בראשון: הפלייאוף התחתון יוצא לדרך

אחרי שבשנים האחרונות הוא הפך לחסר כל משמעות, העונה, הפלייאוף התחתון חוזר, ובגדול. לא פחות מ-4 קבוצות נמצאות באיזור הסכנה ויהיו חייבות כל משחק כדי לשרוד, קבוצה נוספת נמצאת עמוק בתחתית, אך לא מתכוונת לוותר על מקומה בליגה, ומוצקין אחת, שקרובה להבטיח את ההשארות, אך עלולה להסתבך גם היא.


| אסף ברגר

אמרו עליו שהוא לא מעניין, אמרו עליו שהוא מיותר, רצו לבטל אותו. אך למרות הכל, הוא עדיין כאן איתנו, והוא לוהט מאי פעם – הפלייאוף התחתון! אז כפי שכבר הבנתם, העונה הפלייאוף התחתון הולך להיות שונה מכל מה שהתרגלנו בעבר – צמוד יותר, מותח יותר ומעניין יותר. "ספסל" עושה לכם סדר ומכין אתכם לקראת הקרבות שמצפים לכל אחת מהקבוצות במהלך החצי חודש האחרון – ממה כל קבוצה צריכה לחשוש? מה היתרונות של כל קבוצה? ומהם המשחקים הקריטיים עבור כל קבוצה?

טבלת הפליאוף התחתון
9. מכבי קרית מוצקין 15-11
10. אליצור יבנה 16-10
11. הפועל חיפה 17-9
12. הפועל עפולה 17-9
13. מכבי הוד"ש 17-9
14. הפועל מגדעל העמק יזרעאל 20-6


נתחיל עם הקבוצה שנמצאת במצב הטוב ביותר, קרית מוצקין. הניצחון במחזור האחרון בכפר בלום, הביא את מוצקין לפלייאוף התחתון כשהיא במצב מצויין. תוסיפו לכך את העובדה שהיא מחזיקה בניצחון כפול על עפולה וחיפה, וקיבלתם קבוצה שתצטרך לבעוט בדלי (חזק) כדי לרדת ליגה.

המשחקים הקריטיים:
שני המשחקים הראשונים. ניצחון באחד משני המשחקים, אמור להבטיח למוצקין את ההשארות כבר בשבוע הקרוב. הפסד בשני המשחקים, והלחץ יתחיל לדבר.

איך תשאר בליגה?
עד כמה מוצקין במצב מצויין? ניצחון אחד מחמשת המשחקים אמור להספיק למוצקין כדי לשרוד בליגה.


נמשיך עם הקבוצה שכיוונה להגיע אל הפלייאוף ואף הייתה שם בחלקים מסויימים של העונה, אך לבסוף הסתבכה גם היא בתחתית – אליצור יבנה. בדומה למוצקין, גם יבנה השיגה ניצחון מפתיע וחשוב במחזור הסיום. הניצחון שיפר קצת את מעמדה של יבנה, שמחזיקה בניצחון כפול על חיפה, אך גם בהפסד כפול מול הוד"ש.

המשחקים הקריטיים:
המשחק במחזור הפתיחה והמפגשים במחזור 3 ו -4 מול עפולה וחיפה בהתאמה. נתחיל מכך שהיתרון הכי גדול של יבנה הוא שאת כל המשחקים שציינו כאן היא תארח. מעבר לכך, מדובר בשלושת הקבוצות מולן היא תתמודד על הירידה ותרצה לשפר את המאזן הפנימי מולן במקרה של בית משולש או אפילו מרובע בסיום העונה.

איך תשאר בליגה?
שני נצחונות בשלושת המשחקים שציינו למעלה אמורים להספיק כדי שחניכיו של אפטקר יישארו. ניצחון במחזור הפתיחה, יהיה צעד ענק בדרך להשארות.


יורדים קצת למטה, וממשיכים עם הקבוצה שהמצב רוח בה נמצא די למטה, אחרי שהחתימה את מאמנה החמישי העונה - איתי לוי. הפועל חיפה, כפי שכבר סיפרנו לכם, מגיע לפלייאוף התחתון במצב לא אידאלי, אך אם יש משהו שיכול לעודד אותה הוא הניצחון הכפול על הוד"ש והעובדה שתפגוש את עפולה (מולה מחזיקה במאזן 1:1) במחזור האחרון, ללא קרון דשילדס. עוד נתון שיכול לעודד את החיפאים הוא ששלושה משחקים מתוך החמישה היא תארח, נתון שיכול להיות קריטי לאור העובדה שהיא הקבוצה היחידה בפלייאוף התחתון שמחזיקה במאזן ביתי חיובי.

המשחקים הקריטיים:
יהיה מעניין לראות האם העזיבה של אלהרר תשפיע כבר במשחק הראשון. מעבר לכך, שני משחקים שאנחנו רואים ככאלה שיכולים להכריע את העונה של הקבוצה מהכרמל הם מול הוד"ש (חוץ) במחזור השני ועפולה (בית) במחזור הסיום.

איך תשאר בליגה?
3 ניצחונות יספיקו די בוודאות להשארות בליגה. בסיטואציה מסויימת גם 2 ניצחונות עלולים להספיק. מבלי להכנס לחישובים מסובכים, ניצחונות בשני המשחקים שציינו מעלה, יעלו את חיפה לעמדת יתרון מול שתי הקבוצות ובתוספת תוצאות שיסתדרו לטובתה, חיפה תוכל להשאר בליגה גם אם תסיים את העונה עם 11 ניצחונות.


למרות שסיימה את העונה עם 2 הפסדים רצופים, הפועל עפולה היא עדיין הקבוצה החמה בפלייאוף התחתון. נראה שסיכוייה של עפולה לשרוד תלויים יותר בה מאשר בקבוצות האחרות. עפולה מחזיקה בניצחון כפול על הוד"ש, ותוכל ליצור גם יתרון מול חיפה ויבנה במשחקי הפלייאוף התחתון. נקודה חשובה שיש לציין היא שעפולה תתמודד במחזור האחרון ללא קרון דשילדס (מחליף זמני לסימונס) המצויין, ולכן היא תקווה לסגור את הסיפור עוד לפני המחזור האחרון.

המשחקים הקריטיים:
אם נתחשב בעובדה שבעפולה ירצו להגיע למחזור האחרון כשהם לא בסכנה – צמד המשחקים במחזור 3 ו-4 מול יבנה (חוץ) והוד"ש (בית) בהתאמה הופכים לקריטיים מבחינת חניכיו של עמיר עוזי.

איך תשאר בליגה?
מצבה של עפולה דומה לזה של חיפה, 3 ניצחונות יספיקו לקבוצה מבירת העמק להשאר בליגה. גם כאן, בסיטואציה מסויימת 2 ניצחונות על יבנה/חיפה והוד"ש, ישימו אותה בעמדת יתרון מול שתי הקבוצות ויכולים להספיק לה כדי להשאר בליגה.


להוציא את מגדל העמק, מכבי הוד"ש, ששיפרה קצת את מעמדה במחזור הסיום, נמצאת במצב הרע ביותר מבין קבוצות התחתית. הפסדים כפולים מול חיפה ועפולה קובעים כי תצטרך לנצח משחק אחד יותר מאחת משתי הקבוצות האלו כדי לשרוד. והיא תצטרך לעשות זאת ללא ורנון טיל שבנסיבות לא ברורות סיים את העונה ולא ישחק בפליאוף התחתון. למרות זאת, לא הכל שחור בקבוצה מהשרון, שמחזיקה בניצחון כפול על יבנה, אותה היא פוגשת כבר במחזור הראשון.

המשחקים הקריטיים:
שלושת המפגשים מול יבנה, חיפה ועפולה. כפי שכבר אמרנו לכם, מול חיפה ועפולה הוד"ש נמצאת בחסרון מובהק, אותו תהיה חייבת לצמצם בעזרת ניצחון על שניהם. את יבנה הוד"ש פוגשת במחזור הראשון, במשחק שיכול לטרוף את כל הקלפים. ניצחון של הוד"ש במחזור הפתיחה – והפלייאוף התחתון יגיע לנק' רתיחה.

איך תשאר בליגה?
למרות שמחזיקה במאזן זהה לזה של חיפה ועפולה, במקרה הזה, 2 ניצחונות לא אמורים להספיק להוד"ש, שתצטרך ככל הנראה לפחות 3 ניצחונות כדי לשרוד בליגה. היתרון שבלו"ז? הוד"ש תפגוש את מגדל ומוצקין לקראת סיום הפלייאוף התחתון, לאחר שאלו עלולות לאבד עניין, וכפי שהליגה הלאומית הרגילה אותנו – בדר"כ הקבוצות שחייבות את הניצחונות הם אלו שגם לוקחות אותו. נקודה חשובה.


נסיים עם הקבוצה שנועלת את הטבלה, הפועל מגדל העמק יזרעאל. חניכיו של ניר קפלן יצטרכו נס גדול כדי להשאר בליגה, כשגם ניצחונות בכל משחקי הפלייאוף התחתון עלולים שלא להספיק לאור העובדה שהקבוצה מחזיקה בהפסדים כפולים ליבנה, הוד"ש, חיפה ועפולה. יחד עם זאת, מגדל, בשונה מנועלות הטבלה של השנים האחרונות, צפוייה להמשיך בקו שהנחה אותה כל העונה – להלחם עד הסוף גם אם זה נראה אבוד.

המשחקים הקריטיים:
כדי לעשות את הבלתי ייאמן ולהשלים קאמבק מהסרטים, במגדל צריכים לראות כל משחק כמשחק על עונה שלמה.

איך תשאר בליגה?
כאמור, לא בטוח בכלל שמגדל תוכל להשאר בליגה גם אם תעשה 5 מ-5, אך בכל זאת, אם אכן תעשה 5 מ-5 ואם שתיים מבין הפועל חיפה, הוד"ש ועפולה לא תנצח יותר ממשחק אחד, במגדל יעשו את הבלתי ייאמן. תסריט שנראה די תלוש מהמציאות.