ארצית צפון: מצטייני העונה

ממשיכים לעשות כבוד לשחקנים שבלטו העונה בליגה הארצית, ואחרי המחוז הדרומי אתמול היום מתקדמים לצפון. הפעם אין לנו נציגות לאלופת המחוז, אבל כן יש לסגנית שלה ולשאר קבוצות הצמרת, וגם כמה שמות מעניינים מהחלק התחתון של הטבלה. (צילומים: עמק חפר, צליל צור)


| אלירן כהן

 

חמישיית העונה

אילן ברקוביץ׳ (בית״ר כפר יונה)

התופעה ושמה אילן ברקוביץ׳ מגדירה את עצמה בכל עונה מחדש. לא הרבה ספרו את כפר יונה בראשית העונה, מעטים האמינו שהיא תחזיק בצמרת ותהווה איום על העליה ממש עד למחזורי הנעילה. אבל כמו שההיסטוריה לימדה אותנו ב- 20 השנים האחרונות: נגד אילן ברקוביץ׳ לא מהמרים. בגיל 46, הרכז הבלתי נגמר של כפר יונה ממשיך לטרוף את הפרקט כמו נער שרק עלה מהנוער.

עם התשוקה האדירה שלו למשחק הוביל את הקבוצה - שהוא עצמו מאמן - למקום הרביעי בסיום העונה, כולל כמה הופעות בלתי נשכחות (8 שלשות במחצית השניה נגד מגדל יזרעאל הייתה אחת מהן). ברקוביץ׳ לא רק הוביל קבוצה נהדרת, אלא גם בנה אותה בצורה מאוזנת ויוצאת מן הכלל, שמר על המשכיות מהעונה הקודמת, והצליח - באחד התקציבים הנמוכים בליגה - לחולל את הקסמים שהרגיל אותנו אליהם. ברקוביץ׳ קיבל את קולותיהם של 40 אחוז ממאמני הליגה לחמישיית העונה.

ברקוביץ. פשוט בלתי נגמר

 

גרנט גרינברג (מכבי עירוני כרמיאל)

מה לא נאמר על העונה הנהדרת של כרמיאל? עונה שסומנה בתחילתה ככזו שתנוע בין גבולות הקו האדום, אך הסתיימה בצורה פנטסטית עם מקום טוב באמצע הטבלה וסדרה של הופעות נגד הגדולות שלרגע נדמו כקרבות צמרת לכל דבר ועניין, כשבמחציתן הייתה זו הקבוצה של יואב הרשקוביץ׳ שיצאה כשידה על העליונה.

הרבה מהקרדיט להצלחה הגדולה העונה חייבת כרמיאל לסווינגמן הנהדר שלה, שהגיע אחרי עונה בעירוני ר״ג - שהסתיימה בעליה ללאומית, והיה פשוט בלתי ניתן לעצירה. עם 25 נק׳ בממוצע למשחק וכמעט 10 כ״ח (כולל טריפל דאבל במשחק נגד צפת), גרינברג היה המוציא לפועל הכי דומיננטי של כרמיאל, וכנראה שגם של הליגה כולה. קרוב ל-80 אחוזים מקולות הבוחרים הגיעו לידיו של גרינברג, ולמרות שמדובר בהכרעה הכי ברורה - אנחנו לא יכולים להגיד שלא ציפינו לקצת יותר.

גרינברג. בלתי ניתן לעצירה (צילום: צליל צור)

 

איתי קרביוב (הפועל כפר סבא)

מה עוד לא נאמר על איתי קרביוב, אחד השחקנים הכי דומיננטיים בליגה הארצית בשנים האחרונות, שמוביל את קבוצותיו לצמרת עונה אחרי עונה והפך חבר של קבע בכתבות מצטייני העונה של העשור האחרון בליגה. עם ממוצעי דאבל-דאבל (אליהם אתם כבר רגילים) ושליטה מוחלטת בצבע, קרביוב מיצב את עצמו כחיית משחק וכבאנקר הכי גדול בליגה. לצערו, לא תמיד זה הסתיים בעלייה ללאומית, כשבשנים האחרונות הוא פספס את העליה על חודם של סלים בודדים.

אולם ליעילות, לדומיננטיות ולהשפעה הרבה שלו במתרחש על הפרקט אין אח ורע. סביר להניח שכפ״ס, שרשמה שנתיים טראגיות והייתה כל כך קרובה להשיג את המטרה, תרצה ללכת עד הסוף גם בעונה הבאה. טוב תעשה אם תשמור על שלד השחקנים שלה ועל הפורוורד הכי משפיע שהיה לליגה הארצית להציע בשנים האחרונות. למעלה מ-50 אחוזים מקולות הבוחרים לחמישיית העונה הגיעו לקרביוב.

קרביוב. חבר קבע בסיכום העונה שלנו

 

רון סבג (הפועל צפת)

צפת, לצערה, כשלה שוב במאמצי העליה שלה לליגה הלאומית כשהעובדה שהעונה הוכרעה ללא פלייאוף מנעה ממנה את הצ'אנס להתמודד בפלייאוף (סיימה את העונה במקום השלישי). ובכל זאת - היא שמרה על מקומה בצמרת לאורך העונה כולה ולא איבדה את הרוח גם כשהסיכויים הלכו והתמעטו. מי שהנהיג את החבורה של פופי חדד על הפרקט השנה היה הרכז רון סבג, שהיה השחקן הכי יציב בקבוצה וניפק כמעט בכל ערב את המספרים הקבועים שלו - בנקודות ובאסיסטים - בשקט האופייני לו, מבלי לכפות את עצמו על המשחק . קרוב למחצית מהנשאלים נתנו את קולם לרון סבג והכניסו אותו לחמישיית העונה.

סבג. הכי יציב בצפת

 

השחקן הצעיר: אביתר מור יוסף (הפועל עמק חפר)

זו לא הייתה עונה פשוטה לקבוצת דרג הביניים במחוז הצפוני של הליגה הארצית שאוטומטית סומנו בסוף הקיץ הקודם ככאלו שעשויות להתמודד נגד הירידה. בעמק חפר של השנים האחרונות, אתם יודעים, זה אף פעם לא קורה, כשגם הניסוי של העונה האחרונה - לתת ביטוי משמעותי יותר לשחקני מחלקת הנוער, עבר בהצלחה.

מור יוסף היה חלק ממחלקת הנוער הנהדרת הזו עד לפני שנתיים וההשתלבות החלקה שלו בבוגרים רק הוכיחה את מה שתמיד ידענו: בעמק חפר יודעים לגדל שחקנים. עם מוסר עבודה גבוה, ראיית משחק פנטסטית ועבודה פיזית מאומצת - מור יוסף הולך ומתפתח לשחקן עם יכולות מגוונות ומאוד משמעותיות. מור יוסף שיפר את משחק ההגנה שלו ואת היכולת להוביל כדור ולצד יכולת הקליעה הנהדרת שלו - הפך לאחד הברומטרים המשמעותיים של עמק חפר השנה.

בתום קרב מאוד צמוד - בין השאר עם ליאור ברקוביץ' (הפועל כפר סבא), דביר אוחנה (הפועל צפת) ושהם גת (עמק חפר) זכה מור יוסף בתואר השחקן הצעיר של העונה עם 30% מהקולות.

מור יוסף. מחממת הגידול של עמק חפר (צילום: עמק חפר)