חגיגות העלייה של מבועיםכנגד ארבע עולות
אלירן כהן ,19/04/2017

נועם אורן חזר להפועל גזר/נען והוביל אותה בפעם השנייה לליגה הארצית בתום עונה הירואית. רועי ליכטנברג, בעונתו הראשונה כמאמן ראשי בבוגרים עשה את זה עם מבועים/מרחבים. הראל שמאי נאלץ לבנות חצי קבוצה ממש ברגע האחרון, וחגג איתה עלייה היסטורית, ומארק בריסקר - גם הוא איתנו - חזר לקווים ועם 18 ניצחונות רצופים בפתיחת העונה חגג עלייה עם כרמיאל. קפיצה קטנה לליגה א'.

--- תמונות: באדיבות המועדונים ---

"אחרי השחור יעלה האור" היה הסלוגן שליווה את הפועל נען בעונת הירידה שלה לליגה א'. והאמת? שאלה היו מחזות נדירים. קיבוץ שלם הלך אחרי קבוצה אחת, גם כשהכל היה נראה אבוד, גם כשסיפור הירידה הפך מתיאורייה לעובדה בשטח. השחור באמת ירד, והאור? התעכב לו שנה במרתפי ליגה א', אבל יחד עם נועם אורן גיבור העלייה הקודמת והעונה הבלתי נשכחת שעברה גזר / נען בארצית - עלה חזרה.

"עשינו עונה גדולה", סיפר אורן, "עוד בתחילת הקיץ כששמענו על סדרת ההחתמות המרשימה שביצעה גבעת שמואל ידעתי שיהיה פה מעניין, אבל זה רק הלך ואתגר אותי. בנען, כמו בנען הקפדתי על בניית קבוצה קודם כל של אנשים טובים, כאלה שהייתי רוצה איתי במילואים בשדות הקרב ורק אחר כך - שחקני כדורסל. קודם שיהיו מוכנים להקריב מעצמם, אחר כך נחשוב על סלים. וזה הצליח".

"בנען אולי אין את הכסף שיש במקומות אחרים", הוא הוסיף, "אבל אנחנו, ובעיקר ההנהלה והצוות שאיתי מעניקים ערך מוסף של משפחתיות והרבה הרבה תמיכה ואהבה. כל הדברים האלה ביחד הם הפועל גזר / נען". גבעת שמואל, שבנתה סגל עתיר כוכבים, נחלה הפסד מפתיע כבר במחזור הפתיחה להפועל תל אביב / עודפים. את המשחק הראשון נגד הפועל נען היא ניצחה בקלילות, אבל בקיבוץ ידעו שגורל העונה יהיה תלוי במשחק הגומלין, ושם ידם הייתה על העליונה.

כאמור, זו לא הייתה עונת העלייה הראשונה של נועם אורן כמאמן ראשי בנען. לפני ארבע עונות, כשהקבוצה הוסטה למחוז הדרומי של ליגה א', היא חגגה עונת עלייה מרגשת לא פחות, שנתנה את אותותיה גם בזו שלאחר מכן, בליגה הארצית. "למעשה", מתוודה אורן, "הייתה לי אופציה להישאר בשוהם בליגה הארצית, אבל גם היה איזה קול פנימי שאמר לי 'קדימה נועם, חוזרים הביתה'. אז חזרתי"


חגיגות העלייה של גזר/נען (גלית יערי)
לאלבום הפייסבוק המלא של גלית

והנגב? הוא עוד יהיה פורח

שנים ארוכות שהפועל מבועים / מרחבים משקיעה משאבים בניסיון לעלות לליגה הארצית. העונה, אחרי לא מעט שנים רוויות אכזבות, ועם שחקנים שכבר עברו דבר או שניים כמו ארז אשר ואדר בן עליזה, זה סופסוף קרה. ויש גם בונוס: אולם כדורסל חדש שייחנך בעונת הבכורה של הקבוצה בליגה הארצית.

רועי ליכטנברג, שקיבל את מושכות האימון באמצע העונה והוביל את הקבוצה לעלייה, מספר: "המועדון בניצוחו של דן בן עליזה מנסה לעלות ליגה כבר שנים ארוכות, והשנה זה סופסוף הצליח. מבועים הוא מועדון כדורסל צנוע מצד אחד, אך בעל שאיפות גדולות ואנשים גדולים מאידך, שמגובה במועצה אזורית חמה ותומכת".

על העונה שחוותה הקבוצה, הוסיף: "התברכנו בסגל נהדר שמורכב משחקנים שגדלו במועדון ושחקנים מהאיזור שיכלו לשחק ברמות גבוהות יותר אך בחרו לצמוח עם המועדון. זו הייתה עונה ראשונה שלי כמאמן בוגרים, ואני רוצה להודות לדן בן עליזה שהאמין בי ונתן לי את המושכות. יש לי מורה דרך מצוין, ישראל ברוך, שנעזרתי בו כשצריך וקיבלתי ממנו הרבה עצות לאורך העונה".

מבועים / מרחבים אמנם הפסידה את "משחק העונה" שלה לפסגת זאב, בסיבוב הראשון, אבל קיבלה צ'אנס נוסף בסיבוב השני במשחק החוץ נגד גוש עציון, שהפתיעה בעצמה את פסגת זאב. "למרות ההפסד לפסגת זאב, ידעתי שאם ננצח בגוש עציון נחזיר את הנקודות שאיבדנו. השחקנים התכוננו למשחק הזה כמו גברים, נתנו אקסטרה מעצמם, וניצחו את המשחק הזה. עשינו העונה צעד אחד, אבל דרכנו עוד לפנינו".

בראש הגבעה

קיץ לא פשוט עבר על אליצור גבעת שמואל, שעברה לשחק במחוז שרון ובלי שתכוון לכך נאלצה בעל כרחה להיבנות מחדש אחרי שלא מעט משחקניה בשנים האחרונות עזבו. את המאמן, הראל שמאי, זה לא הרתיע, וברגע האחרון הוא הצליח להרכיב צוות מנצח, שחגג עלייה שמחה במיוחד לליגה הארצית.

"בתחילת העונה קצת התפרק לנו הקונספט שרצנו איתו בשלוש-ארבע השנים הקודמות כשכמה שחקנים מהרוטציה עזבו", סיפר שמאי. "שבוע לפני פתיחת העונה מצאנו את עצמנו עם חצי קבוצה ובתוך שבוע הצלחנו לבנות קבוצה בריאה, חכמה, מאוזנת. קבוצה עם רוטציה של 8-9 שחקנים שבערב נתון יכולים לקלוע בדו ספרתי. לאורך העונה שלישיית הקלעים המובילים שלנו התחלפה מדי משחק. עשינו שילוב נכון בין שחקנים ותיקים כמו צפריר וולפר, איתמר סרוסי וסבסטיאן סילברמן יחד עם צעירים מוכשרים כמו בן פוקס ותום פניזל. ההעברה האחרונה שעשינו בטרום העונה הייתה של גלעד גינזבורג ושם פחות או יותר הבנתי שזה מתחבר לנו למשהו מיוחד".

על הדרך שעברה הקבוצה לאורך עונת המשחקים, הוסיף: "ההגרלה שציפתה לנו בתחילת העונה הייתה לא פשוטה, אבל ניצחנו בארבעת המשחקים הראשונים את ארבעת הקבוצות שיסיימו אחרינו בסיום העונה, כולל ניצחון חוץ ענק בחוף השרון שנתנו לנו אוויר להמשך העונה שם סבלנו מירידה ביכולת וממכת פציעות לא סימפטית. באמצע הסיבוב השני כשהרגשנו את הסוף מתקרב התחלנו סוף סוף להנות מכדורסל וגם נהנינו מהקהל שהגיע והתחיל למלא את האולם הקטן שלנו. אני מקווה מאוד לראות את הקהל איתנו גם בליגה הארצית".

"דבר אחרון שאני חייב לציין", סיכם שמאי", "זה את עופר נעים. בגיל 44 עם כל הניסיון שלו, ואסור לטעות בגיל כי ביום נתון הוא עדיין יכול לעשות 15 נקודות, עופר נתן לנו הרבה איזון, הרבה שקט, הרבה ניסיון וחוכמת חיים. אני בהחלט מרגיש שזכיתי לעבוד עם אישיות כמו עופר".


גבעה אחת כן עלתה

ניחוחות נוסטלגיים

מכבי כרמיאל שוב איתנו. ארבע שנים אחרי שנשרה לליגה א', 16 שנים אחרי אותה עונה היסטורית בליגת העל, מכבי כרמיאל עושה צעד אחד קטנטן קדימה וזוכה באליפות ליגה א' צפון. ויש נוסטלגיה לא פחות מעניינת על הקווים - מארק בריסקר, שחזר לעמוד על הקווים אחרי שעשה זאת בליגה א' בפעם האחרונה עם קריית שמונה לפני 5 שנים.

"זו הייתה עונה כייפית מצד אחד אבל קשוחה מצד שני", סיפר בריסקר. "החלק הכי הקשה היה לשכנע את החבורה שהתכנסה כאן להתאחד ולהיות תחת המועדון, אבל זה עבד. כבר באימון הראשון הייתה לי התחושה שיש לנו קבוצה טובה, אבל לא חלמתי שנפתח את העונה ב- 18-0, זו ליגה מאוד קשוחה ומאוד חזקה".

על הדרך שעברה הקבוצה העונה, הוסיף בריסקר: "פתחנו טוב את העונה, ובעיקר נהנינו מכך שלא היה שחקן אחד מעל כולם אלא שבכל פעם שחקן אחר ידע להתעלות ולהוביל אותנו. בהרבה מאוד מהפעמים זה היה בועז גלט הרכז שלנו. בכלל, גם קיבלנו הרבה תמיכה מההנהלה של המועדון, שעשתה הכל כדי שהדאגה היחידה שלנו תהיה להתרכז בכדורסל ולעשות את זה הכי טוב שאנחנו יכולים".

ומה לגבי המשך הדרך? "אני צריך לשבת עם ההנהלה ולהבין מהן המטרות לקראת העונה הקרובה בליגה הארצית", חתם בריסקר, "אם יהיו בינינו הבנות נוכל להתקדם. אני רוצה להיות בסיטואציה בה אוכל להצליח, עד עכשיו הכל היה טוב, אבל רק הזמן יגיד, כמובן".


חוזרת לארצית. כרמיאל


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();