ארצית: "משחק העונה" בצפון

תשכחו כל מה שסיפרו לכם על "משחקי עונה". הערב, באולם "יערת העמק", יפגשו מגדל יזרעאל וכפר סבא לקרב ראש בראש על המקום הראשון בצפון. בדרום: נמשכות ההכנות למשחק השני והמכריע בין מעלה אדומים לרחובות. יש עוד כמה דברים בקרבות התחתית הערב, הקליקו ותגלו.


| אלירן כהן

 

משחקי המחזור ה-3 (כן גם אנחנו לא יודעים איך הגענו פתאום למחזור הזה):

הפועל מגדל יזרעאל - הפועל כפ"ס (19:30, יערת העמק, מגדל העמק. בסיבוב הקודם: 70:68 למגדל יזרעאל)
מכבי עירוני כרמיאל - אליצור מ.א. שומרון (20:00, מורד הגיא, כרמיאל. בסיבוב הקודם: 76:101 לשומרון)
הפועל עמק חפר - מ.ס. צפת (20:00, רופין. בסיבוב הקודם: 80:84 לצפת)
הפועל מעלות - מכבי קרית ביאליק (20:00, הזית, מעלות. בסיבוב הקודם: 53:84 לקרית ביאליק)
הפועל גלבוע מעיינות ברוש - בית"ר כפר יונה (20:30, עין חרוד. בסיבוב הקודם: 80:83 לכפר יונה)
אליצור גבע"ש - הפועל כפר קאסם (20:30, מרכז נריה, גבע"ש. בסיבוב הקודם: 74:91 לכפר קאסם)

הפועל חבל איילות - א.ס. אשקלון 84:104
מכבי שדרות - מכבי רחובות (18:30, גיטיס, שדרות. בסיבוב הקודם: 77:114 לרחובות)
מכבי אליצור פ"ת - אליצור רמלה (18:30, עולמות, פ"ת. בסיבוב הקודם: 79:87 לרמלה)
מכבי שהם - עירוני 'שיקו' קרית אונו (19:00, ניצנים, שהם. בסיבוב הקודם: 76:99 לקרית אונו)
הפועל לוד - אליצור נחל שורק (19:30, תיכון מדעים, לוד. בסיבוב הקודם: 87:72 ללוד)
עצמה מודיעין - מכבי מעלה אדומים (20:00, עירוני א', מודיעין. בסיבוב הקודם: 63:83 למעלה אדומים)

 

טוב נו, מה נגיד. הבאסה בהיעדרם של משחקי הפלייאוף העונה ניכרת היטב, אולם למרות זאת - השבועות האחרונים של הליגה מספקים (ועוד יספקו) לא מעט דרמות ומספיק סיבות טובות להישאר דרוכים ולעקוב. אחרי שאת קרב הצמרת במחוז הדרומי בשבוע שעבר נטלה מכבי רחובות, כשניצחה בביתה את מעלה אדומים 63:71, מגיע תורו של המחוז הצפוני לספק את רגע השיא שלו. כמו בשבוע שעבר, יפגשו הערב שתי המוליכות לקרב ישיר על המקום הראשון במחוז. שלא כמו המשחק בשבוע שעבר, המשחק בין הפועל מגדל יזרעאל להפועל כפר סבא שיתקיים הערב הוא למעשה כבר השני בסדרה. את הראשון, בכפר סבא, ניצחה מגדל יזרעאל 68:70.

בגדול, המתמטיקה פשוטה. ניצחון של מגדל יזרעאל משמעותו צעד וחצי סופר משמעותיים בדרך חזרה ללאומית, היות שהפער מכפר סבא בטבלה יעלה ל-2 נצחונות. אך חשוב מכך, ניצחון כפול משמעותו פער של 3 נצחונות שכפ"ס תצטרף למלא, ואף אחד לא באמת יכול לראות את התרחיש הזה קורה. מאידך, ניצחון של כפר סבא בהפרש של 3 נקודות ישאיר את המתח עד למחזורי הסיום של העונה. במצב כזה, שתי הקבוצות יחזיקו במאזן זהה אולם שובר השוויון יהיה בידיה של כפר סבא, וגורלה ישאר בידייה. במידה וכפר סבא תנצח בהפרש של נקודה בלבד, היא תאבד את המקום הראשון, אבל תצטרך ניצחון אחד יותר ממגדל יזרעאל כדי לחזור לשם.

ויש גם תרחיש שלישי, שיש מצב שמרבית חובבי הענף היו מתעניינים בו. בהנחה וכפר סבא תנצח ב- 2 נקודות הפרש בדיוק, ושתי הקבוצות יסיימו את העונה הסדירה במאזן זהה, זהות העולה ללאומית תקבע במשחק שלישי ומכריע שיערך באולם ניטרלי. ספויילר: היינו בסרט דומה לפני 4 עונות בקרבות הירידה מהמחוז הדרומי של הליגה הארצית. במילים אחרות, ונוכח מאבקי הכוחות השקולים מאוד בין מגדל לכפר סבא, שרוצות לשוב ללאומית בכל מאודן, התרחיש הזה אינו מופרך כלל ועיקר.

לא נאכל לכם את הראש על יתר משחקי הערב. שומרון תתארח אצל כרמיאל למשחק בין שתי קבוצות שדי סיימו את העונה שלהן (כרמיאל תשמח לניצחון תשיעי כדי לשים את החותמת הסופית). צפת תתארח אצל עמק חפר למשחק בין שתי קבוצות שדי סיימו את העונה שלהן (עמק חפר תשמח לניצחון תשיעי כדי לשים את החותמת הסופית). עד כאן החלק המשעמם, אבל שימו לב מה קורה בתחתית:

ביאליק (3/17) תתארח במעלות בידיעה שהפסד לא מתוכנן כמעט ויחרוץ את גורלה חזרה לליגה א', גבעת שמואל (4/18) תארח את כפר קאסם למשחק שהפסד בו יעמיק את מקומה בתחתית, וגלבוע ברוש תארח את כפר יונה למשחק בעל משמעות עבור שתיהן: כפר יונה תקווה להפסד של מגדל יזרעאל כדי להישאר בעמדת עקיצה בצמרת (היא תתארח ביערת העמק ביום רביעי), וגלבוע ברוש (7/16) צריכה את הניצחון כדי להמשיך במסע הבריחה שלה ולפתוח פער מחדרה (6/18), גבעת שמואל וביאליק.

אחלה צפון.

במחוז הדרומי אנחנו אולי לא מצפים למשחקים מפוצצים. אבל ברור לכולם, נניח, מה תהיה משמעות הדברים אם עצמה מודיעין - שנאבקת על חייה בליגה - תנצח את מעלה אדומים, שלא יכולה להרשות לעצמה להפסיד אם היא עוד רוצה להיאבק על העליה ללאומית. לרחובות, מאידך, צפויים חיים קלים יותר בחוץ נגד שדרות.

שתי קבוצות נוספות שמנסות לברוח מהתחתית הן מכבי שהם (6/18) שתארח את קרית אונו, ואליצור נחל שורק (7/17) שתתארח בלוד. נחל שורק גברה ברביעי האחרון בחוץ על פתח תקווה והשלימה ניצחון כפול בשבוע שעבר, שמקדם מאוד את מאמצי ההישארות שלה בליגה. בקרב מרכז טבלה, שסביר להניח שיהיה חסר משמעות, תארח מכבי פתח תקווה את אליצור רמלה לקרב שבימים רגילים היה מוציא את מירב האמוציות מצמד הכתבים שלנו מאיר פריילכמן ושלום סיונוב.

במשחק שנערך ביום שישי, במסגרת המחזור השלישי גברה הפועל חבל איילות על א.ס. אשקלון 84:104.