"אם יתנו להם הזדמנות, הם יצליחו"

פיני גרשון, המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, במסר לקבוצות הליגה לאחר אליפות העתודה: "צריך הנהלות שיש להן ביטחון בשחקנים ונותנות גיבוי". וגם: הורדת הציפיות לאחר הזכיה השניה ברציפות בתואר ("אל תתרגלו") וההתלהבות מאבדיה ("השחקן הישראלי הגדול ביותר בהיסטוריה").


| רוני כהן

 

"אל תתרגלו" היו צמד המילים שיצאו בתדירות הגבוהה ביותר מפיו של פיני גרשון לאחר שנבחרת העתודה זכתה בתואר אליפות אירופה שני ברציפות. עבור המנהל המקצועי של הנבחרות מדובר בהישג עצום שהוא כלל לא חזה, שכן לפני האליפות הוא טען שהעתודה לא תעבור את שלב רבע הגמר, ואף חשש מירידת דרג אפשרית לולא היתה מארחת את הטורניר.

"אמרתי בשנה שעברה אחרי שזכינו באליפות אירופה, שבעוד שבעים שנה ניקח אליפות אירופה עוד פעם, אבל הם זרקו לי את זה בפרצוף והביאו לי את זה אחרי שנה", אמר גרשון לאחר ההישג העצום. "לפני 4-5 שנים, כשהתחלתי לעבוד עם השחקנים האלה, לא האמנתי שזה מה שיהיה. המטרה שלי היא לעשות אותם שחקנים לנבחרת ישראל ועל הדרך לשחק בדרג א' (בטורנירי טרום הבוגרים). הם צריכים לשחק בדרג א' כדי לשחק ברמות הגבוהות. ברגע שנשארים דרג, הלחץ יורד באופן טבעי ומקבלים את מה שראינו".

היכולת הגבוהה של העתודה בשנים האחרונות, שהתבטאה כאמור בהעפלה לשלושת הגמרים האחרונים וזכיה בשני הטורנירים האחרונים, מעלה תהיות האם מתפתח בישראל דור חדש של כדורסלנים צעירים ומוכשרים שיוכלו למנף את ההישג על מנת להגיע למקומות גבוהים בקריירות האישיות שלהם. מבחינת גרשון, הכישרון אצל חלקם קיים ומה שחסר הן האמונה והתמיכה מהמועדונים. "מתוך 40-45 שחקנים שהסתובבו תחת ידינו בשלוש השנים האחרונות, יש חצי שיכולים לשחק ברמות הגבוהות לפחות בארץ. צריך מישהו שיודע, והנהלות שיש להן ביטחון גם בשחקנים וגם במאמן ונותנות גיבוי, ואז הילדים האלה ישחקו. אם יתנו להם את ההזדמנות, הם יוכיחו שהם יכולים. אני כבר אימנתי שחקנים פחות טובים שהצליחו יותר, אז עובדה שהם יכולים. האם הם יצליחו או לא אני לא יכול להגיד, והאמת? זה לא בידיים שלנו כבר".

שחקן אחד שעתידו כבר מובטח הוא דני אבדיה, שביצע קפיצת מדרגה נוספת בקמפיין הנוכחי ונבחר ל-MVP לאחר שסיפק תצוגות מרשימות במיוחד. עבור מאמן העבר, שתחת ידיו עברו לא מעט כישרונות מקומיים, מדובר בשחקן הישראלי הגדול ביותר בהיסטוריה. "אני אימנתי ושיחקתי עם מרבית השחקנים הטובים בארץ, והוא הגדול מכולם. זכינו", פוסק גרשון, "לאן הוא יכול להגיע? קודם כל ל-NBA. לקחת שתי אליפויות אירופה ביכולת הזאת ולהיות MVP השנה ופעמיים בחמישייה, זה אומר שהוא יהיה שם. הוא ילד רציני, ילד צנוע וטוב, עובד קשה. הדברים האלה הם יסודות לכך שהוא יגיע למקום טוב".