ארצית צפון: כפ״ס וצפת על כל הקופה

הפועל כפר סבא והפועל צפת שוב בנו לעלייה, רק שהפעם - בניגוד לשנים קודמות - האיום עליהן פחת משמעותית. בניגוד לשנים קודמות גם מרוץ החימוש נרגע, ועדיין - צפויה לנו עונה מעניינת עם קבוצות שיזנבו בשתי הגדולות וקרב פתוח למדי על המיקום בפלייאוף.


| אלירן כהן

 

אחרי חמש עונות מטריפות עם תקציבים שהלכו וטפחו, שמות גדולים שעלו והצטרפו ומאבקי עליה גדולים שהוכרעו לא אחת על חודה של נקודה, המחוז הצפוני של הליגה הארצית יפתח עונה רגועה יחסית - במונחים אליהם התרגלנו כמובן - ויספק לנו דרמות מסוג אחר. ובכן, בצמרת יהיה מעניין כמו תמיד: שתי קבוצות גדולות על הליגה ועוד כמה שיהיו מספיק טובות לזנב בהן, אולם בעונה הזו גם קבוצות מרכז הטבלה ומאבקי הכניסה לפלייאוף (כן, יש פלייאוף!) ימשכו הרבה תשומת לב.

לאור הרצון להרחיב את מחוזות הליגה הארצית ל- 14 קבוצות, באיגוד הכדורסל קיבלו החלטה שבסוף העונה הנוכחית תרד קבוצה אחת בלבד מהמחוז הצפוני המונה 12 קבוצות (בעוד שמהמחוז הדרומי בו משחקות 13 קבוצות תרדנה 2 קבוצות). הקבוצה שתסיים במקום ה- 11 תתמודד במשחקי המבחן נגד קבוצות ליגה א׳, שכזכור - הורחבה בקיץ האחרון ל- 5 מחוזות.

 

הפעם זה שלהן

אחרי שבשנים האחרונות התרגלנו ל-4, 5 ואפילו 6 מועמדות ראויות לעליה - השנה נסתפק ב-2. רק 2. הראשונה היא הפועל כפר סבא, שסיימה את שתי העונות האחרונות במקום השני בטבלה רק בגלל הפרשי סלים וסבלה מהיעדרם של משחקי הפלייאוף כדי לתקן. והיא בהחלט יכלה לתקן. השנייה היא הפועל צפת, שאחרי שנים בהן התמודדה בצמרת אך לא הצליחה להגיע רחוק עברה בקיץ מתיחת פנים משמעותית ותרצה לנצל את היחלשות הליגה כדי לגזור רשתות בסיום העונה.

גם כפר סבא גם צפת עברו שינוי על הקווים בקיץ האחרון. בכפ״ס השינוי היה משמעותי פחות - כשברק דמציאן חזר לעמדת המאמן בעוד שחף תור - שאימן את הקבוצה בשנתיים האחרונות ישמש כעוזרו. הצמד הוביל, כזכור, את כפ״ס לשתי עונותיה הטובות בלאומית רק לפני 6 שנים. צפת, לעומת זאת, נפרדה מפופי חדד אחרי הרבה מאוד שנים ומינתה במקומו את ליאור קרת.

שני שמות מעניינים במיוחד הנחיתה כפר סבא בקיץ האחרון: הרכז עדי כהן סבן, שרק לפני שנתיים כיכב במדי הפועל ב״ש בליגת העל, והקלעי נועם מטלון - אחד השחקנים המשמעותיים בליגה הלאומית בשנים האחרונות. יחד עם לירז אריאלי ואור מורדוך - לקו האחורי של כפ״ס יש להציע הכל מהכל. בקו הקדמי הירוקים אמנם איבדו את איתי קרביוב כבר בתחילת הקיץ - כשהאחרון בחר באליצור יבנה מהמחוז המקביל, אולם שמרה על יונתן לוי ובר אזולאי וצרפה את דניאל איידן וגיא סהר.

גם צפת השלימה רכש מעניין משלה. לצד רון סבג, אליאב אוחנון ודביר אוחנה - שהיו נהדרים אשתקד, צרפה הקבוצה את רם זקס שמגיע אחרי עונה אישית וקבוצתית נהדרת עם גלבוע ברוש, הסנטר אנדריי קוליש ששיחק אשתקד במוצקין בלאומית, ורועי נבארו שחזר לעוד סיבוב בליגה ויהווה תוספת כוח משמעותית לקו האחורי של הקבוצה.

ובכן - על השאלה מי מהן טובה יותר קשה מידי לענות כרגע. ובכל זאת - הציפייה היא ששתיהן יגיעו לגמר, ובסיטואציה הנוכחית בליגה קשה לראות תרחיש אחר. המפגש הראשון בין השתיים יתקיים במחזור השמיני, איפשהו בתחילת דצמבר - אם לא יהיו דחיות ולא יהיו סגרים. עד אז - המאבק של כל אחת מהן יהיה להגיע למפגש הזה במאזן נקי מהפסדים.

 

יתבססו בצמרת

גם השנה צפויה בית״ר כפר יונה של אילן ברקוביץ׳ להיות פקטור משמעותי במרומי הטבלה. ברקוביץ׳ עצמו שנבחר אשתקד (שוב) לחמישיית העונה ימשיך לכדרר גם השנה ולשמש כמאמן שחקן, ויחד איתו יופיעו על הפרקט לא מעט שחקנים שהיו שם בשנים האחרונות והובילו את הקבוצה למרומי הטבלה כמו אופיר הובר, ניר כהן, אור זינדרמן, ליאור סידס ודגן ליכט. תומר רבינוביץ׳ ששיתף פעולה עם ברקוביץ׳ בלא מעט תחנות בעבר (גם בכפר יונה) חזר לעונה נוספת, וגם נמרוד רינסקי הצטרף, ועל פניו - לכפר יונה יש את כל הכלים לסיים גבוה, ויודעים מה - גם להלחיץ את השתיים הקודמות.

אליצור שומרון, אחת ההפתעות הגדולות של העונה הקודמת, צפויה גם השנה להתבסס בחלק העליון של הטבלה. הקבוצה של דנג׳י שמרה על תומר בר אבן, שהצטרף באמצע העונה החולפת ויחד עם חן אחרק, אלחי מנצבך ואיתי אלון היא מעמידה קו אחורי מעניין ומגוון. אל צאלי נוימן בקו הקדמי הצטרף שון לבנובסקי, ששיחק אשתקד בצפת ובהחלט מהווה עבור הקבוצה תוספת כוח משמעותית.

ותגידו שלום לעולה החדשה ממגידו, שמחזירה לחיים את ״המבצר״ ומעמידה סגל אטרקטיבי שאמור גם הוא לסיים בחלק העליון של הטבלה. אל השלד המקומי של המאמן יאיר קלס מהשנים האחרונות הצטרפו מר קיר בטון עידו קוז'יקרו, שמגיע אחרי שתי עליות ליגה רצופות, אילן נניקשוילי שכבר שיחק בעבר בקבוצה והעפיל איתה לליגת העל, ועזמי אבו אחמד ששיתף פעולה עם קוזיקרו בעונת העליה של מגדל / יזרעאל אשתקד. מגידו מחזיקה גם בכרטיס השחקן של דגן יבזורי, שהוביל את הקבוצה על הפרקט בעונה שעברה, וצפוי לקחת חלק במשחקי הקבוצה גם העונה. תוסיפו לכל אלה את האולם הכי ביתי בליגה ותקבלו יופי של פוטנציאל.

גם שתי היורדות מהלאומית, מכבי קרית מוצקין והפועל עכו, ינסו לא לעבור דרמות גדולות מידי בדרך אל הפלייאוף. שלומי אבוחצירה שאימן אשתקד את מוצקין ימשיך לעונה נוספת, כשעל הפרקט - לצד לא מעט שחקנים צעירים שיעלו להוכיח את עצמם, תמצאו את ייבגני ליוטרין ובר חג׳בי שעלו עם הקבוצה ללאומית וירצו להוביל אותה קדימה גם הפעם. מי שמתאמן עם הקבוצה ועשוי לחזור לפרקט במהלך העונה הוא ליאור שגב, כוכב עונת העלייה ההיא (שלשת ניצחון זוכרים?) שאמנם הודיע על פרישה מכדורסל אבל נסלח לו על זה כי ממש בא לנו לראות אותו שוב עולה על הפרקט, ועושה את כל מי שלידו טוב יותר.

גם הפועל עכו / מטה אשר, שחזרה לארצית אחרי עונה אחת בלבד בליגה השניה לא אמורה לחוות קשיים. עכו מעמידה סגל יחסית צעיר עם רביעייה שכבר עשתה כמה דברים בליגה: ניר נצר, רז מור, גל ויונטה וחואן קרלוס ברחל. על הקווים בעכו יעמוד לירן שוורצוולד, ששיחק במדיה בעבר, ואחרי לא מעט שנים בהן הקבוצה בנתה לעלייה והודחה בפלייאוף, לעיתים גם עם יתרון ביתיות, היא תנסה השנה לעשות את אותו הדבר לאחרות.

נניקשווילי וקוז'יקרו - חוזרים לשתף פעולה

 

הקרב על הפלייאוף

פייר, התקשינו קצת לייצר איזושהי היררכיה בין 5 הקבוצות האחרות בליגה. תהיה מי שתהיה טובה יותר ותהיה מי שתהיה טובה פחות, אבל סביר שכולם ימצאו את עצמן על התפר שבין מקום 6 למקום ממנו יורדים לליגה א׳.

הפועל גלבוע ברוש נפרדה בקיץ משלושה שחקנים משמעותיים - טל יזרעאלי, רם זקס וקורן ג׳ורנו, אולם החזירה הביתה את אביאל לוי והתחמשה באלכס דוברואו שהיה נהדר אשתקד בכרמיאל. גם השנה, כמובן, הסגל של מאורו ספאק - שישמש במקביל גם כעוזר המאמן של גיא קפלן בליגת העל - יתבסס על בוגרי מחלקת הנוער של גלבוע מעיינות, כשהמטרה תהיה לשמור על המקום בליגה ולנסות להשתחל לפלייאוף.

עסקים כרגיל גם בעמק חפר. יהוא אורלנד, שעזב לחבל מודיעין מהליגה הלאומית אחרי שנתיים מוצלחות, הוחלף ע״י עמית בן דוד, אולם התשתית נשארה אותה התשתית. קבוצת הנוער-על של המועדון, מחוזקת ב-5 בוגרים - הקפטן אלון לבנון, אוהד בן חיים, לירן מרקדו, יונתן סיבוני ואנטון אגייב - שתרוץ כל עוד היא יכולה, והיא יכולה, ותנסה - כמו בשנים האחרונות - להפתיע ולהתברג גבוה יותר מכפי ששמות שחקני הסגל שלה אולי יגידו.

על אחד המהלכים המעניינים שידעה הליגה הקיץ חתומה עירוני מכבי כרמיאל. היא אמנם נפרדה כמעט מכל השחקנים שהובילו אותה לעונה המוצלחת אשתקד (גרינברג, דובראו, נצר, ליוטרין), אבל החזירה מפרישה את זיו תבור, שבינתיים גם נכנס לכושר ואמור להיות העוגן בקבוצה של יואב הרשקוביץ׳. האחרון אגב - שימש בעבר כעוזר מאמן של תבור עצמו.

הפועל כפר סבא מאמנים, או בשמה העדכני - הפועל כפר סבא / כוכב יאיר, אלופת ליגה א׳ שרון אשתקד, בנתה קבוצה צעירה ומקומית שבעיקר תנסה להפתיע תחת שרביטו של אלעזר יעקבי. גם מכבי חדרה, אותה יאמן בעונה הקרובה אוהד יתום שתמיד מחולל קסמים עם צעירים, תעמיד תחת המעטפת של שחקן אמיתי סגל צעיר שיעלה להילחם ובעיקר - ינסה לשמור על מקומו בליגה.

כאמור, קבוצת אחת בלבד תרד בסיום העונה לליגה א׳. קבוצה אחרת תתמודד במבחנים. המשמעות המעשית היא שאם לא יווצרו פערים גדולים כבר מפתיחת העונה - מאבקי הירידה עשויים ללוות אותנו ממש עד למחזורים האחרונים. יחד עם העובדה ש-8 הראשונות ישחקו השנה בפלייאוף לא נגזים אם נעריך שאחת מבין שתי נועלות הטבלה של הסיבוב הראשון תוכל למצוא את עצמה בפלייאוף עם תום הסיבוב השני. מצלמי המסך, אייכם?