אדיר זריהן, מאמן חירש, מצטרף לארצית

זריהן, מאמן נבחרת העתודה של ישראל לחרשים וכבדי שמיעה, מצטרף לצוות המקצועי של העולה החדשה לארצית דרום אליצור גבעתיים לצד תומר רובין. זריהן שכבר אימן בעבר בליגות השומעים בטוח שהשילוב יעבור חלק, וגם בקבוצה מאמינים ביכולות שלו ושמים בצד את החירשות. (צילום: אס"ח ישראל)


| לילך וייס

 

מי שעוקב קצת אחרי ספורט חירשים וכבדי שמיעה בישראל, בטח כבר מכיר את השם אדיר זריהן. כבר שנים שזריהן, חירש מלידה, מאמן את נבחרת העתודה של ישראל ומוביל אותה להישגים - כמו מדליית הארד באליפות העולם ב-2014, מקום רביעי באליפות העולם שנה לפני ומקום רביעי גם באליפחת אירופה. 

בעונה הבאה זריהן יצטרף לקבוצת שומעים - אליצור גבעתיים מהליגה הארצית דרום, שעלתה העונה מליגה א' ומציגה סגל מעניין במיוחד. זריהן יאמן לצידו של תומר רובין, שהעלה את הקבוצה מליגה א'.

"שמח להיות בקבוצה הזו,  אנחנו ננסה להרכיב את הקבוצה החזקה ביותר בכלים העומדים לרשותנו. בין אם מדובר בשחקנים בעלי ניסיון והיו כאלו בקבוצה ובין עם מדובר בחבר׳ה צעירים מוכשרים. ננסה לקדם את כולם כמה שניתן על מנת שתהיה קבוצה מצליחה." אמר זריהן לאחר החתימה. 
 
באופן טבעי, קיים החשש לגבי תקשורת מול השחקנים ובמהלך המשחקים. אבל זריהן כבר אימן בעבר קבוצות שומעים (עוזר מאמן של יניב וייצמן בהפועל ר"גבעתיים בלאומית, קבוצת נערים לאומית מכבי ת"א לצד נמרוד מיטל), ובטוח שהוא יסתדר. "כמובן שיש התרגשות בתור התחלה, עד שיהיה חיבור מול השחקנים השומעים שיהיו מודעים איך להיות נגישים לאדם חירש כמוני. מסתדרים. צברתי ניסיון וביטחון איך לתקשר מול שחקנים שומעים ומסתדרים נהדר." ולגבי השופטים הוסיף "מול השופטים אני יכול לשוחח בקול עם שפת סימנים. מי שמרוויח כאן זה השופטים שלומדים שפה רשמית שלי שהיא שפת סימנים."
 
"אני מאוד מברך ושמח על ההצטרפות של אדיר לאליצור גבעתיים. אדיר ואני מכירים המון שנים, וכבר עבדנו ביחד בעבר,  ידעתי כבר איזה תוספת  כח רצינית אני מקבל. " אמר רובין. "החירשות בכלל לא היה שיקול אצלי. מעבר לידע הרב והניסיון המקצועי של אדיר, הוא קודם כל בן אדם מדהים, שמביא למגרש המון רצון ללמוד וללמד. האישיות שלו מתאימה לתפיסה ולחזון של המועדון, שמאמינה במחויבות מתוך אהבת המשחק וכבוד הדדי. בפן המקצועי הדרך שבה אדיר רואה את המשחק משלימה את שלי - אני מסתמך בעיקר על אינסטינקט, בנוסף יש לו ידע של מספרים וסטטיסטיקה וביחד זה השילוב המנצח. 
 
זו שנה ראשונה של המועדון בליגה הארצית והציפיות שלנו הן צנועות, אבל גם שנה שעברה התחלנו עם ציפיות צנועות וסיימנו בעליית ליגה. ואני מקווה שגם השנה, בעזרת התמהיל המיוחד שיש לנו - של חבר'ה שנמצאים בקבוצה כמו כן מאיר טפירו, תומר אטלס, ליאור לוי, ישראל שיינפלד ועוד שכבר עשו דבר או שניים בכדורסל, וחבר'ה צעירים שנבחרו כי אנחנו מאמינים שהם בתחילת בדרך לעשות דבר או שניים - נתחיל צנועים ועם האוכל יגיע התיאבון."

בליגות החצי מקצועניות ניתן למצוא מספר של שחקנים כבדי שמיעה, כמו אסף סמואל (שיחק בלאומית ובארצית, אשתקד היה מהשחקנים המובילים של א.ס. רמה"ש בגמר הפלייאוף), ורועי איילון (ליגת העל עם בני הרצליה). בליגה הארצית לנשים פועלת כבר שנים רבות קבוצת אס"ח תל כביר שמשלבת שחקניות חרשות בליגה. אבל למצוא מאמנים זה סיפור יותר נדיר. מבחינת אס"ח (ארגון ספורט החרשים) מדובר בהישג מכובד שיפתח דלתות לשילוב נוסף של חרשים וכבדי שמיעה בספורט המקצועני.

עידו רושינק, יו"ר אס"ח, הצטרף למברכים: "אדיר הוא פורץ דרך. הוא יודע לעבוד ולהביא תוצאות, וחשוב מזה, יש לו ראש פתוח ויוזם. אדיר מביא היכרות עם שיטות משחק מתקדמות, טקטיקה, תרגילים ועבודת דרך מבט בעולם הרחב עם קבוצות שומעים. הוא יביא דברים שלמד בנבחרות חירשים לקבוצה רגילה וגם להפך. זה ככה אצל כל מאמן בעולם, חירש או שומע. הואהוא יש מעצמו ב100% למען קבוצה שהוא מאמן, אם זו נבחרת חרשים או קבוצה רגילה. אין אצלו שום הבדלים. מאחל לו בהצלחה בשם אס"ח ישראל. "

זריהן על הקווים (צילום: אס"ח ישראל)