הלאומית הופסקה - חיפה והרצליה בעל?

באיגוד הכדורסל ובמנהלת הליגה הלאומית הודיעו היום שלאחר סיום ליגת העל לנשים גם הליגה הלאומית הגיעה לסיומה. המשמעות - בני הרצליה והפועל חיפה שמוליכות את הטבלה יקבלו כרטיס לליגת העל, היורדות הוקפאו. כעס ביבנה ובעפולה על ההחלטה.


| לילך וייס

 

קרוב לודאי שגם הפועל חיפה וגם בני הרצליה לא ציפו שככה הם יגיעו לליגת העל, אבל זאת ההחלטה שהתקבלה היום באיגוד הכדורסל ובמנהלת הלאומית. נכון שיש עדיין את המאבקים הפנימיים בין מנהלת ליגת העל לאיגוד על מספר העולות, וכשלא ברור אם בכלל תהיה יורדת מהליגה הבכירה עקב הקפאת הליגות, אבל כרגע לצערנו זה המצב. בעקבות המצב בארץ ובעולם, גם הליגה הלאומית הגיעה לסיומה היום וה"מרוויחות" הן הפועל חיפה ובני הרצליה שמדורגות כרגע במקומות 1-2 ועל כן הכרטיסים לליגת העל יוענקו להם. כמו כן היורדות הוקפאו, כך שרמה"ש וחבל מודיעין בנתיים יכולות לנשום לרווחה.

בהפועל חיפה לא ממהרים לשמוח על ההחלטה כי הם יודעים שעוד יכולות לצוץ בעיות מול מנהלת ליגת העל. בנתיים בשאר הקבוצות הדעות חלוקות, כשיש קבוצות בעד ויש קבוצות שממש לא אהבו את זה.

"אנו לא מקבלים את ההחלטה! לא ייתכן כי הכרעה מסוג זה תעשה ללא דיון מעמיק ושיתוף של ראשי הקבוצות." כך נרשם היום בדף הפייסבוק של קבוצת אליצור יבנה. "אנו תקווה כי לא מדובר בניצול מצב החירום על-מנת לקדם קבוצות אשר בתזמון הנוכחי מדורגות באופן זמני עם הפרש זעום ביחס לקבוצות אחרות. אנו קוראים לאיגוד הכדורסל בישראל לחזור בו מההחלטה, לבדוק את התקנון ולעשות את הדברים בצורה שקופה וספורטיבית. נשקול לפנות לערכאות על-מנת להבטיח כי תתקבל החלטה הולמת לפי עקרונות הספורט והתחרות ההוגנת."

גם בעפולה לא אהבו את העניין. "אנו לא מקבלים את ההחלטה. הנהלת הקבוצה התכנסה לאחר קבלת ההחלטה התמוהה והחליטה לפנות לערכאות משפטיות על מנת שהכרעות לגבי העולות והיורדות מהליגה הלאומית יקבעו על המגרש ולא בשום פורום אחר. ההחלטה תמוהה שבעתיים מכיוון שבליגות האחרות הוחלט על הקפאה עד אחרי פסח. לדעתנו הן החלטת משרד הבריאות המאפשרת אימונים ללא מגע והן ההחלטה לחכות עד לאחר פסח בליגות הנוספות מגבות את בקשתנו לסיים את העונה בצורה ספורטיבית.

גם הטענה לגבי הזרים אינה רצינית משום שמצד אחד, הזרים בקבוצתנו מבינים את המצב הכלל עולמי ומוכנים להמתין. מצד שני הליגה שמתהדרת בהיותה הליגה של הכדורסל הישראלי יכולה להגיע לשלבי הסיום ללא זרים על טהרת השחקן הישראלי. אנו קוראים להנהלת האיגוד לחזור בה מהחלטתה ומתכוונים לפנות לערכאות משפטיות לצורך הגעה להכרעה ברוח הספורט."

 

ויש גם את אלו שמקבלים בהבנה את ההחלטה:

אלון שפר, יו"ר א.ס. רמה"ש: "קודם כל אני כמו כולם מאחל בריאות ושהמצב יחזור הכי מהר שאפשר לשגרה. ההחלטה הייתה נכונה והכרחית. לדעתי אפילו משכו אותה קצת יותר מידי. המדינה והעולם חווים פה משבר שלא ידענו כמותו ולכן כמה שזה כואב על הספורטאים, על הטבלאות, על העולות/יורדות, בריאות האנשים היא מעל הכל. החלטה נכונה ביותר."

אבידן נגר, יו"ר אליצור עירוני נתניה: "המצב בארץ ובעולם בכלל לא ברור. אין לדעת מה יוביל יום. היינו צמודים להנחיות משרד הבריאות. .
כרגע זה משהו שמתחיל ואין לו סוף. כמובן שמהלך כזה יש כאלה שמרוויחים ויש כאלה שמפסידים, הכי חשוב כרגע זה בריאות הציבור השחקנים והצוות."

 

הודעת מנהלת הליגה הלאומית:

מנהלת הליגה הלאומית, בשיתוף עם איגוד הכדורסל, מודיעה על סיום עונת המשחקים 2019/20.

ההחלטה התקבלה לאור התפרצות נגיף הקורונה ובלב כבד, ולאחר בחינת כלל השיקולים העומדים על הפרק.

כפי שהוחלט בפתיחת עונת המשחקים 2019/20, שתי קבוצות יעלו בתום העונה לליגה הראשונה. לאור המצב שנוצר, הוחלט על עלייתן של שתי הקבוצות הנמצאות במקומות הראשונים לפי הטבלה. עוד נקבע על הקפאת היורדות לליגה הארצית.

מנהלת הליגה הלאומית מבינה לליבם של האוהדים וכלל חובבי הליגה והענף, ומקווה לראות את כולם בריאים ואיתנים בעונת המשחקים הבאה.