החמישייה הסוגרת: תופסים סיבוב

הסיבוב הראשון בליגת העל נגמר, אבל לא בדיוק. השבועות הקרובים ילמדו מה יקרה עם קרבות התחתית, אבל הסיפורים המעניינים של השבוע הגיעו בכלל מהגביע, וסך הכל משחקי המחזור ה- 12 שמאחורינו חלפו, כמעט, על מי מנוחות. וגם: 2 הקטנות שלנו מסיכום הסיבוב הראשון. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אלירן כהן

 

(1) חודש ינואר הגיע, ואיתו גם הבלגן הגדול בטבלת הליגה ובלוח המשחקים. הפועל חולון כבר עם 13 משחקים, מכבי ת"א ומכבי אשדוד רק עם 10, וכמעט כל משפט שיגידו על מה שקורה כרגע בטבלת הליגה, לא יהיה מדויק. אז יכול להיות ש-33 מחזורים ועודף מסגרות אירופאיות שונות הם קצת יותר מידי, אבל היינו שמחים יותר אם למעט חריגים, מחזורים ייפתחו ויסגרו בזמן. זה ללא ספק גם יעשה טוב יותר למשחקי הפנטזי-ליג ו"כוכבי הערב". בכלל, לא מעט קבוצות בשבועות האחרונים ניהלו לו"ז לא פשוט של שניים ואפילו שלושה משחקים בשבוע, כשלחגיגה הצטרפו גם משחקי שמינית ורבע גמר גביע המדינה. הרבה מידי משחקים, ומצד שני - מעט מידי שידורים ועודף "ערבי כדורסל משולבים". אפשר לבקש יותר.

(2) מכבי אשדוד החזירה ארצה את ג'וש קרטר וטרם הודיעה על שחרורו של שחקן זה או אחר. המשמעות לטווח הלא קצר היא שעשויה להתקבל החלטה לעבור לשחק עם חמישה זרים. כולם זוכרים את הסיומת הנהדרת של אשדוד לעונה שעברה, אולם הפעם זה הולך ומסתמן כמו קרב הישרדות קשה בין קבוצות עם תקציב גבוה יותר (כמו הפועל ת"א, שהדיחה את אשדוד ברבע הגמר אשתקד) וכאלו שעדיין מחפשות את ההחתמה שתביא איתה את השינוי. בקופה נשארו עוד 21 מחזורים (קצת יותר, למי שקרא את הפסקה הראשונה) ובמילים אחרות - אם מכבי חיפה לא הייתה בטוחה בשנה שעברה, לאף אחת אחרת אין ממש תעודת ביטוח.

(3) אבל עם כל הכבוד לאשדוד, וללוח המשחקים הצפוף של הליגה, ולליגה עצמה, הסיפור של השבוע (או אולי - הסיפורים) הגיעו בכלל מגביע המדינה: הנאום של רמי הדר, עליו נקנס ב- 30,000 ש"ח, וההדחה של מכבי תל אביב על ידי מכבי ראשון לציון, תסריט שכבר ליווה אותנו במשחקי קדם העונה, רק שאז גיא גודס היה בצד הצהוב של ההתמודדות בעוד שעל הקווים בשורות האלופה עמד מאמן זר אחר. אפשר להתווכח על מידת הצלחתו היחסית של ספרופולוס בשורות האלופה עד כה (יציבות בליגה אך הדחה מהגביע וחמישה הפסדים באירופה) אבל בזמן שהמנהל המקצועי שלך זר, המאמן שלך זר ורוב השחקנים שלך זרים - היה מקום לחשוב מחדש על משבצת העוזר. לא בטוח שגודס היה מסרב להשאר.

(4) ובחזרה לליגה. 3 קבוצות "תיקנו" את התוצאה שרשמו במחזור פתיחת העונה, עם נצחונות (שנייים מהם דחוקים, יש לומר) על יריבות קצת פחות חזקות מהן. הפועל ת"א יכולה בהחלט להתנחם מההעפלה לחצי גמר הגביע, אבל עם קצב צבירת הנצחונות שלה בליגה היא נמצאת כרגע במקום מסוכן מידי מכדי לחגוג באמת, ויכול מאוד להיות שאם לא יהיה שינוי ביכולת, והשבוע נגד ב"ש תרשום הקבוצה הפסד חמישי ברציפות, דני פרנקו עלול להיות זה שישלם בכסאו. נס ציונה, שגברה על ראשל"צ בסיבוב הראשון, נכנעה לה הפעם לאחר הארכה, אבל חודש דצמבר הנהדר שלה (3/3) לא הותיר ספק בדבר הפוטנציאל שיש לה, ועל הדרך סידר לטל דן ולנדב זילברשטיין את תארי מצטייני החודש.

(5) מפה לשם קצת יצא לנו לפספס את סיכום הסיבוב הראשון ואת טקס בחירת המצטיינים המסורתי והלא רשמי, אך מכיון שזמנו עבר וקרבנו עדיין לא, בכל זאת - שתי הנקודות שלנו. האחת היא, בחירת הזרים המעולה של כמה מקבוצות מרכז הטבלה כמו גלבוע גליל (וויטנגטון, קלי, קרופורד), באר שבע (ברון, כריסטון, סווינג), וכמובן - אילת (בראיינט, טוקטו ובריימו) שהציבה אותן 3-4 מקומות מעל אלה בהם היו אמורות להיות. השניה - הפריצה של לא מעט ישראלים, שחלקם חזרו מהכפור כדי לתת סיבוב ראשון מוצלח. בין חברי הרשימה תמצאו את תומר גינת, מניצוצות האור היחידים של הפועל ת"א העונה, כרם משעור, שחזר כמו גדול מקצה הספסל של מכבי ת"א (ובימים אלה הרצליה מוכיחה עד כמה קשה לה בלעדיו), גולן גוט, טראוויס ווריק שפורח בב"ש והרשימה עוד קצרה מלהכיל. היינו שמחים לקחת תמונת מצב מסיום הסיבוב הראשון כדי להשוות אותה לשני, אבל בהינתן פסקת הפתיחה שלנו - בחודש מרץ נצטרך, לא מעט, להתעסק גם בהערכות.