ארצית צפון: משש תצא אחת

בכל שנה אנחנו חושבים שלא יכול להיות יותר ממה שכבר ראינו, ובכל קיץ משפשפים עיניים מחדש. לא פחות מ- 6 קבוצות שמו את כל מה שיש להן כדי להניף צלחת בחודש מאי, ועם כל הרצון שלנו לסמן את כפר סבא המוכשרת כפייבוריטית - הניסיון המשמעותי של עכו וחדרה, העומק של כפר קאסם, ההמשכיות של צפת והפוטנציאל של מגדל העמק לא יעשו לה חיים קלים. צפון בשגעון, פרק 4.


| אלירן כהן

 

הפועל נעם

עם כמה שהייתה קרובה לליגה הלאומית בעונה שעברה - הפועל מגדל העמק / יזרעאל, או בשם החדש שניתן לה, הפועל נעם אחרי האיחוד המשולש הקיץ עם נצרת עילית - תצטרך להתחיל העונה את המסע מחדש. זיו תבור שהוביל את הקבוצה למעמד הגמר אשתקד נשאר על הקווים בעמק לעונה נוספת, אך על הפרקט נאלץ לבנות את הכל כמעט מחדש, בעיקר מסביב לסנטר הנהדר יבגני ליוטרין, שממשיך לעונה נוספת.

לא עם ספסל עמוק במיוחד אבל עם רכש ממוקד - ינסה תבור לקחת את הקבוצה שלו השנה אל אותו המקום בו מעדה בשנה שעברה, ויקווה שהפעם התוצאות יהיו אחרות. מהליגה הלאומית ירדו תומר בר-אבן וארד הררי - שאזור הצפון לא זר להם במיוחד אבל הליגה הארצית קצת יותר. אלמוג ברק הגיע מצפת, רועי נברו מעכו, וגם ניר נצר, עדי רייפר ועוז וטורי יהיו שם כדי להוסיף אגרסיביות וצבע. קשה שלא לראות את נעם מסיימת את העונה בגמר הפלייאוף, אבל אתם הולכים לקרוא את זה עוד מספיק פעמים בדקות הקרובות כדי בכל זאת להאמין בקיומה של האפשרות הזו.

סגל: אלמוג ברק, יבגני ליוטרין, עדי רייפר, תומר בר אבן, גיא סהר, רועי נברו, ארד הררי, עוז וטורי, ניר נצר, גיא בר שלום, טל שימול. מאמן: זיו תבור.

 

הפועל עמק חפר

עם אחד התקציבים הנמוכים בליגה, באופן שיטתי, מצליחה עמק חפר בשנים האחרונות להוציא מים מהסלע ולהגיע רחוק יותר ממה שתחזיות פתיחת העונה מנבאות לה - לרוב סביב המלחמה נגד הירידה. פעם זו עונה רגועה במרכז הטבלה, פעם זכיה בגביע האיגוד ולפני 3 שנים זו גם הייתה הופעה מכובדת במיוחד בפלייאוף, אחרי שסיימה את העונה במקום הרביעי.

בעמק חפר החליטו הקיץ לקחת את כל הרעיון הזה למקום אקסטרימי יותר, ובנו קבוצה שרוב שחקניה גדלו במחלקת הנוער של המועדון וחלק לא מבוטל מהם עדיין משחק שם - במדי קבוצת הנוער הבכירה המתמודדת בליגה הראשונה. את צד ה"וותיקים" יובילו נמרוד רינסקי, אלון ששון, דן פריבר והגבוהים אביב סרוסי ועומר כהן ובין ה"צעירים יותר" תמצאו את אביתר מור יוסף, ניתאי רוזנברג, יהונתן הלוי, שוהם גת וים בן שבת. על הקווים יעמוד יהוא אורלנד, שמשמש כמנהל המקצועי של מחלקת הנוער במועדון זה שנתיים כשלצידו רמון וולפסון, שחזר הקיץ למועדון.

סגל: אלון ששון, נמרוד רינסקי, אביב סרוסי, דן פריבר, עומר כהן, אביתר מור יוסף, יהונתן לוי, שוהם גת, עידו שלו, ניתאי רוזנברג, ניר גל, ים בן שבת, אריאל אייזיק , אדם ישראל סתם, עמית שני. מאמן: יהוא אורלנד.

 

בית"ר כפר יונה

בכפר יונה, הקבוצה הוותיקה בליגה הארצית אשתקד, כבר החלו בקיץ להיערך לעונה בליגה א', מינו מאמן, סגרו סגל והפנימו את הסיטואציה החדשה. אלא שאז, האיחוד בין נצרת עילית לקבוצות העמק פינה מקום בליגה, שינה את התמונה, ופתח עבור הקבוצה מהשרון הזדמנות לעונה נוספת בארצית, שכמובן התקבלה בשמחה. אז מסגל השחקנים שחתמו בתחילת הקיץ בכפר יונה לא נשארו הרבה, אבל כן נשאר אילן ברקוביץ' אחד - שישוב השנה לפרקט וישמש כמאמן (באימונים) - שחקן (במשחקים) בצוותא עם עאבד וואתד.

עם תקציב לא גבוה במיוחד הצליחה כפר יונה להעמיד סגל שחקנים נהדר, שאולי לא יתמודד עד הרגעים האחרונים של העונה אבל בהחלט יגיע לפלייאוף ויכניס לחרדות כמה מה"מועמדות לעלייה". לצידו של ברקוביץ' בקו האחורי תמצאו בין השאר את אור זינדרמן שמגיע אחרי עונה טובה בפ"ת, דגן ליכט וליאור סידיס. אופיר הובר - אחרי שנים ארוכות בליגות הראשונות - יגיע להוביל את הקו הקדמי של הקבוצה יחד עם ניר כהן הוותיק, שחזר לפרקט לפני שנתיים ורשם הופעות בפלייאוף עם נתניה וכפר קאסם.

סגל: אילן ברקוביץ', אופיר הובר, דגן ליכט, אור זינדרמן, דור וכנר, ליאור סידיס, ניר כהן, אוהד בן חיים, יוסי סמיה, עמית סיטבון, ניב קונפינו, אסף עמוסי, סתיו אהרון. מאמנים: אילן ברקוביץ', עאבד וואתד.

אילן ברקוביץ'. חוזר לפרקט של כפר יונה

 

הפועל גלבוע מעיינות ברוש

לא מכבי תל אביב, לא הפועל ירושלים, לא הפועל חולון, לא מכבי ראשון לציון ולמעשה לא אף קבוצה בליגת העל - שהיא לא הפועל גלבוע / גליל - יכולה להתהדר השנה בקבוצת בת שתשחק בליגה הארצית. המחשבה על צורך כל כך אלמנטרי כמו קבוצה צעירה בליגות הנמוכות היא כנראה משהו שקבוצות הליגה הראשונה לאורך השנים לא תמיד מצאו לנכון לקדם, וחבל. ובכן, זה לא סוד. עם סגל צעיר שמבוסס על בוגרי מחלקת הנוער של המועדון, בליגה לא פשוטה כמו זו שמצפה לנו השנה - סיכויי ההישרדות של אלופת ליגה א' צפון אשתקד לא גבוהים במיוחד, אבל מוקדם מידי להספיד עונה שעוד לא התחילה.

ליאור קרת, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בשנים האחרונות, יעמוד על הקווים ויהנה מלא מעט שחקנים שעברו תחתיו באופן כזה או אחר. שחקנים כמו נטע גל ויובל בן חמו כבר עברו קצת בליגה ויודעים למה לצפות, וכך גם עמית ראובן - שכמו בניה סרור, יחזיק בכרטיס כפול וישחק גם במדי קבוצת האם. קל זה לא יהיה, אבל בשנים האחרונות למדנו שפרויקטים כאלה מצליחים עם ההכוונה הנכונה, ואין ספק שבגלבוע יש את האנשים שמתאימים לזה.

סגל: נטע גל, אלון מורגנשטרן, עידו סגל, יובל בן חמו, עמית בראס, ים בן צבי, בניה סרור, עמית ראובן, שגב גרילק, עומר אלבז, עמית כהן, שי סרוסי, יובל כוכבי, דביר אוחנה, בן ממן, נדב לוי, ירין תורגמן, נבו זומרפלד. מאמן: ליאור קרת.

 

הפועל מעלות

איריס ועקנין, יושבת ראש המועדון, הפכה הקיץ לבכירה בתפקידה בכדורסל הישראלי (אחרי פרישתה של זיוה לב-דגן מרעננה) והיא תקווה שיחד עם הטייטל - תעבור על הקבוצה שלה עונה רגועה בליגה הארצית עם כמה שפחות דפיקות לב במבטים על הקו האדום. אחרי ההופעה המכובדת בפלייאוף לפני שנתיים - מעלות של השנים האחרונות היא קבוצה צנועה יותר, שבעיקר מספקת מקום נהדר לבוגרי מחלקות הנוער מהסביבה לגדול ולהתפתח בו בדרך אל התחנה הבאה.

הסגל הצעיר שבנתה השנה מעלות מתחיל עוד מהראש - מעמדת המאמן - לשם מונה אסף רוטשטיין ששיחק בקבוצה בשנים האחרונות. רוטשטיין החזיר הביתה את אורן בן חמו אחרי עונה בהפועל עכו, ושיתוף הפעולה שלהם אמור להיות מעניין כשבד בבד יתפקד האחרון גם כמנהל מקצועי. בן פריינטה, אביב למברג ורם זקס ימשיכו לעונה נוספת וינסו לסחוב יחד את החבורה הצעירה יחד עם גל ברוך החיפאי למקום נעים בטבלת הליגה. זה לא יהיה קל בעונה כמו זו, אבל לבטח ידחוף את הילדים האלה עוד רמה אחת למעלה יותר.

סגל: אורן בן חמו (מנהל מקצועי), בן פריינטה, אביב למברג, רם זקס, טל אבירם, שלו הר אבן, רועי בר חן, גל ברוך, חנא דקואר, עידו ספרי, אורי רצ'יבסקי, אלון שושני, עמית שטרית. מאמן: אסף רוטשטיין.

 

הפועל עכו

לא תמצאו היום בכדורסל הישראלי מועדון שמאמין בפתגם "יגעת ולא מצאת - אל תאמין" יותר מהפועל עכו. ארבע הופעות בפלייאוף הליגה הארצית הסתיימו בארבע הדחות בשלב חצי הגמר, אבל לא הורידו את רוחם של אנשי עכו, שגם השנה בנו קבוצה יוצאת מן הכלל שיכולה, וגם מאוד מאוד רוצה, להגיע עד הסוף. שי מינסטר, שהוביל את הקבוצה אשתקד למקום הראשון בסיום העונה הסדירה - עזב, ואת מקומו תפס עודד הנדלר, שחוזר לסיבוב נוסף כמאמן ראשי בליגה אחרי ששימש כעוזר מאמן בלאומית בשנים האחרונות.

בניית הסגל בעכו התמקדה הקיץ בכמה מישורים. תחילה, דאג הנדלר לשמור על המשולש הוותיק עידו קוזיקרו - אילן נניקשוילי - טל פרסלני, שהיה השלד המשמעותי של הקבוצה אשתקד ואמור לתת את הטון, איש איש ותפקידו, גם הפעם. לירן מורן הצטרף אחרי עונה בלאומית, אופק בוגדנובסקי, הגיע מרמת השרון אחרי שתי עליות ליגה רצופות וכך גם בר חג'בי, ששיחק אשתקד במגדל העמק. הנדלר דאג לעבות את הסגל בלא מעט שחקנים שעברו תחתיו בעבר כמו אליה סרור והאחים ויונטה, ועל פניו נראה שיש לו בסגל כמעט את כל מה שצריך לקראת מלחמות העולם של הפלייאוף, שבעכו יקוו שיסתיימו הפעם הרבה יותר מאוחר מה"רגיל".

סגל: אילן נניקשווילי, אופק בוגדנובסקי, לירן מורן, טל פרסלני, עידו קוז׳יקרו, בר חג׳בי, אליה סרור, גל ויונטה, טל ויונטה, בן אלאף, עמית וויס, דניאל ארד, תומר הבר, שי דויד. מאמן: עודד הנדלר.

מר קיר בטון. ממשיך בעכו

 

הפועל צפת

גם בצפת, כמו בעכו, לא מוותרים כל כך מהר על חלום העלייה לליגה הלאומית. אלא שאם את עכו חוסר המזל רודף ארבע שנים בתוך הפלייאוף, את צפת הוא תפס בשנתיים האחרונות עוד קצת קודם לכן - במאבקי המיקום בדרך לשם. העונה, ב"מתכונת 8", אין ספק שצפת תגיע, אבל משם בעצם המאבקים רק יתחילו. פופי חדד, המאמן המיתולוגי, נשאר כמובן לעונה נוספת והצליח להעמיד סגל נהדר שיכל להיות עמוק עוד יותר אלמלא כמה פספוסי החתמות ברגע האחרון, אבל גם בהיעדרם - יש לצפת שלד נהדר שלצד המשכיות מביא איתו גם רעננות וחיזוקים במקומות הנכונים.

צפת אמנם נפרדה הקיץ מלירז אריאלי, אלמוג ברק וצמד הווטרנים עופר דיגמל ולירן שוורצוולד אבל שמרה על לא מעט שחקנים משמעותיים כמו אלון לוין, גיא יוסיפוביץ', רז מור ואיתי אלון. אבי פוגל, שכבר רשם שתי עליות ליגה עם יבנה ואשקלון, הגיע מחדרה, עידן רג'ואן שהיה עם פוגל באותה יבנה וסיים את העונה שעברה באותה אשקלון הצטרף גם הוא, אבל הרכש היותר מעניין של צפת הגיע דווקא מכיוונם של שניים אחרים לגמרי - הסנטר ג'רמיין הול, שהוביל אשתקד את שדרות לגמר הפלייאוף בדרום, והפורוורד דזי ברמור, ששיחק חצי עונה במעלה אדומים והציג מספרים מפלצתיים, עד אותה תקרית בה נתפס מבריח סמים, נידון לתשעה חודשי מאסר, ושוחרר. בצפת, עיר המקובלים, יקוו שברמור יספוג את האווירה ויתרכז השנה בכדורסל. יחד איתו, לא יהיה לאף קבוצה בליגה קל לעבור את המשוכה הזו בשלום.

סגל: ג'רמיין הול, רז מור, אלון לוין, גיא יוסיפוביץ, גיא גרינשטיין, עידן רג'ואן, אבי פוגל, איתי אלון, דייזי בארמור ג'וניור, מאיר כהן, צחי יטח, תומר דהן. מאמן: פופי חדד.

 

עירוני שיקו קריית אונו

קריית אונו חוזרת לליגה הארצית אחרי עונה אחת בליגה א' שרון, אבל חרף העדפותיה - גם את זו היא תבלה במחוז הצפוני והמאתגר יותר - מקצועית, אך לא פחות חשוב מבחינתה - גם גיאוגרפית. בקריית אונו, כמו שלבטח כבר התרגלתם מהשנים האחרונות, מסמנים בעיקר מטרות צנועות. התקציב לא גבוה במיוחד, ושחקני הסגל מתחלקים לשניים - "שחקני הבית" שנמצאים במועדון כבר למעלה מ- 5 שנים ומגיעים בעיקר כדי ליהנות מכדורסל, כשלצידם לא מעט שחקנים צעירים מתחלפים שמגיעים לצבור דקות וביטחון ולתרום מיכולותיהם.

את נבחרת "שחקני הבית" סביר להניח שאתם כבר מכירים - יוני מורן, תום בסרגליק ויוטב קוסטיקה, שבראשית דרכם היו חלק מהסגל של הפועל "שאול" ת"א שצללה לליגה הארצית אבל מאז העבירו יחד למעלה ממחצית הקריירה שלהם. השלושה, כאמור, ממשיכים לעונה נוספת כמו גם המאמן יניב וייצמן ומספר שחקני בית. אופק חכמון הנהדר הגיע אחרי עונת פלייאוף בלוד, וכך גם הסנטר עמית בן דהן ששיחק בכפר יונה. לקריית אונו לא יהיה קל שלא לנוע השנה באזורים המסוכנים של הטבלה, אבל למודת ניסיון היא תעלה לכל משחק חשוב בידיעה שכל פוזשן עלול להחזיר אותה לליגה הרביעית, ושם כבר קצת פחות מעניין.

סגל: אופק חכמון, אופק סייג, יוטב קוסטיקה, חן אחרק, תום בסרגליק, יוני מורן, עמית בן דהן, תמיר אזולאי, מיכאל דזאנשוילי, אוהד וייס, אופק סיג, שרון קדוש, אריאל תשובה, דוד לוי. מאמן: יניב וייצמן.

 

מכבי חדרה

חלומות העלייה, או הפלייאוף, של חדרה אשתקד התרסקו די מהר אחרי פתיחת עונה מגומגמת במיוחד והביאו את הקבוצה לקבל החלטה קשה אך מושכלת - להוריד רגל מהגז ולתכנן את השנה הבאה. אז השנה הבאה אכן באה, האתגרים המקצועיים הפכו מאתגרים אפילו יותר, אבל חדרה ומאמנה, ניב רבי - בהרכב צנוע אבל עם החתמות נקודתיות מעניינות - יקוו להוציא מהעונה הזו מקום בין 8 הראשונות. שם, בפלייאוף, הניסיון ישחק את התפקיד שלו.

מתן נאור, אחרי שתי עליות ליגה רצופות - עם נתניה לפני שנתיים ועם חבל מודיעין אשתקד - היה ראשון המצטרפים. יחד עם אלירן גואטה, הקפטן המיתולוגי של נתניה שנפרד ממועדון האם שלו אחרי מספר דו-ספרתי של שנים. מושון יעקוסי, שי קליימניץ וליאור קוויק המשיכו לעונה נוספת, ומהעמק הגיעו נבות ינאי ועזמי אבו אחמד להרכיב חמישייה שיכולה להיות שווה הרבה יותר מסך חלקיה. בזמן שבעיר עומלים על השלמת הקמתו של אולם כדורסל חדש, בחדרה חושבים על היום שאחרי ורוצים להיות בליגה הלאומית כשזה יקרה. אולי לא השנה, אבל הכיוון הוא בהחלט נכון.

סגל: מושון יעקוסי, אלירן גואטה, מתן נאור, קוסטנטין אור, נבות ינאי, עזמי אבו אחמד, ליאור קוויק, שי קליימניץ, ליאב בן מנחם, איתי וודיסלבסקי, איתי שריקי, דולב הרץ. מאמן: ניב רבי.

מתן נאור. עושה חיל בארצית

 

מכבי קריית ביאליק

כמו מכבים רעות בדרום, גם ביאליק צלחה אשתקד את משחקי ההישרדות והרוויחה עונה נוספת בליגה הארצית. זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל בשנים האחרונות לא מעט קבוצות "ארציות" הבינו עד כמה האתגר הזה מורכב. עם הרוח הגבית הזו ינסה שגיא רטנר, שמשמש במקביל גם כמנהל המקצועי של המועדון כולו, לפתוח את העונה ולקוות שהפעם יהיה קשה קצת פחות. כל מה שכתבנו עד עכשיו יחד עם העובדה שביאליק לא התברכה בתקציב גבוה במיוחד הופך את סיכויי ההצלחה של התקווה הזו למעניינים.

ביאליק נפרדה הקיץ מלא מעט שחקנים שהובילו אותה אשתקד כמו תומר אסייג, איתי ויינטראוב ותום סלוצקי, אך רטנר יקווה שהעונה החדשה תגלה איתה שחקנים חדשים שיעלו לתפוס פיקוד. בצבע יעמדו להם צמד המגדלים אור פלבניק ותמיר לקס, אלי שיפטון צפוי להיות ספק הנקודות העיקרי, ובקו האחורי עמית קמרי ועמרי פולג הצעיר, שהגיע מהפועל חיפה - ינסו לתפוס פיקוד. לא יהיה קל לביאליק, אבל באותה הקלחת תמצאו גם את אונו, מעלות, עמק חפר וגלבוע כך שבזמן שבצמרת קרב האליפות יטוש בין 6 קבוצות, ועוד שביעית שתפריע, בקרב על המקום התשיעי והמקום האחרון בפלייאוף תפגשו את כל ה- 5 האחרות.

סגל: אור פלבניק, תמיר לקס, עומר פולג, עמית אלמוג, עמית קמרי, אלי שיפטון, דימה גובקו, נמרוד אלטיט, רועי גמבש, טל ינאי, אור אוליאל, שקד דוקורסקי, טל חלוואני. מאמן: שגיא רטנר.

 

הפועל כפר קאסם

נציגת המגזר, שרשמה אשתקד עונה נהדרת שהסתיימה במקום השני בטבלה אך בהדחה בחצי גמר הפלייאוף, תקווה לקחת את האנרגיות שהובילו אותה לשם ולעשות השנה לפחות עוד צעד אחד קדימה. סגל הקבוצה לא עבר זעזוע רציני בקיץ האחרון, כשיעקב גולן - שמאמן את הקבוצה עוד מימיה בליגה א' - בחר להישאר עם השלד שהוביל אותו בשנתיים האחרונות ולהתחזק במקומות הנכונים.

כפר קאסם מציגה את אחת הקבוצות העמוקות והמסקרנות בליגה, שמחזיקה בלא מעט כלים ויכולות התקפיות. את הרכש הראשון - ואולי הכי מעניין שלה - ביצעה עוד בתחילת הקיץ כשהנחיתה בעיר את טל קרפלס, שמגיע אחרי שנתיים בגלבוע / גליל בליגת העל וכמה פציעות מעכבות. גור פורת הצטרף אחרי ארבע עונות במכבי רחובות, איתה עלה ללאומית, אלעד קנפו הגיע משדרות, ואלה מצטרפים לשלד מהעונה שעברה שכולל את האנרג'ייזרס אבי אליהו ודורי אסף, את הקלעי הנהדר שמואל מלכוב, ןאת עמית סלע המנוסה. לצידם שחקני הבית ינסו להשתלב השנה עוד יותר בתוך כל העומק והאפשרויות הבלתי נגמרות שיש לסגל של גולן להציע.

סגל: אבי אליהו, טל קרפלס, שמואל מלכוב, דורי אסף, עמית סלע, אורי סהר, גור פורת, אלעד קנפו, טארק הנדי, עבד אל רחמין טאהא, מוחמד עאמר, עבד מוחמד טארק, סולימן עיסא. מאמן: יעקב גולן.

 

הפועל כפר סבא

במונחים מסוימים, הצליחה כפר סבא להרכיב הקיץ סגל ישראלי שלא היה מבייש מחצית מקבוצות הליגה הלאומית, ואנחנו לא מגזימים. היורדת מהליגה השנייה לא חסכה הקיץ שקל והביאה את כל מי שהחליטה שהיא צריכה כדי לחזור לשם, ועל פניו - יש לה את כל הסיבות להיות מרוצה מהמהלכים שביצעה. אבל כשמנגד מחכות לא מעט קבוצות אחרות שמכוונות לאותו המקום, ושעל הפרקט עדיין יכדררו חמישה מול חמישה, קשה להגיד שדרכם של הירוקים חזרה ללאומית סלולה. ובכל זאת.

שחף תור, ששימש כעוזר מאמן בשנים האחרונות לצידם של ברק דמציאן והוד בן הרצל קיבל את המפתחות וכצעד ראשון החזיר הביתה את קפטן העבר של הקבוצה, אדיר הרוש. וכאן התחילה החגיגה: האחים לבית אריאלי - טמיר ולירז, הצטרפו וישובו לשתף יחד פעולה על הפרקט (שיחקו יחדיו רק במכבי חיפה לפני 6 עונות), איתי קרביוב הגיע אחרי שנתיים ברמת השרון (ועליית ליגה) כדי להוביל קו קדמי מפלצתי יחד עם יונתן לוי ויותם שירן, ששיחקו גם הם אשתקד בלאומית, ואם זה לא יספיק אז גם בר אזולאי ואור מורדוך, מאמצע-קצה הספסל, יהיו שם כדי לתת כתף כשצריך. אנחנו לא רוצים לצאת בהצהרות כי במחוז הזה כבר למדנו שאי אפשר להבטיח שום דבר, אבל למרות מה שכתבנו בכותרת - ואנחנו שמחים שהגעתם עד לפה - קשה לנו לראות את העונה הזו מסתיימת בתסריט אחר.

סגל: אדיר הרוש, טמיר אריאלי, לירז אריאלי, יותם שירן, איתי קרביוב, יונתן לוי, בר אזולאי, רז אורבך, יהלי גולדזמד, טל חדד, אור מורדוך. מאמן: שחף תור.

שחף תור. יצליח לקחת את כפ"ס חזרה ללאומית?