגם את באר טוביה, מה שמשאיר אותה בעמדת עליונות כמעט בכל סיטואציה מורכבת בה תקח חלק. לוד תלויה בעצמה, ובמידה ותנצח את מעלה אדומים תבטיח לעצמה עונה נוספת בליגה, מבלי להתייחס למה שיקרה ביתר המגרשים. ומה יהיה עם האחרות בסיטואציה הזו?

הפסד לקריית אונו, הפסד לבאר טוביה - ישאיר אותן במקומות 10 ו- 11 בהתאמה וישמור על המצב כפי שהוא היום, כלומר- קריית אונו למבחנים, באר טוביה לליגה א'.

ניצחון של באר טוביה, הפסד של קריית אונו - יוריד את קריית אונו לליגה א' וישלח את באר טוביה למבחנים מהמקום העשירי (באר טוביה וחבל איילות יחזיקו במאזן נקודות זהה אבל לחבל איילות ניצחון כפול על באר טוביה).

ניצחון של קריית אונו, ניצחון של באר טוביה - יצור בית משולש בין איילות, קריית אונו ובאר טוביה בו לאיילות שלושה נצחונות, לקריית אונו שניים ולבאר טוביה אחד, מה שישלח את באר טוביה לליגה א' ואת קריית אונו למבחנים.

ניצחון של קריית אונו, הפסד של באר טוביה - התרחיש היחיד בו איילות תסתבך. באר טוביה תרד ליגה מהמקום ה- 11, קריית אונו וחבל איילות יחלקו באותו מאזן נקודות, אבל מאחר וקריית אונו מחזיקה בפלוס 7 במשחקים עם איילות (מאזן 1-1) היא תחלוף על פניה ותשלח אותה למבחנים.

ומה יקרה בהפסד של לוד? גם כאן יש לנו ארבע אפשרויות, שתלויות, כמובן, בדיוק באותם הפרמטרים.

הפסד לקריית אונו, הפסד לבאר טוביה - ישמור על המצב בטבלה בדיוק כפי שהוא, וישלח את באר טוביה לליגה א' ואת קריית אונו למבחנים.

ניצחון של באר טוביה, הפסד של קריית אונו - ישלח את קריית אונו לליגה א', ויצור בית משולש בין חבל איילות, לוד ובאר טוביה, שישמוש את חבל איילות ולוד במקומות 8-9 וישלח את באר טוביה למבחנים מהמקום העשירי.

ניצחון של קריית אונו, הפסד של באר טוביה - ישלח את באר טוביה לליגה א', את לוד למבחנים, ויעלה את קריית אונו למקום התשיעי מאחר ובבית המשולש שיווצר בין חבל איילות, לוד וקריית אונו - לוד תחזיק בניצחון בודד מול שניים של קריית אונו ושלושה של באר טוביה.

ניצחון של קריית אונו, ניצחון של באר טוביה - יצור בית מרובע בין חבל איילות, לוד, קריית אונו ובאר טוביה. חבל איילות תחזיק בחמישה נצחונות בבית כזה, קריית אונו בשלושה, ולוד ובאר טוביה בשניים כל אחד. במצב כזה, באר טוביה תרד לליגה א' ולוד תלך למבחנים מאחר ובבית המרובע - לוד תהיה במינוס 4 מול מינוס 32 של באר טוביה.

מורכב? אולי. אבל תודו שלא מזכיר בכלל את הבלגן שהיה לנו כאן לפני שנה. ביום שלישי התשובות.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();