מנהלת הליגה חזרה בה מהבג"צ
שי ברק ,19/04/2017

היום בצהריים התקיים הדיון השלישי בעתירת מנהלת ליגת העל נשים וקבוצות הליגה בדרישה העקרונית להשוות את התקציבים המחולקים על ידי הטוטו-ווינר לענפי הספורט השונים באמצעות "הסכמי השיווק". לפני זמן קצר בפסק הדין שניתן ע"י בג"צ נכתב כי העותרות ובהן מנהלת הליגה קיבלו את המלצת בית המשפט וחזרו בהן מהעתירות. בעניין אחר, לפני כ-10 ימים הודיעה הפועל זיכרון/מעגן מיכאל כי לא תמשיך לשחק בעונה הבאה בליגת העל.

היום בצהריים הגיע לסיומו ההליך המשפטי שהחל בפברואר לפני כשנה ובשיאו הביא להשבתת ליגת העל לנשים במאבק לשוויון בספורט הנשים והגברים. כזכור, עיקר טענות העתירה הופנו להסכם השיווק שנחתם עם מנהלת ליגת העל לכדורגל בגובה כמה עשרות מליוני שקלים ואילו למנהלת הנשים הוצע סכום נמוך בהרבה.

במהלך השנה ניתנה למשרדי הממשלה ארכה להסדיר את הנושא כך שניתן יהיה להמשיך ולקיים את ענף כדורסל הנשים שעפ"י טענות המנהלת עמד בסכנה קיומית ממשית. עפ"י ההחלטה שניתנה היום בבג"צ, גופי הממשלה היו קשובים והציעו פיתרונות לקבוצות הכדורסל והכדורגל בענפי הנשים ואף הגדילו את התמיכות הישירות לקבוצות בשיעור של כ-50%. בכך, אמר בג"צ "נראה שהובטחה המשך פעילותם של העותרים ודומיהם. על כך יבואו כולם על הברכה".

לאור כל האמור, מסתמן שקבוצות כדורסל הנשים צפויות לקבל תוספת של כ-50% אחוזים לתקציב אותו קיבלו בעונה שעברה (אף שהסכום טרם הועבר) ובהמשך לכך העתירה לשוויון ואי אפליה נמחקה.

בסיום הדיון, רו"ח איריס שטרק יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל אמרה: "בזכות העתירה לבג"צ הובלנו להישג משמעותי לליגת העל לנשים בכדורסל, שזכתה לשילוש התמיכות לקבוצות לסכום של 450 אלף שקל לכל אחת מקבוצות הליגה לשנה, באופן קבוע. בג"צ ראה בכך תפנית משמעותית בהתנהלות המדינה וביקש מאיתנו להסתפק בשלב זה בהישג מרשים זה של הגידול בתמיכות ובהבטחת הסכם שיווק בסך של 1,170,000 ש"ח לעונה, למשך חמש שנים, שאכן מהווה אבן דרך מבחינתנו. אנו מצפים שהמדינה תמשיך ותפעל בדרך זו לקידום והעצמת ספורט הנשים בכלל וכדורסל הנשים בפרט. יחד עם זאת, יעדנו היה מעבר לכך, לבטל את האפליה המובנית ורבת השנים ולהביא לשוויון מלא בין נשים לגברים בספורט המקצועני. הסכמתנו להצעת התבססה על כך שבג"צ הודיע כי יאפשר לעתור בהמשך, בהתבסס על השינויים שיושמו. אנו נמשיך לפעול לשינוי יסודי של הסדר הישן הקיים הגורם לאפליה בלתי מוצדקת, על מנת שיעוגן שוויון מלא בכדורסל הנשים ובספורט הישראלי בראייה ארוכת טווח, עבורנו ועבור החברה הישראלית".

עו"ד אורי קידר, המייצג את מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל הוסיף: "בעקבות העתירה, וצו הביניים שניתן על ידי בג"צ, שינתה המדינה את דרך חלוקת הכספים כך שתקציב ליגות הנשים בכדורסל ובכדורגל גדל בכ- 50%. מדובר בשינוי דרמטי שיאפשר ליותר קבוצות להשתתף בליגת העל לנשים בכדורסל כבר בעונה הבאה.הליגה תגדל? הפועל זיכרון/מעגן מיכאל - הודיעה שלא תמשיך בעונה הבאה
בצל הדברים של ב"כ המנהלת בדבר הגדלת מספר הקבוצות שיוכלו להשתתף בליגת העל לנשים כבר בעונה הבאה התקבלה ההודעה של הפועל זיכרון/מעגן מיכאל על הפסקת פעילותה בליגה.

הקבוצה שזכורה לכולם בזכות עונת הבכורה המוצלחת שלה בליגת העל והניצחון הגדול על הפועל פ"ת שהשאיר אותן בליגה במחזור האחרון הודיעה לאיגוד הכדורסל ולמנהלת הליגה שלא תמשיך את פעילותה בליגת העל בעונה הבאה.

במכתב שהוציאה ערב חג הפסח מסרה האגודה כי עקב אי קבלת תמיכות לקבוצה להשתתפותה בליגת העל מהמועצה המקומית זכרון יעקב והמועצה האזורית חוף הכרמל לא ניתן לממש את הפרויקט.

עוד נאמר במכתב: "העונה הראשונה מומנה בעיקר ע"י קיבוץ מעגן מיכאל והיה לנו חשוב להראות יכולת ושיש פוטנציאל ויש רצון של הרבה בנות ואנשים רבים לקידום ספורט הנשים בארץ ובאזורנו בפרט.
לצערי הרב ללא תקציבים מתאימים לכך אין כל סיכוי שנוכל להמשיך פרויקט נפלא זה."

נוכח זאת ככל הנראה יחפשו מנהלת ליגת העל לנשים קבוצה שלישית שתבחר לעלות מהליגה הלאומית לליגת העל שכן בקיץ האחרון התקבלה החלטה במנהלת להגדיל את ליגת העל ל-10 קבוצות בעונת 2017-2018.כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();