ארצית: יוצאים לדרך?

עם ישיבות זום מול האיגוד שלא נגמרות, אינספור סימני שאלה על האופן בו תוכרע העונה, פערים משמעותיים ביחסי הכוחות בין המחוזות, אבל המון תשוקה לכדורסל: תצא מחר הליגה הארצית לדרך. כמה מהנקודות שלנו.


| אלירן כהן

 

משחקי המחזור הראשון - צפון:

בית"ר כפר יונה - אליצור מ.א. שומרון (19:00, איש שלום)
הפועל מגדל יזרעאל - מכבי קרית ביאליק (19:30, חט"ב יערת העמק)
מכבי עירוני כרמיאל - מכבי חדרה (20:00, הורוביץ)
הפועל עמק חפר - גלבוע מעיינות ברוש (20:00, רופין)
מ.ס. צפת - הפועל כפר קאסם (20:00, ז'בובטינסקי)
אליצור גבע"ש - הפועל כפ"ס (20:30, מרכז נריה)

פריוויו לפתיחת העונה במחזור הצפוני

 

משחקי המחזור הראשון - דרום:

הפועל חבל איילות - מכבי מכבים רעות (שבת, 18:10, יטבתה)
מכבי שהם - א.ס. אשקלון (19:00, ניצנים)
מכבי מעלה אדומים - אליצור נחל שורק (19:00, דרך הגיא)
מכבי רחובות - אליצור רמלה (19:30, ברזילי)
עצמה מודיעין - עירוני קרית אונו (20:00, עירוני א')
מכבי שדרות - הפועל לוד (20:30, גיטיס)

פריוויו לפתיחת העונה במחזור הדרומי לינק

 

אף אחד לא באמת האמין שהיא תיפתח, אבל הנה - זה עוד רגע קורה. הליגה הארצית יוצאת לדרך, בלי קהל, כמובן (איפה תשמעו כזה דבר) ועם יותר מידי שאלות פתוחות, אבל עם הרבה מאוד קבוצות שסימנו לעצמן יעד ורוצות מאוד לעמוד בו, והרבה שחקנים שהתגעגעו מאוד לפרקט אחרי שלא ראו אותו זה קרוב לתשעה חודשים.

הליגה הארצית חוזרת, אבל לשאלות רבות - עדיין אין מענה. לאורך הקיץ התארגנו לא מעט משחקני ואנשי הליגה כדי לקבל תשובות מאיגוד הכדורסל בעניין מתווה החזרה ונהלי הליגה, אבל חלק מהשאלות הללו - על אף הניסיון לספק עבורן מענה - נשארו פתוחות. ויש גם סוגיות שבקרב לא מעט מאנשי קבוצות הליגה - עדיין נותרו פתוחות.

המרכזית שבהן היא שיטת ההכרעה. באין משחקי פלייאוף, כפי שהודיע האיגוד, מוטלת השקעתם הכספית הלא מבוטלת של לא מעט קבוצות בקיץ - בספק. באין פלייאוף, יכול מאוד להיות שקבוצות יאבדו עניין בסיכויי העלייה שלהן כבר אחרי חמישה מחזורים ושלבים ארוכים מהליגה יהפכו להיות, שוב, חובבניים. העונה בליגה הארצית אולי תוכרע על כדורסל, אבל בסבירות לא פחות גבוהה היא גם עשויה להיות מוכרעת על בידודים.

מספיק ששני שחקנים מקבוצה אחת לא יוכלו להשתתף ב"משחק עונה" רק בשל היותם בבידוד כדי להכריע את התוצאה הסופית של העונה הזו (במחוז הצפוני, בעיקר). המנטרה שהנחתה את קיומם של משחקי הפלייאוף הייתה לתת לקבוצות הזדמנות לתקן נפילות שחוו באמצע העונה. איך אפשר לוותר על המנטרה הזו דווקא בשנה בה נפילות באמצע העונה עשויות להיות נטולות כל קשר לכדורסל?

העונה בליגה הארצית אמורה להיות מוכרעת בהתאם למצב הטבלה, בתרחיש האופטימי - בתום 26 מחזורי ליגה, בתרחיש הפחות אופטימי - בתום מספר המחזורים שקבוצות הליגה יספיקו לקיים עד לסוף חודש יוני. 40 אחוז? 70 אחוז? באיגוד הכדורסל, ייתכן שגם לאור הוויכוחים הרבים שהיו בעונה שעברה, החליטו מראש שתהיה הכרעה, גם אם השיטה לא הכי ספורטיבית ולא הכי רצויה.

אבל אנחנו לא באים בתלונות. בחודשים האחרונים נהיה פופולרי מאוד לתקוף את החלטות איגוד הכדורסל. חלק מהטענות מוצדקות מאוד, חלקן האחר פחות, אבל אי אפשר להגיד שבאיגוד לא ניסו לעשות את הכי טוב שאפשר כדי לגרום לעונה הזאת לקרות. האמת היא שאין אמת אחת, ומאחר שכל קבוצה מיוצגת על ידי אינטרס אחר - טענותיה ודעותיה יתאמו את האינטרס שלהן.

זו תהיה עונה של מרדפים. מאחר ואף אחד לא יודע מתי הליגה תיעצר ולכמה זמן - מחזורי הפתיחה יאופיינו בכך שכל מחזור הוא משחקי עונה וכל משחק הוא התמודדות מכריעה. כשהמקצב יירגע אולי יהיה פה קצת יותר קליל, אבל עדיין - במאבקים כנגד הירידה כל משחק ימשיך להיות "משחק עונה".

ואם כבר ירידה - אותנו מעניינת בעיקר השאלה: אם ליגה א' לא הולכת לחזור העונה, כמסתמן, ואם היא גם ככה מפוצצת ב- 13-14 קבוצות בכל מחוז, לאן בעצם מתכוונים להוריד 3 קבוצות מהמחוז הדרומי ו- 3 אחרות מהמחוז הצפוני? ואת מי בכלל מתכוונים לשלוח למבחנים?