הפייבוריטיות?

הפועל מגדל העמק שיחקה אשתקד בליגה הלאומית, והיא רוצה לחזור לשם העונה. הפועל חבל מודייען הוליכה את טבלת הליגה אשתקד, כשלה בחצי גמר הפלייאוף, אבל בקיץ - בעיקר התחזקה. מי מהן תפתח את העונה הבאה בליגה השניה?


| ענר חתואל, אלירן כהן

 

הפועל מגדל העמק

אי אפשר שלא להגיד שהכתובת הייתה על הקיר. עוד במהלך הקיץ שעבר סומנה הקבוצה המאוחדת מהעמק, שבינתיים - לפחות על פי רישומי איגוד הכדורסל - חזרה להיות מגדל העמק, כמועמדת ברורה לרדת לליגה השלישית. מגדל העמק / יזרעאל סיימה את העונה הסדירה עם 6 נצחונות בלבד והגיעה לפלייאוף תחתון שהיה, מבחינתה, לפרוטוקול בלבד.

בואו נעשה רגע סדר עם הכותרת הראשית. הסגל של מגדל העמק הוא לא הטוב בליגה וגם לא העמוק בליגה. רגע לפני שתתחיל העונה עוד יצא לנו לדבר אתכם קצת על מהות הפייבוריטיות במחוז הצפוני העונה, אבל כמו עכו, כמו רמה"ש, כמו חדרה, כמו כפר קאסם וכמו צפת - מגדל העמק נבנתה כדי ללכת עד הסוף השנה, עם שחקנים שכבר היו במאבקים האלה ומאמן שכבר שיחק במקומות האלה, ותמיד יהיה שמח לחזור לפרקט (ראו הרחבה).

אנחנו מדברים, אם עוד לא התעדכנתם, על זיו תבור שאימן אשתקד את קריית טבעון מליגה א' וכמעט שעלה איתה לארצית דרך המבחנים. יבגני ליוטרין ואיגור סימין ששיחקו אשתקד בקריית מוצקין (הראשון עלה איתה מהארצית) היו הרכש המשמעותי של מגדל העמק הקיץ, אבל לא רק. גם בר חג'בי הגיע אחרי עונה טובה בנצרת עילית ועזמי אבו אחמד אחרי עונת התחשלות בעפולה בלאומית.

מהעונה שעברה נשארו שחקני הבית נבות ינאי, גל ויונטה וטל ויונטה ואליהם הצטרפו שחקן בית נוסף, אליה סרור, שמגיע אחרי עונה אישית טובה במבועים מהמחוז הדרומי, שלצערו הסתיימה בירידת ליגה, ועדי רייפר, ששיתף אשתקד פעולה עם תבור בטבעון. רכש מעניין נוסף שביצעה הקבוצה הגיע מחו"ל, הסווינגמן היהודי-אמריקאי קייס ברוטון ששיחק שנתיים באוניברסיטת קונקורדיה מליגת המכללות, ואשתקד העמיד יופי של ממוצעים בלסטר מליגת המכללות בבריטינה.

סגל הקבוצה: עזמי אבו-אחמד, ייבגני ליוטרין, איגור סימין, עדי רייפר, קייס ברוטון, בר חג'בי, נבות ינאי, אליה סרור, גל ויונטה, טל ויונטה, איל ונדל, טל שימול. מאמן: זיו תבור.

שימו לב...
זה אמור היה להיות הקאמבק השלישי של זיו תבור. בגיל 43, אחרי שכבר אימן בלא מעט קבוצות מהליגה הרביעית ועד לליגה השנייה (בחלקן כמאמן-שחקן) קיבל בקיץ תבור החלטה לחזור להיות שחקן במשרה מלאה ולהניח לרגע את קריירת האימון בצד. ניר קפלן, שאמור היה לאמן את הקבוצה העונה, כבר ראה איך תבור - שעבד חודשים ארוכים כדי להכנס לכושר - מוביל אותו לצמרת הליגה הארצית העונה. הטוויסט בעלילה הגיע כשבוקר אחד קיבל קפלן הצעה לאמן את עפולה בלאומית ובהתאם לחוזהו קיבל את ברכת הדרך מאנשי מגדל העמק, ועזב. מפה לשם התגלגלו העניינים לפתחו של תבור, שקיבל הצעה לדחות בקיץ אחד (לפחות) את ענייני הקאמבק ולשוב לעמוד על הקווים. תבור התלבט, אך בסופו של דבר נענה להצעה בחיוב. את הקאמבק שלו, אנחנו מאמינים, הוא עוד יעשה בעונה אחרת.

מה יהיה?
שש קבוצות יצאו לדרך, בים בם בום. כולן שמו לעצמן את הפלייאוף העליון כמטרה ברורה לעונה הקרובה, בים בם בון. אבל בהינתן העובדה שיש רק ארבעה כרטיסים לשם, שתיים תצאנה מאוכזבות. אם בשנה שעברה עוד יכולנו לדבר על מאבק פתוח על המקום הרביעי, השנה הוא פתוח גם על אחד משלושת הראשונים. לצד מגדל העמק, כמו רמת השרון, עומד יתרון גדול אחד - היא כבר למדה על בשרה בשנים האחרונות מה היא צריכה לעשות כדי לעלות ללאומית. עם זאת, חסר איזה עומק בספסל שיתן את החותמת לשם. כך או כך, על פחות מפלייאוף אנחנו לא מדברים.

 

הפועל חבל מודיעין

חבל מודיעין (להלן "חבלמו"), שסיימה כאלופת הליגה הסדירה אשתקד, נפלה גם היא במה שמתפתח להיות, אם תרצו כמובן, כ"קללת המקום הראשון". מאז החלת הפלייאוף לפני שלוש עונות כל שלושת הקבוצות שסיימו במקום הראשון בתום העונה הסדירה במחוז הדרומי כשלו בסופו של דבר מלהעפיל ללאומית.

וכשמדברים על חבלמו של העונה שעברה, מדברים קודם כל על רז ניסים כהן. ניסים כהן שנבחר ברוב עצום לשחקן המצטיין של העונה, נתן עונת MVP כמוה לא זכורה לנו בליגה שנים. הדומיננטיות של ניסים כהן, שגם סיים כמלך הסלים של הליגה עם ממוצע לא נתפס של כמעט 30 נק' למשחק, הביאה את חבלמו למקום הראשון בתום העונה הסדירה, אך ברגע האמת החולשה היחסית של הצוות המסייע עלתה לקבוצה בהדחה כואבת בחצי הגמר למכבי פ"ת אחרי סדרה צמודה ומותחת.

בקיץ החליטו בחבלמו לעלות הילוך ולהביא לניסים כהן צוות מסייע ברמה הגבוהה ביותר שהפך אותה, לפחות על הנייר, למועמדת מספר אחת לעלות ליגה. מהסגל של העונה שעברה נותר רק בן שוהם הותיק והטוב, אבל תראו איזה שמות אחרים הגיעו: ארז מרקוביץ' שכבר עלה ליגה 4 פעמים, מתן נאור שעשה בערך הכל בכדורסל בארץ וגם עלה ליגה בעונה שעברה עם נתניה, אלכס וינוקור הגבוה המצוין והמוכשר שהגיע אחרי שנתיים טובות בבת-ים, הקלעי הנהדר יניב שטראוס שהגיע מגליל עליון מהלאומית, אלן סקוורר ובן לזר המנוסים שיחזרו לשתף פעולה אחרי שעשו זאת לפני שנתיים ברמלה, ותום ספקטור הצעיר שהגיע אחרי עונה טובה בחבל איילות.

המאמן יוסי מזרחי שעמד על הקוים במשך כל שנות קיומה של הקבוצה עבר לעמדת המנהל המקצועי והשאיר את הבימה לאופיר פלצמן שאימן אשתקד את אליצור בת-ים וגם הספיק לשמש כמאמן ראשי בארצית לפני ארבע עונות, כשעמד על הקווים בבאר טוביה, וינסה להיות זה שמוביל את הקבוצה לארץ המובטחת.

סגל הקבוצה: אלן סקוורר, רז ניסים כהן, בן שהם, בן לזר, ארז מרקוביץ', יניב שטראוס, אלכס וינוקור, תום ספקטור, עמית בסן, דין שמיר, אלמוג מור, איתי בר-לב, אור הלפרין, מתן נאור. מאמן: אופיר לצמן.

שימו לב ל...
באמת שניסינו לחשוב על משהו אחר, אבל כשיש שחקן, שהוא גם סלב, שהוא גם דמות, כל כך דומיננטי כמו ניסים כהן קשה לשים לב למישהו אחר מהצוות המסייע. למעשה, גם קשה לקרוא לצוות הזה "צוות מסייע", למרות שניסים כהן יצטרך אותו כנראה כדי להניף צלחת בסוף העונה.

מה יהיה?
על פניו נראה שלחבלמו יש העונה את אחד הסגלים הטובים והמנוסים בליגה, בדיוק מה שנדרש בשנים עברו על מנת לעבור בהצלחה את אפריל ומאי ולזכות בכרטיס הנכסף ללאומית. השאלה הגדולה היא כמובן איך כל הכישרון (והאגו...) הזה יתחבר ביחד. במידה וניסים כהן יתן עונה דומה לזו שנתן אשתקד, יהיה קשה מאוד לעצור את החבורה באדום בדרך לשם.