ארצית צפון: נבחרי הסיבוב

רגע לפני שהסיבוב השני יוצא לדרך בליגה הארצית - זמן מצויין לסכם את הסיבוב הרשון. כפ"ס ועכו היו מעל לליגה, ולא במפתיע מקבלות מקום של כבוד בבחירות שלנו. אבל לא רק הן - גם הצמד המנצח על הקווים, השחקנים הותיקים שלא עוצרים והצעירים שעוד ישאירו לכולנו אבק.


| אלירן כהן, לילך וייס

 

מאמן הסיבוב: אילן ברקוביץ' ויד ימינו עבד וואתד

"טובים השניים מן האחד", אין ספק, אבל השילוב הזה של ברקוביץ' ו-וואתד - מעבר לכך שהוכיח את עצמו היטב לאורך הסיבוב הראשון - די איתגר את יכולת הניסוח שלנו. מצד אחד - מאמן שבעצם לא מנהל את המשחקים באופן רשמי אלא עולה לפרקט ומשחק. מצד שני - מאמן שעומד על הקווים, מנהל את המשחק ומקבל עצות/הוראות מהשחקן המוביל שלו על הפרקט - שהוא בעצם המאמן. נשמע מסובך? קצת, אבל עובד יופי.

אשתקד הוביל ברקוביץ, בשנה הראשונה שלו כמאמן, את אליצור רמלה והעלה אותה חזרה לליגה הארצית. השנה ברקוביץ' שהחלים מפציעה בכתף, החליט לחזור לשחק, ובינתיים עושה את זה יופי. על ברקוביץ' השחקן עוד נדבר כנראה בסיכום העונה, אבל ברקוביץ' המאמן - בצוותא עם יד ימינו, עבד וואתד - הוביל את הקבוצה הצנועה מכפר יונה למקום השלישי באחת העונות היותר קשוחות שידע המחוז הצפוני של הליגה, תוך שהיא מציגה כדורסל מהנה ואטרקטיבי, שומרת חזק ולא מפחדת להסתכל בלבן של העיניים גם לפייבוריטיות הברורות לעליה. האתגר, כמובן, יהיה לשמור על הקצב בסיבוב השני ולהבטיח יתרון ביתיות בפלייאוף.

ברקוביץ': "אני מאוד שמח על הבחירה, תודה רבה. אבל אם לומר בכנות מחמאות ושבחים אנחנו רוצים לקבל בסוף העונה. כרגע כל האנרגיות מופנות למשחק הקרוב מול עמק חפר. אני שמח שלמרות שהליגה במחוז הצפוני התחזקה משמעותית הצגנו סיבוב ראשון מוצלח אבל אנחנו שואפים לסיבוב שני מוצלח לא פחות. מחלקת הכדורסל של המרכז הקהילתי בכפר יונה, בניהולו של ישראל ויזל, נותנת לי את כל התנאים הכי טובים שאפשר לקבל כדי ליצור משפחתיות. יש פה קבוצה מאד מאד שמחה שרעבה להצלחות וצוות נהדר, וזה הכי חשוב מבחינתי. אני אוהב מאד את הקבוצה."

 

חמישיית הסיבוב

לירן מורן (הפועל עכו)

באחד המשחקים החמים שראינו העונה בצמרת הצפונית, מורן קיבל שאגת שמחה לאוזן משחקן יריב - ופשוט עמד שם מולו וחייך. ככה הוא, שחקן שקט עם המון קור רוח שעסוק נטו בכדורסל, וסך הכל זה די מצליח לו. ממוצע של 16 נקודות למשחק (ארבעה משחקים מעל 20 נקודות) בקבוצה שלא חסרים בה סקוררים הוא לא עניין של מה בכך, והם בהחלט שווים לקלעי המחונן של הנדלר מקום בחמישיית הסיבוב. מורן חזר העונה לארצית אחרי עונה בלאומית עם נתניה, וכבר נראה שהוא באחת העונות הטובות שלו בליגה. מורן שחקן וסרטילי שיודע לקלוע מכל הטווחים, עם נסיון במעמדים הגבוהים (גמרי פלייאוף גם בארצית וגם בלאומית), ובנתיים החיבור שלו עם עכו מוכיח את עצמו.

 

יותם שירן (הפועל כפר סבא)

את עונת הקאמבק שלו עשה לפני 3 שנים יותם שירן בדיוק בליגה הזו, כשהצטרף לבית"ר כפר יונה והטיס אותה לצמרת טבלת הליגה כאילו לא שבת מכדורסל חצי עשור. גם השנה, בתוך הארסנל הבלתי נגמר של כפר סבא, יותם שירן מראה עד כמה הוא גדול על הליגה הזו ועד כמה הכדורסל הישראלי פספס אותו. כמובן ששום דבר עוד לא סגור במה שעוד יקרה או לא יקרה פה, אבל אם שירן ישמור על היכולות שהציג בסיבוב הראשון גם ברגעי ההכרעה של העונה, יהיה קשה מאוד לעצור את הקבוצה של שחר תור. ההתלבטות בין שירן לקרביוב, האיש הגדול של כפ"ס בצבע, הייתה קשה, אבל בעוד קרביוב הוא האיש של המספרים והשליטה בצבע, שירן הביא איתו את הורסטיליות והתרומה באספקטים נרחבים יותר של המשחק.

 

דור וכנר (בית"ר כפר יונה)

הגארד הצעיר של כפר יונה מספק עד כה יופי של עונה ומלבד המספרים הנהדרים שמציג, מביא איתו למגרש הרבה מאוד רוח ותעוזה. וכנר נלחם, שומר, עובד קשה ומביא היטב לידי ביטוי את הפוטנציאל הנהדר שלו. הגדולה של וכנר היא שבין כל החבורה הותיקה של כפר יונה, דווקא הוא זה שמתעלה ברבע האחרון, והולך ומתפתח כווינר אמיתי, בדיוק כמו אילן ברקוביץ', המאמן שלו - שמצליח להוציא ממנו לא מעט דברים שלא נראו לפני כן.

 

אבי אליהו (הפועל כפר קאסם)

בכפר קאסם קיוו לסיים את הסיבוב גבוה יותר, אבל על המומנטום הנהדר של פתיחת העונה העיב פיצוץ המשחק נגד קריית אונו וההפסד הטכני שהורידו את הקצב וקיבעו את מקומה של הקבוצה רביעית אחרי עכו, כפר סבא וכפר יונה. אולם למרות התקרית ההיא, אי אפשר לקחת מכפר קאסם, ומהשחקן הכי משמעותי שלה, אבי אליהו, את הסיבוב הנהדר שעשתה (וכמו שאתם כבר רגילים - שמות ושחקנים טובים הם לא בהכרח ערובה למקום בצמרת). גם השנה אליהו, מעבר לתוצרת הסטטיסטית הידועה, הוא קודם כל המנהיג של כפר קאסם - אינטנסיבי, דומיננטי, מפרגן ומוביל. מגיע לכל משחק ועושה את השחקנים שלידו טובים יותר. עכשיו רק נשאר לקוות שגם את הסיבוב השני תפתח כפר קאסם כמו הראשון, ותחזור להתרכז במטרה האמיתית שלה - להצמיח את הכדורסל במגזר.

 

אבי פוגל (הפועל צפת)

בעוד חודש פוגל יחגוג 35, מה השלא מפריע לו להמשיך לרוץ כאילו הוא בן 20 על הפרקט בצפת. מאז שהגיע אלינו לארץ לפני כמה שנים, הגארד האמריקאי מקפיד להציג אחוזי קליעה טובים לצד משחק הגנתי טוב כשהוא לא שוכח גם לפרגן לכל השחקנים מסביבו. פוגל אומנם "רק" שלישי בספקי הנקודות של צפת העונה (אחרי ג'רמיין הול ועידן רגו'אן עם כ-14 נקודות), אבל את התרומה שלו למשחק הקבוצתי של צפת קשה לפספס והוא לדעתנו השחקן המשמעותי ביותר של צפת בסיבוב הראשון.

 

ראויים לציון:

עידו קוזיקרו (הפועל עכו)

מר קיר בטון ממשיך גם בגיל 42 להצדיק את הכינוי שקיבל. הוא אומנם כבר לא עולה בחמישיה ומקבל את אותו מספר דקות כמו פעם, אבל עדיין עושה צרות בצבע לכל קבוצה, ורק תנסו לעצור אותו בהגנה. גם אם תביאו עליו דאבל אפ הוא ימצא את הדרך לסל, לעיתים קרובות גם בתוספת עבירה. גם בהגנה קוזיקרו יודע מתי לשים את הגוף ולראיה גם חסימה אחת זכורה במיוחד שסידרה סל ניצחון במשחק העונה מול כפ"ס.

 

איתי קרביוב (הפועל כפ"ס)

קרביוב כבר שנים הוא אחד השחקנים הטובים ביותר בליגה, קבלן עליות והגעות לגמרי הפלייאוף באופן קבוע, ומלפפון חם בכל קיץ. גם העונה בכפ"ס הוא שומר על אותה יעילות כספק הנקודות המוביל של הקבוצה עם מעל 20 נקודות למשחק (באחוזי קליעה גבוהים מאוד), בתוספת לא מעט כדורים חוזרים וכמה משחקים של דאבל דאבל. ובטח ניפגש איתו שוב במצטייני העונה בעוד כמה חודשים.

 

עזמי אבו אחמד (מכבי חדרה)

העונה של מכבי חדרה אולי קצת מגמגמת, אבל היא בכל זאת הצליחה לסיים את הסיבוב בחלק העליון של הטבלה, הרבה הודות ליכולת הקליעה של אבו אחמד. כבר שנים שהגארד נחשב לאחד הקלעים הטובים שיש בליגה הארצית, ואחרי ששנה שעברה הגיע עם מגדל העמק לגמר הפלייאוף, העונה הוא על תקן הקלעי המוביל בחדרה כשהוא קולע קרוב ל-19 נקודות למשחק.

 

ג'רמיין הול (הפועל צפת)

בדומה לקוזיקרו, גם ג'רמיין הול לא נותן לגיל או לאף שחקן אחר בהגנה לעצור אותו. הול שולט ביד רמה בצבע במשחקים של צפת, קולע מעל 16 נקודות למשחק, שואב ריבאונדים ויודע להתפנות בצורה נהדרת לקבל כדור כשהוא לבד בצבע בדרך לעוד 2 קלות. בשנתיים האחרונות נבחר פעמיים לחמישיית העונה (פעם בצפון ופעם בדרום), וגם העונה הוא מפגין את אותה דומיננטיות. פעם שלישית גלידה?

 

אור זינדרמן (בית"ר כפר יונה)

זאחרי שנתיים בינוניות בפתח תקווה אור זינדרמן חזר לטרוף את המגרש, ולהראות את היכולות שלו בשני צידי המגרש. הוא שומר על השחקנים המרכזיים של הקבוצות היריבות אבל זה לא מונע ממנו להיות הסקורר המוביל של כפר יונה בהרבה משחקים העונה. אין ספק שמדובר באחת העונות היותר טובות שלו בקריירה. רואים שכיף לו.

 

 

 

ה