ארצית: העונה שהייתה

על קרבות העלייה, הצעירים שכבר מזמן הפכו להיות לשחקני מפתח, אתגרי הקורונה והשידורים הישירים. כמה מנקודות המפתח שעשו את העונה האחרונה בליגה הארצית למה שהייתה.


| אלירן כהן

 

לא מספיק להיות מספיק טובים

קלישאתי כל כך, נדוש כל כך, ובוודאי שעם מחמאות לא מגיעים רחוק, אבל בכל זאת - מכבי רחובות והפועל כפר סבא יכולות וצריכות להיות גאות בעונה הנהדרת שהן נתנו. בסופו של דבר - כדורסל מוכרע בדברים הקטנים, בכמה דקות טובות, לפעמים במהלך אחד שמנצח עונה שלמה. עליית הליגה של מגדל יזרעאל רשומה על שלשה מקזזת הפרש של אופק בוגדנובסקי, עליית הליגה של מעלה אדומים על כמה דקות טובות ברבע אחד מול רחובות. ההסתברות המתמטית שזה היה מסתיים אחרת זהה לחלוטין.

כשאין פלייאוף - קבוצה צריכה להיות טובה במשך כל השנה. כפר סבא ורחובות היו טובות במשך כל השנה. טובות מאוד, טובות מספיק, אבל למדנו השנה שלא מספיק להיות מספיק טובים. כדי לעלות ליגה - צריכים להיות הכי טובים. כשקבוצות שהתמודדו על העלייה במחוז הצפוני הבינו שזה לא יצליח השנה - הן הורידו רגל מהגז. כפר סבא הייתה שם עד הסוף. המחוז הדרומי אמנם הביא איתו על הנייר משוכה נמוכה יותר למכבי רחובות, אבל בעונה עם פלייאוף אף אחד לא היה מאפשר למעלה אדומים ורחובות לרוץ לבדן.

שאפו גדול למכבי רחובות. שאפו גדול להפועל כפר סבא. המחמאות הן סתם על הנייר כי זה כל מה שאנחנו יכולים לתת, אבל האמונה בדרך היא זו שתשיג בסופו של דבר את המטרה, גם כשזו מתפספסת על חודן של דקות משחק בודדות בפעם השנייה ברציפות.

 

תנו לצעירים לנצח

אם עד לפני כמה שנים זה היה המתכון לכישלון, באה מכבי שוהם לפני 5 עונות ויחד עם "שחקן אמיתי" הוכיחה שהמודל לפיתוח שחקנים צעירים כחלק ממסגרת קבוצתית בליגה הארצית יכול לעבוד נהדר. משנה לשנה המודל תפס תאוצה והתרחב לעוד ועוד כיוונים, והשנה ראינו ים של פרויקטים - שברובם הגדול נחלו הצלחה גדולה.

קחו למשל את הפועל עמק חפר, שהעמידה העונה בליגה הארצית סגל שמבוסס ברובו המכריע על שחקני קבוצת הנוער-על שלה. קחו את הפועל גלבוע / ברוש שכבר שנים משמשת כקבוצת מילואים של בוגרי מחלקת הנוער הנהדרת שלה ומצליחה לספק תוצאות נהדרות בליגה. להחזיק "קבוצת בת" בליגה הזו זה עסק שאינו כלכלי בעליל, אבל המטרה - היא כל כך מקדשת.

קחו את נציגות "שחקן אמיתי" - מכבי שהם ומכבי חדרה, שלמרות הקשיים של העונה האחרונה הצליחו לשמור על מקומן בליגה, את הפועל חבל איילות שעם גיל ממוצע שנע בסביבות ה- 20 כמעט והצליחה להשפיע על זהות העולה ללאומית. היו גם פרויקטים שפחות הצליחו - בשדרות, בביאליק, במודיעין - אבל דקות המשחק וההזדמנויות הרבות שקיבלו השחקנים הצעירים בקבוצות הללו אולי יהיו אלה שיולידו את השחקנים המובילים של הליגה בשנים הקרובות.

צעירי עמק חפר. מקום 8 בארצית, שני גמרים בנוער

 

אבודים בלו"ז

זאת הייתה עונה כל כך בלתי אפשרית לניהול. קבוצות לא ידעו אילו סגלים לבנות, אוהדים לא ידעו אם בכלל תהיה להם קבוצה, שחקנים לא היו בטוחים כיצד תתנהל העונה ואיש ביקום לא ממש יכול היה להגיד בביטחון כיצד היא בסופו של דבר תוכרע. הכניסה לקהל נאסרה, אנשים הסתובבו עם מסיכות בכל מקום. סגרים, בידודים, מאומתים. טירוף שהיה מנת חלקנו, של כולנו, אבל כזה שהרגיש כמעט בלתי אפשרי לנהל לצידו ליגת כדורסל חצי מקצוענית.

שלא כמו בליגת העל - שם עוד אפשר היה, בשלבים המאתגרים יותר של העונה, להתנהל בצורה תקינה ולהורות לשחקנים לשמור על כללי בידוד נוקשים - בליגה בה הרוב המוחלט של השחקנים עוסקים בעבודה אחרת לפרנסתם זה לא באמת יכול היה להתאפשר. יאמר לזכותו של איגוד הכדורסל שעשה כל מה שיכל - והצליח בגדול - לפתוח את העונה הזו וגם לסיים אותה בצורה מכובדת.

זה אמנם מרגיש כמו היסטוריה רחוקה אבל ההיסטוריה הזו היא זו שניהלה את הליגה בעונה החולפת. די היה במציאת מאומת אחד בקבוצה אחת כדי לשלוח ארבע אחרות לבידוד. ושלא נדבר על קבוצות שנאלצו להפסיק להתאמן כי התגלו בהן חמישה ואפילו שמונה מאומתים, במשחקים שנדחו שוב ושוב, בלו"ז שהשתנה כמעט מידי יום, בתקנות קורונה, במיילים בלתי פוסקים מהאיגוד ואליו. בסופו של דבר, סיומה של העונה הזאת הייתה הצלחה גדולה, וזה עוד לפני שבכלל מדברים פה על כדורסל.

 

שדרן נולד

אם יש משהו שבכל זאת היינו שמחים לשמר מהעונה הזאת, זה את השידורים האינטרנטיים שליוו אותה - אם זה בעמודי הפייסבוק הרשמיים של הקבוצות, אם זה בעמודי פייסבוק מקבילים או פלטפורמות אחרות שעקבו אחרי הליגה. בימים בהם לא באמת צריכים יותר מטלפון עם מצלמה, חיבור סביר לאינטרנט וחשבון פייסבוק - אין באמת סיבה שלא להמשיך במסורת ולהנגיש את משחקי הליגה לכל מי שרק חפץ בכך.

אף אחד לא מצפה לשידור חלק ללא תקלות. זה בסדר שאין ממש סטטיסטיקות שמלוות את המשחק (אבל ממש מגניב אם יהיו!). הליגה הארצית היא עדיין חצי מקצוענית - וחצי חובבנית, וזה אפילו ממש אחלה אם גם השידורים יהיו כאלה. את צופי הליגה הארצית לא מעניין לנתח מהלכים, לבחון תרגילים או להעריך סיכונים. הם בעיקר רוצים את האקשן - את הצעקות, את הקולות מהפרקט והיציעים, את הראיון על רגל אחת עם המאמן בסיום - ואת כל אלה הביאו השידורים המרוחקים בלייב ועשו זאת נהדר.

לא צריך להיערך 5 שעות מראש לפני שידור. מספיק להגיע כמה דקות לפני, להסתדר על העמדה ולשדר - בספונטניות - את מה שקורה על הפרקט. האותנטיות הזו היא חלק מהאווירה המייחדת כל כך את הליגה הארצית - ויעיד על כך כל מי שביקר בה והמשיך ממנה הלאה - וזה ממש אחלה שהיא תהיה מנת חלקם גם של השידורים הישירים, ושאלה רק ילכו ויתרבו.

 

שנת מבחן

עבור לא פחות מעשרה מאמנים הייתה העונה האחרונה עונת הבכורה שלהם על הקווים כמאמנים ראשיים בליגה הארצית. חלקם עלו מהליגות הנמוכות, אחרים שימשו בתפקידי משנה בליגות הגבוהות יותר, והיו גם כאלה שקפצו ישר מהנוער. זו לא הייתה שנה קלה לניהול, ובטח שלא לאימון, אבל שנת המבחן הזו - אם תמונף היטב - יכולה להיות המקפצה הגדולה הזו של האנשים על הקווים, שלא תמיד זוכים לקרדיט שמגיע להם - אל התחנה הבאה.

עידן דניאל בעונתו הראשונה כמאמן בארצית הוביל את א.ס. אשקלון לעונה פנטסטית שאיש לא דמיין שתסתיים כפי שהסתיימה. יואב הרשקוביץ' חולל פלאים בכרמיאל - שניצחה כמעט את כל הקבוצות הגדולות בליגה. רועי קרש סיים עונה נהדרת עם הפועל לוד בעונתו הראשונה כמאמן קבוצת בוגרים, רנגי עזב את תפקיד עוזר המאמן באילת והתחבר בקלות לדי.אן.איי של חבל איילות, מאורו ספאק ויהוא אורלנד שמעולם לא אימנו בליגה הצעידו את הקבוצות הצעירות שלהן למרכז הטבלה הצפונית הקשוחה, ותום כהן - למרות מכת הפציעות שחוותה פתח תקווה - הצליח לשמור את הקבוצה בליגה.

אבל מעבר להישגים על הפרקט - אתר ספסל, והליגה הארצית בפרט, חייבים הרבה מהיכולת שלהם להתקיים למאמנים בליגה הארצית, לאנשי המנהלה, למנהלי הקבוצות. אי אפשר לחלוש על ליגה שמתחילה באיילות ומסתיימת במעלות, נמתחת למעלה אדומים ונמרחת לאורך קו החוף בלי עזרה כמעט יומיומית שמגיעה אלינו.

לא תמיד אנחנו מצליחים להעלות את הדברים בזמן, לא תמיד אנחנו מספיקים להעלות את הדברים בכלל, לפעמים הלחץ והעצבים מגיעים גם אלינו. אבל עם שריקת הסיום האחרונה של העונה אנחנו מבינים עד כמה מה שקורה בליגה הזו הוא כל כך שונה ומיוחד ועד כמה האנשים שלוקחים בה חלק הופכים אותה - ואנחנו קצת מגזימים אבל מותר לנו כי ממילא לא תקראו עד לכאן - לאחד המקומות היותר מרגשים שיש לכדורסל הישראלי להציע.

 

דניאל. עונה ראשונה מרשימה עם אשקלון (דיגישארק)