ארצית: הגמר הגדול

בדרום הרגוע: אלופת העונה הסדירה, הפועל חבל מודיעין, תפגוש את סגניתה, מכבי שדרות, לגמר האולטימטיבי שאיש לא חשב שיהיה לנו אחרת ממנו. בצפון הפרוע: הפועל מגדל העמק וא.ס. רמת השרון, שהדיחו את שתי מוליכות הטבלה, ינסו לספק אקשן משלהם. קצת על הסדרות שבפתח, ועוד כמה טריוויות, כמובן.


| אדי מינץ, ענר חתואל, אלירן כהן

 

צפון: הפועל מגדל העמק (5-17) - א.ס. רמת השרון (7-15)

המשחק הראשון: 12.5, 20:00, חט"ב יערת העמק, מגדל העמק
המשחק השני: 15.5, 19:00, קרית יערים, רמה"ש
המשחק השלישי: 19.5, 20:00, חט"ב יערת העמק, מגדל העמק

הליגה כמנהגה בשנים האחרונות לא חוסכת מאתנו את ההפתעות וכך גם השנה. מקומות 1-2 כבר לא איתנו למרות שהרשימו עד מאוד לאורך כל העונה הסדירה והגמר יתקיים בין השלישית (היורדת מהליגה הלאומית) ובין הרביעית (שירדה משם רק שנה אחת לפניה). שתיהן כיוונו לפלייאוף (אבל לא השתגעו בתקציבים) כשלמגדל העמק זה הלך קל יותר ורמה"ש השתחלה לשם די ברגע האחרון.

ברוב העונה הסדירה מגדל העמק שייטה במקומות 2-3 ושם גם סיימה ורמה"ש דווקא הייתה רוב הזמן מחוץ לרביעייה אבל ידעה להיות חדה ברגע האמת. בפלייאוף (שתיהן כמובן ללא יתרון ביתיות) מגדל העמק עשתה 2-0 חלק על כפר קאסם ורמה"ש עבדה קשה מאוד, כולל הארכה ושני משחקים שהוכרעו על הבאזר מול עכו עם 2-1 צפוף ודרמטי.

 

אומנם ידוע שגארדים הם אלה שמכריעים משחקים, אבל אנשי המפתח בשתי הקבוצות הם דווקא הענקים שבצבע. במגדל העמק זהו יבגני ליוטרין, קבלן עליות לעת מצוא ואחד הסנטרים הכי ותיקים והכי מזוהים עם הליגה וברמה"ש זהו איתי קרביוב מיודענו, ה-MVP התמידי והווינר האולטימטיבי (למרות שבסדרות של השנים האחרונות זה פחות התחבר לו).

הצוות המסייע במגדל העמק הוא ארוך ומגוון עם לא מעט שחקנים בעלי קילומטרז כזה או אחר בליגה הארצית מה שיכול לעזור בסדרה בה משחקים 3 פעמים בשבוע. יתרון יחסי נוסף הוא כמובן הביתיות. ברמה"ש היתרון היחסי הינו בניסיון הרב של המאמן גיא קנטור ובטריות של הרכז עודד שעשוע ש"נח" כל העונה (מחלת הנשיקה) וחזר לשחק לפני 10 ימים עם מרץ של ילד בן 25. בעונה הסדירה גברה מגדל העמק פעמיים על רמה"ש, 88:87 במגדל העמק, 94:86 ברמה"ש.

 

דרום: הפועל חבל מודיעין (1-21) - מכבי שדרות (6-16)

המשחק הראשון: 12.5, 19:30, חט"ב נחשון, שוהם
המשחק השני: 15.5, 20:30, אולם גיטיס, שדרות
המשחק השלישי: 19.5, 19:30, חט"ב נחשון, שוהם

אז אם בצפון הכל השתבש ושתי הפייבוריטיות עפו מוקדם מהצפוי, בדרום שתי הראשונות השלימו 2-0 חלק ועלו כצפוי לגמר. שתיהן פתחו בקיץ את הארנק והביאו את כל מי שרק אפשר כדי שיסייע להן להגיע לכאן ובהתאם גם סומנו כמי שיגיעו למעמד הזה. לשמחתן, ההשקעה השתלמה, אם כי רק אחת מהן תחגוג באמת בסיום הסדרה. חבל מודיעין עם המצטיין של העונה שעברה רז ניסים כהן כשלצידו קליברים מנוסים כמתן נאור, ארז מרקוביץ', יניב שטראוס ואלן סקוורר לא התקשתה לדרוס את הליגה וסיימה אותה עם הפסד בודד ו-21 ניצחונות כולל דאבל על שדרות, 80:69 בחוץ ו87:81 בבית (עם תצוגת ענק של רז ניסים כהן).

שדרות שסיימה את הליגה במאזן 6-16 יכולה לשאוב עידוד מכך שבפעם האחרונה והיחידה ששתי המוליכות הגיעו לגמר (מכבי בת-ים ומכבי יבנה, לפני שנתיים) הייתה זו דווקא הקבוצה מהמקום השני (יבנה) שניצחה בו, וגם היא הגיעה למעמד אחרי שנוצחה פעמיים על ידי יריבתה בעונה הסדירה. שדרות הנחיתה אצלה את חלק משמעותי מהסגל שעשה עלייה בעונה שעברה במדי אשקלון (פיסצקי, אוחנה, שטרקמן וזנזורי) ואליהם חיברה את אופיר פרחי הנהדר, ה-MVP של הדרום לפני שנתיים ואת המתאזרח הדומיננטי ג'רמיין הול וביחד כבשו את המקום השני וינסו לסייע לקבוצה לרשום עליית ליגה שנייה ברציפות.

לשתי הקבוצות יש ארסנל התקפי עמוס ומכובד שלמרות שני הניצחונות של חבלמו בעונה הסדירה, ניצחון של שדרות בסדרה לא יהווה הפתעה עצומה, בטח בהתחשב בעבר העגום של אלופות העונה הסדירה בפלייאוף (אפס אחוזי הצלחה בניסיון לעלות ליגה אם תהיתם).

 

טריוויות

- מארבע יוצא אחד. גיא קנטור הוא המאמן היחיד מבין "מאמני הגמר" שכבר היה במעמד הזה, ממש לפני שנה. והאמת היא שהפעם זו הייתה טריוויה די קלה. גם ארבעת המאמנים שקבוצותיהם הודחו בחצי הגמר - לא היו בגמר הפלייאוף של הליגה הארצית מעולם.

- ומה עשו מאמני הגמר האחרים בשנים האחרונות? אופיר פלצמן (חבל מודיעין) קיבל לידיו את אליצור בת-ים והעלה אותה לליגה א', ישראל ברוך קיבל את מכבי שדרות והעלה אותה מליגה ב' לארצית, וגם זיו תבור (מגדל העמק) רשם לא מזמן עליית ליגה - כשהוביל את מעלות מליגה א' לארצית. ברוך, אגב, רשם עליית ליגה נוספת ממש לפני שבוע - כשהוביל את קבוצת הנוער של הפועל ב"ש לליגת העל.

- את רשימת השחקנים שרושמים גמר שני ברציפות תקבלו בפסקה הבאה. את אלה ששרושמים גמר שלישי תקבלו כבר עכשיו, ושניהם משחקים ברמה"ש. הראשון הוא אופק בוגדנובסקי, שלפני שנתיים הגיע לגמר עם נתניה והפסיד למוצקין ולפני שנה הגיע לשם עם נתניה וניצח את רמה"ש. השני הוא איתי קרביוב, שהפסיד לבוגדנובסקי בגמר של שנה שעברה והפסיד עם בוגדנובסקי בגמר של לפני שנתיים.

- חוץ מקרביוב ובוגדנובסקי, זה גם יהיה גמר שני ברציפות ל: אופיר פרחי (שדרות, אשתקד רמה"ש), יונתן שטרקמן, תומר פיסצקי, אסף אוחנה, רגב זנזורי (שדרות, אשתקד אשקלון), עודד שעשוע, מוטי מוסקוביץ', אורן מנסקי, ים יהונתן ואמרי אנגל (רמה"ש, גם אשתקד), ומתן נאור (חבל מודיעין, אשתקד נתניה). כן, גם אנחנו שמנו לב שלמגדל העמק לא היה נציג בגמר לפני שנה, אבל היה לה לפני שנתיים (בר חג'בי, יבגני ליוטרין ששיחקו במוצקין) ושלוש (עומר אל-על שיחק ברמלה, ליוטרין, נבות ינאי, גל ויונטה ואליה סרור בעמק יזרעאל).

- בזמן שבצפון הגמר יפגיש בין שתי קבוצות שעד לא מזמן שיחקו בליגה הלאומית (מגדל ירדה לפני שנה, רמה"ש ירדה לפני שנתיים), הגמר הדרומי יפגיש בין שתי קבוצות שעד לפני שנתיים בכלל שיחקו בליגות הנמוכות. שדרות עלתה בקיץ האחרון מליגה א' דרום, חבל מודיעין עלתה לפני שנתיים מליגה א' מרכז.