שרף: "חייבים להשקיע בצעירות"
שי ברק ,09/06/2017

עם סגל שהיו בו 7 שחקניות צעירות מגיל 20, הגיעו שרף ורעננה לפלייאוף העליון. בראיון סיכום העונה הוא מספר על בניית הסגל לעונה הבאה "תהיה קבוצה יותר צעירה", על החזון "לפחות 4-5 רענניות" ועל השינוי שצריך להיות בענף "צריך לתגמל קבוצות על שיתוף צעירות ולשקול את הורדת מספר הזרות ל-2". ספסל ממשיך לסכם את העונה עם מאמני הליגה ואחרי נמרוד מיטל, תורו של לירון שרף.

לירון שרף (42), שיחד עם רועי איזנברג נבחר שרף ע"י מאמני הליגה כמאמן העונה, סגר עונת בכורה מאתגרת במיוחד במכבי רעננה. הוא חתם בקבוצה רק בשבוע השני של אוגוסט, בליגה שהתחילה את הפגרה 3 חודשים לפני וכבר היתה בישורת האחרונה לבניית הסגלים הוא רק החל ללמוד את הליגה. שרף עבד מהר, בנה סגל צעיר, החליף 2 שחקניות זרות תוך כדי העונה ובתקציב מינימום הצליח לייצר שינוי בעיקר בזכות תהליך ההתבגרות המהיר שעברו הצעירות בקבוצה ואשלי האוטס אחת שיחד עם פן ופיין הובילו את הקבוצה שהימרו עליה כיורדת, לפלייאוף העליון.

את כל אלה השיג למרות שהתמיכה מהעירייה היתה מסויגת, היה צריך לנווט בין 2 כרטיסים כפולים, ל-2 מסגרות נוספות של הנערות ולא מעט אילוצים נוספים, אך זו הליגה הישראלית שלנו. לראיון פתיחת העונה הוא הגיע נרגש ועם מלא אמביציה, ניצלנו את הקיץ כדי לשמוע איך הוא יוצא מהעונה הזו ומה הציפיות לעונה הבאה.


איך אתה מסכם את העונה שהיתה?
זו היתה עונה מטורפת ומעניינת. הרגשתי שבחצי שנה חוויתי לימודים של חמש שנים. עברנו הרבה גלגולים עד שהתחברנו, אבל אני חושב שהצלחתי להגיע לסגנון המשחק שרציתי לקבל מהקבוצה. היינו קבוצה מסודרת, שלוחמת, לוחצת ועושה את הדברים על המגרש כמו שרציתי. מבחינה מקצועית, היו משחקים שיצאתי מהם בהרגשה מצוינת כי נראינו כמו קבוצה והיו רגעים פחות טובים עם מספר תבוסות והרגשה שלא היינו מסוגלים באמת להתמודד עם ההבדלים המקצועיים, למרות שגם נגד הרצליה ורמת השרון הצלחנו להגיע למשחקים צמודים. בסך הכל היתה עונה מרתקת, כמו שצריכה להיות שנה ראשונה בליגת העל.


מה לא עבד טוב בהתחלה?
החלפנו את 2 הזרות שהבאנו. אחת, לא היתה מספיק טובה ולשניה היו קשיי התאקלמות בישראל, כנראה שפחות התאים לה כי אחרי שעזבה פרשה ממשחק. גם לשחקניות הצעירות לקח זמן להיכנס למסגרת. צריך לזכור שזו היתה קבוצה נורא צעירה שגם הצעירות לא הגיעו עם נסיון רב. את הנסיון הביאה איתה אשלי האוטס. גם אני למדתי עוד משבוע לשבוע, כולנו השתפרנו ככל שנמשכה העונה ואני חושב שראו את התוצאות.


רגע המפנה?
הניצחון על זיכרון בבית היה רגע המפנה אצלנו העונה כשאפשר לחבר אליו את הניצחון על פתח תקווה בשבוע שאחרי. שני הניצחונות הרצופים האלה הוציאו אותנו לדרך חדשה.


הזכרת פערי רמות, אבל ניצחתם העונה את אליצור חולון ו-3 פעמים את הפועל פתח תקווה, קבוצות שניצחו קבוצות צמרת כרמת חן ואשדוד, מולן הובסתם – אולי הפערים הם פחות גדולים מאשר אתה מתאר ופשוט ויתרתם מהר מדי?
קודם כל צריך להחמיא לפ"ת על הניצחונות הגדולים שעשו על רמת חן והרצליה ולחולון על העונה המצוינת שלהן. מול חולון הצלחנו לנצל את החסרונות שלהן אבל מבחינת סגל היה להן מאצ'-אפ מול כל קבוצה בליגה. ההפסדים שלנו באו מתוך מחשבה ארוכה גם להמשך העונה. אחד מהם היה מול אשדוד בגביע כשכמה ימים קודם היה לנו משחק חשוב נגד ראשל"צ ו-3 ימים אחרי היה משחק חשוב נגד זיכרון יעקב על ההישארות. בתוך עונה כ"כ אינטנסיבית כשמצד אחד רציתי להשאיר את הקבוצה בליגה ומהצד השני לתת לשחקניות הצעירות כמה שיותר דקות משחק ולתת גם מנוחה, בחרתי שלהפסיד 20 הפרש או 40 הפרש לא ישנה לי אם ארוויח תפוקה יותר גדולה מהמנוחה של הזרות או הניסיון שיצברו הצעירות לקראת משחקי ההכרעה.


ומה קרה בסיבוב השלישי? את הפלייאוף העליון סיימתן ללא ניצחונות...
כשניצחנו את זיכרון בחוץ במשחק מדהים אמרתי לשחקניות אחרי המשחק שאנחנו הולכים לתת הכל. אך שלושה ימים אחרי התבשרנו שיש בעיה עם הויזות של קאריזמה פן וג'יידה פיין וכשהן לא יכלו לשחק זה היה ממש לא כוחות. הצעירות נתנו כל מה שיש להן, אבל גם להן היו עוד מסגרות אם האקדמיה במאבקי התחתית בלאומית והנערות של רעננה במשחקי ההכרעה של הפלייאוף העליון. אני לא אסתיר שהעונה לא הסתיימה כמו שרצינו.


עזיבתן של פן ופיין לא היתה נסיון לחסוך בעלויות אחרי שהבטחתם הישארות?
ממש לא. הן קיבלו את כל המשכורת חודש מראש, אך בגלל עניין פרוצדוראלי אי אפשר היה לשתף אותן עד סוף העונה.


אתה רואה את העונה הזו כהצלחה?
כן. אני מרגיש שהיינו יכולים לעשות אפילו יותר אם כל הסגל היה איתנו מהתחלה ובכל האימונים לאורך העונה כולה. נפיק לקחים לקראת השנה הבאה שצפויה להיות קשה יותר, כי רמלה זו לא זיכרון יעקב ובכלל רואים שבכל הקבוצות התחילו לעבוד מוקדם יותר הקיץ, נראה ששנה הבאה הרמה תעלה."מצפה לתרומה התקפית מהישראליות"
זה התחיל ככורח המציאות והמשיך להצלחה גדולה. רעננה נבנתה בשלב מאוחר מאד של העונה כשרוב השחקניות כבר היו חתומות בקבוצות אחרות. כך שהסגל הורכב משחקניות צעירות 4 מהן שחקניות המחלקה הצעירה, רובן עדיין בגיל נערות, שתי שחקניות הגיעו בכרטיסים כפולים מוינגייט והרווח היה שלהן כשקיבלו דקות משחק והתנסות משמעותית עוד לפני שחצו את גיל 18. עם הסגל הצעיר ולמרות המגבלות הצליחו ברעננה להעפיל לפלייאוף העליון וכעת ינסו לבנות בקונספציה דומה לקראת העונה הבאה. " אני מקווה שנצליח להשאיר כמה שיותר שחקניות מהסגל ששיחק השנה", מספר שרף על התוכניות לפגרה, "המטרה היא קודם כל להשאיר ולקדם את הצעירות שהתחילו איתנו בתהליך וצפויות להיות משמעותיות יותר ולצרף 3 זרות טובות שישלימו את מה שחסר".


מה היה חסר שאת רוצה לשדרג לעונה הבאה?
אני רוצה לעמדת הזרה להביא קומבו-גארדית יותר גבוהה. עם כל זה שאשלי האוטס היתה מדהימה, כדי להתמודד עם הקבוצות הגדולות אנחנו צריכים שחקנית יותר פיזית. גם את אחוזי הקליעה אנחנו נהייה חייבים לשפר. ליהי דורון והדר לוי לא קלעו מספיק ויערה יצחקי ושיר תירוש לא היו מספיק יציבות. לקראת סוף העונה אחד ממאמני הליגה אמר לי שאנחנו הקבוצה המובילה בייצור נקודות מתרגילים וזה אחרי שהחטאנו המון זריקות נוחות. למזלנו פיין והאוטס היו נהדרות ואיזנו, אך זה לא מספיק מבחינתי ואני מקווה ששנה הבאה האחוזים ישתפרו.
הצעירות שבקבוצה צפויות להוביל את הכדורסל בארץ, אך אין לי ספק שאם לא יהיה חיזוק כלכלי בשנים הקרובות לא תראה פה המשכיות של השחקניות האלה. אך עם קצת יותר תמיכה של העירייה ועוד ספונסר או שניים אפשר תוך שלוש שנים להגיע לצמרתאתה רואה את התרומה ההתקפית של הישראליות כמפתח להצלחה, זה לא קצת הימור?
אני בונה על נקודות מהזרות, זה ברור, אבל חד משמעית אני רוצה ומצפה שהישראליות יהיו יותר אפקטיביות ויתרמו בכל האספקטים של המשחק, ייקחו יותר זריקות ויתרמו גם התקפית.


כמה חשוב לך ליצור המשכיות עם הצעירות המקומיות?
מאד חשוב לי המקומיות ימשיכו. קודם כל כי הן מדהימות ומגיע להן בית שיאמין בהם ויתן להן לשחקו בו בכל משחק דקות משמעותיות במקום שיישבו על הספסל של מישהו אחר. אני מאמין שזמנן יגיע להיות השחקניות המובילות בישראל. גם להנהלה שלי חשוב החיבור הזה ובגלל שיהיה חיבור טוב בין מחלקת הנערות לבוגרות. מעבר לכך אנחנו מנסים להחזיר עוד שחקניות 'רענניות' לקבוצה. כמו שזה נראה כרגע, זו הולכת להיות קבוצה עוד יותר צעירה, כזו מבוססת רק על צעירות שיילחמו ביניהן ומי שתהיה טובה - תשחק.


שנה שעברה אמרת שתרצה לנערות בוגרות המחלקה במה משמעותית בליגת העל, אתה מרגיש שנתת להן מספיק?
אני חושב שברעננה נתנו לשחקניות הצעירות כאלה שהן עדיין בגיל נערות הזדמנות וכמות דקות שלא נתנו בשום קבוצה אחרת. אני חושב שכל אחת קיבלה כשהגיע לה, יערה למשל התחילה לא טוב את העונה וקיבלה פחות דקות, לעומתה שיר תירוש לקחה את המושכות מהר מאד. לפי הסטטיסטיקה הצעירות קיבלו הכי הרבה דקות מכל הקבוצות בליגה מתוך מחשבה ותכנון שיגיעו לשנה הבאה טובות יותר. כמובן שהכל היה במגבלות של כדורסל מקצועני שהיינו צריכים לייצר בו ניצחונות ולהישאר בליגה.


האוטס אמרה בראיון שאחד הדברים שאהבה אצלך היא ההקשבה והלמידה תוך כדי העונה. אתה מרגיש שלמדת מהשחקניות?
אני אחד ששומע לכולם, בסוף אני מקבל את ההחלטה אבל אני מקשיב לכל מי שיש לה מה לומר. אשלי הביאה איתה משהו שאני מאד התחברתי אליו, מצד אחד האש ומצד שני הפתיחות והנעימות. היא הסבה את תשומת ליבי למספר דברים ששינו מיד את ההתנהלות בקבוצה וההכנה. למדתי המון, גם איך מכינים קבוצה למשחקים, בטח בקבוצה מקצוענית עם זרות. אשלי גם היתה דוגמה למקצוענות לכל הצעירות, בפיגור 20 במשחק האחרון של העונה, זינקה לפרקט לעוד מלחמה על כדור. היה תענוג וזכות לאמן אותה.


איך הפרגון בעיר? מרגישים רוח חדשה?
אני חושב שבבית היה לנו הרבה קהל, במהלך העונה היינו מהקבוצות שהביאו הכי הרבה קהל למשחקי הבית, אולי מלבד זיכרון יעקב. זה עדיין כלום. צריך חיבור הרבה יותר גדול למחלקת הנערות שיבואו למשחקים ולצערי לא ראינו כמעט את אנשי העירייה. עיר שיש לה כזו מחלקת נערות צריכה לדאוג שתהיה לה גם קבוצה בוגרת טובה וראויה שיבואו לתמוך בה. אחת המשימות המרכזיות לעונה הבאה היא לבצע שיווק יותר טוב ואני מאמין שאם נצליח לבנות קבוצה עם 4-5 שחקניות "רענניות" בסגל, אין משהו טוב מזה לחבר את העיר לקבוצה.


מה הפוטנציאל ליצור עניין?
הוא קיים. אני לא מסתובב כל הזמן בעיר, אבל אין ספק שהקבוצה יכולה לקבל הרבה יותר במה ומקום. אני מאמן גם במחלקת הנוער ורואה את העבודה שעושים אצל הבנים והגברים והחיבור בין המחלקה לקבוצה הבוגרת, יש הרבה מאד דברים לעבוד עליהם ואחרי שנסגור את הסגל נערות לתוכנית השיווק והבאת קהל."ללא חיזוק כלכלי יהיה קשה לייצר המשכיות לשנים הבאות"
לירון שרף ומכבי רעננה חוו יחד את העונה הראשונה שלהם בליגת העל, מאמן חדש בענף ואגודה (אמנם ותיקה אך כזו שנעדרה קרוב לעשור מהענף) הסתגלו לליגה ולמדו על עצמם ובמקביל על הליגה. יש הבדלים בין מה שחשבת שיהיה ערב פתיחת העונה לאיך שהעונה נראתה בפועל, אני סוגר בשאלה שעמדה במרכז ראיון פתיחת העונה, "לא הרבה, כי בסוף זה כדורסל. היה לי את ה-vision שלי בבניית הקבוצה וניסיתי לשבץ את הכלים שהיו לי בשביל להגיע לתוצאה הזו. בקיץ האחרון לא היה לי הרבה זמן לחשוב לפני שנכנסתי לתפקיד, אך תוך כדי תנועה גיליתי ולמדתי המון, גם על המגרש וגם מחוץ לו אם זה על הפוליטיקה או לדאוג לצרכים של השחקניות. הייתי מעורב מ-א' ועד ת' בכל דבר. אם זה טוב או לא טוב, זה אני ואעשה את זה בכל מקום שאהיה בו", מסכם שרף.


הרבה יותר קל כשיש לך צוות מסייע כמו ברעננה, לא?
היה לי צוות מסייע מדהים! דבורה אביסרה מנהלת הקבוצה היתה בשבילנו 24 שעות ביממה לכל מה שצריך, גם יוסי שי היה שם בשביל כולם 24 שעות ביממה. ההנהלה עזרה ותמכה מאד גם בתקופות הקשות. לכל מה שהיה צריך הם היו שם, החל מארוחות ועד שיחות עם השחקניות. מעבר לכך, הם נתנו גיבוי מלא.


ממה התרשמת העונה בליגה?
רמת המאמנים בעיקר. יש מאמנים מצוינים בליגה, בטח ברמת ניהול המשחק. שירה העליון מאמנת מצוינת, רועי לזר אני מאד מחזיק ממנו, רועי איזנברג כבר מוכח בליגה, נמרוד מיטל עשה עונה יפה בליגה בשנה הראשונה שלו למרות תקציב נמוך ולא מעט קשיים. אני חושב שברמת המאמנים יש רמה גבוהה בענף.


אחרי שנה בעולם הזה של ליגת העל לנשים, איזה תובנות גיבשת עליו?
אני מרגיש שיש בענף הרבה אנשים שעובדים בעסק הזה כי אוהבים אותו ומשקיעים בו מעצמם. חבל שיש כ"כ מעט קבוצות והלוואי שיצליחו באמת לייצר ליגה של 10 קבוצות. אני חושב שצריכים להיות יותר גמישים ולהתחשב באילוצים, כמו קבוצות שמשלבות נערות שמשחקות גם בגמרים ובמפעלים נוספים כמו אליפות בתי הספר, בטיפול והשינוי של המשחקים צריך לבוא לקראת. אני חושב שצריך לתגמל קבוצות על דקות משחק לצעירות, כי אם רוצים לבנות פה עוד דור של שחקניות שיתפתחו הן חייבות לקבל דקות משחק. לא חוכמה לנצח עם הכסף, השאלה מה עושים למטה. אקדמיה ו-2 וחצי מחלקות נוער לא יצליחו לשנות את המצב בענף.


מה היתה עמדתך לגבי מספר הזרות?
אני יודע שבתחילת הקיץ היו דיבורים להגדיל את מספר הזרות ל-4. מקצועית זה יכול היה להיות נהדר, גם במשחקים אבל גם מעלה את הרמה באימונים, אבל בלי ספק זה היה פוגע מאד בשחקניות הישראליות ומהסיבה הזו אני לא חושב שיש מקום כרגע לארבע זרות במצב של הליגה. גם שתי זרות אני לא פוסל.


עכשיו אחרי עונה אחת בנשים כשאתה מכיר את הליגה לאן הקבוצה יכולה להגיע בטווח הארוך? רעננה הוא משהו שיכול להישאר לאורך זמן ולהתמודד בצמרת?
אני תמיד אופטימי ומכוון שהקבוצה תרוץ כמה שיותר חזק וגבוה, למרות שבנויה על סגל צעיר. הצעירות שלנו בעוד שנתיים-שלוש יהיו כדורסל הנשים בארץ. כמה זמן הן ימשיכו ברעננה? אין לי ספק שאם לא יהיה חיזוק כלכלי בשנים הקרובות לא תראה פה המשכיות של 4 שנים של השחקניות האלה. אך אני חושב שעם קצת יותר תמיכה של העירייה ועוד ספונסר או שניים אפשר תוך שלוש שנים להגיע לצמרת. אם זה לא יקרה, הן לא יישארו.


ומה התוכניות שלך לעתיד?
אני ממשיך במחלקת הנוער, שם זה הבית שלי וכבר מתכונן הכי טוב שיכול לעונה הבאה בנשים. אשמח שהמועדון ימשיך להתפתח ויצמיח שורשים כמו שצריך. בד"כ אני נמצא איפה שרוצים אותי יותר. אני לא יודע איך הדברים יתפתחו בעתיד אבל כמובן שאם נעשה עונה טובה, מאד אשמח שנעלה צעד אחד כדי להמשיך ולייצר אתגרים ואם לא אז בעוד כמה שנים מאחל שרעננה תהיה במקום טוב ושאני אמצא את עצמי במקום טוב.


אחרי שנה אתה כבר רואה את עצמך חלק מהדבר הזה שנקרא "כדורסל נשים"?
אני ממש לא רואה את אימון הנשים כזמני. מבחינתי אם אקבל הצעות מאחת הקבוצות הגדולות בליגת העל נשים זה יהיה מבחינתי הישג, כשהלוואי והעסק הזה יצמח בתוך רעננה שתהפוך לקבוצה גדולה, כשבסוף זה הרבה עניין של תקציבים.


אימון נבחרות זה משהו שמעניין אותך?
בגדול הקיץ אצלי הוא מבחינתי הזמן להיות עם המשפחה, אבל כל הצעה תישקל בחיוב. אני לא יודע כמה פוליטי או לא פוליטי העסק הזה, אני פשוט לא מתעסק בזה כרגע. אם תיווצר הסיטואציה וייפנו אלי, אשקול.

כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();