באים מאהבה!

מנכ"ל הפועל ב"ש תומר ירון הצליח השבוע לעצבן לא מעט בעלי מקצוע בכדורסל בארץ ובספורט בכלל, עם טענות לגבי העבודה של מאמני הכושר. אלחנן ביטן, מאמן הכושר של מכבי עירוני ר"ג, עונה לו בטור חד ומעביר מסר ברור. אנחנו לא פחות מקצועיים ומסורים. רוצים יותר? תתנו יותר.


| safsal

 

בשנים האחרונות מתרחבת התופעה של הגעת אנשי מקצוע זרים לכדורסל הישראלי - מאמנים, עוזרי מאמן, וכן גם מאמני כושר. לכאורה תופעה ברוכה של הבאת מוחות במטרה להצעיד את הספורט בכלל והכדורסל בפרט קדימה. אך האם השיקול לכך הוא בהכרח רק מקצועי?! אני לא בטוח.

אין זה מענייני להביע דעה בנוגע למאמני הקבוצות כמובן. אך אם ישנו תחום אשר אני חושב שאני רשאי לחוות בו דעה, זהו התחום הגופני. במרוצת השנים עבדתי במספר אגודות כדורסל גדולות ומכובדות, הן במחלקות הנוער ואף מספר שנים לא מבוטל בקבוצות בוגרים. תחת הדרכתי עברו לא מעט שחקנים שהיום מובילים את הכדורסל הישראלי בכל הרמות. כמו רבים מחבריי למקצוע, גם אני מבלה שעות בלימודי העשרה, עובד 7 ימים בשבוע מספר לא מבוטל של שעות, נוסע להשתלמויות ברחבי העולם, מאזין לפודקסטים בזמני הפנוי, מנוי למספר רב של אתרים מקצועיים מהמובילים בתחום ומקדיש את כל מרצי ומשאביי לטובת כך.

לא מעט מאמני כושר מרחבי אירופה רוצים שנשתף אותם בידע שלנו ואנו עושים זאת בשמחה רבה. יתכן מאוד שאם היה לנו דרכון זר או מבטא מעט יותר סקסי, זה היה מעורר יראת כבוד בקרב מנהלים כאלה ואחרים בספורט. אולם מכיוון שאנו ישראלים, התגובות לכך די אדישות ואף מזלזלות לעיתים. חשוב להגיד, אנחנו איננו חוששים מתחרות! תחרות הוגנת, כזו שתבחן את האיכויות המקצועיות שלנו אל מול היכולות של מאמני הכושר הזרים הנוחתים כאן לאחרונה חדשות לבקרים. נברך על כל מאמן זר "שובר שיוויון", כזה שאימן ברמות הגבוהות ועתיר ניסיון, שיגיע ואף נשמח ללמוד ממנו, אך לצערי זה ממש לא המצב.

מכיוון שאין אף גורם בקרב הנהלות הקבוצות שמבין אפילו במעט בתפקיד מאמן הכושר בספורט המקצועני, הבחירה הופכת לפשוטה מאוד. "אנחנו רוצים מאמן שימלא את המשבצת של מאמן הכושר במספר שעות מקסימלי (מבלי לדעת אם מדובר באבטלה סמויה או לא,יש לציין) ודבר לא פחות חשוב שיהיה זול!"

דרישה הגיונית? אולי. הכל טוב ויפה ואולי אפילו לגיטימי. עד אשר מגיע יו"ר של קבוצה שמחליט להכליל אותנו, מאמני הכושר הישראלים, כעצלנים או משלימי הכנסה ובעלי ראש קטן באומרו כי מאמני הכושר הזרים מגיעים לעבוד... ואין להם יותר מדי דרישות או תנאים. במילים אחרות - הם עבדים יותר יעילים.

אנחנו גדלנו פה בישראל, רובנו המכריע הלך לצבא בזמן שמאמן כושר כזה או אחר יכל לעשות את התואר הראשון או השני שלו בכפר קטן באירופה או בקולג' אמריקאי. לנו באמת חשוב מהספורט הישראלי ולא הגענו אליו על מנת להתעשר, יתכן שבמשרת היי טק היינו מרוויחים טוב יותר. אנחנו לא נבקש סליחה על כך שהקמנו משפחות ואנחנו גם צריכים לכלכל אותן בכבוד ומבלי להרגיש שעושים לנו טובה, על שמעניקים לנו את שאריות התקציב הקבוצתי. אנחנו נשמח להשתכר בצורה ראויה על מנת שלא נצטרך להתרוצץ לקושש עוד כספים באימונים אישיים. לא אנחנו קבענו את חוקי המס עבור תושב ישראלי ואת הצורך לשלם כחוק עבור פנסיה, ביטוח לאומי ומס הכנסה.

אבל אנחנו כן מלווים את השחקנים שלנו, זרים וישראלים כאחד, 24 שעות, משתדלים שיהיו להם את התנאים הטובים ביותר כדי להצליח ולהצעיד את הקבוצות שמעסיקות אותנו. ובעיקר אנחנו נותנים את כל כולנו למען שמירה על בריאותם ומניעת הפציעות שלהם אולי אפילו בצורה יותר מוצלחת מאחרים... כי אנחנו באים מאהבה ותשוקה אמיתית, וכאשר אהבה ומקצועיות נפגשים דברים נהדרים קורים!