החמישיה הסוגרת: קלאסיקו בקטנה

האחוזים של מכבי ת"א, הסופר קלאסיקו שלא ממש גרם לנו להתרגש, הניצוץ החדש של עירוני נהריה, ההתעוררות של הפועל ב"ש ועירוני נס ציונה והדומה-שונה בין הפועל אילת להפועל גלבוע / גליל. מסכמים את המחזור העשירי בליגת העל. (צילום: עודד קרני, מנהלת ליגת העל)


| אלירן כהן

 

(1) פעם ה"סופר קלאסיקו" הביא איתו רעש. הרבה רעש. מאז ש"לנצח את מכבי ת"א" נהיה פחות אישיו, גם הרעש מעט התפוגג. הספרופולוסים אמנם עדיין מתקשים בתהליך הצלת העונה האירופאית שלהם, אבל בליגה הם כבר חזרו למקום הראשון. הפועל ירושלים עדיין לא מצליחה לגבש לעצמה זהות, אבל אין ספק שחסרונו של כריס ג'ונסון בהגנה מורגש, וכשג'יימס פלדין וטיישון תומאס נעלמים בהתקפה - קשה לה עוד יותר לבוא לידי ביטוי. מכבי ת"א סגרה את המחצית כבר עם 50 נקודות, וסיימה את המשחק כולו עם אחוז דמיוני ל- 2 - 82% (23/28), כשג'ון די, שנמצא בכושר נהדר, שוב מסיים כטופ-סקורר. הפריע לנו: 120 דקות לזרים של מכבי ת"א, 120 דקות לזרים של הפועל י-ם. במילים אחרות: לא ממש היו פה הרכבים של שלושה ישראלים בחמישיה. במילים עוד יותר אחרות: מזל שיש חוק רוסי?

(2) הציפורים בשמי נהריה אמנם לא בישרו את בוא האביב, אבל בסיטואציה הנוכחית עבור הקבוצה של אריק אלפסי - די לבשר את בואה של הפועל תל אביב, שממשיכה את עונת הבלהות שלה וכבר לא תסיים את הסיבוב הראשון עם יותר מארבעה נצחונות. צירופו של דבון אקון-פרסל יעמוד למבחן במחזור הליגה הקרוב נגד מכבי אשדוד (או שלא?), אבל התחושה היא שהבעיה שורשית יותר. בגלל שאנחנו לא אוהבים לדבר על רעשים, בואו נדבר על מספרים: בשבוע שעבר חלקו מייק הנרי וטרי אלן 10 נקודות ב- 4/26 מהשדה (מחריד), השבוע הם קלעו יחדיו 44 נקודות ב- 17/32, ותוסיפו לשם את ה- 7/7 של פאולנד. ניב משגב זכה לאמון מחודש מאלפסי והיה טוב, אבל הצורך בישראלי נוסף עדיין זועק לשמיים. הפועל ת"א, שהגיעה למשחק גם ללא ריצ'י האוול הפצוע, יכולה בהחלט להמליץ על אחד כזה.

(3) כל מי שניסה לתלות את הניצחון הענק של הרצליה על גלבוע/גליל בשבוע שעבר, וכמובן שלא התכוון לזה, בחסרונו של ג'ף אדריאן, יכול היה להרגע השבוע. אדריאן שיחק והצטיין, הרצליה, שקלעה רק 74 נקודות, נהנתה מחמישה שחקנים שקלעו בדאבל-פיגרס, ומפה לשם ניצחון שלישי בחמישה משחקים זה לא משהו שהרבה קבוצות בליגה הצליחו לעשות לאורך הסיבוב הזה. טביעת היד של גיא גודס בראשון עוד תורגש, וכשיגיע זר נוסף לצבע יהיה הרבה יותר קל להתגבר על יום חלש של דשון סטיבנס. בינתיים, קצת מזל זה בכל זאת מה שאולי יספיק לראשון לסיים את הסיבוב מעל הקו האדום, מה שאי אפשר להגיד, נניח, על מכבי אשדוד, שפתחה את הסיבוב עם מכת פציעות ונראה שגם תסגור אותו באופן דומה.

(4) מי שהצליחה להוציא מעצמה קצת יותר למרות מכת פציעות משלה, היא הפועל ב"ש, שהשיגה בשבוע אחד שני נצחונות משמעותיים על שתי יריבות שפוטנציאלית נלחמות איתה על אותן המקומות, ללא שני שחקני מפתח. ב"ש שמה קץ לרצף של שלושה הפסדי בית במשחקים שהוכרעו ממש עם הבאזר, וסך הכל היא יכולה לסגור סיבוב ראשון מוצלח מבחינתה, ולא רק ברמה המקצועית. גם עירוני נס ציונה, שלפני שנתיים גם כדררה בלאומית, יכולה בסך הכל לצאת מרוצה ממאורעות השבועות האחרונים נוכח פתיחת העונה העגומה שלה, במיוחד אחרי שהנחילה להפועל חולון את הפסד הבית הראשון שלה העונה. כשטל דן מציג עונת שיא ומתקרב כבר בפעם השלישית בחצי הדרך לטריפל-דאבל, גם ערב קליעות רע של דקואן קוק, שלפחות ידע לשים את השלשות במאני-טיים, נסלח.

(5) שלושה מחזורים מפתיחת העונה עמדה הפועל אילת על שלושה הפסדים בשלושה משחקים. דיברו על האנמיות של הזרים האילתיים, על הישראלים הבכירים שלא מספקים את הסחורה, והיה גם מי שקרא להחזיר חזרה את אפיק ניסים. מאז באילת הסתפקו בהחלפה של זר. וזה הכל. 7/7, קבוצה חדשה, ואילייז'ה בראיינט אחד, שמפה לשם כבר השתלט על טבלת מלך הסלים. בגלבוע/גליל דווקא פתחו נהדר את העונה, אבל דווקא שם משהו פחות עובד בשבועות האחרונים (שלושה הפסדים בארבעה משחקים), כשבשני המשחקים האחרונים גם השלשות שנכנסו באחוזים טובים היססו את דרכן לטבעת. הליגה רק התחילה, אבל התנודתיות שלה השנה לא מבליטה פערים גדולים במיוחד בין קבוצות "התחתית" לקבוצות "הצמרת". אתם בעצמכם אפילו לא לגמרי יודעים להגיד מי לגמרי שייכת לאן.

,