דראפט 2020 - הדראפט הישראלי

מתרגשים לקראת דראפט ה-NBA מחר לפנות בוקר? אתם לא היחידים. דני אבדיה בדרך לעשות היסטוריה ולהיכנס לבחירת טופ 10, בתקווה שגם ים מדר יבחר גבוה. אבל לא רק הם יהיו שם. עמית זילברבוש מכין אותנו למאורע עם רשימת הפרוספקטים המובילים, וגם כמה מילים על הפרוספסקטים שלנו. כי אי אפשר בלי.


| עמית זילברבוש

 

הייתי נער בן 14 בשנת 96. אחרי שקמתי לראות את דורון שפר לכל משחק של קונטיקט ששודר, אני זוכר את הטירוף וההתעניינות לפני הדראפט ההוא. הייתי בסוף האוניברסיטה בשנת 2009, ואני דווקא לא זוכר בטירוף את הימים שלפני בחירת הראשונה בהיסטוריה של ישראלי בסיבוב הראשון של הדראפט. והיום, בזמנים אחרים, של רשתות חברתיות, פודקאסטים ועמודי פייסבוק, נדמה שההמולה מעולם לא הייתה גדולה יותר סביב בחירתו של שחקן ישראלי לדראפט ה-NBA. והאמת? לטעמי לפחות, ההמולה מוצדקת סביב דני אבדיה. הילד שחצי מהישראלים (והפרשנים) עדיין לא סגורים על איך לבטא את השם שלו. 

"מה יקרה בסוף? אין איש יודע". אבל לפחות על הנייר, על המגרש, על גבי הראיונות, כששומעים את אבא שלו, כשרואים אותו קופץ עם אוהדי נבחרת ישראל מחוץ לאולם, כשנזכרים בדאנק ההוא על דאטומה, ובהצדעת ה"ביי ביי" למשפחות הספרדיות ההמומות שנייה אחרי שנעל את האליפות הישראלית בדרייב אין, ובעוד עשרות רגעים שנצרנו בשנים האחרונות - נדמה שגדל כאן משהו מיוחד. וזה לא (רק) מה שיש לו בגוף ובידיים שנותן תחושה שזה הדבר האמיתי. זה בעיקר הבטחון, החוצפה החיובית שכל כך אוהבים לדבר עלייה, והפעם היא בול במקום. 

"והוא בא בזמן" - אחרי שבליגה עדיין מהדהדת ה(אי) בחירה של מי שהולך להיות הפנים של הליגה, רק לפני שנתיים במקום השלישי בלבד, ולמרות שההשוואות אליו לא רלונטיות, עדיין אני חשוב שקבוצות לא ירצו לחזור על הטעות ההיא. אם צריך עוד משהו קטן לדחוף אותו למעלה בבחירות, הקיימות של לוקה דונצ'יץ' בטח לא מזיקה.

 

הנה ווידאו מעמיק ומקצועי שעשו ב"דה-רינגר" על אבדיה. חומר חובה לכל מי שמתכוון לעקוב אחרי הדראפט:

 

ויש את מי שרוצה להיות מקורי ולא לקרוא עוד חפירה על אבדיה. אל דאגה, גם לו יש מקום בדראפט הזה, כי אפשר לדבר על ים מדר. כאן הסיפור הרבה יותר מסתורי. החבר של דני לזכיה האדירה של הנבחרת עד 20 באליפות אירופה החליט להשאר בדראפט בתקווה שהדיבורים על "דראפט חלש" יתנו לו את הסיכוי עליו חלם.

בהקשר של דראפט חלש, כתב כבר יפה החבר אורן לוי  - כשמדברים על דראפט חלש מתכוונים בדר"כ לטופ. דראפט עמוס ברול-פליירס טובים שיביאו יותר מהמצופה מהם מצד אחד, אבל שאין בו שחקן אחד עם פוטנציאל להיות אולסטאר מצד שני - כנראה יחשב לדראפט חלש. אבל בשביל מדר, שמתמודד בדיוק על התפקיד הזה, של תפקידי משנה, עלולה להיות תחרות חזקה במיוחד, מה שעלול לדחוק אותו כמה מקומות אחורה ואף מחוץ לו. וגם אם יבחר איפשהו בסוף סיבוב שני, הרי גם ליאור אליהו ויותם הלפרין נבחרו בדראפט. זה לא עזר להם במיוחד.

אני לא רואה את ים כרכז משמעותי באחת מ-30 הקבוצות הטובות בעולם, אבל בהחלט רואה אותו רכז מוביל בליגה השנייה הטובה בעולם, הלא היא היורוליג או איך שהיא לא תקרא בשנים הבאות. הלוואי שאני טועה, אבל זה לא בא כדי להוריד מהערכתי לשחקן האדיר הזה. גם התחזית השנייה היא מכובדת מאד בשביל רכז ישראלי בימינו.

 

ואם דברנו על ווידאו מעמיק ואיכותי לפני הדראפט, יש גם כאלה:

 

אז בואו נדבר קצת על מה, או יותר נכון מי מצפה לנו בדראפט בלילה שבין רביעי לחמישי.
ראשית לסדר הבחירות: מינסוטה תבחר ראשונה, אחריה הווריירס, שארלוט, הבולס וקליבלנד תשלים את החמישייה הראשונה.

 

והנה הפרוספקטים המרכזיים:

אנטוני אדוארדס - גארד בגובה 1.96מ' של שרירים ואקספלוסיביות עם מוטת ידיים של 2.13. מגיע מאוניברסיטת ג'ורג'יה ולרוב מוזכר כבחירה הראשונה. אתלט גדול, סקורר, עם תקרה מאוד גבוהה. המאמץ שלפעמים לא שם, יחד עם קבלת החלטות מוטלת בספק (הרבה זריקות קשות מחצי מרחק ומתחת ל-30% משלוש) מעלים חשש, אבל עדיין טופ 2 ברוב התחזיות.
השוואות: דוויין ווייד, דונובן מיטצ'ל.

לאמלו בול - האח של, הבן של. אולי השחקן האמיתי במשפחה? רכז גבוה (2.03), נחשב לוויילד קארד של הדראפט הזה. אחיו הצעיר של לונזו בול זכה לסיקור תקשורתי רחב מגיל צעיר מאוד וכשאתה הבן של לוואר בול, אפשר להבין איך הדרך ל-NBA הייתה, איך נאמר, לא שגרתית. הרכז הגבוה הספיק לשחק בליטא ובאוסטרליה, עלה לכותרות בגיל 16 כשקלע 92 נקודות במשחק עם זריקות משוגעות למדי. צעיר מאוד (יהיה בן 19 אחרי הדראפט), ייתכן ועדיין לא סיים לגבוה, עם גובה נהדר לעמדת הרכז ויכולות ניהול משחק מרשימות מאוד. הסקאוטים בליגה קצת חוששים מיציבות הקליעה שלו, אך בכל מקרה התחזית לגביו מדברת על כך שיהיה רכז מוביל (franchise pg). צפי לבחירה: 1-4.
השוואות: מאחר שלאמלו שחקן מאוד ייחודי, ההשוואות משלבות את היצירתיות של ג'ייסון וויליאמס, ראיית המשחק של רונדו  והגודל של שון ליווינגסטון. תודו שזה נשמע לא רע.

ג'יימס וויזמן - הסנטר שבחבורה. עם מימדים מפלצתיים של גובה 7-1 ( 2.16 ) ומוטת ידיים 7-6, יש לו את הנוכחות, המיקום והכלים הפיזיים להיות חוסם בכיר כבר מיומו הראשון ב-NBA. מתאים לסגנון החדש ב-NBA, עם אתלטיות, יכולת לרוץ את המגרש, חסימות וריבאונדים. זוהה כפוטנציאל ענק כבר בתיכונים, מה שמסביר את ההתעניינות הרבה בו למרות שהחליט לא לשחק יותר מ-3 משחקים במכללת ממפיס בעונה החולפת. מדובר בשחקן שעדיין יש לו מה ללטש במשחק והקבוצה שתבחר בו, במיוחד אם מדובר בקבוצה חלשה, תצטרך כנראה להתאזר בסבלנות. מוזכר לרוב כבחירה טופ 3, בחלק מהאתרים ציינו אפילו ששארלוט מוכנה לעשות טרייד על מנת לבחור אותו בבחירה הראשונה.
השוואה: חסן ווייטסייד עם מוטיבציה/ מיילס טרנר.

אונייקה אוקונגוו - פאואר פורוורד/ סנטר נמוך, חזק ודינמי, עם חוש מפותח במיוחד בהגנה, שמתאים להגנות החילופים של ימינו, כשהוא יכול לבצע חילופים אפילו על שחקני פרימטר. ריבאונדר התקפה מעולה עם תזמון מצוין. עקב גובהו, רק 2.06, עלול להתקשות מול סנטרים גדולים. התקפית לא נחשב איום רציני מבחוץ, אך יעיל מאוד ל-2, כולל מיד ריינג'. הגישה והיכולות ההגנתיות המרשימות שלו, הביאו אותו בחלק מהתחזיות עד לבחירה השנייה (!). לדעתי יהיה בחירה 4-6.
השוואה: טריסטן תומפסון משודרג/ באם אדבאיו.

אובי טופין -  פאואר פורוורד 2.06 מ', שחקן השנה במכללות עם 20 נק' ו-7.5 ריב' למשחק באחוזים נהדרים. אחד השחקנים המבוגרים בדראפט (בן 22), לכן הוא נחשב לבשל מאוד לתרום מיידית, אך בהתאם גם התקרה שלו נחשבת נמוכה יותר לעומת הצעירים יותר במחזור. נחשב שחקן התקפה אתלטי ואיכותי עם יד טובה (40% משלוש), אך כבד בהגנה. המנייה שלו עולה ויורדת, התייצבה לאחרונה באזור הבחירות 5-8.
ההשוואות הרווחות: קניון מרטין/ שון מריון.

קיליאן הייז - האירופי השני בחבורה המובילה עם אבדיה, ועוד אחד שנחשב לויילד קארד. רכז שמאלי שנולד בפלורידה אבל גדל רוב חייו בצרפת, ועוד אחד הצעירים בדראפט, רק בן ה-19.  IQ כדורסל גבוה ויד משופרת (39% משלוש בשנה האחרונה) , רק מה? שהוא עשה את זה באולם מהליגה הגרמנית הלא במיוחד נחשבת. אה, ובין השאר גם מול ראשון לציון אותה ניצח עם 25 נק'. הייז יכול להפתיע ואפילו להתברג בסופו של דבר בחמישייה הראשונה של הדראפט.

השוואות: הארדן וגוראן דראגיץ'.

 

ונעבור לתחזית 

 זה אחד הדראפטים הקשים לחיזוי בשנים האחרונות. מזכיר קצת את זה של 2013 אז אנטוני בנט נבחר ראשון, מייקל קרטר וויליאמס 11 (וזכה בסוף ברוקי השנה) ויאניס רק במקום ה-15. אני מאמין שאבדיה יבחר בטופ 5 של הדראפט הזה. אם אני חייב להמר, זה יהיה במקום ה- 4 על ידי הבולס. לגבי מדר אני יותר סקפטי, ואני אלך על הצד הפאסימי של ההימור, כשלדעתי הוא ימצא עצמו גם מחוץ לסיבוב השני. בהצלחה לשנייהם, ובעיקר, מיקום הבחירה באמת פחות קריטי. שיפלו במקומות שיתנו להם צ'אנס לפרוח. 

שהרי, עתידם - עתידנו.