סדרה ביום: ירוק מול אדום
ספסל ,19/04/2017

הפועל באר שבע כבר ניצחה השנה באולם היובל, הפועל כפר סבא כבר ניצחה בהיכל הקונכייה. באר שבע תלויה בג'ף אלן אבל כפר סבא תלויה עוד יותר בדנזל לוינגסטון. העומק של באר שבע מול הביתיות של כפר סבא ייפגשו בסדרת חצי גמר הראשונה. הפרס למנצחת: יתרון ביתיות בגמר.

--- יניב סהראי, אלירן כהן ---

בניגוד לסדרה המקבילה, שתחכה לכם כאן מחר, גם כפר סבא גם באר שבע ניצלו בחכמה את יתרון הביתיות בו זכו בשלב רבע הגמר והעפילו לחצי. בעוד באר שבע הזיעה במשך 85 דקות בשני משחקי רבע הגמר, לכפר סבא היו חיים "נוחים" יותר נגד קריית אתא, בסדרה שהסתיימה בהפרש ממוצע של 7 נקודות (הכי הרבה מבין כל הסדרות).

עם זאת, על אף יתרון הביתיות של הירוקים, שכבר ניצחו את באר שבע בחוץ העונה (אך הפסידו לה בבית) - קשה שלא לומר שבאר שבע, העמוקה והמנוסה מגיעה לסדרה הזו כפייבוריטית. בסד'רה של הטוב מחמישה משחקים היתרונות בסגל של יניב בורגר וזאק שניידר אמורים להתבטא טוב עוד יותר, אבל ברק דמציאן ושחף תור כבר הוכיחו לא פעם במהלך העונה שהם יודעים להגיע מוכנים וערוכים גם לתרחישים בלתי מתוכננים, כך שקל לבטח לא יהיה כאן. לאף קבוצה.

מה המצ׳אפ הישראלי שיכריע את הסדרה?

יניב: עדי כהן סבן מול טמיר אריאלי. שני שחקנים שלא מתאפיינים ביכולת קליעה מרשימה, אבל אחראים על ניהול המשחק של קבוצתם וגם שומרים מצויין. כהן סבן נותן עד כה עונה מדהימה והוא כנראה השחקן הכי חשוב לכפר סבא אחרי לוינגסטון. למעשה - כל נטל ניהול המשחק מונח על כתפיו והוא יצטרך לגלות יכולת דומה לזו שהציג בעונה הסדירה. התרומה של טמיר אריאלי, מנגד, לא תמיד מתבטאת בנקודות, אבל כשהוא קולע בדו ספרתי או מוסר 8 אסיסטים באר שבע מנצחת. לצד התפוקה שלו, אריאלי יצטרך להוציא את כהן סבן מהמשחק ולהצר את צעדיו, כדי לשים את באר שבע בעמדה טובה לניצחון.

אלירן: דניאל דנינו מול דודו שמריז. דנינו הצטרף לכפר סבא ברגע האחרון למועד ההעברות, וכבר בסדרת רבע גמר הפלייאוף הפך לישראלי שמשחק הכי הרבה דקות בסגל של הירוקים. ויחד עם לוינגסטון, הוביל את כפר סבא במשחק המכריע בקריית אתא. שמריז, מנגד, נעדר מהמשחק הראשון של באר שבע בשל מגבלת "חוק הצעירים" אך הופיע לשני כמו גדול וניצח את המשחק עם מטווח שלשות. העומק של באר שבע יוכל לספק לה פתרונות כשהשלשות של שמריז לא יכנסו, כפר סבא כבר עשתה עונה גדולה עוד לפני הגעתו של דנינו. ובדיוק בגלל העובדה ששתיהן יכולות להרגיש בנוח גם בהיעדר השניים, המנצח במצ'אפ הזה יתן בוסט רציני לקבוצה שלו.


מי השחקן הזר הכי חשוב בסדרה ולמה?

יניב: דנזל לוינגסטון. ההתלבטות בין לוינגסטון לאלן הייתה קשה, אולם בעוד באר שבע הצליחה לנצח משחקים ללא ג'ף - כפר סבא לא תוכל לעשות את זה ללא דנזל. אלן ולוינגסטון משחקים, כמובן, בעמדות שונות לחלוטין כך שעל הפרקט הקרב בכלל לא יהיה בין האחד לשני אלא בין כל אחד למצ'אפ שלו.

אלירן: ג'ף אלן. באר שבע תוכל לנצח משחק אחד ללא אלן, אפילו שניים, אבל יהיה לה קשה לעבור את הסדרה כולה אם אלן לא יהיה בעניינים ויתן את הטון מתחת לסלים, כפי שעשה בצמד המשחקים עם כפר סבא העונה. אלן, ביכולת שיא, הוא כל ההבדל בין באר שבע שרוצה לעלות ליגה לבאר שבע שיכולה לעלות ליגה, ובצמד המשחקים עם כפר סבא השנה הוא בסך הכל הרגיש בנוח.
מה המפתחות לניצחון עבור כפר סבא?

- לסבך את ג'ף אלן בעבירות. באר שבע ללא אלן זו לא אותה באר שבע, וכפר סבא - כדי לקבל את באר שבע פגיעה יותר, תצטרך ללכת פנימה כמה שיותר על טרנס ווטסון ולנסות לסבך את הסנטר של האדומים בעבירות. אם זה יצליח - הירוקים יוכלו לקבל מקדמה משמעותית בסדרה.

- עזרה מהצוות המסייע. כפר סבא לא תוכל לנצח את הסדרה עם תרומה של החמישייה הראשונה שלה בלבד. לאור הסגל הדליל, כפ"ס תקווה לקבל דקות טובות משחקני הספסל (גלינסקי, רויינה, דוידי) שגם יאפשרו מנוחה לחמישייה הפותחת. בסדרה של חמישה משחקים זה אפילו עניין קריטי.

- לאלתר. במפגש הליגה השני בין השתיים, כפר סבא כבר הייתה בבור של 18 נקודות וראתה איך התסריט מהמשחק הראשון חוזר על עצמו, אלא שאז - הירוקים שינו כיוון והלכו על הרכב מעניין בו לוינגסטון מנהל את העניינים. התוצאה - מהפך. מבחינת עומק וכלים כפר סבא מגיעה לסדרה הזו בעמדת נחיתות - היא פחות גבוהה, פחות עמוקה ופחות מנוסה, אבל היא לא פחות יצירתית.


מה המפתחות לניצחון עבור באר שבע?

- לעצור את דנזל לוינגסטון - בסיבוב הראשון הצליחה ב"ש לעצור את דנזל ליווינגסטון, כשזה סיים משחק חלש עם 13 נקודות ובאר שבע יצאה כשידה על העליונה. בסיבוב השני זה לא כל כך עבד ולוינגסטון קלע כמעט 13 נקודות ברבע אחד, והוביל את כפר סבא לניצחון. על החשיבות שלו לכפר סבא כבר סיפרנו, ובאר שבע מכיה אותה היטב. השאלה היא עד כמה היא תבוא מוכנה.

- להתיש את עדי כהן סבן - לכפר סבא יש סגל קצר למדי מה שאמור להיות לה לרועץ ככל שתתקדם הסדרה, ויתרה מזאת - היא תלויה מאוד ביכולת של עדי כהן סבן בעמדה 1 ובעובדה שהמחליף המשמעותי היחיד שלו, גל גלינסקי, מרגיש בנוח יותר בעמדה 2. אם תצליח להתיש אותו ולאו דווקא להוציא את הכדור מהידים שלו, היא תעשה צעד משמעותי בדרך לניצחון בסדרה.

- להאט את הקצב. כפר סבא אוהבת לרוץ, בכל רגע, בכל הזדמנות. עם סגל צעיר, קליל ואתלטי יש לה את כל הסיבות לרצות בכך. באר שבע, מאידך, אוהבת לשחק טקטי ומסודר, וכשהיא מצליחה לכפות קצב דומה גם על היריבה שלה מהצד השני, היא בדרך כלל מסיימת עם ניצחון.


טריוויה


- לעדי כהן סבן והפועל באר שבע (כמעט) יש חשבון פתוח. בעונת 11/12, כשעוד שיחק בנוער של הפועל ירושלים, הוביל כהן סבן (יחד עם אדם אריאל) את הפועל פסגת זאב בליגה הארצית. במשחק המכריע נגד הירידה אירחה פסגת זאב את עירוני באר שבע (המועדון העירוני המאוחד שהיה בזמנו), ולמרות משחק טוב של כהן סבן - הקבוצה הירושלמית הפסידה ובסיום העונה נשרה לליגה א'. אחד השרידים הבודדים מבאר שבע ההיא הוא אלעד שפרן, שחקן הקבוצה אז וחבר הנהלת המועדון היום, שקלע 23 נקודות והוביל את הקבוצה ממינוס 6 אחרי שבוע ללא אימונים ושינה בגלל ילד ראשון.

-ג'ף אלן וג'ורדן לואיס הבאר-שבעים ואיתן רוטבנרג הכפר-סבאי כבר שיחקו יחד באותה קבוצה במעמד הגמר (עפולה בעונת 13-14), רק אחד, או שניים מהם יזכו לשוב למעמד זה.

- ג'ורדן לואיס (3 פעמים), ג'ף אלן (פעם אחת), איתן רוטנברג (פעם אחת), אוהד כהן (פעם אחת), יועד בית יוסף (פעם אחת), וטרנס ווטסון (פעם אחת). כולם כבר היו במעמד הגמר, אך רק טרנס ווטסון, בביקורו היחיד ובעונתו היחידה בארץ - גם היה זה שהצליח לזכות בצלחת האליפות.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();