החמישיה הסוגרת

רגע לפני שסדרות רבע הגמר יוצאות לדרך, אדי מינץ עם 5 הערות לסיכום ליגה מאז החזרה מפגרת קורונה. האמונה בישראלים של גלבוע גליל, הבעיות של מכבי ת"א, התנעה המאוחרת של חיפה ונס ציונה וההתרסקות של אילת שמנעה ממנה רבע גמר. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אדי מינץ

 

23 ימים, 32 משחקים, 12 קבוצות ו-5 הארות. פליאוף קורונה, ההתרשמויות שלנו.

1) ראש לשועלים. יחסי הכוחות בפלייאוף העליון היו די ברורים, מה שאי אפשר היה להגיד על התחתון הצפוף והתחרותי. הפתעת הבית היתה ללא ספק גלבוע הצנועה שאמנם פתחה בהפסד בנהריה (בו ספגה 94 נק'), אבל מאז יצאה לריצת 0-7 מרשימה כשהיא מגבילה את כל מתחרותיה בהגנה רצחנית על 83 נקודות ומטה. קבוצות אחרות שהיו בסיטואציה שלה (החלפת כל הזרים) התרסקו (ע"ע חולון), אבל ליובין נתן בטחון לישראלים שלו והם החזירו לו בגדול. זיו וארצי בעונת פריצה, בני, גרשון, סרור, פליישר וחנוכי בעונת אנחנו כאן וגלבוע רחוקה 2-3 משחקים מפיינל פור אחרי בערך מיליון שנה. אין ספק שהמומנטום שלה (0-7 כאמור) טוב שהרבה משל יריבתה לסדרה (חולון, 8-0) שוויתרה הן על מאמן (שנשאר ביוון) והן על מגרש (משחקת באשדוד).

2) ראש לאריות, מכבי ת"א גרסת טרום קורונה: 2 הפסדי ליגה ב-21 משחקים (אילת וירושלים) - 90% הצלחה. מכבי ת"א גרסת קורונה: 2 הפסדי ליגה לאותה קבוצה (ראשל"צ) ב-7 משחקים-70% הצלחה. הסיבה ברורה, העדר רכז טבעי. בורדיון, ג'ון די, וולטרס וג'קסון נפצעו ועזבו ו-וילבקין ואבדיה, עם כל הכבוד ויש הרבה, על כל איכויות ה-NBA שלהם, הופכים את ת"א לפגיעה. את סדרת הדרבי הם יעברו, השאלה היא מה יהיה בפיינל פור.

3) מכבי חיפה. כמיטב המסורת היא התניעה לאט לאט (מסע לארה"ב לא היה אבל מאמן וזרים שהיו בבידוד עד הרגע האחרון וגם מעבר לו היה גם היה) אבל אח"כ זה הסתדר לה, ברגע האחרון ממש. רוממה זה בית? פחות. כי חיפה הפסידה 3 פעמים ב-4 אירוחים רצופים וכמעט מצאה את עצמה בחוץ. אבל אז הגיעו משחקי החוץ ומאזן 1-3. זה יכול היה להיות גם הרבה פחות מתוח אלמלא הרכז הטבעי היחיד בסגל ספידי סמית לא היה נכנס לבידוד (תודות לערוץ הספורט).

4) נס לי או נסצי? הפתיחה הייתה פשוט איומה. הסגל הנפלא שנבנה בעמל רב בנס ציונה פתח ב-4-0 כש-3 מההפסדים היו בדו ספרתי עמוק. עצבים, הרחקות ומאמן ושחקנים שכבר הראו להם את הדרך. אבל אז הגיע משחק אחד טוב והסכר נפרץ. נסצי סיימה עם 1-3, כולל שני ניצחונות בחניכיים על הבאזר מול יריבות ישירות לפלייאוף והיא בפנים. שאפו להנהלה על הסבלנות.

5) הדרום העמוק והרחוק. הפתיחה של הפועל אילת הייתה נפלאה, 0-3 עם כדורסל נהדר שכללו הצגות וטריפלים של בן צבי שקיבל לראשונה במה בליגת על עקב פציעתו של בן שימול. אבל בן שימול הבריא והצוות המקצועי לא השכיל לעשות את ההתאמות. יאנג הוצא מהסגל, שני הרכזים "דרכו" אחד לשני על המשבצת ותפוקת הטריפל של האחד הפכה לסל וחצי וים של איבודים לשניהם ביחד וכך נערמו להם 4 הפסדים רצופים. כמה סימלי שהפלייאוף הלא מוצלח של אילת הסתיים בביטול משחק עקב קורונה.