"אם הקהל לא מבין כדורסל - אין בעיה"

מפלס הלחץ במכבי תל אביב עולה לאחר ההפסד הרביעי ברציפות ביורוליג, הפעם 85:74 לקאזאן. המאמן ביקר את האוהדים: "זה נגד מכבי". עוז בלייזר: "הפסד כואב, אבל אנחנו נפתור את זה". (צילום: euroleague.net)


| רוני כהן

 

בשבועות האחרונים ניתן היה לראות שמכבי תל אביב עוברת תקופה לא קלה, אבל ההפסד (85:74) אמש לקאזאן כבר קבע סופית: הקבוצה במשבר. זהו הפסדם הרביעי ברציפות של הצהובים במפעל, ובעוד שלושת המשחקים הקודמים נערכו בחוץ, המשחק הביתי מול הרוסים הוכיח שלא מדובר רק ברצף משחקי חוץ שהכניס את הקבוצה לסחרור, אלא בירידה ממשית ביכולת.

בקבוצה מאוכזבים מכך ששוב שחקני מפתח חשובים, שעד לפני כמה שבועות הובילו את הקבוצה, מפגינים יכולת חלשה לאורך זמן. מבחינה זו, רשימת "המאכזבים" רחבה וכוללת את ג'יימס נאנלי ודריק וויליאמס, שנראה כי יצאו מהשטף הקבוצתי ומתקשים לבוא לידי ביטוי, וקמרון טיילור - ששותף ל-71 שניות בלבד, שמבחינת יאניס היו יותר מדי.

בסיום המשחק ניתן היה לחוש במתיחות הרבה בקרב אנשי הקבוצה, כשלראשונה זה הרבה זמן ספרופולוס העביר ביקורת על הקהל, איתו הוא הקפיד לשמר מערכת יחסים טובה למדי במשך כל תקופתו. מה שהוביל  לכך, מעבר להפסד והיכולת הרעה בתקופה האחרונה, היה שריקות בוז שספג מקהל באולם לאחר שהוא הוריד את עוז בלייזר לספסל במהלך הרבע השלישי. הקהל הביע את מורת רוחו מהמהלך, עודד את בלייזר וכנראה יצר את הקרע הראשוני עם המאמן היווני.

כשספרופולוס נשאל לתגובתו בנושא, הוא מתח ביקורת על אותם אוהדים: "אם הקהל לא מבין כדורסל, אין לי בעיה. החילופים נעשו בגלל מצ'-אפים. הורדתי את בלייזר כי הוא שמר על הזוניה, ושהוא ירד - עברתי להרכב נמוך יותר כמו שקאזאן העמידה. שריקות בוז כאלה הן נגד מכבי, לא נגדי. אני מצפה שהאוהדים יתמכו בנו גם בזמנים הקשים". כשנשאל לגבי שינויים אפשריים בסגל, היווני טען כי "זה לא משהו שאני חושב עליו", אך גם ציין כי יקיים שיחות עם ההנהלה על מצב הקבוצה.

עוז בלייזר, שכאמור זכה לתמיכת הקהל לאחר החלפתו, התייחס לסיטואציה: "אני לא מקשיב לזה, אני מרוכז במשחק וההחלטה של המאמן זה מה שאני מקבל. אני מתרכז בלעזור לקבוצה כשאני על המגרש. אין מה להתעסק בחילוף שלי, זה היה חילוף טקטי והכל בסדר גמור". על ההפסד עצמו הוסיף הישראלי כי "זה הפסד כואב, חיכינו לחזור הביתה אחרי משחקי החוץ שהיו לנו ולצערי לא ניצלנו את זה. הפסדנו את המשחק ברבע הרביעי. גם הגנתית וגם לא הוצאנו לפועל בהתקפה. אין ברירה, אנחנו צריכים להמשיך הלאה - זו עונה ארוכה. עשינו רצף של ניצחונות, עכשיו אנחנו ברצף של הפסדים, אבל אנחנו נפתור את זה. אני מאמין בחבר’ה, אנחנו מדברים הרבה ואני באמת מאמין בקבוצה שאנחנו מסוגלים לעשות משהו השנה".

העניין המרכזי שהוביל להפסד של מכבי היתה ההתפרקות המוחלטת ברבע הרביעי, בו הפסידו המארחים 22-8. לאחר שגם בשבוע שעבר הם הפסידו לריאל מדריד בהפרש ניכר ברבע האחרון ושמטו יתרון 9 נקודות, במכבי מקווים שלא מדובר בדפוס מסויים שהקבוצה מסגלת לעצמה. "אנחנו צריכים לראות מה קורה לנו ברבע האחרון, אולי אנחנו שמים על עצמנו יותר מדי לחץ לנצח", סיכם בלייזר, "כשאתה אחרי רצף הפסדים והמשחק צמוד, אולי אנחנו מלחיצים את עצמנו. אנחנו צריכים לשחרר את זה ולשחק חופשי כמו בכל המשחק, בלי להרגיש כבדות או הססנות כשאנחנו מגיעים לרבע האחרון. זה מה שפגע בנו".

קינן אוואנס התייחס גם כן ליכולת ברבע הרביעי: "ברבע האחרון היה לנו קשה לקלוע, לא הצלחנו לקנות סל. הם הצליחו לבצע מהלכים ולהכריע את המשחק ברבע הרביעי”. עם זאת, הרכז ניסה להוריד את מפלס הלחץ בקבוצה ולשדר אופטימיות לקראת המשחקים הבאים: "אנחנו עדיין אותה קבוצה. כמו שניצחנו חמישה ברצף, עכשיו הפסדנו ארבעה ברצף, אבל אלה החיים ביורוליג. אנחנו צריכים להסתכל על הווידאו ולתקן דברים, אבל היו כמה משחקים שהפסדנו ברגעים האחרונים ולפעמים זה פשוט קורה. אנחנו צריכים רק לפתור את זה ולהשאיר את זה מאחור. זו עונה ארוכה, יש עוד כל כך הרבה משחקים. אסור לנו ללהתבאס, בדיוק כמו שהיה אסור לנו להתלהב יותר מדי אחרי שניצחנו חמישה ברציפות. אנחנו צריכים לשמור על איזון ולחזור לעבודה. אנחנו צריכים להישאר יחד בתור קבוצה ולעבוד על הדברים שצריך לפתור".