הערב: משחקים על הצלחת!

עונת הכדורסל בישראל עומדת להגיע לקיצה עם משחק גמר הפיינל פור בין מכבי ת"א למכבי ראשל"צ. הראשונה רוצה להשאיר את התואר בארון שנה שנייה ברציפות, השניה שהגיעה מהמקום האחרון עד לגמר שלישי העונה (!) רוצה לזכות באליפות שניה בתולדותיה, אחרי שלוש שנים מאז הזכיה ההיסטורית. מי זו תהיה? הערב, 21:00, יד אליהו – צלחת על הפרק! (צילום: מנהלת ליגת העל)


| safsal

 

קחו נתון מעניין. חמישה משחקים שוחקו השנה בין מכבי ת"א ומכבי ראשון לציון. שלושה משחקים שוחקו בליגה ועוד שני משחקים שוחקו במסגרת נוק-אאוט. את שלושת משחקי הליגה ניצחה מכבי ת"א, את שני משחקי הנוק-אאוט (גביע המדינה וגביע ווינר) ניצחה מכבי ראשון לציון. לאן זה יוביל? היום בערב נדע. האם מכבי ת"א תגיע דרוכה או לחוצה יותר, האם ראשון לציון תגיע בטוחה יותר בעצמה? האם ראשון לציון מסוגלת לעשות את הבלתי ייאמן ולקחת את האליפות ממכבי ת"א בבית שלה? כנראה שכן.

מכבי ת"א מגיעה לגמר הזה עם 12 ניצחונות רצופים – יותר מחודשיים ללא הפסד. הצהובים של יאניס סאפרופולוס התקשו בחצי הגמר מול הפועל אילת והם מגיעים כאמור לגמר מול קבוצה שניצחה אותם כבר פעמיים השנה, בד בבד במשחקי נוק-אאוט. ראשון מנגד מגיעה אולי במומנטום הטוב ביותר מבחינתה. ניצחון בסדרת רבע גמר נגד הפועל חולון, ניצחון גדול על ירושלים בחצי הגמר אחרי שכבר הייתה בפיגור 11 במהלך הרבע השלישי ובעיקר שיטת משחק שמתאימה את עצמה מול כל יריבה אותה היא פוגשת. בכלל, גיא גודס שם חותמת נוספת על היותו אחד מהמאמנים הטובים בישראל ובין אם הוא יזכה באליפות ובין אם לא, הוא הוכיח שהוא שייך לשורה הראשונה של אנשי המקצוע בארץ.

הנקודה אולי הבולטת ביותר בהבדלים בין הניצחונות של מכבי ת"א על ראשון לציון לבין ההפסדים שלה, הוא ממוצע הנקודות. בכל ניצחון של מכבי ת"א על ראשון העונה, עברו החניכים של יאניס סאפרופולוס את ה-90 נקודות והממוצע שלהם עומד על 96.33 נקודות לעומת 77 בשני ההפסדים. ההבדל באחוזי הקליעה בין הניצחונות של מכבי להפסדים שלה לקבוצה מעיר היין בא לידי ביטוי בעיקר מחוץ לקשת – 39% בניצחונות לעומת 26% (!) בהפסדים.

אמנם מה שאנחנו כותבים לכם פה זה לא סוד, אבל ראשון לציון תצטרך להכריח את מכבי ת"א לזריקות קשות. גודס, ששוב אנחנו מוצאים את עצמנו מדברים עליו, יצטרך להיות חד מאוד עם החילופים ועם פסקי הזמן. משחק הגמר ישוחק בהיכל של מכבי ת"א וצפוי רוב צהוב ביציעים, כך שגודס יצטרך להיות בשיאו. אלמנט נוסף שראשון לציון צריכה לשים אליו לב ביחס לחצי הגמר הוא הנקודות שהיא משאירה על הקו. ראשון השאירה 14 נקודות על הקו ביום שני והיא לא תוכל להרשות לעצמה לעשות את זה שוב.

לפני משחק חצי הגמר דיברנו על הצורך של ראשון לציון לייצר כמה שיותר פוזנשים ולהוריד את מספר הפוזנשים של היריבה. אז היה לה בחצי הגמר את דיימון סימפסון שלקח יותר מ- 20% מסך הריבאונדים במשחק הזה. ראשון לא תוכל לבנות על כמות נוספת של ריבאונדים משחקן אחד גם במשחק הערב ולכן היא תצטרך מאמץ קבוצתי כדי לעצור את הגבוהים של מכבי ת"א ואת השלשות של ווליבקין אחרי ריבאונד התקפה.

אם כבר בריבאונד עסקינן אז לגבוהים של ראשון יש משימה מעט מורכבת היום והיא לעצור את טאריק בלאק. אמנם הממוצעים שלו לא יורדים משמעותית בניצחונות של מכבי על ראשון לעומת ההפסדים (12.33 לעומת 8), אבל באופן כללי המשימה היא למנוע ממנו ריבאונדים וייצור נקודות. טאריק בלאק הוא למעשה הברומטר לקצב המשחק של ת"א. כשהוא משחק בקצב גבוה, קשה מאוד להשתוות לקצב המשחק של מכבי ולכן המשימה לעצור אותו הופכת חשובה עוד יותר.

מבחינת ראשון, שחקן המפתח הוא שוב דריל מונרו, שכבר היה במעמד הזה אצל עבורם. מונרו, כפי שסיפרנו לכם לפני משחק חצי הגמר, שדרג מאוד את משחק ההתקפה של הקבוצה שלו וכנראה שהוא יהיה השחקן שהצהובים יסמנו. מעבר לנקודות שהוא מייצר בעצמו הוא מוסיף אופציות למשחק ההתקפה והוא גם מייצר נקודות עבור האחרים.  מעניין יהיה לראות כיצד ישתמש סאפרופולוס בספסל שלו, שללא ספק יש לו יותר כלים ועומק בהשוואה לראשון לציון. במשחקים כאלו יש נטייה דווקא לצמצם רוטציות, אבל ייתכן ודווקא זה יכול להיות שובר שוויון במשחק כזה.