הערב: גביע האיגוד יוצא לדרך

32 קבוצות (למען הדיוק - קצת פחות) יפתחו הערב את עונת המשחקים בליגות הנמוכות במסגרת משחקי הסיבוב הראשון בגביע האיגוד. מחזיקת הגביע תפתח את המסע להגנה על התואר באשקלון, הסגנית כבר בסיבוב הבא אחרי ניצחון במשחק מוקדם. השנה כמות המשתתפות בטורניר קטנה מאוד, ולנו יש כמה השגות בנושא. (צילום: פרטי)


| אלירן כהן

 

משחקי הסיבוב הראשון בגביע האיגוד יצאו הערב לדרך באופן רשמי (לאחר ששניים מהם כבר נערכו בשבוע שעבר), כש- 32 קבוצות מהליגה הארצית ומליגה א' תתמודדנה על הזכייה בגביע השני במעלתו. אחרי גביע המדינה כמובן. סך הכל, יום חג, אולם קצת חורה לנו המגמה שמלווה את מסגרת הגביע בשנים האחרונות לפיה רבות מקבוצות הליגה הארצית בוחרות מראש לוותר על התמודדותן בטורניר. בצדק או שלא.

השנה נרשם שיא שלילי במספר קבוצות הארצית שכן בחרו להשתתף בטורניר: 8 קבוצות בלבד, מתוך 24. מארבעת מחוזות ליגה א' נרשמו 24 קבוצות, כלומר - מחצית מקבוצות ליגה א', רק שליש מקבוצות הליגה הארצית.

ובכן, בואו נניח את הדברים על השולחן. אנחנו מבינים לליבן של הקבוצות שמעדיפות להמנע מלהשתתף בטורניר. העלויות, הנסיעות, מועדי המשחקים שמטשטשים את פגרות הליגה, העובדה שאין תגמול הולם בצידו ושאיגוד הכדורסל לע מחייב את הקבוצות להירשם הביאה בשנים האחרונות למגמה לפיה קבוצות רבות ששמות את יהבן על הצלחה בליגה, מעדיפות מראש לוותר על כאב הראש שמביא איתו גביע האיגוד. די להסתכל על שתיים מהפיינליסטיות האחרונות בגביע, אליצור רמלה ואליצור נתניה, שההגעה לגמר או הזכייה בגביע הביאה בסופו של דבר, במישרין או בעקיפין, להפסד בסדרת גמר הפלייאוף.

ייאמר לזכותו של איגוד הכדורסל שהוא מנסה. כך למשל, הוחלט לפני שנה על הקדמת משחקי ההכרעה בגביע לשלב מוקדם יותר של העונה על מנת לאפשר לקבוצות להשאר בפוקוס בשלבים המכריעים שלה, אולם נראה שזה מעט מידי, ואולי קצת מאוחר מידי.

באיגוד הכדורסל צריכים להחליט, ואולי אפילו לחזור ולחייב את כל קבוצות הליגה הארצית להשתתף במפעל, ומאידך - לתת תגמול הולם בצידו של הגביע. הסיטואציה הנוכחית לא מכבדת את הגביע ואת המעמד, והופכת אותו בשנים האחרונות ליותר מיותר ופחות יוקרתי.

אפשר בהחלט לחשוב על דרכים אחרות לעשות זאת טוב יותר. אולי לרכז את המשחקים לפגרת חורף ארוכה, אולי להפוך את משחקי הגביע לטורניר קדם עונה מכובד שגם יאפשר לקבוצות להגיע אליה מוכנות יותר. בסיטואציה הנוכחית גביע האיגוד מאבד מיוקרו, מיוקרתו, ומונע מקבוצות לרצות בו באמת.

ובכל זאת, אלה משחקי הסיבוב הראשון שייערכו השבוע:

הפועל נצר סירני - הפועל ירושלים פ. זאס
אליצור רמלה - הפועל באר טוביה
הפועל עמק הירדן - מכבי כרמיאל
הפועל קרית טבעון - הפועל קרית ים
הפועל כפ"ס מאמנים - אליצור מ.א. שומרון
עצמה מודיעין - אליצור בת ים
עצמה באר יעקב - אליצור גוש עציון
הפועל גלבוע ברוש - הפועל מגידו
אליצור יוחנן יבנה - מכבי מעלה אדומים
מכבי בקה - מכבי חדרה
מכבי קדימה צורן - הפועל חבל מודיעין
מכבי ר"ג בראשית - מכבי בית דגן
הפועל חוף השרון - הפועל עמק חפר
א.ס. אשקלון - מכבי שוהם

משחקים שכבר התקיימו:

הפועל חבל איילות - מכבי עירוני ר"ג 80:89
הפועל אילת זהר - הפועל מבועים \ מרחבים 84:71